Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2014., 11:44   #81
Ma ne to.
US. Samo to.
Ako se dogodi takav rat, US bi vjerojatno kreirao novi Vijetnam.
Osim kao što kaže Antilles, to ne bi bio "drugačiji" Iran.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 12:39   #82
Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
Nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapskih izvora nafte.
Arapi nemaju cvrstu nacionalnu svijest, njihov identitet je prije svega muslimanski tj. bitnije im je da li je netko sunit ili siit nego da li ne netko Arap, Iranac, Kurd ili nesto deseto.

Arapi siitske fele ce radije prihvatiti Iran nego Saudiju. E sad... nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapske nafte...

Pogledajmo overlay mapa razmjestaja siita i sunita te lezista nafte i plina:
http://media.tumblr.com/tumblr_m72hsyvuAO1r9bbqt.png

I debil bi vidio da bi eventualan oruzani ustanak Siita na Arapskom poluotoku i pokusaj preuzimanja izvora nafte (a to je ujedno i izvor blagostanja) izazvao izravan rat Saudije i Irana. Pogonsko gorivo tog rata bili bi shia/sunni antagonizam i zelja siita da se domognu nafte koju sada kontroliraju suniti.
Zaboravljamo na ISIL, a oni će krenuti i na SA kad-tad. Kada se to dogodi domaće extremne wehabije možda požele da porodica Saud više ne vlada.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma ne to.
US. Samo to.
Ako se dogodi takav rat, US bi vjerojatno kreirao novi Vijetnam.
Osim kao što kaže Antilles, to ne bi bio "drugačiji" Iran.
Vijetnam nije baš dobar primjer.

Bilo kako bilo, čini se da se SAD ne snalazi više baš najbolje na tim terenima. Situacija se izmiče i izmaketi će se kontroli u potpunosti. Talasanja je bilo i previše i odnekud će stići i cunami...

Dalje, u serijalu Al Jazzere može se gledati serijal dokumentaraca o 7 sestara, 7 najvećih naftnih kompanija koje odavno kreiraju događaje i mijenjaju tok historije.
Princip djelovanja je svugdje isti - podrška korumpiranim vlastima koje vojskom i policijom mlate vlastiti narod za interese tih kompanija.
Kada se stvar zaoštri - po pravilu izbija rat i stradanja koja se protegnu u nedogled.

Svugdje isti obrazac osim u - Sudanu koji jeste ratovao i podijelio se, ali su došli Kinezi i dali ponude koje zadovoljavaju sve strane. Na jugu je većina nafte, a transport ide samo preko sjevera. Kinezi investiraju i ne stvaraju konflikt nego ga sprječavaju...


Stvari će se oteti kontroli na način krajnje nepovoljan po SAD i Izrael. Izbit će regionalni rat čiji rezultat će biti mase mrtvih i slom SAD-a i gubitak kontrole nad bliskim istokom.

Nije Iran tu jedini igrač, Azija ih je prepuna.

Da parafraziram Tvrtka Kulenovića - vrijeme je da velika azijska metla ponovo pomete sav šljam ovog svijeta. To vrijeme neminovno dolazi.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 12:46   #83
Iako nisam toliko upućen u zbivanja, uzmi u obzir da se i oko Kine nešto sprema.
Japan, Vijetnam, pogranični sporovi...
Moja analiza vrijedi naravno samo u slučaju da je US top dog.
Dolaskom druge sile, vrijede i druga pravila.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 10:32   #84
Naisao sam na netu na ovu kartu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Templat...y_detailed_map

Valjda je netko po uzoru na kartu sukoba u Siriji, pa kasnije i Iraku, napravio i za Jemen.
Pa ako nekoga zanima tko tamo drzi koji grad pod svojom kontrolom...
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:00   #85
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Naisao sam na netu na ovu kartu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Templat...y_detailed_map

Valjda je netko po uzoru na kartu sukoba u Siriji, pa kasnije i Iraku, napravio i za Jemen.
Pa ako nekoga zanima tko tamo drzi koji grad pod svojom kontrolom...
Vidio i ja tu kartu, šahovsko polje...
Mislio sam da su Al Hazm i Marib izgubile vladine snage...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:49   #86
Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
Nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapskih izvora nafte.
Arapi nemaju cvrstu nacionalnu svijest, njihov identitet je prije svega muslimanski tj. bitnije im je da li je netko sunit ili siit nego da li ne netko Arap, Iranac, Kurd ili nesto deseto.

Arapi siitske fele ce radije prihvatiti Iran nego Saudiju. E sad... nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapske nafte...

Pogledajmo overlay mapa razmjestaja siita i sunita te lezista nafte i plina:
http://media.tumblr.com/tumblr_m72hsyvuAO1r9bbqt.png

I debil bi vidio da bi eventualan oruzani ustanak Siita na Arapskom poluotoku i pokusaj preuzimanja izvora nafte (a to je ujedno i izvor blagostanja) izazvao izravan rat Saudije i Irana. Pogonsko gorivo tog rata bili bi shia/sunni antagonizam i zelja siita da se domognu nafte koju sada kontroliraju suniti.
e onda bi tek haos nastao kad bi zaratili KSA i Iran i vrlo vjerovatno onda BI
nebih izgledao kako ga danas poznajemo, mislim na granice naravno.
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 14:13   #87
Quote:
Irmel kaže: Pogledaj post
e onda bi tek haos nastao kad bi zaratili KSA i Iran i vrlo vjerovatno onda BI
nebih izgledao kako ga danas poznajemo, mislim na granice naravno.
Akobogda, SA će uskoro pretrpiti napad sa sjevera od strane ISIL-a, a to će pratitit pobuna šija unutra, uz obalu, te napad iz pravca Jemena.

