Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2010., 17:12   #1
-a svijet koji vidim vrlo vjerojatno je najveći izraz moje mašte.

o subjektivnom doživljaju i njegovom odrazu na stvarnost.
je li svijet u kojem živimo u mojoj glavi ili negdje izvan nje?
Cheshire is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 18:06   #2
Quote:
Cheshire kaže: Pogledaj post
o subjektivnom doživljaju i njegovom odrazu na stvarnost.
je li svijet u kojem živimo u mojoj glavi ili negdje izvan nje?
''Ljepota je u očima promatrača''
Tako je i svijet u kojem živimo odnosno život koji proživljavamo u našoj glavi. (:
lenore.raven. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 18:35   #3
Naravno da je. 'Ljepota' je jedan od najrelativnijih i možda najsubjektivniji doživljaj ljudskog bića.
Mene više zanima koliko je stvaran svijet koji nam predstavljaju mediji, vlada i znanost općenito.
Tko oblikuje moje mišljenje i kakav svijet se nalazi u glavi osobe koja stoji pored mene?
Mi svi vjerujemo da je naše mišljenje isključivo naše mišljenje i naš svijet. Možda trenutno mišljenje je, ali ako je to mišljenje proizašlo iz opće predodžbe stvorene o nekoj temi od strane treće osobe, koliko ja svijet zapravo gledam 'svojim očima'?
Možda svijet uopće nije onakav kakvim ga ja vidim. Vrlo vjerojatno da nije. Može biti da je skroz nepovezan s okolinom. Svi vjerujemo da je sve onako kako je samo zato što se svi slažemo oko toga.
Postoje kulture, subkulture, razne grupe ljudi s istim pogledima na svijet. A opet postoji 'nešto' zajedničko. I to 'zajedničko' mora bit reala.
Što je najgore, ne možemo ni objasnit 'svijet'. Što je onda suprotno 'svijetu'?
I koliko je taj svijet jednak našem umu?
''Sastoji li se naš svijet od pravih stvari ili smo okruženi sviješću?''
Cheshire is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 03:12   #4
Čak i najveći mudrac mora iskusiti svaku dionicu razvoja svijesti za sebe.
Ne može spoznati ništa za što nije spreman.

De Lubicz
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 06:56   #5
Quote:
Cheshire kaže: Pogledaj post
o subjektivnom doživljaju i njegovom odrazu na stvarnost.
je li svijet u kojem živimo u mojoj glavi ili negdje izvan nje?
Evo ti jedan vrlo jednostavan i matematički precizan odgovor.

Svemir je beskrajan, beskonačno velik, živih bića u svemiru je konačno mnogo, a svaki konačan broj podijeljen sa beskonačnošću je nula. Ako ne vjeruješ provjeri pomoću kalkulatora, uzmi neki maleni broj i dijeli ga sa sve većim brojevima, što dijeliš s većim brojem sve se više približavaš nuli. Prema tome, budući da je površina svemira beskonačna a broj živih bića na njoj konačan slijedi da je prosječna naseljenost svemira 0. Tj. ima nula ljudi po metru četvornom u svemiru. Prema tome u svemiru uopće nema ljudi, a svi oni ljudi na koje ti, Cheshire nailaziš samo su proizvod tvoje uvrnute, bolesne mašte!


__________________
Blind commitment to a theory is not an intellectual virtue: it is an intellectual crime. - Imre Lakatos
Rokul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 20:40   #6
taj svijet nije u tvojoj glavi jer si i ti jedan od onih koji kreiraju taj svijet.
I ne mora biti naše viđenje subjektivan pojam jer nam psihologija dopušta da se uživimo u stanje drugih osoba (empatija) pa neznam jel moguće, ali možda bi čak u tom stanju uživljavanja mogli vidjeti svijet nečijim očima.
http://www.youtube.com/watch?v=feSHxy136Dc
Nisam mogao odoljeti

Niti koja je zajednička to su one osnove potrebe i stvari koji su nam svima zajedničke, hrana, smrt, seks, spavanje (na sigurnom) itd.
E sad kako razina potreba, želja, razmišljanja raste tako se i rađaju grupe koje predstavljaju određenu svijest i mogli bi reći da smo tim grupama okruženi.
Ona grupa koja jača, njezina svijest dominira i njezinim očima gledamo na određene stvari, oni nam kreiraju mišljenje, pogotovo ako nam omogućuju zadovoljenje nekih potreba.

Uglavnom naše mišljenje je kreirano od onih koji nam omogučuju zadovoljenje potreba. Recimo tako u mojem poslu svi koji imaju koristi od Microsoft korporacije, svi drugi smeće. Ili Steve Jobs veli Flash je sranje, još nisam naletio "apple fan boya" koji bi tvrdio suprotno.

A ako smo mi na vrhu "food chaina" onda i odlučujemo jel je dobro što kiša sutra pada ili ne.

Quote:
Cheshire kaže: Pogledaj post
''Sastoji li se naš svijet od pravih stvari ili smo okruženi sviješću?''
Isto tako odgovor na ovo pitanje bi mi bio u ranije izrečenom stilu.
Svijet se sastoji od pravih stvari a naš pogled na te stvari je kreiran onim koji dominira ili dominira nad našom grupom ili nama kao pojedincima.

