Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2011., 22:10   #41
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Pa,zato i postoji školovani sudac ,obično izučen za tu vrstu krimena,koji če dobrano odvagnuti otegotne i olakšavajuče okolnosti(nekažnjavanost,primjereno držanje na sudu,iskreno priznanje i pokajanje idr..)-plus porota.,plus izvještaj forenzičkog stručnjaka..
Sudstvo nema nikakve veze sa pravdom i osvetom...sudstvo ima samo jednu zadaću: kažnjavajući počinitelja pokazati ostalima u zajednici što ih čeka ako se odluče na takvo nešto i tako dijelom spriječiti buduća takva (ne)djela.

Zadnje uređivanje Krvnik : 10.04.2011. at 08:58.
kajzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 16:34   #42
Quote:
Locaaa kaže: Pogledaj post
Otvorila sam ovu temu jer me zanima vaše mišljenje o samom značenju osvete.
Tko želi na trnutak biti sretan, neka se osvećuje. Tko želi stalno biti sretan neka nauči opraštati...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 18:04   #43
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Tko želi stalno biti sretan neka nauči opraštati...
Ovo je tako netočno. Dobro ne uvijek, ali ugavnom.
Osobno sam u svom kratkom životu pretrpjela nepravde, poniženja i patnje namjerno izazvanih od strane drugih osoba toliko da neke osobe tolko ne dožive cijeli život. Uvijek sam praštala dok mi jednom nije dopizdilo bit rezervna "vreća za udaranje" i sprava za punjenje ega. Osvetila sam se nekim osobama koje su me povrijedile, uništile mi najbolje godine života, i iskreno da vam kažem - osjećaj je predivan
Ogromno olakšanje i micanje tereta sa srca, napokon sam se nakon puno godina osjećala slobodno i disala punim plućima.

Inače sam uvijek protiv nasilja, ponižavanja i činjenja bilo kakve štete ljudima i nikad ne započnem prva, ali ima ljudi koji nemaju morala i suosjećanja i svjesno rade loše drugima, ne misleći se promjenit. Zadnjih godina mi je jedna od najdražih izreka postala: "Klin se klinom izbija", i stvarno je istinita. Ti ljudi će nastavit terorizirat druge dok im se netko ne osveti, stane na put.

