Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2012., 00:00   #1
Imate li autoritet nad svojim školarcima?

Potaknuta razgovorom s bivšim mužem koji ima viziiju da se mene naša kći boji postavljam ovu temu.
Naime, ja sam taj roditelj koji obavlja sve vezano uz obaveze svoje 9 godišnje kćeri, kao i moj drugi suprug.
Tata je tata. Njihov odnos je jako dobar ali bez ikakvih obaveza.Čista igra i razbribriga.
Tata inače ima jednu uzrečicu: svi smo jednaki. Znači - izjednačena prava roditelja i djeteta. Ja to ne prihvačam. Moraju postojati granice i djeca su zbunjena ako ih nemaju.
Ja mu objašnjavam da je istina da imam autoritet i toga sam svjesna jer što ću u budućnosti ako ga nemam?
Moje dijete nije nikada niti psihički niti fizički maltetirano, po prirodi je blage naravi, jako razumno i poslušno dijete oduvijek.
Imate li vi nad svojom djecom autoritet. slušaju li vas?
Što bi točno značilo da vas se dijete boji jer mene se moje dijete ne boji definitivno.
Da me se boji između nas ne bi bilo povjerljive komunikacije koju mi imamo.
Razgovor smo završili mirnim tonom jer nisam željela u verbalni sukob koji nikuda ne vodi...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:09   #2
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moraju postojati granice i djeca su zbunjena ako ih nemaju.
Primjer(i) granica i prava koja ima roditelj a nema dijete?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:29   #3
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Primjer(i) granica i prava koja ima roditelj a nema dijete?
voziti motorno vozilo
voziti se u autu na predjnjem sjedistu
voziti bicikl bez kacige

tri primjera koja su mi pala na um a da su zakonski regulirana, koja razdvajaju prava roditelja i djeteta
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 27.05.2012. at 00:36.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:32   #4
Iskreno, ni sama ne znam na što su oni točno mislili kada su to rekli ali da, ona drži do mog mišljenja.
Znači tipa- da li ide s bakom na more - od bivšeg supruga mamom(to je sada aktulano - ona kaže mora prvo razgovarati s mamom).
Njima je to recimo znak da me se boji, nije sama odlučila.
Ako je vani zimsko doba i obuče jaknu - baka koja ima valunge kaže skini jaknu- ona kaže - neću - mama je rekla da ju moram imati.
Sklona je debljanju i oni joj naveče vole dati puuno papati - ona odbije i uzme voće jer jer sam joj objasnila da je zdravije to pojesti za večeru.
primjera je pregršt- ovo su neki besmisleni koje sam se sada sjetila no stalno se spotičem o tom da me se mala boji.
Ono što ju oni uče: ne mora mama sve znati, istina ne mora. No, ona jednostavno sama meni se sve povjeri -sve svoje strahove, bezbroj pitanja zašto smo se tata i ja rastali što ne znam iz kojeg razloga ne pita i ne želi razgovarati s tatom..
To su tako glupave stvari po meni - evo recimo jučer mi kopa po torbi - traži žvaku. Ja joj kažem da je to nepristojno i ona se ispriča.
S tatom sam baš o tome svemu pričala i on stoji iza toga da smo svi jednaki po hijerarhiji. No on i ja nismo u istim cipelama definitivno.
I što je najzgodnije on je inače ponosan otac. Doslovno mu dođu suze na oči kada dođe recimo u školu i kada mu kažu da je dobar učenik, prijatelj i da to dijete ima jako puno ljubavi i ne vidi se da je dijete rastavljenih roditelja - dapače - kažu da je toliko zrela i vesela kako nisu ni djeca iz cjelovitih obitelji..no ja uvijek na kraju dobijem kritiku...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:46   #5
Oprosti! Jesam li ja to čula da dijete od 9 godina i roditelji trebaju biti ravnopravni????? Gledaj kao psiholog kažem da ispravno postupaš. Iskreno, nema ravnopravnosti među roditeljima i djecom, to samo djecu zbunjuje i ne vodi nigdje. Djeca trebaju granice i netko im ih mora postaviti. Bavila sam se obiteljskim savjetovanjem, osobito odgojem i mogu reći da sam imama hrpu slučajeva gdje terapija završi (npr. dođu roditelji i dijete od 17) riječim djeteta "Ali, molim vas, nemojte mi biti prijatelji, trebaju mi roditelji". Dakle, s razlogom se zovete tako. Tu ste da dijete odgajate i usmjeravate, da bi jednoga dana bilo sposobno samo sebi postaviti granice i upravljati vlastitim životom. Bez brige, svaka čast za vas. I da, ne boji vas se, nego od vas dobija baš ono što joj treba, roditeljska skrb. BRAVO!
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:48   #6
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
voziti motorno vozilo
voziti se u autu na predjnjem sjedistu
voziti bicikl bez kacige

