Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2013., 12:35   #81
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
pitanje, ja imam situaciju da je radnik potpisao administrativnu zabranu u travnju 2008 godine čime mu se plijeni cijela plaća. Po novom pravilniku iz siječnja 2013 ove admimistrative zabrane ne vrijede, plijeni se samo 1/3 plaće. Kod mene je problem što ja, eto, nisam znala za ovaj novi pravilnik i u plaći za siječanj i veljaču sam mu obustavila nekih 400 kn više nego sto sam smjela (znači više od ovih 1/3). I eto, koliko imam sreće, došla radna inspekcija i traže me da im sutra dostavim platne liste zaposlenih. Što mislite hoće li biti problema oko ovoga?
uh, itko itko....plizzz
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:05   #82
Ne vjerujem da ćeš zbog te obustave imati problema s inspektorom rada. Oni prvenstveno gledaju sadržaj isplatne liste, uplatu doprinosa i poreza, kao i evidencije o radnom vremenu.

Al ako ti isplatna lista ne sadrži sve elemente propisane Pravilnikom o sadržaju obračuna plaće onda bi moglo biti problema.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 14:38   #83
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da ćeš zbog te obustave imati problema s inspektorom rada. Oni prvenstveno gledaju sadržaj isplatne liste, uplatu doprinosa i poreza, kao i evidencije o radnom vremenu.

Al ako ti isplatna lista ne sadrži sve elemente propisane Pravilnikom o sadržaju obračuna plaće onda bi moglo biti problema.
hvala ti, odma mi je lakše
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 17:48   #84
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
pitanje, ja imam situaciju da je radnik potpisao administrativnu zabranu u travnju 2008 godine čime mu se plijeni cijela plaća. Po novom pravilniku iz siječnja 2013 ove admimistrative zabrane ne vrijede, plijeni se samo 1/3 plaće. Kod mene je problem što ja, eto, nisam znala za ovaj novi pravilnik i u plaći za siječanj i veljaču sam mu obustavila nekih 400 kn više nego sto sam smjela (znači više od ovih 1/3). I eto, koliko imam sreće, došla radna inspekcija i traže me da im sutra dostavim platne liste zaposlenih. Što mislite hoće li biti problema oko ovoga?
I ja mislim da ti to nitko neće gledati, mislim da bi to više interesiralo ovrhovoditelje ali oni ne hodaju u inspekciju, ne?
Svakako javi kako je prošlo da i mi ostali znamo
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 10:11   #85
Gdje mogu naci da se stimulacija koja se isplacuje kvartalno ne treba biti predmet ovrhe nego se moze i na ruke isplatiti?
pise samo za dnevnice,prijevoz...
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 14:35   #86
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
Gdje mogu naci da se stimulacija koja se isplacuje kvartalno ne treba biti predmet ovrhe nego se moze i na ruke isplatiti?
pise samo za dnevnice,prijevoz...
Ako ne pise, onda ne moze....
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 17:01   #87
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Čl. 172 ovršnog zakona kaže koja su to zaštićena primanja i tamo se naknada za prijevoz ne spominje, jednako kao i neka druge isplate od strane poslodavca (regres, stimulacija i slično).
Takvo je tumačenje RRIF-a i RIF-a, a i na seminarima se to naglašavalo.

Evo prenosim iz jednog članka RRIF-a:
".......Sukladno navedenoj prisilnoj zakonskoj odredbi, regres, naknada za prijevoz radnika na posao i s posla, jubilarna nagrada, pomoć za bolovanje preko devedeset dana, pomoć u slučaju smrti, i dr. materijalna davanja radnika, ne mogu se uplatiti na poseban, odnosno na tzv. izuzeti ili zaštićeni račun (oznake: "35...") radnika, već se ista uplaćuju na radnikov ("klasičan") tekući račun.
No, sukladno Zakonu o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11. i 22/12.) nema obveze navedena davanja uplaćivati na bilo koji račun primatelja naknada, pa se temeljem odredbe članka 90. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov. br. 95/05., 96/06., 68/07., 146/08., 2/09., 9/09., 146/09., 123/10., 137/11. i 61/12., dalje: Pravilnik) ima zaključiti da se isplata takvih naknada može obaviti i u gotovini.Također, sukladno odredbi članka 13. Pravilnika, navedene se naknade ne smatraju oporezivim primitkom s osnove nesamostalnog rada."

