Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2016., 19:36   #4401
Thumbs up

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne znam ti točno detalje. Ja radim na obračunu plaća i dogodilo se već par puta da mi nije na vrijeme stigla obavijest o otvaranju zaštićenog za nekog radnika.
Pa su mi onda donosili iz banke taj obrazac da popunim i vraćali natrag.
Al mislim da to ne traje dugo.. dan-dva eventualno. Osim ako vikend ne uleti.Onda traje nešto duže.

Možeš već sad otić u svoju banku da ti daju taj obrazac (ne znam sad napamet kak se zove, uglavnom firma popuni koliko je zaštićeni dio neto plaće, koliko je naknada za prijevoz koja je također zaštićena a koliko se plijeni) , na sam dan isplate plaće neka ti ga u firmi ispune i odmah odnesi u banku.
Čim prije odneseš, prije ti vrate novce.
Hvala ti na odgovorima
sega_mega is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:24   #4402
Obzirom da si ti tek primio Rješenje o ovrsi, ono još uvijek nije pravomoćno, jer imaš zakonski rok od 8 dana za žalbu. Tek nakon proteka tog roka (i pod uvjetom da ne uložiš žalbu) rješenje o ovrsi postaje pravomoćno.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 23:24   #4403
Ovisi o kakvom se rješenju radi... Ako je Ovrv (rješenje na temelju vjerodostojne isprave), čeka se pravomoćnost. Nakon toga nastupa blokada. Ako je rješenje Ovr (temeljem ovršne isprave), blokada nastupa isti ili slijedeći dan.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 11:48   #4404
(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

Ima li zastare u ovršnom postupku po ovom članku ili nema?ništa mi više nije jasno
kaman77444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 18:16   #4405
Pa lijepo piše, takve utvrđene tražbine zastarjevaju za deset godina... Dakle, zastare ima, ali nakon deset godina od obustave. O kakvoj se ovrsi radi? Može i na PP.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 21:33   #4406
Pozdrav svima!

Dakle, situacija je sljedeća. Prije 4 godine uzeo sam kredit za kupnju automobila i do unazad nešto više od godine dana ga uredno vraćao. Međutim, gubitak posla i obiteljski problemi doveli su me u situaciju da ga više nisam mogao vraćati, te je kredit otkazan, banka se naplatila od strane osiguranja, a meni je stigla ovrha. U međuvremenu sam ponovo počeo raditi, te otvorio zaštićeni račun s kojeg mi se odbijala jedna trećina primanja. Prije tri mjeseca dobio sam još jedan honorarni posao, za koji sam isplatu također tražio na zaštićeni račun. Međutim, cijela plaća mi je otišla na ovrhu. Trčao sam od FINE do računovodstva, tražio zakone i raspitivao se, da bi se na kraju ispostavilo da imam pravo zaštiti samo jedno primanje. Uskoro će i druga plaća koju će mi ponovno uzeti cijelu, pa me zanima postoji li ikakva mogućnost da se zaštite dvije trećine sveukupnih primanja (koja u mom slučaju dolaze sa dvije strane)? Tim više što mi se ukazala prilika za još jedan posao, ponovno honorarni i sa treće strane, i naprosto mi je nevjerojatno da od primanja koja bi iznosila cca 2000 + 2000 + 1000 kuna, mogu zaštititi samo 1300 kuna.

Unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru.
dingrole is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 10:36   #4407
Da odgovorim na jedan stari post o ovrsi nad imovinom koja nije na osobi UKNJIŽENA:
RASPRAVA SA OVE STRANICE: https://www.forum.hr/showthread.php?t=138271&page=211


Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A šta? Jedino da ti uzmu bubreg ako je zdrav, ali to nije legalno, tak da niš



Joj daj molim te
Evo kako je to završilo na sudu :
http://www.zadarski.hr/vijesti/clana...a-ga-je-tuzila


Više od 14 tisuća četvornih metara zemljišta u Lišanima Ostrovičkim, na kojem se nalazi i poznati maslinik, na čijoj su metalnoj ogradi sa brončanim sokolovima, upisani inicijali kontroverznog franjevca fra Šime Nimca, ipak neće otići "na bubanj". Uvaživši fra Šiminu žalbu, Županijski sud u Zadru je, naime, ukinuo rješenje Općinskog suda u Benkovcu od 14. svibnja prošle godine kojom se trebala provesti ovrha nad fra Šiminim nekretninama u zadarskom zaleđu radi naplate oko 9.8 milijuna kuna s kamatama jer je bez odobrenja prodao zemljište u vlasništvu župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Baškoj Vodi.

