Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2016., 18:57   #141
Krivo tumačiš iz jednog razloga.

Ako radnik ima zaštićeni račun i dalje, a poslodavac dobije neku ovrhu na plaću, poslodavac je dužan obavijestiti ovrhovoditelja da se ovrha na plaću ne može provoditi jer postoji ovrha preko Fine.
Ukoliko to poslodavac ne učini, riskira da se njemu ovrši račun. Tako da će svaki poslodavac to sigurno napraviti.

Kad ovrhovoditelj dobije takvu obavijest od poslodavca, promjenit će sredstvo i naičin ovrhe pa će i on ići ovrhom preko fine, pa ovršenik neće niti moći zatvoriti zaštićeni račun.
Morat će platiti ono što je dužan.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 14:46   #142
Imam radnika koji ne na bolovanju na teret HZZO, i ima kredit na plaći (izjava o suglasnosti) da li mu smijem od bolovanja uzeti kredit ili ne. Nema otvoren zaštićeni račun, to je redovan kredit na plaći koji otplaćuje već par godina. Do sada sam mu uzimala ratu i od bolovanja međutim obzirom na sepu i sad svaki radnik ima svoj nalog za uplatu na tekući račun a za HZZO moram dokazati isplatu naknade što mi je napraviti. Ako mu ne uzimam ratu kredita trebam li obavijestiti banku da je radnik na bolovanju i da mu ne mogu obustavljati rate?
dana76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 16:10   #143
Ne obustavljaš ništa jer je to zaštićeno primanje.
Sve naknade plaće za vrijeme bolovanja su zaštićene i ne smije se od njih obustavljati.

Kaži radiku da on sam ode i uplati. Banku možeš obavijestiti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:36   #144
Poštovani forumaši molim vas za pomoć, nova sam u odjelu obračuna plaća i nitko od mojih kolega mi ne zna suvislo razjasniti što je ispravno i kako treba postupiti u sljedećoj situaciji.

U firmi smo zaposlili novu djelatnicu koja nam je odmah dostavila i zaštićeni broj računa (čime sam joj ja odmah raspodijelila plaću 1/3 na ovršni račun i 2/3 na zaštićeni), nakon dva tjedna preporučeno poštom došla je izjava, i ovrha koja se treba provesti na plaći koja je ovršna još od 2014. godine. Kolege govore da čim dobijem obavijest od fine da zaposlenik ima zaštićeni da je potrebno onu 1/3 uplaćivati na ovršni račun te da svim drugim ovrhovoditeljima napisem dopis da se njihove obustave ne mogu provesti jer je placa opterecena obustavama. Ono što meni nije jasno je što je ispravno, da li svima koji imaju zaštićeni račun obustava ide 1/3 na ovršni račun, te kada znam i kako mogu znati koju drugu obustavu ja mogu uvesti u plaćanje, pa na npr 0,5/3 uplacujem na ovrni racun, a 0.5/ ovrhovoditelju. Tko tu ima prednost naplate Fina ili netko treći ako je riješenje ovršno još od prije par godina... (i znam da imaju obustave po racunu i na plaći- al kad koja ima prioritet jel koja isključuje koju)

molim Vas za pomoc! Puuuuno Hvala
aRpoteNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 20:20   #145
Ne znam gdje pitati.
Stranka od nas zahtjeva isplatu penala i to je u redu, mi smo pogriješili. Ona inzistira da joj uplatimo na poštu a mi na tome da joj isplatimo na tekući.
Problem je što je stranka u blokadi i ako joj uplatimo na tekući neće moći podići, naravno.
Što nam je po zakonu da ne uvalimo sebe.
Hvala
Adaminfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 20:50   #146
Pitanje ti je preopćenito.
Tko ste to vi, pretpostavljam neki poslovni subjekt (obrt, d.o.o. ), a tko je stranka?
Da li je stranka poslovni subjekt? Obrt, firma neka?

Ako, kao tvrtka imaš (iz nekog razloga), obvezu uplate penala nekoj drugoj tvrtki ili obrtu, onda je to vjerovatno ugovoreno. Što piše u ugovoru, narudžbi ili što već imate?
Vrlo vjerovatno ide uplatom na poslovni račun. I tako to mora ići, jer ako znate da je druga tvrtka u blokadi, a svjesno i namjerno plaćanje izvršite gotovinom i vi ste u prekšraju. A pogotovo je u prekršaju druga strana jer na taj način dovodi ostale vjerovnike u nepovoljan položaj. (ovo sve pod pretpostavkom da to ikad itko kontrolira ili prijavi, ako ne .. pojeo vuk magare )

Ako je stranka fizička osoba, boli vas briga što je u blokadi.
Niste vi za to krivi.
Uplatite kako ste ugovorili ili kakva vam je poslovna praksa i gotovo.
Samo prije toga provjeri da li se toj osobi primitak po toj osnovi smatra zaštićenim primanjem.