izvor: http://www.rrif.hr/OVRHA_NA_NOVCANIM...1-pitanje.html
Evo boldano je netko napisao ali ja nigdje ne mogu naci bas taj dio za stimulacije osim tu na forumu.
Htjela sam procitati ovaj izvor ali moram biti pretplatnik
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 13:34   #88
Sad da li se stimulacija moze isplatiti u gotovini ili ne, ne znam( nisam knjigovodja),ali znam da ako se ispkacuje preko racuna da nije izuzeta od ovrhe....dakle ovrsit ce ju....
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 15:13   #89
Hvala.Uglavnom saznala sam da stimulacije jest oporeziva i idu doprinosi i ostale stvari pa to mora biti na racun uplaceno a zena iz racunovodstva mi je rekla da ce se od 1.1. uvesti neki novi jedinstveni obrazac gdje ce sve morati ici preko racuna.Znaci i prijevoz i dnevnice i sl.pa se nece moci u gotovini isplacivati
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 19:04   #90
Pozdrav, nikako ne nalazim neke svjezije informacije o ovrsi uzrokovanoj dugom poreznoj upravi.. dakle ako je osoba prethodno bila obrtnik i stvorila dugovanje zbog neplacanja poreza i ostalih obveza (socijalno, mirovinsko) te je sada zaposlena i prima minimalac, kakvo je stanje sto se tice ovrhe nad minimalnom placom? Procitao sam da se porezni dug ne moze ovrsiti na placi u visini minimalca, ali da se ostale ovrhe mogu naplatiti u visini 1/3 minimalca kao npr tel. racuni i slicno..
rodjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 14:27   #91
Zbog nedozvoljenog minusa od nekih 200 kn, prvo mi je 15-ak dana bio blokiran račun. Da bi danas saznala da mi je zbog toga minusa tekući račun suspendiran i ukinut mi je minus u cjelosti - koji je popriličan. A banka me uopće o ničemu obavijestila nije. Nasreću imam stalna primanja, ali ni narednih 6 mjeseca da mi banka uzme cjele iznose plaće to neće pokriti. A režije, hrana.. Što da radim?? Ima li tko kakvu ideju, iskustva, što je sljedeće?? Zahvaljujem na svim dobrodošlim odgovorima!
ignacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 14:44   #92
Meni tu nešto ne štima
Nebi banka zbog prekoračenja minusa od samo 200 kuna sve ukinula. Ima tu još nešto.
Odi u banku i pitaj.
Zaštićeni račun u FINI za primanje 2/3 zaštićenog dijela plaće možeš otvoriti samo ako imaš ovrhu ili imaš saznanja da će ovrha uslijediti.
Raspitaj se prvo u banci, a onda vidi u Fini imaš li osnove za otvaranje zaštićenog računa.

Virni malo ovdje:
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 21:15   #93
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni tu nešto ne štima
Nebi banka zbog prekoračenja minusa od samo 200 kuna sve ukinula. Ima tu još nešto.
Odi u banku i pitaj.
Zaštićeni račun u FINI za primanje 2/3 zaštićenog dijela plaće možeš otvoriti samo ako imaš ovrhu ili imaš saznanja da će ovrha uslijediti.
Raspitaj se prvo u banci, a onda vidi u Fini imaš li osnove za otvaranje zaštićenog računa.

Virni malo ovdje:
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490

200kn je prekoračila u nedozvoljeni minus, a dozvoljeni je ogroman koliko sam shvatila.
Mislim da joj ovdje Fina ne može nikako pomoći, to nije klasična ovrha, bio je minus i ukinuli su ga.

Odi u banku i probaj se dogovoriti za plaćanje u ratama.

