Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2017., 15:41   #4721
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoć, djelatnik je na bolovanju od 1 mjeseca 2017, bio je na bolovanju i u 9 i 10 mjesecu 2016 godine, 15 dana na teret HZZO-a, što sada uzeti u prosjek za bolovanje?
Bolovanje do 42 dana ti je na teret poslodavca.
Osnovica ti je prosjek zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je bilo bolovanje.
Znači isplate u razdoblju od 07/2016 - 12/2016. (kod redovitih isplata to su obično plaće za 6,7,8,9,10 i 11 mjesec).
U prva 42 dana umanjuješ osnovicu prema pravilniku.
Od 43 dana na dalje ide prema onome što piše na stranicama HZZO-a.
U prosjek ne ulaze bolovanja na teret HZZO-a, niti božićnice, regresi i eventualni bonusi, samo plaće isplaćene u tom periodu.

Program plaća bi ti to sam trebao odraditi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 07:50   #4722
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Bolovanje do 42 dana ti je na teret poslodavca.
Osnovica ti je prosjek zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je bilo bolovanje.
Znači isplate u razdoblju od 07/2016 - 12/2016. (kod redovitih isplata to su obično plaće za 6,7,8,9,10 i 11 mjesec).
U prva 42 dana umanjuješ osnovicu prema pravilniku.
Od 43 dana na dalje ide prema onome što piše na stranicama HZZO-a.
U prosjek ne ulaze bolovanja na teret HZZO-a, niti božićnice, regresi i eventualni bonusi, samo plaće isplaćene u tom periodu.

Program plaća bi ti to sam trebao odraditi.
Ok samo me zanimalo ovo vezano za bolovanje na teret HZZO-a, izbaciti iznos i satnicu koja se odnosi na bolovanje na teret HZZO-a, ostalo staviti u prosjek.

Hvala
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 17:43   #4723
Nakon što su plaće za 01/2017 isplaćene i poslan JOPPD, poslovođa je uvidio da je pogriješio u prekovremenim satima. Moram sad dodatno knjižiti prekovremene za plaću iz 01/2017. Jel se ide na novi JOPPD ili se mora pozvati na onaj već poslan za 01/2017?
Hvala
Danny89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:17   #4724
Nemojte si komplicirati. Obračunajte tu razliku na slijedećoj plaći i uključite u slijedeći JOPPD.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 19:02   #4725
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nemojte si komplicirati. Obračunajte tu razliku na slijedećoj plaći i uključite u slijedeći JOPPD.

Naravno, to bih i napravio ali šef im je obecao ispravak sutra i sad ne znam sta cu
Danny89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 19:14   #4726
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Stručno osposobljavanje...koji ga imate, da li u evidenciji o prisutnosti radnika pratite sate po danima kao kod evidencije o radnom vremenu ili ne?
Pišu se dani. Jučer sam poslala JOPPD za siječanj i upisala 31 a za neodrađeno upišeš 0 (nulu)
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 21:10   #4727
Quote:
Danny89 kaže: Pogledaj post
Naravno, to bih i napravio ali šef im je obecao ispravak sutra i sad ne znam sta cu
Obračunaj prekovremene posebno na posebne obračunske liste i novi joppd...u dospijeću si još uvijek tak da...jer ako ideš ispravljat i korigirat onda ćeš još i kamate dobit...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 00:10   #4728
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
Pišu se dani. Jučer sam poslala JOPPD za siječanj i upisala 31 a za neodrađeno upišeš 0 (nulu)
To je za JOPPD, a pitam za evidenciju o prisutnosti
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:01   #4729
Još nisam imala ovakvu situaciju, djelatnik dao otkaz i odjavljen je sa 15.2. Uredno dobio svoje papire i sada se predomislio, da bi on ipak i dalje radio, poslodavac bi ga primio natrag. Postoji li kakva zapreka za ponovnu prijavu? Nije se još nigdje prijavio, ni na HZZ ni na HZZO?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:22   #4730
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Još nisam imala ovakvu situaciju, djelatnik dao otkaz i odjavljen je sa 15.2. Uredno dobio svoje papire i sada se predomislio, da bi on ipak i dalje radio, poslodavac bi ga primio natrag. Postoji li kakva zapreka za ponovnu prijavu? Nije se još nigdje prijavio, ni na HZZ ni na HZZO?
Naravno da ga možete ponovno prijaviti. Imala sam i ja jednog povratnika i sve je bilo u redu sa prijavom.
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:26   #4731
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
Naravno da ga možete ponovno prijaviti. Imala sam i ja jednog povratnika i sve je bilo u redu sa prijavom.
Bio je prijavljen kao osoba mlađa od 30 godina, kako ga prijavljujem sada?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:41   #4732
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Bio je prijavljen kao osoba mlađa od 30 godina, kako ga prijavljujem sada?
Nisam 100% sigurna, ali mislim da i dalje imate pravo koristiti olakšicu .Možda se javi netko tko je stručniji u tome.
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:51   #4733
Ako je već bio na neodređeno i koristilo se oslobođenje od doprinosa na plaću, ne može se ponovno koristiti oslobođenje! Prijavljuje ga se "normalno", sa svim doprinosima.
Vidjeti Zakon o doprinosima čl 7, t 54
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 21:04   #4734
pozdrav ima netko da se razumije malo bilje u obračun plaće da mu pošaljem u inbox primjer platne liste naime nigdje ne piše koja je početna bruto plaća za koefecijent 1,00....npr evo zanji put su nam javili da je bila "greška u obračunu"i da nam fali po 200 kn.na plaći ali to se ne vidi na platnoj listi već sve dijeluje obračunato....i koliko piše na listi toliko je uplaćeno na račun....
dady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 13:18   #4735
Treba mi pomoc kod obracuna placa!
Tek sam izasao sa fakulteta, i paralelno obavljam pregovore o prvom zaposlenju kod dva poslodavaca.

