Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2012., 23:09   #81
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa rekla bih da smo u OS svi bili nekako prosjecno inteligentni...bar koliko se ja sjecam. Bilo je mozda 1-2 stvarno tupa djeteta (kojima bi trebao prilagodjeni program), mozda 1-2 stvarno inteligentnijih kojima je sve islo brzo i lako, a mi ostali neki prosjek, ako gledamo inteligenciju. Samo sto su neki lijeni, a neki malo manje lijeni, neki ne slusaju nista, neki bar nesto...
Ajde da ta 4 nabrojena poduplamo...ostaje nam 20-tak prosjecno intelignentne djece u jednom razredu.
I da je prosjek njihovog ucenja 4 sata (ili 3) dnevno, sto znaci da neki ne uce ni taj 1 sat, a neki uce i po 5 sati dnevno....ne vjerujem.
Imo, prosjek ucenja (obaveza nakon skole) u OS ne prelazi 1 - 1,5 sati dnevno. Tu ne racunam van nastavne aktivnosti.
Obzirom da znam da neki ne potrose ni 20 min dnevno, vjerujem da nisam pretjerala.
Slažem se da je ovih 4 sata debelo preuveličano ali da postoje djeca koja uče i više od 4 sata dnevno postoje. To opet nije kriva niti škola niti gradivo nego roditelji overachieveri a ti isti misle da je to normalno (prosječno) i za to krive školu pogotovo ako njihovi genijalci uz sav taj trud nedaj bože imaju koju četvorku.
nonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 23:20   #82
Quote:
nonik kaže: Pogledaj post
Slažem se da je ovih 4 sata debelo preuveličano ali da postoje djeca koja uče i više od 4 sata dnevno postoje.
Ne tvrdim ja da ne postoje, nego samo da sumnjam da je to prosjek.
Ako netko i uci 5 sati na dan u OS....ok, valjda i takvih ima, ali ima i onih koji ne uce ni pola sata (ukljucujuci lektire i pisanje zadaca), pa kad se zbroji i podijeli...
Ovi koji su danima i nocima uz knjigu su nadam se ipak izuzetci.
Quote:
To opet nije kriva niti škola niti gradivo nego roditelji overachieveri a ti isti misle da je to normalno (prosječno) i za to krive školu pogotovo ako njihovi genijalci uz sav taj trud nedaj bože imaju koju četvorku.
Presing. Jasno mi je da zele dobre ocjene koje donose mogucnost izbora srednje skole, ali sve je to malo pomaknuto....
Btw, da su stvarno aktivno i koncentrirano tih 3-4-5 sati dnevno uz knjigu, morali bi imati bar 4,9 prosjek (recimo 4 iz tjelesnog).
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 22:39   #83
Ja sam majka "darovitog" djeteta.Pohađa treći razred OŠ.Ustvari ja ga doživljavam kao bistru glavicu ali školska psihologica ga smatra "darovitim djetetom" i čak je sugerirala testiranje IQ.Iako i ona sama kaže da kad dobije rezultate testa (naravno smatra da će biti natprosječni) nema nekog izbora.Ostat će sjediti u istom razredu jer škola nema opcije za "darovite" učenike.Njegova učiteljica je dosta stroga (to mi je bio glavni kriterij pri biranju učiteljice) ali i pravedna.Jako strpljiva s njim jer je jako nemiran,živahan do iznemoglosti.Iskušava razne metode da ga "stavi u kocku" jer naš sustav školovanja to zahtjeva.ja osobno vidim dosta problema : gradivo svladava olako što uzrokuje nemir na satu jer mu je dosadno ;olako svladavenje gradiva meni vodi i prema nestjecanju radnih navika.I onaj najveći problem je koncentracija koja je na nultoj razini, dovoljno da muha proleti i on već zaboravlja da radi domaći iz matematike i zabavi se s nečim drugim.Ima li tko savjet kako postupati s ovakvim djetetom jer ja se kao roditelj trenutno osječam pogubljeno?
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 22:48   #84
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Njegova učiteljica je dosta stroga (to mi je bio glavni kriterij pri biranju učiteljice)
Glavni kriterij pri izboru učiteljice ti je bio da bude stroga???

