Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2007., 18:33   #1
Metoda Perdy

Bio bih zahvalan nekome na forumu ako bi znao malo pojasniti sljedeće: Upravo sam pročitao knjigu Investiranje I od Leona Richardsona. On u ovoj knjizi opisuje kupnju dionica primjenom metode Perdy, po kojoj jedan od uvjeta koja dionica mora zadovoljiti da bude kupljena je da vrijednost aktive po dionici bude veća od cijene dionice odnosno NAV (nett asset value) veća od jedinične cijene dionice. NAV predstavlja ukupnu aktivu umanjeno za ukupne obveze drugim riječima knjigovodst. vrijednost kapitala. Ukoliko je NAV veći od dionice onda je dotična dionica podcjenjena i predstavlja priliku za kupnju jer ima mogućnosti za rast takve dionice.
Analizom naših dionica došao sam do zaključka da je kod nas obrnuto odnosno da su sve od reda precjenjene. Pitanje je dali se ova metoda uopće može primjeniti kod nas? Dolazi se do zaključka da je aktiva možda podcjenjena.
Znam da ovdje ima nekoliko dobrih i potkovanih investitora, a jedan od njih je Cartman koji bi možda znali dati objašnjenje.
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 08:15   #2
Onda?
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 08:54   #3
a šta se čudiš...zar se ne priča da je naše tržište a samim tiem i cijene dionica prenapuhano i da se očekuje da će balon puknuti.....

zar nije neki dan objavljeno da stranci dižu sidro s naših burzi jer su cijene prenapuhane......i sele se u Rumunjsku iBugarsku...
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 09:58   #4
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
a šta se čudiš...zar se ne priča da je naše tržište a samim tiem i cijene dionica prenapuhano i da se očekuje da će balon puknuti.....

zar nije neki dan objavljeno da stranci dižu sidro s naših burzi jer su cijene prenapuhane......i sele se u Rumunjsku iBugarsku...
A zašto ti ne podigneš sidro? Nadao sam se malo konstruktivnijem odgovoru.
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:05   #5
a) ne ulažem direktno u dionice već u fondove

b) naspram njima ja sam mala beba sa svojih par tisućica €, dakle nisam puno uložio, nemogu puno ni izgubiti

c) lako njima preseliti lovu na strana tržišta, kod nas to zakonski nije samo tako

uostalom kakav si ti odg. očekivao?

da ja napram fundamentalnu analizu dionica pa da potvrdim tvoj rezultat ili opovrgnem, da vidiš jesi dobro izračunao.

ja samo kažem da nisi jedini koji je došao do takovog zaključka
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:18   #6
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
a) ne ulažem direktno u dionice već u fondove

b) naspram njima ja sam mala beba sa svojih par tisućica €, dakle nisam puno uložio, nemogu puno ni izgubiti

c) lako njima preseliti lovu na strana tržišta, kod nas to zakonski nije samo tako

uostalom kakav si ti odg. očekivao?

da ja napram fundamentalnu analizu dionica pa da potvrdim tvoj rezultat ili opovrgnem, da vidiš jesi dobro izračunao.

ja samo kažem da nisi jedini koji je došao do takovog zaključka
Ako ulažeš u fondove znači da ne ulažeš u dionice? Ako sve ovako dalje nastavi sve će se raspasti kao kula od karata. Čini se da upravo investicijski fondovi napumpavaju cijene zbog očekivanja javnosti da fondovi posluju visokoprofitabilno.

Očekujem odgovor od nekog koji se malo više razumije, bez uvrede.
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:34   #7
Ak sam dobro shvatio ti tražiš da tržišna kapitalizacija firme bude niža od imovine iliti ispod booka.
Pa to su jako rijetke dionice i obično imaju jako dobar razlog za tu cijenu tako da ako to uzimaš kao neizbježan kriterij ostaje ti na izbor vrlo malo dionica(ne samo kod nas).
Kod nas su cijene visoke ali ne u odnosu na imovinu nego zaradu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:48   #8
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
Ak sam dobro shvatio ti tražiš da tržišna kapitalizacija firme bude niža od imovine iliti ispod booka.
Pa to su jako rijetke dionice i obično imaju jako dobar razlog za tu cijenu tako da ako to uzimaš kao neizbježan kriterij ostaje ti na izbor vrlo malo dionica(ne samo kod nas).
Kod nas su cijene visoke ali ne u odnosu na imovinu nego zaradu
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:05   #9
Quote:
kodeks1 kaže: Pogledaj post
Ako ulažeš u fondove znači da ne ulažeš u dionice?
eto još jednog koji nezna čitati

rekao sam da ne ulažem direktno u dionice (znači nisam radio ni analize), a naravno da fondovi ulažu u dionice, nigdje nisam ni tvrdio da ne ulažu

