Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2012., 16:57   #121
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
pa ne vjeruješ valjda da ne bi knjižio obvezu utvrđenu nadzorom..
na konkretno pitanje treba i konkretno odgovoriti... a to je bilo: procjena porezne osnovice i evidentiranje...
Treba što cjelovitije odgovoriti. Bilo mi je bilo drago vidjeti da je rossonero ZG na Računovodstvu dopunio raniji odgovor, tako da je okapi1234 zaista dobio cjelovitiji, kvalitetniji uvid.
Po mom mišljenju, važan je potpuni uvid. Da li kroz jedan odgovor ili nastavno kroz više, svejedno je.
Ne konkretno pitanje: konkretan odgovor, nego konkretno pitanje: cjelovit odgovor.
(Uz dužno poštovanje svačijeg svjetonazora).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 17:08   #122
ako si primjetila, kad odgovaram na konretno pitanje uvijek odgovaram cjelovati i sa više aspekata....
ali na ovo pitanje odgovarati cjeloviti, tko zna gdje bi nas dovelo...

osim toga, nisi odgovorila cjeloviti (osim spomena 2 i 7) pa ti prepuštam riječ za cjeloviti odgovor...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 17:58   #123
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
ako si primjetila, kad odgovaram na konretno pitanje uvijek odgovaram cjelovati i sa više aspekata....
ali na ovo pitanje odgovarati cjeloviti, tko zna gdje bi nas dovelo...

osim toga, nisi odgovorila cjeloviti (osim spomena 2 i 7) pa ti prepuštam riječ za cjeloviti odgovor...
Primijetila sam tvoj stil, sviđa mi se, zato sam se i uključila.
Dovoljno je naglasiti 2 i 7. Za cjelovito razmišljanje je važna klasa, eventualno skupina konta, opisivanje ekonomskog učinka poslovnog događaja, a sve ostalo je suvišno (ili što bi pokojni Ferdo Spajić rekao: knjižimo duguje na kontu......, knjižimo potražno na kontu ......., točno je, ali ne i poučno).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 17:34   #124
sve one koji su iz građevinske branše a i oni koji nisu molim za pomoć,moje pitanje odnosi se na raspodjeljivanje troškova kod adaptacije građevina.
Kao što mi je poznato svaki napravljeni trošak prenosi se sa klase 4 u klasu 6 po odgovarajućim gradilištima. Zanima me kako raspodjeljujete troškove recimo plaća radnika, troškova amortizacije i recimo troškova sitnog inventara...dali to ostavljate u klasi 4 ili prenosite u 6 (na koji način)? Jasno mi je za utrošak materijala, ali recimo sitni inventar koji se danas koristi na jednom a sutra na drugom gradilištu, ili recimo plaće radnika (radnik dva dana radi na jednom gr a sutra na nekom drugom) Kako ovo rapodjeliti u klasi 6?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 17:27   #125
Ovaj post nije strogo vezan uz temu, ali nije ni daleko...

U zlatno doba izobilja (čitaj: prije recesije ) smo kupili automobil na firmu. Uz sitnu greškicu iz neznanja: karavan se tretira kao osobno, a ne radno vozilo poput npr. pick-upa, bar su nam tako rekli u PU. Ako sam dobro razumio izmjene zakona o PDV-u, u pretporez se više neće priznavati PDV na računima za npr. gorivo, popravak i sl. Moje pitanje bi bilo: ako imam račun za gorivo u iznosu npr. 125 kn, da li na četvorku knjižiti ukupan iznos računa ili samo dio. Ako samo dio, gdje s ostalim iznosom?
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 02:07   #126
Quote:
AnTTun kaže: Pogledaj post
Ovaj post nije strogo vezan uz temu, ali nije ni daleko...

U zlatno doba izobilja (čitaj: prije recesije ) smo kupili automobil na firmu. Uz sitnu greškicu iz neznanja: karavan se tretira kao osobno, a ne radno vozilo poput npr. pick-upa, bar su nam tako rekli u PU. Ako sam dobro razumio izmjene zakona o PDV-u, u pretporez se više neće priznavati PDV na računima za npr. gorivo, popravak i sl. Moje pitanje bi bilo: ako imam račun za gorivo u iznosu npr. 125 kn, da li na četvorku knjižiti ukupan iznos računa ili samo dio. Ako samo dio, gdje s ostalim iznosom?
125 kn u troškove.
Dijeliš: 30%+PDV
70%+PDV
(dva konta na klasi 4)

To će biti slučaj, ako nemaš plaću u naravi, zbog razlikovanja priznatog i nepriznatog troška za potrebe pravilnog izračuna (uvećanja) osnovice poreza na dobit. Teoretski, niti to ne treba, dovoljan je samo jedan konto s kojeg se može direktno za 30% iskazanog iznosa uvećati osnovica.

U slučaju plaće u naravi, dovoljan je samo jedan konto, budući da je sve priznati trošak.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 09:18   #127
Povrat uplate od strane dobavljača

Nije mi se to desilo puno vremena pa zaboravila kako to knjižiti:

Ulazni račun od osiguranja 4640/2200
Platili račun 2200/1000
Vratili nam plaćeni iznos na žr jer je isti iznos platila autokuća pa mi nismo trebali...