Siroto dijete.
Quote:
kako postupati s ovakvim djetetom jer ja se kao roditelj trenutno osječam pogubljeno?
Za početak, nemoj ga podučavati hrvatski.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 22:56   #85
Ih - sreća moja da je moje dijete prosječno. Zašto? Zato što ne odudara apsolutno ničim - slijedi gradivo tempom predavanja a ono što je meni najvažnije - savladava ga.
Problem zna vrlo često biti kod osobito nadarene i intelektualno jake djece da su na žalost često i hiperaktivci.
To bi značilo kada završe zadane zadatke a to naprave brže od ostalih - dosadno im je i vrlo brzo postaju nemirna i naravno ometaju rad..
Naravno - nema rješenja kao i uvijek. Zadaju mu dodatne zadatke - malo naprednijeg tipa npr. iz matematike - on to naravno brzo rješi i opet zuji..
Nedavno sam bila na roditelj. kod svoje male pa baš imaju malog koji je recimo napredniji u odnosu na ostale.
Mama se žalila..na žalost ja sama ne zna što bih napravila u ovom našem čudu od sustava..
Imaju igraonicu pa mama kaže neka ga tamo pošalju no ni to nije riješenje...s obzirom da su iz te igranice izlazili povrijeđenih glava..eto ti još jednog koji brže riješi od ostalih i nastane cijeli šou program..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:00   #86
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Glavni kriterij pri izboru učiteljice ti je bio da bude stroga???

Siroto dijete.

Za početak, nemoj ga podučavati hrvatski.
Mom djetetu treba "stroga" učiteljica i ova odluka se pokazala ispravnom.
Nemam sluha, č/ć mi je špansko sela - priznajem (porjeklo Dalmacija).Hrvatski prepuštam baki!
BTW ako nemaš ništa pametno napisat, osim ispravljat pravopisne greške po postovima zaobiđi temu!
Od tebe sam ipak očekivala pametniji odgovor!
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:04   #87
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ih - sreća moja da je moje dijete prosječno. Zašto? Zato što ne odudara apsolutno ničim - slijedi gradivo tempom predavanja a ono što je meni najvažnije - savladava ga.
Problem zna vrlo često biti kod osobito nadarene i intelektualno jake djece da su na žalost često i hiperaktivci.
To bi značilo kada završe zadane zadatke a to naprave brže od ostalih - dosadno im je i vrlo brzo postaju nemirna i naravno ometaju rad..
Naravno - nema rješenja kao i uvijek. Zadaju mu dodatne zadatke - malo naprednijeg tipa npr. iz matematike - on to naravno brzo rješi i opet zuji..
Nedavno sam bila na roditelj. kod svoje male pa baš imaju malog koji je recimo napredniji u odnosu na ostale.
Mama se žalila..na žalost ja sama ne zna što bih napravila u ovom našem čudu od sustava..
Imaju igraonicu pa mama kaže neka ga tamo pošalju no ni to nije riješenje...s obzirom da su iz te igranice izlazili povrijeđenih glava..eto ti još jednog koji brže riješi od ostalih i nastane cijeli šou program..
U ovom boldanom se prepoznajem (ustvari svoje djete)!I to je istina, on je hiperaktivac.I baš posebno nadaren u matematici.I to u praksi izgleda baš ovako kao što si napisala!Da mu teži zadak,on ga rješi pa mu je dosadno...
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:06   #88
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Mom djetetu treba "stroga" učiteljica i ova odluka se pokazala ispravnom.
Ono što neki učitelji i neki roditelji nzivaju "strogošću" je najčešće paravan za štošta i koješta - od nekompetencije do elementarnog straha od novih generacija.

Zagovaranje stroge (otkud sad odjednom navodnici?) učiteljice kao djetetove potrebe i proglašavanje te odluke ispravnom je tragično - bio taj moj odgovor tebi pametan ili ne.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:12   #89
Tragično?A po čemu to?
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:15   #90
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Tragično?A po čemu to?
Da ti netko kaže "Dijete ti je previše živahno? Veži ga za radijator!", vjerojatno bi rekla da je takav savjet tragičan.