Ispostavilo se međutim da fra Šime zapravo nije vlasnik 14 hektara zemljišta na kojem se nalazi čak - 19 pašnjaka, četiri oranice i šuma - zbog čega mu sada župa koja ga je tužila i kojoj je dužan milijune sada mora platiti i 93 tisuće kuna sudskih troškova.

-Odlukom ovog suda od 23. veljače 2016. godine u postupku ovrhovoditeljice Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije protiv ovršenika Šime Nimca, usvojena je žalba ovršenika, te je prijedlog za ovrhu ovrhovoditeljice odbijen kao neosnovan u bitnome zbog toga što ovršenik nije bio upisan kao vlasnik zemljišta na kojem je ovrha zatražena - kazao je predsjednik Županijskog suda u Zadru Boris Babić.


DAKLE: Nema ništa od ovrhe na nekretninama koje NISU UPISANE na ovršenika !!
Pa makar svi znali da je zemlja ovršenika i da je isključivo on koristi.

Zaključak: nemojte nikad sređivati zemlju ili kuću ako se vodi na pradjedu. Zemlju koristite, a kuću sredite. Nema opasnosti da vam to netko ovrši !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 14:28   #4408
Tražim zakonsko uporište tj.po kojem zakonu tj.članku stavku se tumači #ako je ovhovoditelj podnija na Finu zahtjev za naplatu svoje tražbine po nekoj osnovi,a ta tražbina čeka npr.11 godina na naplatu i vjerovnik nije poduzima u međuvremenu nikakve druge radnje...zašto se to tumači kao neka trajna radnja iz koje dužnik više ne može izać,pa se ne može pozvat na zastaru
Članak 233.
(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.
kaman77444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 15:41   #4409
Quote:
dingrole kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

U međuvremenu sam ponovo počeo raditi, te otvorio zaštićeni račun s kojeg mi se odbijala jedna trećina primanja. Prije tri mjeseca dobio sam još jedan honorarni posao, za koji sam isplatu također tražio na zaštićeni račun. Međutim, cijela plaća mi je otišla na ovrhu. Trčao sam od FINE do računovodstva, tražio zakone i raspitivao se, da bi se na kraju ispostavilo da imam pravo zaštiti samo jedno primanje. Uskoro će i druga plaća koju će mi ponovno uzeti cijelu, pa me zanima postoji li ikakva mogućnost da se zaštite dvije trećine sveukupnih primanja (koja u mom slučaju dolaze sa dvije strane)? Tim više što mi se ukazala prilika za još jedan posao, ponovno honorarni i sa treće strane, i naprosto mi je nevjerojatno da od primanja koja bi iznosila cca 2000 + 2000 + 1000 kuna, mogu zaštititi samo 1300 kuna.

Unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru.
Prvo ono bitno , ono što dobivaš iz radnog odnosa je plaća, a ovo što dobivaš po osnovu honorara je drugi dohodak. To su dvije različite stvari.

Od ovrhe ti je zaštićeno 2/3 neto plaće i naknada za prijevoz .
Ovo drugo primanje koje dobivaš za honorarni posao nije plaća , nego drugi dohodak. i kao takav nije zaštićen.

Drugi dohodak je zaštićeno primanje samo u slučaju kada je to jedini izvor prihoda. A kako to kod tebe nije slučaj, je si zaposlen i imaš plaću, tvoj drugi dohodak ne može ići na zaštićeni račun.

http://www.rif-ri.hr/index.php?optio...osti&Itemid=27

posebno ovaj dio:
Isto se primjenjuje i kada se ovrha provodi na primanjima ovršenika koji nisu plaća, mirovina niti primici od obavljanja samostalne djelatnosti obrta, od slobodnih zanimanja, od poljoprivrede i šumarstva, od imovine i imovinskih prava, od kapitala, kao niti primici od osiguranja (drugi dohodak prema posebnim propisima) i imaju karakter jedinih stalnih novčanih primanja, ako ovršenik javnom ispravom dokaže da je to primanje jedino stalno novčano primanje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 23:06   #4410
Quote:
sega_mega kaže: Pogledaj post
Danas 8.3 dobivam ovrhu od poštara potpisujem i time prihvačam ovrhu. U ovrsi piše da imam rok od 8 dana da podmirim troškove iz ovrhe a na ovrsi stoji datum 18.2.2016. Mene sad zanima pošto mi još nije riješen zaštićeni račun a plaća u novoj firmi mi stiže u četvrtak dali će biti problema sa isplatom i dali ću ja tu plaću vidjeti.
lp
Neće te ovršiti do četvrtka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 10:09   #4411
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Prvo ono bitno , ono što dobivaš iz radnog odnosa je plaća, a ovo što dobivaš po osnovu honorara je drugi dohodak. To su dvije različite stvari.