E sad postavlja se pitanje a što ako smo mi oni koji dominiraju i mi kreiramo mišljenje, onda vjerovatno i kreiramo svijet oko sebe. I naš pogled je onaj pravi pogled. Jeli li?
Ili ti pojednici koji dominiraju ništa drugo ne rade nego vide tu svijest oko sebe i hrane ljude s onim što žele vidjeti, čuti i misliti (ukratko političari).

Zadnje uređivanje alohae : 06.12.2010. at 20:46.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 22:47   #7
Svijet koji vidiš je slika u zrcalu tvoje predodžbe.

Mašta je ipak nešto drugo. To je kreativna igra s predodžbama i simbolima.
istarski pršut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 00:44   #8
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Čak i najveći mudrac mora iskusiti svaku dionicu razvoja svijesti za sebe.
Ne može spoznati ništa za što nije spreman.

De Lubicz
i agree.


Quote:
Rokul kaže: Pogledaj post

Prema tome u svemiru uopće nema ljudi, a svi oni ljudi na koje ti, Cheshire nailaziš samo su proizvod tvoje uvrnute, bolesne mašte!


prejako


Quote:
alohae kaže: Pogledaj post

A ako smo mi na vrhu "food chaina" onda i odlučujemo jel je dobro što kiša sutra pada ili ne.
true.

Quote:
alohae kaže: Pogledaj post


Svijet se sastoji od pravih stvari a naš pogled na te stvari je kreiran onim koji dominira ili dominira nad našom grupom ili nama kao pojedincima.
Što podrazumijevaš pod 'stvar'?...ciljam ovdje na Berkeleyevu filozofiju.
Općenita sumnja u materijalnu stvarnost i ljudsko očekivanje da iza onoga što opažamo mora postojati kakva tvar...

Quote:
istarski pršut kaže: Pogledaj post
Svijet koji vidiš je slika u zrcalu tvoje predodžbe.

Mašta je ipak nešto drugo. To je kreativna igra s predodžbama i simbolima.
slažem se, da. pjesnički rečeno, though
mašta je da. ona je 'škare i ljepilo' našeg uma pomoću kojeg ljepimo ''jednostavne dojmove.''
Cheshire is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 05:05   #9
Šta vidi jedno zrcalo kad pogleda u drugo?

To je prosvjetljenje.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 14:32   #10
moje skromno mišljenje...

bi bilo da je svijet oko nas plod naše mašte ,odnosno mašte naših predaka pošto su je oni prenijeli na nas...pogledajte malo dijete ,dajte mu nekoliko različitih oblika i utore za te oblike (kocka ,krug ,trokut) ,dijete će gurati sve oblike u svaki utor ,neće odmah shvatiti ,tek kad ga mi "isprogramiramo" ,tek onda će početi stavljati oblike u prave utore...

imam jedno djelomično povezano pitanje...što je mašta ,možemo li zamisliti nešto što nikad nismo vidjeli?
kako onda slijepci maštaju ,mislim na one koji su rođeni slijepi...
crno_bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 03:00   #11
slažem se donekle.
ne možemo zamisliti ništa što nam nije poznato, nego možemo izrezati i slijepiti u glavi već poznato da dobijemo nešto manje poznato ili fantastično. mašta je, u mojoj glavi, naša pristranost-uključujući i mišljenje. sva objektivnost je stvarnost u odnosu na maštu.
što se tiče slijepca, on će si boju opisivati pomoću glazbe i slično. mašta nema granica. u tome i je problem
__________________
Never trust a smiling cat.
Cheshire is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 07:39   #12
Cheshire, u čemu je tvoj problem? Što te, zapravo brine? Odsustvo objektivne realnosti? Pa, imaš subjektivnu. Što njoj fali? Ona se -- ako si imalo inteligentan -- izvrsno poklapa s nezavisnom, objektivnom stvarnošću. U 99.99 posto slučajeva sve ono što vidiš oko sebe, a imalo ti je važno, vidiš realno. Možeš provjeriti da jest tako na puno načina. I zašto te onda smeta što poklapanje subjektivne i objektivne realnosti nije potpuno?

Rijetko kada u stvarnosti nailazimo na statičku stabilnost. Kad hodaš ili trčiš, samo si dinamički stabilan. Ne padneš samo zato jer to sa svojim pokretima neprekidno sprečavaš. Smeta li te to? Ne. Zašto bi te smetalo, kad sve funkcionira? Ti ne padneš nego dođeš tamo gdje trebaš doći i sve bude u redu. Čemu onda briga oko toga što je tvoja stabilnost bila samo subjektivna, a objektivno je nije bilo??

Isti slučaj je s percepcijom svih ostalih stvari. Tvoja je percepcija skroz subjektivna, ali te to ništa ne smeta, jer sve ono što si možda percipirao krivo, ispraviš na vrijeme, ako je važno.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 15:52   #13
da, kužim to sad :/
prestalo me mučit.
mučila me, u biti, vaga između moje percepcije i svačije percepcije, dok nisam shvatila da to nije uopće relevantno, s obzirom na to da je cijeli svijet izgrađen na subjektivnosti, a stvarnost dobiješ kad odstraniš sva mišljenja i percepcije s nekog objekta. a kad to napraviš, onda skužiš da je sve ok tak kak je.
__________________
Never trust a smiling cat.
Cheshire is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.