Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 20:31   #21
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Pa oni imaju imena. Stoje iza konkretnih djela. Zbog kojih ih veličaju, zbog kojih stječu slavu i lovorove vijence. Zbog kojih budu utjecajni. Teško je kriviti anonimne začinjavce predaja i legendi.
Znam, ali teško da se o bogovima učilo od pjesnika.

To je kao da za loše znanje naših đaka krivimo HRT-ovu Sunčicu Findak koja o tome radi priloge za Dnevnik. Ili da za loš glas restorana krivimo Davora Butkovića.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 20:44   #22
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Pa, zar su Homer i drugi pjesnici bili jedini izvor legendi o bogovima?
Jesu, uglavnom, ako se izuzmu misterijske tradicije. Ali Helene su obrazovali pjesnici, to je činjenica. One malobrojne koji su bili (i trebali biti) obrazovani, dakako. Homer je odgajao Heladu. Onome pak što nisu naučavali pjesnici, sve ono onkraj mitologije, podučavali su filozofi i njihove škole, a u njima su bogovi bili u drugom planu.
Povučemo li paralele s današnjicom...
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 20:54   #23
Znači li to da su Plutarh, Pausania i slični, od kojih smo mi učili o grčkoj mitologiji, sve naučili od Homera i njemu sličnih? Ja sam nekako zamišljao da su imali 'konkretnije' izvore.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:25   #24
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Znači li to da su Plutarh, Pausania i slični, od kojih smo mi učili o grčkoj mitologiji, sve naučili od Homera i njemu sličnih? Ja sam nekako zamišljao da su imali 'konkretnije' izvore.
A kakvi bi bili ti "konkretniji" izvori?
Intrigantnije pitanje glasi: od koga je "učio" Homer? Predaji starijoj od njega, koliko znam, baš se i ne ulazi u trag...
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:35   #25
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
A kakvi bi bili ti "konkretniji" izvori?
Intrigantnije pitanje glasi: od koga je "učio" Homer? Predaji starijoj od njega, koliko znam, baš se i ne ulazi u trag...
Odakle da ja to znam? Ja sam diletant uvjeren da razgovaram sa stručnjacima.

Zašto ne svećenici? Vazda su svećenici bili ti koji su širili religiju. Zašto bi taj posao najednom dopao pjesnicima?

Ali, ako pjesnici jesu bili jedini, k vragu, što je Platon onda mislio? Tko bi mu poučavao mlade? Filozofi? Njih je bilo nedovoljno. Jedan-dva u svakoj generaciji. A Grčka je bila pogolema.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 23:16   #26
Stvar je u tome što su pjesnici bili utjecajniji od svećenika, dopirali su do širokih masa, a ne samo do elite. A to vidiš i danas - grčka mitologija takva kakva jest uglavnom potječe iz Homerovih i Heziodovih djela, ne zna se za spise koje bi mogao nazvati religioznima.

A što se pjesnika tiče - njih je spasio Aristotel. Dao im je dignitet jer je mimesis uzdignuo na razinu ontološkog promišljanja, izrijekom je u Poetici izjednačio pjesnike i filozofe. Dakle, ako je tkogod i pomislio da je oponašanje "slika slike i sjena sjene" (pa zbog toga i manje vrijedno), Stagiranin ga je razuvjerio reinterpretacijom po kojoj se tragedija bavi bitkom u jednakoj mjeri kao i nekakva apologetska ili dijaloška rasprava, samo joj je alat (metafore, obrat, prepoznavanje, katarza) drukčiji.

Izjednačavanje pjesnika i filozofa poslije imaš i u Crocea, no to je već druga priča.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 08:22   #27
Hvala. Ovo ima smisla.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.