Kako bi bilo ispravno to proknjižiti, kao neke prihode?
1000/7807 Prihodi od naknadnih odobrenja ili 7805 Otpis ostalih obveza

tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 11:20   #128
ako može pomoć
u 2010 pos terminalom plaćeno je 300 kn više nego što račun iznosi, od tad mi je to na kontu potraživanja za više plaćeno, mogu li to otpisati? (staviti u tr)
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 12:38   #129
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
ako može pomoć
u 2010 pos terminalom plaćeno je 300 kn više nego što račun iznosi, od tad mi je to na kontu potraživanja za više plaćeno, mogu li to otpisati? (staviti u tr)
ako ti nije vraćeno to što si više platila, moraš otpisat kako si rekla i na troškove 481
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 18:06   #130
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
125 kn u troškove.
Dijeliš: 30%+PDV
70%+PDV
(dva konta na klasi 4)

To će biti slučaj, ako nemaš plaću u naravi, zbog razlikovanja priznatog i nepriznatog troška za potrebe pravilnog izračuna
'U prijevodu': nećemo ti priznati PDV, ali to ne znači da odustajemo od reprezentacije. Obzirom da se kod nas malo što vraća na staro, bit će red razmotriti ono o uporabi privatnog vozila u službene svrhe. Možda ta računica ispadne povoljnija što se poreza na dobit tiče.

Hvala još jednom.
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 09:38   #131
kod prodaje osobnog vozila, kada vozilo nije do kraja amortizirano, jeli se u cijelosti priznaje u trošak taj neamortizirani iznos ili samo 70%?
pliz za odgovor
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 20:01   #132
Quote:
leony kaže: Pogledaj post
kod prodaje osobnog vozila, kada vozilo nije do kraja amortizirano, jeli se u cijelosti priznaje u trošak taj neamortizirani iznos ili samo 70%?
pliz za odgovor
Cijeli se priznaje u rashod (trošak).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:23   #133
kojem razredu pripadaju ljestve, jel to sitni inventar
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 13:32   #134
Da

Naravno, Pod uvjetom da nisu jako skupe ljestve
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 11:54   #135
Pitanje!

Radim u građevinskoj firmi. Ove godine smo uspjeli prodati dva stana koje smo sami izgradili. Zanima me kako knjižiti revalorizaciju zemljišta jer mu se vrijednost povećala. Da li preko konta 7882 i priznati u prihode razliku?
Primjer : vrijednost na dugotrajnoj imovini je 5000,00 kuna a sada bi se povećala na 10.000,00 kuna.
Hvala!
isalope4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 12:09   #136
Molim vas pomoć
Prošle godine morali smo iz firme vratiti strojeve koji su bili na leasing. Do danas nismo dobili nikakav obračun troškova ni dokumenat kojim bi isknjižila strojeve iz evidencije osnovnih sredstava, a kako treba predat financijske izvještaje čini mi se da nemogu bilancirat nešto što nemam, a s druge strane neznam kako da strojeve otpišem. Ako je netko prošao moj put molim da mi da neki prijedlog.
Unaprijed sam zahvalna za pomoć!
Donna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 14:57   #137
Molim vas pomoć, računi od reprezentacije, npr. 100kn+23kn=123kn je knjižen na slijedeći način:
4630-trošak reprezentacije 30% priznato=30 kn
4633-trošak reprezentacije 70% nepriznato=70 kn
4676-70% nepriznati pdv=16,1kn
1400-30% priznati pdv=6,9 kn
Koja konta se stavljaju u PD obrazac, za uvećanje osnovice, 4633, 4676, oba?
Usamljena33ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 17:35   #138
Quote:
Koja konta se stavljaju u PD obrazac, za uvećanje osnovice, 4633, 4676, oba?
Oba

Zadnje uređivanje lili p. : 04.03.2012. at 00:22. Reason: quote fix
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 18:05   #139
Quote:
Oba
A da li se nepriznati pdv za reprezentacije (70%) tijekom godine trebao prikazivati bilo gdje u pdv obrascima(u IRA-ma ili bilo gdje)??? Hvala puno na odgovorima

Zadnje uređivanje lili p. : 04.03.2012. at 00:19. Reason: quote fix
Usamljena33ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 22:15   #140
A da li se nepriznati pdv za reprezentacije (70%) tijekom godine trebao prikazivati bilo gdje u pdv obrascima(u IRA-ma ili bilo gdje)??? Hvala puno na odgovorima[/QUOTE]

Ne, odmah svrstavaš što se može, a što ne može priznati od pretporeza i to upisuješ u URA u za to predviđene kolone.
Ono što možeš priznati je tvoje potraživanje od države i samo to unosiš u Obrazac PDV.

U primjeru reprezentacije, koristiš kao porezni kredit samo 30% PDV-a, a drugih 70% nepriznatog PDV-a evidentiraš kao trošak u klasi 4.
u IRI se to više ne iskazuje, a možda pamtiš, da se to ranije stavljalo u IRU (do zaključno 31.12.2009.).

Zadnje uređivanje lili p. : 04.03.2012. at 00:21. Reason: quote fix
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.