tri primjera koja su mi pala na um a da su zakonski regulirana, koja razdvajaju prava roditelja i djeteta

Dala si dobre primjere
Ospice sam dobila jer se kod bake vozi ne vezana (više ne od kada sam im očitala bukvicu), vozi bajs bez kacige - toga kod mene nema.
Još malo i dolazi vrijeme pubeteta. Gledam svoje prijatelje kojima su izgubili svoju roditeljsku dosljednost i nekada mi se požale...žao mi je ali kada te 9 - godišnje dijete ne doživi nešto nije u redu - definitivno. Ako mu moraš 6 puta ponoviti da napravi zadaću a on sjedi za kompom, ako mu još uvijek brišeš guzicu ili ga tuširaš - meni to nije normalno ljudi - a ima i toga - osobno poznajem..doslovno su od roditelja napravili svoje sluge koje ih poslužuju i brišu rit..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:53   #7
Quote:
manja mama kaže: Pogledaj post
Oprosti! Jesam li ja to čula da dijete od 9 godina i roditelji trebaju biti ravnopravni????? Gledaj kao psiholog kažem da ispravno postupaš. Iskreno, nema ravnopravnosti među roditeljima i djecom, to samo djecu zbunjuje i ne vodi nigdje. Djeca trebaju granice i netko im ih mora postaviti. Bavila sam se obiteljskim savjetovanjem, osobito odgojem i mogu reći da sam imama hrpu slučajeva gdje terapija završi (npr. dođu roditelji i dijete od 17) riječim djeteta "Ali, molim vas, nemojte mi biti prijatelji, trebaju mi roditelji". Dakle, s razlogom se zovete tako. Tu ste da dijete odgajate i usmjeravate, da bi jednoga dana bilo sposobno samo sebi postaviti granice i upravljati vlastitim životom. Bez brige, svaka čast za vas. I da, ne boji vas se, nego od vas dobija baš ono što joj treba, roditeljska skrb. BRAVO!
Hvala upravo to sam objašnjavala bivšem suprugu.
Moj sadašnji suprug mi se smije kada mene to pogodi jer zna da radimo dobro. Znam da je pitanje čiste pakosti ali me pogodi. Danas sam ih jednostavno pitala zašto ako misle da nisam dobar roditelj ne pokrenu nešto u svoju korist na što sam dobila šutnju..
Ja objašnjavam - volim svoju kćer najviše na svijetu -rekla sam i tati - branim tvoj položaj u njezinom životu kao da si mi najdraže stvorenje na svijetu.
Jer tu je bezbroj pitanja- zašto me tata ostavio?
Ona ja objašnjavam da ju nije ostavio da dolazi, vodi je u kino,dolazi na informacije, predstave, provodi vikende s njim, idu na more i ona se onda nasmješi.
Shvati - njezin tata je prisutan. No, izgradio je sasvim drugu vrst odnosa i mogu donekle razumijeti i da je to zato što ne živi stalno s njom. Ali jednostavno boli kada moj trud i roditeljstvo se svede na 0.