Zagovaranje "strogoće" kao poželjnog modela za tvoje dijete je manje-više ista stvar, samo manjeg intenziteta.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:19   #91
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Da ti netko kaže "Dijete ti je previše živahno? Veži ga za radijator!", vjerojatno bi rekla da je takav savjet tragičan.

Zagovaranje "strogoće" kao poželjnog modela za tvoje dijete je manje-više ista stvar, samo manjeg intenziteta.
Iskreno ovaj post ti je totalna besmisilca!
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:23   #92
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Iskreno ovaj post ti je totalna besmisilca!
Moguće.

A moguće je i da ga uopće nisi shvatila - ali, nije vrijedno mojih kartona. Ajd' bok.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:31   #93
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Moguće.

A moguće je i da ga uopće nisi shvatila - ali, nije vrijedno mojih kartona. Ajd' bok.
Dugo čitam forum i tek sad sam odlučila i da se ulogiram i pišem.Tražim savjet ili da pročitam neko slično iskustvo.Savjeta očito nemaš.Dosadno ti je,kad ispravljaš gramatiku po postovima.Laku noć!
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 00:37   #94
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ono što neki učitelji i neki roditelji nzivaju "strogošću" je najčešće paravan za štošta i koješta - od nekompetencije do elementarnog straha od novih generacija.
doduše, roditelji često 'strogima' nazivaju i učitelje koji nisu prepopustiljivi, koji imaju autoritet u učionici, koji traže da se radi umjesto da prolaze gradivo samo da mogu upisat da su ga prošli, koji znaju postavit i držat granice

ja bih s takvom učiteljicom bila zadovoljno. samo ju ne bih nazvala strogom.
al mislim da je ostatak nekih prošlih vremena to što ljudi učitelje obično znaju opisat s dva pridjeva - strog i blag.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 00:40   #95
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
doduše, roditelji često 'strogima' nazivaju i učitelje koji nisu prepopustiljivi, koji imaju autoritet u učionici, koji traže da se radi umjesto da prolaze gradivo samo da mogu upisat da su ga prošli, koji znaju postavit i držat granice