Kada se to dogodi neće se moći više ići na Hadždž bez da staviš glavu u torbu, a onaj ko bude jak i u pravu i ko to kasnije omogući će imati simpatije muslimana cijele planete. Dakle, steći će ogroman politički kapital i kredibilitet.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:25   #88
http://i61.tinypic.com/2623ad4.jpg
Mapa geopoložaja Jemena

Jemen je kritično nevažan.

1.SA ga stišće sa sjevera
2.Oman sa istoka
3.Eritreja i Etiopija sa zapada,uz pomoć Zapada osigurat će ulazak u Crveno more
4.Somalija je nestabilna zemlja i nema nikakvu važnost
5.Jemen je plemenski podijeljena zemlja i nema mogućnost preljevanja sukoba.
Eskalacija sukoba se nadzire i nema potrebe za panikom.

Jemen je nevažan i nije ključan.Njega samo treba držati pod nadzorom i dozirati napade dronova.

Sa mora uvijek može doći zapadnjačka flota.To je ujedno zatvorena zemlja.
Nema opasnosti.
Jemjeljanjenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:27   #89
6.U Djiobutiju je stacioniran garnizon Legije Stranaca.Tako da je sve pod nadzorom i tjesnac je siguran.
Jemjeljanjenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 18:20   #90
ljudi moji pogledajte što se somaliji dogodilo zbog toga što je nezanimljiva zemlja, rat već traje koliko 20 godina isto će se dogoditi i jemenu jer je "na kraju zemlje"
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 03:46   #91
Što će reći da nitko ne komentira državni udar i ostavke predsjednika i vlade od pred par dana?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 10:46   #92
Libija,Sirija,Irak,Jemen,Sudan..sve arapske zemlje koje su imale ili imaju dobre odnosne sa Rusijom(pogledajde im invetar naoružanja isključivo rusko oružje) još nedostaje Alžir da popis bude potpun!
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 11:35   #93
kako sam ja skonto ostavku Predsjenika je odbio parlament pa je on još uvijek na dužnosti a onda je premijer dao ostavku i tako je pala vlada. vidječemo šta če se dalje dešavati. možda se opet Jemen podjeli na dvije fržave kao što je to bilo do 1992.
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 20:12   #94
http://www.aljazeera.com/news/middle...122736448.html

I službeno je, šijitski pobunjenici su raspustili parlament i uveli vlastito "predsjedničko vijeće".

Baš me zanima hoće li se Saudijci sa svom svojom vojnom silom koju su nakupili tijekom zadnja dva desetljeća usuditi išta napraviti.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 20:26   #95
http://edition.cnn.com/2015/02/11/mi...est/index.html

Jemenski pobunjenici zaplijenili američkom veleposlanstvu vozila, a marincima oružje.

Quote:
Sanaa, Yemen (CNN)Houthi rebels took all U.S. Embassy vehicles parked at the Yemeni capital's airport and wouldn't let departing U.S. Marines take their weapons with them, a top Sanaa airport official said about the latest evidence of unrest in an Arab nation long seen as key in America's fight against terrorists.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 22:38   #96
Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
, a marincima oružje.
Marinci (osiguranje veleposlanstva) su PREDALI svoje onesposobljeno oružje sukladno dogovoru sa vlastima,jer su letjeli komercijalnim letom.
Čitaj malo .
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 22:44   #97
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Marinci (osiguranje veleposlanstva) su PREDALI svoje onesposobljeno oružje sukladno dogovoru sa vlastima,jer su letjeli komercijalnim letom.
Čitaj malo .
Prenio sam ovo nakon što su prvo dobili vijesti, ažurirana im je stranica 7 sati nakon (Feb 12, 0240 GMT), prva verzija je imala jedan paragraf teksta samo i pisalo je da je marincima oteto oružje. Piše ti sa strane crvenim slovima NEW. Sad demantiraju. I svejedno im ne vjerujem. Pogotovo ovo John Wayne qrčenje:

Quote:
The statement continued: "To be clear: No Marine handed a weapon to a Houthi, or had one taken from him."
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 12:01   #98
Jemen na rubu unutarnjeg rata,a UN upozorava da se mora nešto učiniti..
Pa predlažem da NATO iskrca 10.000 ljudi pa da vidimo što se može napraviti.
Najbolje je sada intervenirati dok je fronta vidljiva.
Apoftegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 20:24   #99
Jemen nova Sirija..
stipsa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 21:18   #100
jemen je nezanimljiv za velike sile tako da ovaj rat moze trajati vjecno.
__________________
Lica sa ulica, koja zaboraviš u letu,
čim ubrzaš svoju petu
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.