Zadnje uređivanje Ribež : 27.05.2012. at 00:59.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:58   #8
meni se, a i mnogim strucnjacima (evo nam gore psihologa, izvrsno da je ovdje!!) s oprostenjem, sere od tog guranja prava djece.
prava, prava te prava
a obveza i odgovornisti nigdje u toj prici.
doslo je tako daleko da je jedna "strucna" osoba u jednom ZBG vrticu tete ribala kako sustavno zlostavljaju djecu i krse njihova prava zato sto ih, pazite sad, tjeraju da pri izlasku na zrak oblace jakne i obuvaju cipele. (o.a. da se ogradim, nisam osobno to cula samo mi je prepricano, dopustam da nije istina, ali iskreno, ne bi me ni malo cudilo da jest). to je zlostavljanje. dijete ima pravo samo odluciti hoce li obuci jaknu i cipele, ne smijemo mu to nametati.

seriously?!
wtf!?
trogodisnjak sam moze odluciti da mu na -1 ne treba jakna?! oh, i cipele, kvragu, sto ce mu cipele. opce je poznato da svi mi hodamo po kuci obuveni u obucu s kojom gacamo po blatu, dapace, ne skidamo ih nit za spavanje


kad cujem rijec "djecja prava" lagano dobijem ospice, jer obzirom na svoje radno mjesto, naslusala sam se kojekakvih nebuloza oko djecjih prava. u teoriji, afkors. u praksi to ne zvci tako bajno kako nam silni "strucnjaci" proturaju pod nos.

kad se govori o pravima, icijim, neizostavno je spominjati i obveze.
al fora je kak se o njima nekako suti.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 00:58   #9
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Shvati - njezin tata je prisutan. No, izgradio je sasvim drugu vrst odnosa i mogu donekle razumijeti i da je to zato što ne živi stalno s njom. Ali jednostavno boli kada moj trud i roditeljstvo se svede na 0.
Hm.. Znam, ali na na koncu svega je bitna samo njena sreća, a na dobrom ste putu. Mislim da se ne trebaš obazirati nego samo tako naprijed. Naravno, puno ljubavi i dobra pravila su dobitna kombinacija za uspjeh vašg djeteta u životu....
A ovo prije, kakve djece ima, hm... nagledala sam se svega. I kako kaže jedna kolegica, najčešće savjete traže roditelji koji dobro rade, pa čim nešto čudno primjete odmah traže rješenje, a oni koji bi trebali čekaju da ih na to upute pedagog, doktor i sl. Tako da... Bez brige. I da, nemaš potrebe objašnjavati svoje postupke, samo se drži toga.
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:04   #10
Iskreno u jednom tatinom napadu sam samoinicijativno tražila obradu u Argentinskoj. Pukao mi film.
Što je dijete tamo napravilo?
Nacrtalo u veselim bojama dvije obitelji.
Tatu su posjeli i rekli da takav slučaj nisu nikada imali no eto - nije dovoljno.
Mene kao majku to pogodi. Uvijek se kao roditelj pitaš jesi li na dobrom putu no to vijeme je jedini pokazatelj.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:05   #11
E sad, što se tiče prava, tako je to kod nas, svi imaju neka prava, ne samo djeca.... Hm... Da djeca imaju pravo u vrtiću odlučiti o tome hoće li nositi jakne ili na na -1??? Iskreno, koja je budala to rekla? Dijete sa tri godine nema psihičke sposobnosti da realno procijeni stanje vani dok je unutra, na toplom, pa ako je neko od njih i svjesno da mu je hladno, ne može to unaprijed predvidjeti. A što se tiče cipela... Ići će na igralište bosi??????? Zašto to sljedeći put ne predlože toj osobi koja im je objašnjavala dječja prava???????? Iskreno, da netko moje dijete pusti van bez jakne na -1 i da se ne daj Bože razboli, našao bi se na sudu, zbog tih istih dječjih prava. I da, u dječjim pravima piše da roditelj treba za dijete odlučiti o najboljem školovanju i sl. u njihovom najboljem interesu, čisto sumnjam da je to izlazak na -1 bez jakne...
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:08   #12
Znam da vas pogodi, ali vaše dijete govori više od 1000 tatinih riječi. Situacija u školi, doma, odgovornost, da iako mama nije tu neće skinuti jaknu jer je mama rekla da je hladno i sl. Iskreno, trebalo bi se zapitati kakav utjecaj na dijete ima baka koja joj govori da ide na hladnoću bez jakne, ali to je drugi par rukava.... Inače, samo polako i puno razgovora. Procjena i mišljenje stručne osobe je uvijek dobro došlo, tako da... Samo polako... Ali dijete vas voli i ima povjerenja u vas, druga vam potvrda ne treba.
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:12   #13
Quote:
manja mama kaže: Pogledaj post
E sad, što se tiče prava, tako je to kod nas, svi imaju neka prava, ne samo djeca.... Hm... Da djeca imaju pravo u vrtiću odlučiti o tome hoće li nositi jakne ili na na -1??? Iskreno, koja je budala to rekla? Dijete sa tri godine nema psihičke sposobnosti da realno procijeni stanje vani dok je unutra, na toplom, pa ako je neko od njih i svjesno da mu je hladno, ne može to unaprijed predvidjeti. A što se tiče cipela... Ići će na igralište bosi??????? Zašto to sljedeći put ne predlože toj osobi koja im je objašnjavala dječja prava???????? Iskreno, da netko moje dijete pusti van bez jakne na -1 i da se ne daj Bože razboli, našao bi se na sudu, zbog tih istih dječjih prava. I da, u dječjim pravima piše da roditelj treba za dijete odlučiti o najboljem školovanju i sl. u njihovom najboljem interesu, čisto sumnjam da je to izlazak na -1 bez jakne...
velim, meni je samo prepricano, pa ne bih iznosila imena i podatke dgje se to odigralo.
ali navodno se zaista odigralo. i to od strane jednog vrsnog djecjeg pedagoga, vrlo cijenjenog u svim vrticima Grada Zagreba.

