Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2003., 20:03   #41
Štedi li netko u investicijskim fondovima?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 23:28   #42
Quote:
Mr Spiker kaže:
Ja mislim da su ta zivotna osiguranja glupost, samo da se ljudima pokradu pare.

OK, ne do kraja, ali gledajuci sto ljudi u Hrv i kako uplacuju ta osiguranja, ja nalazim da je to van svake pameti.

Npr, cujem da neki djeci to uplacuju, ili recimo uplacuje to i netko tko ima svega 22 godine. Sada sto se tice osiguranja u slucaju smrti, koja budala hoce osiguravati dijete u slucaju smrti, ili nekoga tko ima 20 godina. Razlog tome je sto nije financijski udar ako ti umre dijete, ili netko tko jos nije u produktivnoj dobi od 20 godina. Dakle treba imati osiguranje u slucaju smrti najproduktivniji clan familije, ili dvoje najproduktivnijih, jer ako se nesto njima desi, onda ovisnici moraju imati neku ostavstinu iza njih.

Znaci ostaje onda jos samo komponenta stednje, pa kao takvo onda to treba i promatrati. Sa gledista da se takvoj stednji ne moze pristupati kroz minimalno par godina (ili vas opljackaju), to je prije long-term stednja. Onda ti ga dodje jednostavno bolje uplacivati u extra mirovinsko osiguranje, uvjeti tamo su povoljniji nego koliko vidim kod ovih zivotnih osiguranja.
Ali ako se postavlja pitanje long-term stednje, onda se odmah namece kao takva "investicijska strategija" za nekoga ili neciji profil. I to je to sto treba razmotriti, "investicijsku strategiju" za svakoga ponaosob, a ne nekakvu glupost od pljackaskog zivotnog osiguranja u kome se niti ne mogu dobro razluciti komponente sto je koja, a kamoli biti nacisto s uvjetima.
Osiguranje kao štednja nije dobro jer ne možeš dobiti više od 6% godišnje iz raloga što osiguravajuća društva ulažu svoj novac pretežno u obveznice (siguran novac ali sa malom kta).
Ako razmišljaš o osiguranju tvoje obitelji u slučaj smrti tako da tvoji nešto novaca dobiju to je opravdana investicija.
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 01:20   #43
Quote:
stefano kaže:
Osiguranje kao štednja nije dobro jer ne možeš dobiti više od 6% godišnje iz raloga što osiguravajuća društva ulažu svoj novac pretežno u obveznice (siguran novac ali sa malom kta).
Ako razmišljaš o osiguranju tvoje obitelji u slučaj smrti tako da tvoji nešto novaca dobiju to je opravdana investicija.
Ne poznajem ni jednog covjeka koji bi zelio invenstirati u vlastitu smrt
Sto se tice isplate premije kod osiguranja, ni tu stvari cesto ne stimaju. Tek tada ti ukazu na one pasuse u ugovoru koji su pisani u kurzivu, jedva citljivo, koje su, "slucajno", preskocili rastumaciti kod zakljucivanja ugovora.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 01:26   #44
Quote:
stefano kaže:
Osiguranje kao štednja nije dobro jer ne možeš dobiti više od 6% godišnje iz raloga što osiguravajuća društva ulažu svoj novac pretežno u obveznice (siguran novac ali sa malom kta).
Ako razmišljaš o osiguranju tvoje obitelji u slučaj smrti tako da tvoji nešto novaca dobiju to je opravdana investicija.
Ne poznajem ni jednog covjeka koji bi zelio invenstirati u vlastitu smrt
Sto se tice isplate premije kod osiguranja, ni tu stvari cesto ne stimaju. Tek tada ti ukazu na one pasuse u ugovoru koji su pisani u kurzivu, jedva citljivo, koje su, "slucajno", izbjegli rastumaciti kod zakljucivanja ugovora.