ja bih s takvom učiteljicom bila zadovoljno. samo ju ne bih nazvala strogom.
al mislim da je ostatak nekih prošlih vremena to što ljudi učitelje obično znaju opisat s dva pridjeva - strog i blag.
Da, slozila bih se s primjedbom..ako netko prizeljkuje "strogu" uciteljicu to najcesce ipak ne znaci da zeli neku vjesticu za uciteljicu, vec onu koja nije (pre)blaga i (pre)popustljiva.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 09:09   #96
Lali Puna i Kajperinja shvatili ste što ja smatram pod pojmom "strog" učitelj.Zato je i smatram dobrim izborom.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:00   #97
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Ja sam majka "darovitog" djeteta.Pohađa treći razred OŠ.Ustvari ja ga doživljavam kao bistru glavicu ali školska psihologica ga smatra "darovitim djetetom" i čak je sugerirala testiranje IQ.Iako i ona sama kaže da kad dobije rezultate testa (naravno smatra da će biti natprosječni) nema nekog izbora.Ostat će sjediti u istom razredu jer škola nema opcije za "darovite" učenike.Njegova učiteljica je dosta stroga (to mi je bio glavni kriterij pri biranju učiteljice) ali i pravedna.Jako strpljiva s njim jer je jako nemiran,živahan do iznemoglosti.Iskušava razne metode da ga "stavi u kocku" jer naš sustav školovanja to zahtjeva.ja osobno vidim dosta problema : gradivo svladava olako što uzrokuje nemir na satu jer mu je dosadno ;olako svladavenje gradiva meni vodi i prema nestjecanju radnih navika.I onaj najveći problem je koncentracija koja je na nultoj razini, dovoljno da muha proleti i on već zaboravlja da radi domaći iz matematike i zabavi se s nečim drugim.Ima li tko savjet kako postupati s ovakvim djetetom jer ja se kao roditelj trenutno osječam pogubljeno?
Mislim da dijete ne treba podvrgavati testovima - oni su najblaže rečeno dvodimenzionalni. Dajte djetetu sve mogućnosti - ponudite mu umjetničke, znanstvene, jezične i druge aktivnosti - dozirano - da ga ne preopteretite. Otkrijte u čemu uživa i što s lakoćom radi. Ne zaboravite rad na socijalnim vještinama, pročitajte koju knjigu o emocionalnoj inteligenciji, igrajte se s njim - nije prestaro, uključite ga u sve kućne aktivnosti, radite na funkcionalnim sposobnostima kroz njemu zanimljive igre i vježbe, radite na općem odgoju, trudite se da u svemu tome bude sretno, opušteno, zadovoljno... bez pritiska. Za nekoliko godina pokazat će vam se neki putokazi... Ne očekujte od škole da napravi sve. Dio će napraviti, no bez vašeg angažmana, sve će izblijedjeti i dobit ćete prosječno dijete.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 10:23   #98
Buditedobro jako mi se sviđa tvoj post.Od momenta kad je školska psihologica predložila testiranja malo sam skeptična.Nekako ne vidim smisao u tim testiranjima.Bar za sada.Ja stvarno ne očekujem od škole da napravi neznam što.Više vidim potrebu da mi kao roditelji budemo angažirani oko njega i pokušamo ga usmjeriti u nekom pravcu.On je uključeno u neke aktivnosti,u svakoj vidljivo uživa ali ni jedna od tih aktvnosti mi ne pokazuje "zagriženost".Naravno aktivnosti su često određene i financijskim uvjetima.Uključene je u sve kućne aktivnosti, nastojimo što više vremena provesti s njim (kao i s mlađim djetetom),igramo se,družimo,dosta vremena provodimo vani...
Što se tiče emocionalne inteligencije davno sam čitala o tome,dobra ideja je da malo uhvatim neku knjigu u ruku i proučim tu tematiku.Poanta uistinu i jest da bude sretno,zadovoljno i opušteno djete.Da nema nikakvih presinga u životu.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 21:10   #99
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Ja sam majka "darovitog" djeteta.Pohađa treći razred OŠ.Ustvari ja ga doživljavam kao bistru glavicu ali školska psihologica ga smatra "darovitim djetetom" i čak je sugerirala testiranje IQ.Iako i ona sama kaže da kad dobije rezultate testa (naravno smatra da će biti natprosječni) nema nekog izbora.Ostat će sjediti u istom razredu jer škola nema opcije za "darovite" učenike.Njegova učiteljica je dosta stroga (to mi je bio glavni kriterij pri biranju učiteljice) ali i pravedna.Jako strpljiva s njim jer je jako nemiran,živahan do iznemoglosti.Iskušava razne metode da ga "stavi u kocku" jer naš sustav školovanja to zahtjeva.ja osobno vidim dosta problema : gradivo svladava olako što uzrokuje nemir na satu jer mu je dosadno ;olako svladavenje gradiva meni vodi i prema nestjecanju radnih navika.I onaj najveći problem je koncentracija koja je na nultoj razini, dovoljno da muha proleti i on već zaboravlja da radi domaći iz matematike i zabavi se s nečim drugim.Ima li tko savjet kako postupati s ovakvim djetetom jer ja se kao roditelj trenutno osječam pogubljeno?
Identična stvar i kod nas.
Moj sin je znao prepoznati sva slova s 2. godine. S 5 je tečno čitao stripove.
Kad sam ga upisivala u školu svi su bili upozoreni kakvo dijete im dolazi da se ne iznenade jer uz to što je sve znao također je strašno nemiran. Mi smo i u vrtiću imali problema jer on jednostavno nije mogao shvatiti kako druga djeca ne mogu nešto zapamtiti iz prve i to ga je strašno frustriralo. Ni danas situacija nije ništa bolja.
Uglavnom, prvi razred katastrofa. Brblja, ometa nastavu i slično. Umjesto da mu se daju dodatni zadaci on mora duplo pisati slova. On je to vidio kao kaznu. Također u sklopu učionice postoji kabinet gdje učiteljica šalje nemirnu djecu, e tamo je postao inventar. Prvi razred prošao, sve ocjene 5, vladanje dobar. Nadamo se bit će bolje u 2. razredu. Ista stvar. Evo ga sad u trećem i to je sve gore i gore. Zadaće piše pod drugim satovima za vrijeme nastave jer mu je dosadno. Stalo ima podignutu ruku i javlja se međutim ima 4 iz zalaganja jer je dosadan i tak...
Sve u svemu škola ga zatupljuje.
Bojim se predmetne nastave jer kad bude počeo s pitanjima na koja nastavnici nemaju odgovor nastat će spektakli.