Quote:
kodeks1 kaže: Pogledaj post
Ako sve ovako dalje nastavi sve će se raspasti kao kula od karata. Čini se da upravo investicijski fondovi napumpavaju cijene zbog očekivanja javnosti da fondovi posluju visokoprofitabilno.
a šta sam ja rekao....uostalom ne treba biti previše mudar da se dodje do toga zaključka.

samoje pitanje trenutka, kad će se to desiti.....

Quote:
kodeks1 kaže: Pogledaj post
Očekujem odgovor od nekog koji se malo više razumije, bez uvrede.

znaš onu staru narodnu, kakvo pitanje takav odgovor
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:14   #10
Quote:
kodeks1 kaže: Pogledaj post
... Ako sve ovako dalje nastavi sve će se raspasti kao kula od karata. Čini se da upravo investicijski fondovi napumpavaju cijene zbog očekivanja javnosti da fondovi posluju visokoprofitabilno.
...
Dajte ljudi, budite malo ozbiljniji, iznosite procjene ovuda kao da ste na placi.
Fondovi napumpavaju cijene...
zbog ocekivanja javnosti

Ovo su toliko banalni i senzacionalisticki napisi da je to zaglupljujuce...
Slozio bih se da kazes da je trziste precijenjeno. Tj. ne bih, ali ti ne bih proturjecio, ali ovakve logicke slijedove slagati... pa to je too-much.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:20   #11
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Dajte ljudi, budite malo ozbiljniji, iznosite procjene ovuda kao da ste na placi.
Fondovi napumpavaju cijene...
zbog ocekivanja javnosti

Ovo su toliko banalni i senzacionalisticki napisi da je to zaglupljujuce...
Slozio bih se da kazes da je trziste precijenjeno. Tj. ne bih, ali ti ne bih proturjecio, ali ovakve logicke slijedove slagati... pa to je too-much.
Što je tu čudno?
hrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:51   #12
Quote:
hrast kaže: Pogledaj post
Što je tu čudno?
Nemam namjeru objasnjavati ako ti to nije ocito, ali bih te zamolio da procitas barem jednu knjigu koja govori o trzistu i psihologiji tradeanja, o utjecajima na trziste... Onda, uvjeren sam, neces pitati sto je cudno.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:00   #13
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Nemam namjeru objasnjavati ako ti to nije ocito, ali bih te zamolio da procitas barem jednu knjigu koja govori o trzistu i psihologiji tradeanja, o utjecajima na trziste... Onda, uvjeren sam, neces pitati sto je cudno.
Onda očito ne čitamo isto. Možda čitaš HR autore, teoretičare, ili
hrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:00   #14
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Dajte ljudi, budite malo ozbiljniji, iznosite procjene ovuda kao da ste na placi.
Fondovi napumpavaju cijene...
zbog ocekivanja javnosti

Ovo su toliko banalni i senzacionalisticki napisi da je to zaglupljujuce...
Slozio bih se da kazes da je trziste precijenjeno. Tj. ne bih, ali ti ne bih proturjecio, ali ovakve logicke slijedove slagati... pa to je too-much.
Ništa nije tu senzacinalistički. Možda tebi to izgleda, ali sjeti se Montmontaže, a i govora neznam sada kako se zove (glavnog od Hanfe) brokerima na nekom financijskom forumu i njegova upozorenja fondovima.
Ja sam postavio konkretno pitanje u ovoj temi a tiče se primjene metode Perdy. Dali je ona primjenjiva ili nije kod nas jer ni jedna dionica ne prolazi njene kriterije.
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:08   #15
Quote:
hrast kaže: Pogledaj post
Onda očito ne čitamo isto. Možda čitaš HR autore, teoretičare, ili
Mozda su u sumi... Whatever.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.