Sorry zbog dva ista posta, nesto mi steka internet, nije bilo namjerno.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 01:38   #45
Osiguranje nije investicija u smrt. Možda sam se krivo izrazio. Osiguranje je financijska izvjesnost. Riziko osiguranje je investicija u vlastitu smrt a ŽO (mješovito osiguranje) je financijska izvjesnost jer ako se ne dogodi (smrt) nakon odrđen broj ugovorenih godina novac se vrati ali ne u omjerima koji zasupnici osiguranja obečavaju. To ne može biti više od 6% godišnje jer toliko nose obveznice u RH.
Investirati svoj novac je možda kupiti određen broj udjela ili dionica i sa određenim rizikom možda i dobiti.
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 22:21   #46
Quote:
stefano kaže:
Osiguranje kao štednja nije dobro jer ne možeš dobiti više od 6% godišnje iz raloga što osiguravajuća društva ulažu svoj novac pretežno u obveznice (siguran novac ali sa malom kta).
Ako razmišljaš o osiguranju tvoje obitelji u slučaj smrti tako da tvoji nešto novaca dobiju to je opravdana investicija.
Ali zato svake godine možeš dobiti povrat poreza do 1250 kn.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 22:23   #47
Quote:
stefano kaže:
Osiguranje nije investicija u smrt. Možda sam se krivo izrazio. Osiguranje je financijska izvjesnost. Riziko osiguranje je investicija u vlastitu smrt a ŽO (mješovito osiguranje) je financijska izvjesnost jer ako se ne dogodi (smrt) nakon odrđen broj ugovorenih godina novac se vrati ali ne u omjerima koji zasupnici osiguranja obečavaju. To ne može biti više od 6% godišnje jer toliko nose obveznice u RH.
Investirati svoj novac je možda kupiti određen broj udjela ili dionica i sa određenim rizikom možda i dobiti.
Moraju li osiguravajuća društva ulagati isključivo u obveznice u RH? Znam da postoji neka odredba za drugi stup, vjerojatno postoji i za treći?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 01:00   #48
Quote:
soks kaže:
Moraju li osiguravajuća društva ulagati isključivo u obveznice u RH? Znam da postoji neka odredba za drugi stup, vjerojatno postoji i za treći?
Evo usporedbe dobrovoljnog mirovinskog osiguranja sa životnim osiguranjem.


ŽIVOTNO OSIGURANJE
- isplata osigurane svote s pripisanom dobiti po isteku osiguranja
- visina isplate je poznata i garantiran je prinos kroz osiguranu svotu, a dodatni prinos je pripisana dobit
- mogućnost ugovaranja doživotne mjesečne rente (mirovine) ili rente trajanja 10, 15 ili 2 godina
- isplata osigurane svote s dobiti u slučaju smrti osiguranika
- isplata dvostruke osigurane svote s dobiti u slučaju smrti osiguranika uslijed nesretnog slučaja
- dopunsko osiguranje od posljedica nesretnog slučaja (trajna invalidnost i naknada za bolničke dane)
- mogućnost povlačenja djela uplaćenih sredstava u tijeku trajanja osiguranja kroz kredit, predujam ili otkup
- porezne olakšice za premiju do 12000 kuna godišnje

DOBROVOLJNO MIROVINSKO OSIGURANJE
- po ostvarenju prava na mirovinu, mora se ugovoriti neka vrsta rente, odjednom se može podići maksimalno 30 % sredstava
- nema garantiranog prinosa i prema Pravilniku o marketingu mirovinskih fondova ne smije se obećati
- vrste isplata definira mirovinsko osiguravajuće društvo; Zakonom su predviđene doživotne starosne mirovine, privremene starosne mirovine, promjenjive mirovine i djelomične jednokratne isplate (30%)
- isplata u slučaju smrti, li samo do ukamaćenog iznosa uplaćenih doprinosa (način i visina isplate ovise o konkretnom mirovinskom programu)
- isplata u slučaju trajne invalidnosti, ali samo do ukamaćenog iznosa uplaćenih doprinosa (način i visina isplate ovise o konkretnom mirovinskom programu)