Pred nekih godinu dana su ljudima masovno oduzimali minuse, naravno da nisu mogli odmah vratiti sve, pa su tako u ratama. Neki koji su imali poveće iznose su čak morali taj minus pretvoriti u kredit pa otplaćivati.
Odi svakako u banku i dogovori se.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 14:36   #94
Pozdrav, može li mi netko reći kakav je postupak kod FINE za radnika kojemu je prestao radni odnos, a poslodavac mu je dužan neisplaćene plaće. Usput, račun poslodavca je u blokadi jer ima dugovoanja u prvom redu prema državi (pdv, doprinosi za hzzo, hzmo...).
Hvala!
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 11:34   #95
ljudi, stegaNo je prije mene u redu, ali trebam i ja pomoć...
Imamo zaposlenika koji je upravo dobio rješenje o ovrsi (B-ostale vrste tražbina) i od FINE smo upravo dobili obavijest o otvaranju posebnog računa ovršeniku.
Kako se do sada nikad nismo s tim sreli, malo smo pogubljeni... Koliko sam shvatila, na plaću od 3.350,00 kn (neto), 1.116,67kn ide na ovrhu, a 2.233,33kn je zaštićeno? I malo čitajući sam dobila dojam da se na ovaj račun koji smo dobili od FINE uplaćujemo zaštićena sredstva tj. ovih 2/3 plaće koji ostaju radniku, a 1/3 na onaj njegov stari tekući račun No, iz ove obavijesti koju smo dobili ispada da je upravo obratno jer piše da je:"... otvoren poseban račun broj xxxxxxxxx. Pozivamo uplatitelja da na taj račun izvrši uplate iznosa kje ste dužni uskratiti na temelju članka 212. Ovršnog zakona."
Gdje ide koliko i imamo li kakvih obaveza još?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 13:50   #96
@ elly, 1/3 plaće ide na klasičan tekući, a 2/3 neto plaće su zaštićene i idu za zaštićeni račun.
Ako isplaćuješ i naknadu za prijevoz, regres, božićnicu i slično putem tekućeg računa, vodi računa o tome da to nisu zaštićena primanja i ona se isplaćuju kao i ova 1/3, na klasičan tekući.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 17:54   #97
Darsey, hvaaala
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 18:29   #98
jel ne bi tom radniku trebalo na zasticeni racun ici 2.987,78 kuna, a svega 362,22 na nezasticeni

Quote:
B. Opći porezni zakon(Nar. nov., br. 147/08., 18/11.78/12., 136/12. i 73/13.,dalje: OPZ). OPZ se primjenjuje kad je riječ o ovrsi na plaći do koje dolazi uslijed toga što radnik – kao ovršenik – nije pravodobno
podmirivao svoje dospjele obveze na osnovi javnih davanja.Odredbom čl. 142. OPZ-a propisano je da u postupku ovrhe ne mogu se plijeniti sljedeće ovršenikove tražbine: 1. po osnovi plaće i s plaćom izjednačenih primanja do iznosa minimalne plaće u Republici Hrvatskoj utvrđene prema propisu o minimalnoj plaći, 2. novčani primici koji su izuzeti od oporezivanja prema posebnim propisima(v.Ad3.)
Quote:

nova je minimalna plaća koja se primjenjuje u slučaju ovrhe na plaći kada radnik – kao ovršenik – nije pravodobno podmirivao svoje dospjele obveze na osnovi javnih davanja, sukladno OPZ-u. Naime, na temelju odredbe čl. 6. novog Zakona o minimalnoj plaći (Nar. nov., br. 39/13.) donesena je Uredba o visini minimalne plaće (Nar. nov., br. 51/13.) prema kojoj se visina minimalne plaće do 31. prosinca 2013. utvrđuje u bruto-svoti od
2.984,78 kn. Ako radnik prima neto-plaću, primjerice, u svoti od 6.500,00 kn, tada mu se prema OPZ-u može plijeniti ukupno 3.515,22 kn (6.500,00
2.984,78);
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 19:44   #99
Prosječna neto plaća za 2013 NN128/12 iznosi 5.464, 00 kn.

Ako radnik ima veću plaću od toga, zaštićeno je 2/3 prosječne neto plaće u RH , a sve ostalo se plijeni, a ako je prosječna neto plaća manja od 5.464,00 zaštićeno je 2/3 neto plaće radnika.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 19:59   #100
da to je tocno, ali se to odnosi na A kada je riječ o kreditnim i dr. odgovarajućim dužničko-vjerovničkim odnosima u koje je kao ugovorna
stranka radnik stupio, poslodavac mora primjenjivati Ovršni zakon...

elly kaze da je dobila za B gdje se primjenjuje opci porezni zakon
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.