Edit: ako se to smatra (kod fizičke osobe) zaštićenim primanjem, morate dobiti službenu obavijest od fine o broju zaštićenog računa. Bez tog ne ide, jer nemaju vaš OIB kao isplatitelja zaštićenog primanja.

Zadnje uređivanje Darsey : 10.11.2016. at 21:15.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 13:33   #147
na fini imam ovrhu radi neplaćanja poreza htio sam u drugoj banci dići kratkoroćni kredit da mogu platiti troškove kartica isplačen mi je kredit na račun nisam odmah isti dan digao novac i drugi dan mi je fina sijela na taj račun tako da ne mogu sad podići novac dakle uzeli su mi taj novac pa pitam ima li fina pravo na to s obzirom da sam i prije u matičnoj banci dizao kredite i nikom ništa nikad mi fina nije sjela na račun
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 14:45   #148
Ima pravo jer kredit nije zaštićeno primanje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 19:49   #149
Quote:
aRpoteNa kaže: Pogledaj post
Poštovani forumaši molim vas za pomoć, nova sam u odjelu obračuna plaća i nitko od mojih kolega mi ne zna suvislo razjasniti što je ispravno i kako treba postupiti u sljedećoj situaciji.

U firmi smo zaposlili novu djelatnicu koja nam je odmah dostavila i zaštićeni broj računa (čime sam joj ja odmah raspodijelila plaću 1/3 na ovršni račun i 2/3 na zaštićeni), nakon dva tjedna preporučeno poštom došla je izjava, i ovrha koja se treba provesti na plaći koja je ovršna još od 2014. godine. Kolege govore da čim dobijem obavijest od fine da zaposlenik ima zaštićeni da je potrebno onu 1/3 uplaćivati na ovršni račun te da svim drugim ovrhovoditeljima napisem dopis da se njihove obustave ne mogu provesti jer je placa opterecena obustavama. Ono što meni nije jasno je što je ispravno, da li svima koji imaju zaštićeni račun obustava ide 1/3 na ovršni račun, te kada znam i kako mogu znati koju drugu obustavu ja mogu uvesti u plaćanje, pa na npr 0,5/3 uplacujem na ovrni racun, a 0.5/ ovrhovoditelju. Tko tu ima prednost naplate Fina ili netko treći ako je riješenje ovršno još od prije par godina... (i znam da imaju obustave po racunu i na plaći- al kad koja ima prioritet jel koja isključuje koju)

molim Vas za pomoc! Puuuuno Hvala
Ovo je pitanje na koje i ja želim znati odgovor. Jeste li možda u međuvremenu saznali nešto novo?

Prema savjetnicima, FINA provodi ovrhu na novčanim sredstvima (na nezaštićenom računu na kojemu je priljev novca), a na poslodavcu je da provede ovrhu na plaći. Prema njima, trebamo postupiti po zaprimljenoj izjavi i uplatiti direktno vjerovniku.

No ono što me buni je da prvo dobijemo obavijest FINA-e i naravno da ne znam redoslijed naplate. Gledajući Ovršni zakon i čl. 197. koji kaže da je poslodavac dužan postupiti prema Rješenju o ovrsi, ispada da ipak ide isplata vjerovniku, a ostatak na nezaštićeni.

Ima netko voljan pojasniti mi ovu problematiku? Ili barem uputiti gdje mogu pročitati neke informacije o tome.
unexplainable is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 21:39   #150
Ako prvo dobijete obavijest od FINE onda ide 1/3 na tekući, ostalo na zaštićeni. I AMEN!
To što dobijete kasnije, dobili ste kasnije.. imate o tome podatak od pošte.
Osim ako se ne radi o ovrsi prema obiteljskom zakonu koja ima prednost.

Jer što se desi u praksi... radnik npr. ostane bez posla a ima kredit.
Banka mu pošalje ovrhu na sva novčana sredstva, radnik otvori zaštićeni račun radi naknade s burze. Ali nakon nekog vremena radnik se zaposli, i ista ta banka koja mu je već blokirala sve račune, šalje poslodavcu i ovrhu na plaću.
Dakle, isti ovršitelj šalje dvije različite vrste ovrhe pa ako prođe , prođe.