Od ovrhe ti je zaštićeno 2/3 neto plaće i naknada za prijevoz .
Ovo drugo primanje koje dobivaš za honorarni posao nije plaća , nego drugi dohodak. i kao takav nije zaštićen.

Drugi dohodak je zaštićeno primanje samo u slučaju kada je to jedini izvor prihoda. A kako to kod tebe nije slučaj, je si zaposlen i imaš plaću, tvoj drugi dohodak ne može ići na zaštićeni račun.

http://www.rif-ri.hr/index.php?optio...osti&Itemid=27

posebno ovaj dio:
Isto se primjenjuje i kada se ovrha provodi na primanjima ovršenika koji nisu plaća, mirovina niti primici od obavljanja samostalne djelatnosti obrta, od slobodnih zanimanja, od poljoprivrede i šumarstva, od imovine i imovinskih prava, od kapitala, kao niti primici od osiguranja (drugi dohodak prema posebnim propisima) i imaju karakter jedinih stalnih novčanih primanja, ako ovršenik javnom ispravom dokaže da je to primanje jedino stalno novčano primanje.
Hvala na odgovoru.

Stvar je u tome da ni jedno od ovih primanja, ni dva koja već imam, a ni potencijalno treće nije plaća, već su sve honorari. Ali vidim da to ne mijenja ništa, kao i obično, zakon su pisali oni koji nemaju nikakvog dodira sa stvarnošću...
dingrole is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:39   #4412
Quote:
dingrole kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.



Stvar je u tome da ni jedno od ovih primanja, ni dva koja veæ imam, a ni potencijalno treæe nije plaæa, veæ su sve honorari. Ali vidim da to ne mijenja ništa, kao i obièno, zakon su pisali oni koji nemaju nikakvog dodira sa stvarnošæu...

Koliko se sjecam honorari ne spadaju u izuzece za zasticeni racun pa tu gule do kosti da bi Hanza imo dovoljno za cevapcice. Bilo je horor clanaka u proslosti kad se trazilo da to promijene. Dakle i dalje sve uzimaju ako su honorari?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 17:19   #4413
Uzimaju sve ako honorar NIJE jedino stalno novčano primanje. Ali ako je honorar jedino primanje isto ide ono 1/3 i 2/3. Ali to treba dokazati.

Dakle, hodočasti malo naokolo (najprije u poreznu upravu koja ima uvide u sve tvoje honorare) i vidi što ti sve treba da bi ti barem jedan od honorara ušao u tu kategoriju.

Dok si to nekako ne riješiš (ne znam sad kako to u praksi ide) ovrha će ti sve pojest.
S druge strane, što prije otplatiš tu ovrhu, manje su ti kamate i ukupan trošak ovrhe.

Kolika je uopće ta tvoja ovrha? Nije valjda baš toliko velika da sad mjesecima i mjesecima od svega toga nećeš vidjet niti lipe.

I jesi li uopće pokušao nagoditi se s vjerovnikom? To sad ovisi o okolnostima ...ali itekako je moguće.
Možda je sad malo skuplje jer je očito ovrha pravomoćna , al ispitaj i tu mogućnost.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 13:21   #4414
Pozdrav, upravo mi je mama umirovljenica javila da joj je ovrha blokirala račun, pa na sve moguće načine pokušavam sakupiti informacije kako joj mogu pomoći. Zato se javljam i tu na forum, mada sam već pisala i udruzi potrošač. Nemam iskustva sa ovrhama a i ne živim u hr. Navesti ću sve relevantne podatke pa ako me može itko savjetovati što da radimo bila bih zahvalna.
1. Ovrha za slivne vode za kuću koja je do nedavno glasila na njenu majku, koja je preminula u 7 mjesecu prošle godine.
2. Ovrha je za neplaćene račune od 2009 godine na ovamo.
3. Rješenje o ovrsi mami, koja je sada unazad nekoliko mjeseci vlasnica kuće, nije bilo uručeno jer ne boravi na adresi na kojoj ima prijavljen stalni boravak.
4. Ovrha iznosi cca 8000 kn, pozivom u hrvatske vode došla je do saznanja da je iznos neplaćenih računa oko 3,300 kn- zašto takva ogromna razlika u konačnom ovršenom iznosu.