Malo sam se raspisala jer sam jako osjetljiva na ovakve teme. Opraštanje zvuči divno i krasno, ali smatram da ga zaslužuju samo osobe koje se pokaju za ono što su učinile, ali naravno ovisi i o tome kolko je teško ono što su napravili. Iz iskustva mogu reći da osveta definitivno je pravda i preporučujem ju u većini slučajeva!
Down with mean people!!
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 20:36   #44
.. tko želi zavarati sebe i ostati psić neka oprosti .. ko hoće biti čovjek treba prokleti .. svaku nepravdu ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 20:52   #45
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
...
Jedno je osveta, drugo je kada nekoga potučeš na licu mjesta njegovim vlastitim oružjem. Ja preferiram ovo drugo.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:20   #46
osveta je zanimljiva... zanimljivo je kako se u meni zna probudit ta iskra, taj crv koji izjeda do kosti ako ga ne izvadiš i ne šutneš tamo gdje mu je i mjesto - ispod zemlje... osveta je ništa drugo nego zadovoljština ega, to je 'ono što te hrani i ubija', unosi nemir, disbalans... ne kažem da nikad ne osjećam poriv za osvetom, a ni da ne osjećam zadovoljstvo kad se netko tko je bio nepravedan poklopi ušima kad ga sustigne pravda... ali da ću planirat osvetu i ko kakva luđakinja se opsesivno bavit time - ne hvala. izvadim crva i šutnem ga i to je to... ego se smiri, ja mirna, savjest čista i amen
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:57   #47
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ovo je tako netočno. Dobro ne uvijek, ali ugavnom.
........
Down with mean people!!
Po meni si trebala i mnooogo ranije intervenirati,a ne postati nečijom vrečom za pljuckaranje i dizanje ega...U tome smislu pravda,kao pravda ne postoji.Nema je.( i ja,sam bil jednom... stjecajem okolnosti,vreča za udaranje...,više nema nit vreče niti udarača).
Mnogo bitnije je biti "slobodan i disati punim plučima",što si mnogi za života ne mogu priuštiti...
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 13:06   #48
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. tko želi zavarati sebe i ostati psić neka oprosti .. ko hoće biti čovjek treba prokleti .. svaku nepravdu ..
Apsolutna istina..
Sta se tice oprastanja,misljenja sam da nikad ne treba oprostiti nevjeru,izdaju povjerenih tajni,psihicko i fizicko maltretiranje i ponizavanje,preotimanje partnera,sirenje kleveta o nekome..na ovo zadnje san jakoo alergicna i nekad mi dodje da sve takve ljude pobijem..
Dovraga,ako vec zelis lagati,lazi o sebi,a nemoj unistavati izmisljotinama zbog zlobe ili gluposti necije dostojanstvo,a bez ikakvog povoda.To zasluzuje zbilja pravi revolt.
Izmedju ostaloga,osvecujemo se i zato jer se zelimo zastititi od nove stete,sta je u potpunosti shvatljiva ljudska reakcija.Zelimo dati do znanja da smo ustvari teritorij koji postaje opasno podrucje kad nekome padne na pamet da taj teritorij ide unistiti,izmrcvariti..zato svatko treba postaviti granice..najjadnija je osobina ne reagirati na nepravdu,iz slabosti,straha ili vjerom izazvanih iluzija.Misljenja sam da su oni koji pretrpe svaku nepravdu bez protureakcije ili slabici ili budale.A najcesce kombinacija ovo dvoje.
Nazalost,ljudima su mozgovi toliko isprani raznim vjerskim ucenjima koji poticu oprastanje i sl.da neki tako fanaticno odbacuju svoj ego,samopostovanje i normalnu obrambenu reakciju u potrazi za duhovnim ispunjenjem koje na taj nacin nikad nece dostici,ciji su temelji na iluzijama i zamkama,protivni iskonskoj ljudskoj prirodi i potrebama.

I da,oprastanjem ne postajemo bolji niti je covjek koji oprasta bolji od onoga koji ne oprasta,on je samo zarobljenik.
I puna mi je kapa ljudi koji oprastanje izjednacuju sa dobrotom..prepovrsno,preplitko i NETOCNO..u to sam sasvim sigurna i uvjerena..
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 16:17   #49
.. i ja sam sasvim siguran i uvjeren ..

.. oni znaju da na taj način neće postići duhovno ispunjenje .. oni ga i ne traže .. oni seru o tom opraštanju zato da bi ih komšiluk prihvatio .. udružuju se sa sličnima .. zbrajaju slabosti nebi li izgradili jednu snagu .. kolektivnu .. partijsku .. crkvenu .. .. a uspjevaju izgraditi jedno veliko govno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:01   #50
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. tko želi zavarati sebe i ostati psić neka oprosti .. ko hoće biti čovjek treba prokleti .. svaku nepravdu ..
"Oprostiti" znači prihvatiti. To nije čin ili religiozna obveza koju treba izreći ili uputiti drugome, već nužnost da naučimo razumijeti pojave koje nas okružuju kako bi mogli živjeti zadovoljnije. Snaga prihvata je naša sposobnost da se nosimo sa stvarima na koje nemamo utjecaja.

Možda nije loše poći od svojih najbližih kako bi došli do ispravnog modela ophođenja koje mijenja uzroke stvari, a manje se bavi posljedicama. Ipak bavljenje posljedicama nije samo odraz neučinkovitosti rješavanja bilo kojeg problema, već općenito odraz kratkovidnosti čovjeka, drugim riječima površnosti kao kroničnog uzroka neznanja i svakog problema.