po meni, to je idealan primjer kako se zastranilo na krivi put s forsiranjem djecjih prava.

ali cujem da se neke stvari mijenjaju. nema me godinu i pol na radnom mjestu zbog komplikacija i porodiljnog, al kad sam odlazila situacija je bila da se djeci apsolutno nista ne smijeje nuditi, staviti na stol, svjesno poticati neku aktivnost, pokazati sto se s necime treba raditi, jer je to nametanje i sabloniziranje.

ono, anarhija neka vlada
zadnje sto cujem da se to ipak mijenja i da se sad opet aktivnosti itekako osmilsjavaju, materijali se nude, djeci se pokazuje sto se treba raditi
bit ce da je doslo iz guzice u glavu
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:21   #14
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
velim, meni je samo prepricano, pa ne bih iznosila imena i podatke dgje se to odigralo.
ali navodno se zaista odigralo. i to od strane jednog vrsnog djecjeg pedagoga, vrlo cijenjenog u svim vrticima Grada Zagreba.

po meni, to je idealan primjer kako se zastranilo na krivi put s forsiranjem djecjih prava.

ali cujem da se neke stvari mijenjaju. nema me godinu i pol na radnom mjestu zbog komplikacija i porodiljnog, al kad sam odlazila situacija je bila da se djeci apsolutno nista ne smijeje nuditi, staviti na stol, svjesno poticati neku aktivnost, pokazati sto se s necime treba raditi, jer je to nametanje i sabloniziranje.

ono, anarhija neka vlada
zadnje sto cujem da se to ipak mijenja i da se sad opet aktivnosti itekako osmilsjavaju, materijali se nude, djeci se pokazuje sto se treba raditi
bit ce da je doslo iz guzice u glavu
E sad, tu moram kritizirati MZOS jer je pogrešno prevelo neke stvari. Naime, u većini vrtića bez posebnog programa radi se po tzv. situacijskom pristupu (vidim da ste upućeni). Koji se kod nas primjenjuje tako da se dijete stavi u situaciju i vidi se što će ono napraviti. Jer tako propisuju pedagoški standardi. Sama se borim protiv toga godinama. Samo što su to pogrešni standardi, jer iz strane literature iz koje je situacijski pristup prepisan i koji se kod nas pogrešno, ali uvelike provodi, se temeljna stvar pogrešno prevela. Naime, u pravilnicima piše da situacijski pristup ne smije imati ciljeve, što je kardinalna pogreška, jer u svoj stranoj literaturi, od stručnjaka koji su stvoriti taj situacijski pristup govori se da je to temeljna pogreška kod situacijskog pristupa, jer da taj pristup mora imati ciljeve i dijete se mora usmjeravati da bi došlo do određenih zaključaka, inače čemu stavljanje u neku situaciju, osim ako dijete želite procijeniti, a ni to nema smisla svaki dan... Tako da, nažalost, nekome sa dobrom plaćom i još boljom pozicijom u MZOS nije se dalo dobro iščitati nešto što je trebalo biti kao nit vodilja za predškolski odgoj, ali nema veze, bitno da nešto piše, nije bitno što ćemo tako zeznuti svoju djecu.....
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:26   #15
po meni, jos je gore sto se to uzelo iz strane literature i njihovih primjera (bilo krivo prepisano ili ne) i bez prilagodbe uvaljalo u nase prenatrpane vrtice.
da, takvi programi jesu dobri. da, dati jaslicarima da se igraju s grahom i kukuruzom je izvrsna stvar za finu motoriku....
...ako imamo devetero jaslicara na cetiri odgojitelja!!!
u nasim uvijetima gdje je vecinu dana jedna teta na njih 20+ to je cista nebuloza!!! o opasnostima da ne pricam. al se svejedno sustavno gura, i gura, i vanjski suradnici su strasno bijesni kad ne zateknu kukuruz i grah u jaslickim skupinama u svom obilasku vrtica