- uplaćena sredstva ne mogu se povući sve dok se ne ostvari pravo na mirovinu: najranije s navršenih 50 godina i nakon 5 godina uplaćivanja
- porezne olakšice za doprinose do 12000 kuna godišnje
- država poticajna sredstva u iznosu 25% od uplaćenog do 5000 kuna godišje
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 01:03   #49
Quote:
soks kaže:
Štedi li netko u investicijskim fondovima?
To je novi trend u Evropi. Ako planiraš štednju na neke duže relacije to je dobra investicija. Dali netko štedi u fondove to ne znam ali znam za sebe. Da, ja štedim.
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 21:47   #50
Quote:
stefano kaže:
To je novi trend u Evropi. Ako planiraš štednju na neke duže relacije to je dobra investicija. Dali netko štedi u fondove to ne znam ali znam za sebe. Da, ja štedim.
Ja bih sve nekako htio uloziti u neki investicijski fond, ali kad uzmem malo "papir i olovku" cini mi se da nije to bas tako isplativo.

Mozes preporuciti neki fond?
Cobb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 21:55   #51
Klikni na http://appsrv1.to-one.com
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2004., 16:54   #52
koje životno osiguranje?

mogla bih mjesečno odvojiti cca 100 kn za životno osiguranje. budući da sam totalni autsajder, zanima me može li uplata biti tako mala, kako to uopće funkcionira i koje osiguranje da uzmem.
ak se nekom da objašnjavat, bila bih zahvalna.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2004., 21:35   #53
Izvrsna tema! I mene interesiraju vasa iskustva?

Dodao bih i jedno potpitanje! Sto mislite o dopunskom zdravstvenom osiguranju (ne onom od HZZO-a nego od neke privatne osiguravateljske kuce - npr. Adenda?
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2004., 20:35   #54
dopunsko zdravstveno korisno ali stvarno ako imaš novaca... inače sve dobiješ i u državnom osnovnom, ali čekaš... dopunsko HZZO je glupost!

životno, izvrsna ideja, makar i minimalne svote (mislim da je to oko 100 eura godišnje, i savjetujem da se plaća godišnje, jer je puno, puno jeftinije...

ako imaš recimo 15 000 kuna godišnje, savjet je 5000 stambena štednja, 5000 treći stup mirovinskog, i 5000 (može i do 7000, zbog olakšice) životno.

Za malu svotu, napravi na dugi rok (30 godina!?) osiguranje u nekoj kući (Merkur, Allianz, a imaju valjda i druga?) osiguranje s doživljenjem, ali i osigurnaje od teških bolesti...!

Recimo, nedobog dobiješ rak ili moždani, a oni ti isplate osiguranu svotu ! A ako stradaš, dvostruku svotu tvojoj obitelji.

recimo 200 eura godišnje na 30 godina (ali štedi prvu godinu, pa onda iuplati sve odjednom, pa štedi za drugu godinu!) na 30 godina je lijepa svotica za nedaobog većeg zla a ako doživiš, dobit ćeš oko 13-15 000 eura za penziju!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 12:46   #55
evo Commodus je sve lijepo objasnio samo nije odgovorio na pitanje

KOJE životno osiguranje??

Ja kad sam ugovarao gledao sam da uzmem neko u koje imam najviše povjerenja da ce biti tu i za 25-30 godina.

Razlike znaju biti znatne i nemoj zuriti s odlukom. Svaka kuća ima svoje prednosti i mane s time da se svi trude biti sto drugaciji jedni od drugih kako ih covjek ne bi mogao normalno usporediti.

Ako hoces nesto nauciti o zivotnom osiguranju nazovi bilo koju kucu i reci da te to zanima. Odmah ce se na tvojim vratima stvoriit jedan prodavac osiguranja pa ga lijepo ispitaj. I tako par puta i dobit ces sliku sta i kako.

Ja preporucam Allianz.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 14:02   #56
Sad ste i mene zaintrigirali. Gogo zasto Allianz? Ja namjeravam uzeti zivotno osiguranje kod Generali.
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 14:18   #57
hvala comodus i gogo. ako nije bed imam još pitanja za tebe comodus.