Tako kada nam dijete učini nešto nažao treba mu se osvetiti principom zub za zub jer više nije maloljetno neuko stvorenje i neka greška je nastala u njegovoj glavi koja je anulirala posljedice našeg savršenog odgoja. Kada nam supruga učini lošu stvar treba opaliti po njoj bez razmišljanja. Kada otac na samrti bude bezobrazan treba se okrenuti i poslati ga tamo gdje ionako ide.

To je način koji mijenja na stvari. To nije naša osjetljivost. To nije naša slabićka moć da budemo jeka postupcima iako imamo sposobnost da promjenimo sadržaj same melodije na izvoru tvorbe.

Zašto je bitno osvetiti se i vratiti istom mjerom? Prvo zato šta ćemo time vratiti se u prošlost i promijeniti ono što je već učinjeno. Drugo zato šta ćemo time masnicu na vlastitom licu zaliječiti jer zaliječenje ovisi upravo o tome. Treće i najvažnije je zato šta osoba koja nam je dala šamar je to uistinu željela i učinila isto zbog mudrosti i dubljeg uvida u stanje stvari, a upravo zato to više nikada neće nikome opet učiniti jer ljudi uče iz udaraca i tako postaju bolja bića na ovome svijetu.

Ipak općepoznati je zakon da udarac ne proizvodi drugi udarac, da nasilje dovodi do ljubavi, a da osveta stvara pravdu ma šta god ista značila.

Zadnje uređivanje samting : 14.04.2011. at 09:08.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 14:37   #51
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Po meni si trebala i mnooogo ranije intervenirati,a ne postati nečijom vrečom za pljuckaranje i dizanje ega...U tome smislu pravda,kao pravda ne postoji.Nema je.( i ja,sam bil jednom... stjecajem okolnosti,vreča za udaranje...,više nema nit vreče niti udarača).
Mnogo bitnije je biti "slobodan i disati punim plučima",što si mnogi za života ne mogu priuštiti...
Bila sam dijete i nisam ni mogla ni znala se obranit, a pogotovo intervenirat. Sad sam naučila i više nedam nikome da boksa na meni, sad ja boksam na njima
Da sam šutila i opraštala ništa se nebi promjenilo i dalje bi radili budalu iz mene. Tek kad sam pokazala zube i vratila istom mjerom to je prestalo i sad me se boje

Upravo zato da se nitko više ne nađe u takvoj situaciji savjetujem svima da se osvećuju i bore za pravdu. Ako nećete vi napravit ravnotežu, nitko neće.

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Jedno je osveta, drugo je kada nekoga potučeš na licu mjesta njegovim vlastitim oružjem. Ja preferiram ovo drugo.
Ne snađu se svi na licu mjesta. Nije to tak jednostavno.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 17:49   #52
.. da .. uzročnost je važna .. i da .. kada dijete misli učiniti nešto što ne treba .. treba ga zaustaviti .. pa i istući .. kada poslije shvati .. shvatiti će cjeli lanac uzročnosti i neće zamjeriti batine ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 23:06   #53
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ne snađu se svi na licu mjesta. Nije to tak jednostavno.
Je. Ako se snađeš na licu mjesta onda se adi o obrani. AKo se poslije ideš radi takve situacije u kojoj nisi reagirao osvećivat, onda svojom osvetom samo prikivaš vlastitu nesposobnost.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 13:27   #54
O jbmti i pravdu i osvetu kad sad Kosorka ,se našla kompetentnom ...o pravdi i haagu (eto im namjerno malo slovo) lamentirati,...nakon kaj su Gotovinu opalili sa 24 godine