Ako ima koja dobra duša da me savjetuješto i kako postupiti u ovoj situaciji, kako krenuti i kome se obratiti za pomoć.
Hvala!!!
vayaone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 23:09   #4415
S obzirom da nije primila Rješenje isto je vjerojatno objavljeno na oglasnoj ploči suda pa je prošao rok od 8 dana za žalbu, te je Rješenje postalo pravomoćno. Bojim se da sada više ništa ne može, osim platiti dug. A dug je narastao toliko vjerojatno zbog zateznih kamata te troškova ovršnoga postupka koji nisu mali. S obzirom da je kuću naslijedila od mame, naslijedila je i sve njezine dugove.

Inače, zastara za slivne vode je 3 godine.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 08:21   #4416
Quote:
kaman77444 kaže: Pogledaj post
Tražim zakonsko uporište tj.po kojem zakonu tj.članku stavku se tumači #ako je ovhovoditelj podnija na Finu zahtjev za naplatu svoje tražbine po nekoj osnovi,a ta tražbina čeka npr.11 godina na naplatu i vjerovnik nije poduzima u međuvremenu nikakve druge radnje...zašto se to tumači kao neka trajna radnja iz koje dužnik više ne može izać,pa se ne može pozvat na zastaru
Članak 233.
(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.
Zar nema nikoga ko zna odgovor na ovo ???
kaman77444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 11:19   #4417
Molim pomoć! Danas sam, 23.03.2016, na pošti predigla pismo u kojem mi se dostavlja Rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave s 4 točke, u kojem se određuje ovrha radi prisilne naplate dugovanja 3 nepodmirena računa za HRT pristojbu (pristojba za 1, 2 i 3 mjesec 2007 + zatezne kamate; ukupno (na dan 16.01.2008) = 226, 16). Rješenje o uvrsi u ime HRT-a poslalo mi je Odvjetničko društvo Hanžeković, Radaković & Partneri. Troškovi postupka su 416, 60 KN. Rješenje je doneseno, potpisano i ovjereno U Zagrebu dana 21.02.2008. Dakle, trebalo im je 8 godina da mi uruče Ovršni prijedlog i rješenje o ovrsi!
Nikad nisam dobila nikakvu opomenu od HRT-a da sam dužna, prvi put čujem za ovaj dug, no, kako je nastao u vrijeme selidbe iz podstanarskog stana u nonokupljeni stan u kojem sam ja vlasnik pretpostavljam da se opomena izgubila ili je završila na krivoj adresi. OK. Prihvaćam odgovornost. Mea culpa. Nemam sačuvane uplatnice od 2008, jer ih imam običaj čuvat samo par godina, pa bacat. U redu. Shvatila sam poruku. Ubuduće ne bacati ništa. Čuvaj račune od dana rođenja do dana smrti.
Zanima me: Hanžekovićima moram platit sve skupa 416, 60 + 226, 16 = 642, 76. To još i nekako mogu progucat, ali što ako mi retrogradno naplate kamate za svo ovo vrijeme tijekom kojeg je moja ovrha čamila u uredu Hanžekovića!!!
Jel se isplati žalit ili ću se time još više zapeljat? Jel mi bolje platit ovaj lihvarski račun i zaključit stvar ili sa žalbom otvaram Pandorinu kutiju......?
Argoapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 12:52   #4418
Ako platim opomenu pred tužbu s nekih 20-tak dana zakašnjenja hoće li to zaustaviti ovrhu? Hvala.
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:39   #4419
Quote:
Argoapi kaže: Pogledaj post
Jel se isplati žalit ili ću se time još više zapeljat? Jel mi bolje platit ovaj lihvarski račun i zaključit stvar ili sa žalbom otvaram Pandorinu kutiju......?
Jesi ti uopće tada imala ugovor za pretplatu?

Quote:
black fairy kaže: Pogledaj post
Ako platim opomenu pred tužbu s nekih 20-tak dana zakašnjenja hoće li to zaustaviti ovrhu? Hvala.
Pošalji kopiju uplatnice ovrhovoditelju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 05:02   #4420
Quote:
kaman77444 kaže: Pogledaj post
Zar nema nikoga ko zna odgovor na ovo ???
Mislm da se ti moraš pozvati na zastaru na sudu. Ne ulaziti u nikakvu raspravu nego samo reč zastara.
Ili predati na urudžbenom sa napisanim zastara ..... Tako je kod "običnih" inače te imaju pravo maltretirati čak i naplatiti unatoč zastari ako se ne pozoveš na nju.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.