Kad kao firma dobijete od FINE podatak da je zaštićeni račun otvoren, vi nemate pojma (osim ak nije prema obiteljskom zakonu, al to je druga priča), tko je ovršitelj.
A , ovršitelj to zna. I ovršitelj, čim sazna da se radnik zaposlio , šalje i ovrhu na plaću.
Zbrčkana situacija za poslodavca koji to mora provoditi. I, u praksi, jako , jako česta.

Zato sanjam dan, kad će se izmjenama Ovršnog zakona skinut obveza provođenja ovha na plaću s poslodavca.

Vodite se načelom da prvo provodite ono što ste prvo dobili. Imate dokaze (iz pošte), što je prvo došlo i boli vas briga.
Neka radnik sam, jer sam se u to i uvalio, vodi brigu kak će dugove vraćat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 16:07   #151
Poštovanje !

Dvije novozaposlene djelatnice su donijele iz Fine zaštićeni račun , no kada sam tražila da donesu ovršeni rekle su da su zatvorile taj tekući ?? i sada ja ne znam što bih sa 1/3 plaće ,na firmu nije došla nikakva ovrha i sada sam u nedoumici : da akumuliram ta sredstva i čekam da se netko javi ili ??
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 16:09   #152
Pozdrav !

Dvije novozaposlene djelatnice su donijele zaštićeni račun i Fine , no kada sam tražila broj ovršenog tekućeg rekle su da su ga zatvorile , na firmu nije došla nikakva ovrha i sada sam u nedoumici što da radim s 1/3 ?? Imate li ikakva iskustva??

Hvala
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:09   #153
Quote:
zvizdanova kaže: Pogledaj post
Pozdrav !

Dvije novozaposlene djelatnice su donijele zaštićeni račun i Fine , no kada sam tražila broj ovršenog tekućeg rekle su da su ga zatvorile , na firmu nije došla nikakva ovrha i sada sam u nedoumici što da radim s 1/3 ?? Imate li ikakva iskustva??

Hvala
Ja bih tražio da otvore "normalan" tekući račun. Unaprijed štitiš sebe i firmu.
Ne mogu novozaposlene diktirati pravila
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:28   #154
Lažu te. Ne nasjedaj . Traži i broj tekućeg računa.
Osim toga ne nose one tebi broj zaštićenog računa, to ti službeno mora poslat FINA (jer službeno FINA mora uvrstit OIB tvoje firme kao isplatitelja zaštićenog primanja na listu isplatitelja) . Tak da...
Lijepo im reci da neće dobit plaću dok ti ne donesu broj tekućeg i dok ti FINA slubeno ne pošalje obavijest , jer bez te obavijesti bilo kakva uplata na zaštićeni, jednostavno, neće proć.

Ak su već tako počele na poslu, što tek može bit kasnije. Nadam se da im je ugovor na određeno
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 13:24   #155
Hvala !
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:27   #156
Može li pomoć
Gdje mogu naći podatak da mi se vodi protiv mene nekakav ovršni postupak?
__________________
.
Dalaj_lina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 17:01   #157
Jedino da pitaš ovršitelja da li je pokrenuo postupak. Drugačije ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 13:09   #158
Imam pitanje dali fina ima nekakvu naknadu.. kad sam otvarao zasticeni racun dugovanje mi je iznosilo oko 8900 kuna. A sveukupno mi je skinuto 10600kn i sad je kao taj dug rijesen. Pa me zanima dali je to ok sto mi je skinuto skoro 1700 kn vise nego sto je dug bio ili tu idu i neke kamate ili jos nesto?
nadji24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 13:32   #159
Quote:
nadji24 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje dali fina ima nekakvu naknadu.. kad sam otvarao zasticeni racun dugovanje mi je iznosilo oko 8900 kuna. A sveukupno mi je skinuto 10600kn i sad je kao taj dug rijesen. Pa me zanima dali je to ok sto mi je skinuto skoro 1700 kn vise nego sto je dug bio ili tu idu i neke kamate ili jos nesto?
Fina koliko znam ima naknadu ali i ovrhovoditelj je mogao zahtijevati kamatu na dug koji je dao na ovrhu. Najbolje je otići u Finu oni su prije na zahtjev mogli izdati koliko je čega ovršeno.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:34   #160
dobio sam ovrhu na plaču još 2005.g. i još otplačujem poreze,mirovinsko idr. dakle da li u tom slučaju imam pravo na upis staža nakon otplate ili mogu upisati staž i za vrijeme otplate pa valjda se vidi negdje da otplačujem to sve
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:12.