a,ko pizde sada šute,one poznate,rasprodane hrvatske jude,
a, drugi neka mu o životu i pravdi sude,pa ga kude....
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 13:31   #55
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Je. Ako se snađeš na licu mjesta onda se adi o obrani. AKo se poslije ideš radi takve situacije u kojoj nisi reagirao osvećivat, onda svojom osvetom samo prikivaš vlastitu nesposobnost.
Nije istina, jer osveta zna biti tako slatka ali kratka... i osveta se nerijetko i dešava zbog tuđih propusta,...pak ,što na vrijeme nisu intervenirali ,zaštitili...,a mogli su,..a znali su.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 16:27   #56
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Je. Ako se snađeš na licu mjesta onda se adi o obrani. AKo se poslije ideš radi takve situacije u kojoj nisi reagirao osvećivat, onda svojom osvetom samo prikivaš vlastitu nesposobnost.
Pa nemreš svaki put odma vraćat. Tj. u većini slućajeva nemreš. Bar iz mojeg iskustva. Jer se većina toga desi izvan tvoje fizičke prisutnosti.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:23   #57
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Potreba za osvetom je jedan od najstarijih ljudskih kompleksa.
Sve zavisi od tvoje definicije pravde. Ako misliš da postoji neka viša sila koja će donijeti pravdu, onda osveta ne dolazi u obzir.
Ako ne, onda se pitaj šta imaš od osvete. Zadovoljstvo? Zašto zadovoljstvo?
Čovjek je (obično) sretan kad je drugi nesretan. Osveta je činjenje drugog nesretnim radi svoje sreće, a izgovor za to je pravda.
Ako se vodiš kroz život onim "najjači opstaju" onda nepravda uopće ne postoji, pa tako ne postoji ni osveta.

Sve mi se čini da sam napisao hrpu gluposti.
Ne nisi, dapače, vrlo poticajno, osim ovog podebljanog.
Samo vraćaš "dobiveno". A to je pošteno.

Osveta i treba biti pravda. Zato se mora "jesti" hladna. Samo kao takva, odmjerena, je pravilna i konačna. I definitivno se mora "vratiti".
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 00:57   #58
Slazem se Markom Aurelijem.
Osveta pobudjuje u covjeku negativnu emociju, te time ugrozava samog sebe, svoj razum i cinjenje. Osveta mora biti iskrena, objektivno provedena, rekao bih cak, i dobronamjerna, kako bi bila pravovaljana.
Zato bih se radije koristio pojmom kazna, umjesto osveta.

Jedan dobar primjer kazne, odnosno osvete iz cistog srca:
http://www.youtube.com/watch?v=0pA10...eature=related
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 09:40   #59
Quote:
Locaaa kaže: Pogledaj post
Otvorila sam ovu temu jer me zanima vaše mišljenje o samom značenju osvete.
Iskreno, o samoj osveti počela sam više razmišljati gledajući tursku seriju Ezel. Opravdavate li da je jedini ispravni put da se zadovolji izgubljena pravda, osveta?
Evo neki citati:

Henri Becque
"Osveta je ipak najsigurniji način da se postigne pravda."

François de La Rochefoucauld
"Osveta je uvijek posljedica slabosti duše koja ne može da podnese nepravdu."

Marko Aurelije
"Onaj koji smijera osvetu čini zlo samom sebi, jer postaje zao."
Kad sma bila mala jedna od prvih lekcija (prije nego sam krenula u vrtic) je bila: nikad nikome ne ucini nista nazao prva, ali ako tebi ucine vrati dvaput. Stvarno mi je tlaka kad se moram osvetiti jer to zahtjeva puno planiranja i energije ali osvetit se treba. Pravdu je u drustvu nemoguce postic i jedino sto preostaje je osobno se pobrinuti da kazna stigne onog koga treba i sto je jos vaznije prevenirati potencijalne probleme u buducnosti. Odlicno je kad te prati glas da si opak, vise te nitko ne dira. A i osveta je slatka
Heh, tebe je za temu inspirirao Ezel a ja sam se odmah sjetila Kuma
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 09:54   #60
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Jedan dobar primjer kazne, odnosno osvete iz cistog srca:
http://www.youtube.com/watch?v=0pA10...eature=related
Ovo je super, ali ujedno ovo je i primjer kako nauciti dijete razlikovati dobro i zlo. Nebih bas to uzela kao primjer za ovu temu. Problem je sto se u zivotu srecemo s odraslim pojedincima koji kao djeca nisu nikad naucili neke stvari ili koji su mozda rodjeni zli (ako tako nesto postoji). Nemam ja vremena ni volje da nekog ucim.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.