što to znači da je puno, puno jeftinije?




koju ti kuću preporučuješ? gogo je za allianz.



daj malo pojasni - kako mi oni isplate ugovorenu svotu prije isteka 30 god? to mi baš nije jasno!
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 15:15   #58
Roberta, vjerujem da ces ipak najvise nauciti metodom koju ti je gogo savjetovao.


Quote:
gogo kaže:

Ako hoces nesto nauciti o zivotnom osiguranju nazovi bilo koju kucu i reci da te to zanima. Odmah ce se na tvojim vratima stvoriit jedan prodavac osiguranja pa ga lijepo ispitaj. I tako par puta i dobit ces sliku sta i kako.

Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 22:11   #59
volim malo pisati offtopic, što ćeš...

Preporučujem i ja neku pouzdanu premda osigurnanje GOTOVO ne može propasti jer se reosigurava i tu su zakoni jako strogi... oni ustvari uopće nemaju slobodu ulaganja i prinosi su skoro kod svih isti!

(toliko o tržišnoj utakmici!)

više od 90% love se odmah mora reosigurati čim im uplatiš, pa onda... rizik je skoro pa nula...
To što Allianz ili neko drugo postoje 100 i više godina je samo plus, ali ne bih primjerice isključio ni Osiguranje Zagreb!?

Ja imam Allianz i Merkur.

Merkur ima dobro osiguranje jer je osiguran slučaj ne samo smrt nego i neka teška bolest.

Malo je manja ugovorena svota (ako uplaćuješ 10 godina po 100 eura kod običnog osiguranja je oko 1050 eura osigurana svota koju dobivaš u slučaju smrti, ako je smrt od nesreće, onda je oko 2100 eura, ako doživiš, dobiješ 1050 plus dobit (oko 30-40% na deset godina)...

Kod osiguranja za slučaj bolesti, svi iznosi su malo manji, npr. na 10 godina po sto eura je osigurana svota možda 990 eura (dakle, ne puno manje!!!) ali osim kod smrti ili doživljenja dobiješ lovu i kod teške bolesti (kod Merkura npr, a kladim se da i ostali imaju slično je 10 teških bolesti: npr. rak, infarkt, moždani udar, sljepoća...)

Dakle, ako za nedajbože 1 godinu dobiješ dijagnozu rak, odmah dobiješ od osiguranja 990 eura, bez obzira što si uplatio samo 100! I više ne moraš plaćati, smatra se da se dogodio štetni događaj!!!!!

Ovo je baš zgodno, jer ti tada obično treba lova za doktore i sl...

Jedino, ako ti se ništa ne dogodi, onda gubiš lovu...

ALI OSIGURANJA SE NIKADA NE ISPLATE ako ti se ništa ne dogodi!!!

To je najgori oblik investiranja novca jer je prosječan prinos 2-3% a to je skoro kao inflacija, dakle, nula...

Samo, ako se dogodi...

Povoljnije je plaćati godišnje, jer osiguranje naplaćuje administriranje... Dakle, ako je jedna uplata plaćaš 100 eura godišnje, ako plaćaš dvaput po 50 eura, onda ti naplate 2% naknade, pa platiš 102 eura, ako je kvartalno 4%, dakle, 4puta po 26 eura, a ako je mjesečno, onda 6%!!! Dakle, 12 puta po malo, pa ti platiš 106 eura za efektivno plaćenih 100 premije...Mislim, i njima nije svejedno jel tebe obrađuju jednom godišnje ili ti dopise i uplatnice obrađuju 12 puta na godinu

Kako su prihodi na osiguranje obično mali, ispada da će ti pojesti svu dobit te sitne naplate!!!

Moj savjet, kad odlučiš štedjeti u osiguranju, počni 12 mjeseci po 10 eura, i onda nakon godinu dana zaključi ugovor, uplati 120 eura godišnju premiju, pa onda opet ti sebi štedi po 10 eura mjesečno, pa druge godine uplati odjednom cijelu godinu itd...
na trideset gfodina ta jedna i tako ne čini razliku...

Jedino je problem ako tis eu prvoj godini dok čekaš nešto dogodi!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2004., 10:01   #60
commodus puuuuno hvala.
puno hvala i svima ostalima.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.