Ove godine počinjem i ja raditi u školi ( mag. fizike i inf) i iskreno ne bi voljela imati dijete kao što je on u razredu.
nemam ideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 08:31   #100
Quote:
nemam ideje kaže: Pogledaj post
Identična stvar i kod nas.
Moj sin je znao prepoznati sva slova s 2. godine. S 5 je tečno čitao stripove.
Kad sam ga upisivala u školu svi su bili upozoreni kakvo dijete im dolazi da se ne iznenade jer uz to što je sve znao također je strašno nemiran. Mi smo i u vrtiću imali problema jer on jednostavno nije mogao shvatiti kako druga djeca ne mogu nešto zapamtiti iz prve i to ga je strašno frustriralo. Ni danas situacija nije ništa bolja.
Uglavnom, prvi razred katastrofa. Brblja, ometa nastavu i slično. Umjesto da mu se daju dodatni zadaci on mora duplo pisati slova. On je to vidio kao kaznu. Također u sklopu učionice postoji kabinet gdje učiteljica šalje nemirnu djecu, e tamo je postao inventar. Prvi razred prošao, sve ocjene 5, vladanje dobar. Nadamo se bit će bolje u 2. razredu. Ista stvar. Evo ga sad u trećem i to je sve gore i gore. Zadaće piše pod drugim satovima za vrijeme nastave jer mu je dosadno. Stalo ima podignutu ruku i javlja se međutim ima 4 iz zalaganja jer je dosadan i tak...
Sve u svemu škola ga zatupljuje.
Bojim se predmetne nastave jer kad bude počeo s pitanjima na koja nastavnici nemaju odgovor nastat će spektakli.

Ove godine počinjem i ja raditi u školi ( mag. fizike i inf) i iskreno ne bi voljela imati dijete kao što je on u razredu.
Tvoje je dijete sigurno darovito u nekim područjima - to roditelj koji hoće gledati vidi, no sigurno je i da treba razvijati ostale sposobnosti, primjerice socijalne vještine. U trećem bi razredu već mogao savladati da u zajednici, ma kako mu dosadno bilo, i drugi imaju pravo na svoje mjesto pod suncem, da ne može uzurpirati učiteljicu i njezinu pažnju niti prostor, da druga djeca imaju pravo na neometano učenje, da smo svi različiti pa i da neki teže savladavaju neka područja, da ima djece koja su jednako pametna, ali sporija... Radite i na maštovitosti i kreativnosti, iznenadite ga - ima područja koja će ga zanimati, a o kojima zasad ne zna ništa... Ako mu učiteljica ne priprema dodatne zadatke za razvijanje kreativnosti, logičkoga mišljenja, zaključivanja, projektne i istraživačke zadatke, potražite pomoć školskoga pedagoga/psihologa. Dogovorite se s učiteljicom da ga nagradi nekim igrovnim zadačićem kad završi ono što je obavezno... Možete mu i vi kod kuće pripremiti tjedni ili mjesečni zadatak: projekt u kojem će uživati i na kojem će smjeti raditi i u školi (u dogovoru s učiteljicom) i kod kuće. Npr. neke od tema u 3. razredu iz prirode i društva su Jadransko more, vode zavičaja, zaštita okoliša, vremenska crta, promet i dr. Opskrbite ga materijalom, neka izradi neku maketu, neka proučava vode RH (uz zemljovid, članke, slike, knjige...) Neka napravi projekt o nekoj rijeci (od izvora do ušća)... Uzmite neki drugi predmet ako ga priroda ne zanima... Nemojte mi samo reći da ga ne zanima ništa... To nije obilježje darovitoga djeteta...
Još nešto, ako je dijete darovito ne znači da nema možda istovremeno i neki poremećaj koncentracije pozornosti i sl. Pogledajte radi li se možda o tome. Tada su mu potrebne vježbe.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.