Koliko su vjerodostojni ovi online kalkulatori (http://www.isplate.info/kalkulator-place-2017.aspx , http://www.teb.hr/kalkulatori/kalkul...lace-2017.aspx)
Da li je istina ako bi se radilo o prvom zaposljevanju da je poslodavac na godinu dana oslobodjen placanja doprinosa na placu, tj. ukupni troskovi poslodavca jednaki su bruto iznosu place? Za primjer ako mi je neto placa 4500kn, nemam nikakvih poreznih olaksica, prirez je 18%, dakle bruto je 5970 kn, sto je i konacni trosak poslodavca! (prema isplate.info). Da li je primjenjivo u praksi?
Jel to neka mjera od HZZ-a?

http://imgur.com/a/R9W0b
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 18:33   #4736
Quote:
gargamel2310 kaže: Pogledaj post
Treba mi pomoc kod obracuna placa!
Tek sam izasao sa fakulteta, i paralelno obavljam pregovore o prvom zaposlenju kod dva poslodavaca.

Koliko su vjerodostojni ovi online kalkulatori (http://www.isplate.info/kalkulator-place-2017.aspx , http://www.teb.hr/kalkulatori/kalkul...lace-2017.aspx)
Da li je istina ako bi se radilo o prvom zaposljevanju da je poslodavac na godinu dana oslobodjen placanja doprinosa na placu, tj. ukupni troskovi poslodavca jednaki su bruto iznosu place? Za primjer ako mi je neto placa 4500kn, nemam nikakvih poreznih olaksica, prirez je 18%, dakle bruto je 5970 kn, sto je i konacni trosak poslodavca! (prema isplate.info). Da li je primjenjivo u praksi?
Jel to neka mjera od HZZ-a?

http://imgur.com/a/R9W0b
Da, ako nemaš staža ne plaćaju se doprinosi na plaću prvu godinu..

5.970,70 kn je ukupni trošak poslodavca za to razdoblje.

Ako si mlađi od 30.g. (i bit ćeš mlađi kad prođe prva godina) - neka te prijave na određeno na godinu dana i koriste olakšicu za prvo zaposlenje godinu dana i onda ako ste oboje zadovoljni promijene ugovor na neodređeno i prijave te kao mladu osobu do 30.godina i onda još narednih 5 godina ne moraju plaćati doprinose na plaću,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 19:24   #4737
Hvala

A jel to neka mjera za zaposljavanje izdana od HZZ-a? Ako je kako se zove?
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 20:44   #4738
Quote:
gargamel2310 kaže: Pogledaj post
Hvala

A jel to neka mjera za zaposljavanje izdana od HZZ-a? Ako je kako se zove?
Ne, zakon o poticanju zapošljavanja...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 11:34   #4739
Hmmm razmišljam nešto - član uprave koji je u radnom odnosu drugdje a u svojoj tvrtki ima dopunski rad prema čl.61.st.3 ZOR-a ide li ista osnovica razmjerno 5.030,35 kn ?

Ne vidim izuzeće u čl.21 Zakona o doprinosima, prema tome bi išlo po mom mišljenju...što mislite ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 14:48   #4740
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Hmmm razmišljam nešto - član uprave koji je u radnom odnosu drugdje a u svojoj tvrtki ima dopunski rad prema čl.61.st.3 ZOR-a ide li ista osnovica razmjerno 5.030,35 kn ?

Ne vidim izuzeće u čl.21 Zakona o doprinosima, prema tome bi išlo po mom mišljenju...što mislite ?
Nisam citala Zakon o doprinosima, ali mislim da uopce nema veze status prijave na puno,nepuno, dopunsko.
Mislim da je poanta sto ima status osiguranja u tom drustvu.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.