necemo sad vise u offtopic, imamo teme o vrticima na dojencadi i predskolcima, pa mozemo nastaviti tamo.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:31   #16
nemam autoritet nad djecom, ja im jesam autoritet

ne slušaju me bespogovorno, traže svoja prava, ispituju moje granice i stvaraju svoje. i to mi je drago.

što se tiče školarke, redovno me ispituje o svojim pravima, zašto nema ovo ili ono pravo, pa joj objašnjavam koja prava ima, a to su ona koja za koja može (je sposobna) i snositi odgovornost tj. posljedice. voli pričati o tome, općenito je to interesira.

što još ... da, ne govorim djeci što će obući, jedino ako me baš pitaju, sugeriram ako vidim da se nisu uskladili s vremenskim prilikama, pa ponesemo nešto da se mogu obući ako vide da će im biti hladno ili tako. ali, ni nemamo problema ili sukoba oko toga. uglavnom začudo sami znaju kad im je hladno ili vruće

i da, Ribež, nisam nutricionistkinja, ali koliko znam, nije baš dobro večerati voće.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 01:33   #17
Gledajte, samo ću još reći, kao što se naši političari igraju da vode državu tako je i s onim koji određuju pravila za djecu, bitno je da mi nešto novo odredimo, a najlakše je prepisati....
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 02:15   #18
Zakoni su slovo na papiru, drugo je praksa.
Ne vidim funkcionalnu obitelj ako se ne znaju određena pravila koja svi poštujemo - ne samo djeca.
No, netko mora biti zadužen za odgoj - obavezni smo odgojiti na najbolji mogući način svoju djecu.
Ne želim doživjeti doba puberteta i da me dijete pošalje u p.m.
Pita me neki dan prijateljica baš o tome. Ista dob djece.
Kaže dala sam im sve, serviram im na stol, čistim stan, njihovu sobu a oni meni tako..u pubertetu će me tuči..a boji se pitati negdje za savjet. Meni je to grozno. Zašto se sramiti da ti netko pomogne savjetom? To je za dobro djeteta a i za roditelja jer nema veće kazne nego kada vidiš kada vidiš da si uprskao već u 9 godini djetetovog života.
Pita me kako sam to postigla. Ja ni sama ne znam točno ali sam u svemu dosljedna to jedino mogu reći.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 02:32   #19
pa obično se odmah na djetetu vidi radi li roditelj dobro. naravno, ako roditelj zna pogledati.

Ribež, prijateljica te pita za koje što si postigla? da ti je dijete poslušno ili?
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 06:42   #20
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ali cujem da se neke stvari mijenjaju. nema me godinu i pol na radnom mjestu zbog komplikacija i porodiljnog, al kad sam odlazila situacija je bila da se djeci apsolutno nista ne smijeje nuditi, staviti na stol, svjesno poticati neku aktivnost, pokazati sto se s necime treba raditi, jer je to nametanje i sabloniziranje.
:
Pa koliko dugo je bilo na snazi to cudno stanje?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.