Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2013., 22:08   #221
Dileme oko obrazaca

Naime kao obrtnik pausalac imam nekoliko dilema, odnosno pitanja na koja sam sa razlicitih strana dobijao razlicite odgovore, cak i od poreznih savjetnika koji su drzali predavanja u obrtnickoj komori.

1.Prva dilema je oko vodjenja famoznog KPR obrasca:
Na oficijalnoj stranici Ministarstva Financija, odnosno porezne uprave, na njihovom primjerku KPR obrasca ne postoji rubrika za unos transakcijskih racuna, vec samo gotovinskih i placanje cekovima i karticama. Na moja pitanja negdje sam dobio odgovore da se transakcijski racuni ne moraju voditi kroz KPR obrazac jer nisu gotovina i oni se evidentiraju kroz bankovne izvode tih transakcija, dok sam na drugoj strani dobio odgovor da se i gotovinski racuni moraju evidentirati kroz KPR obrazac. Na pitanje kako ako nema rubrike za transakcijske racune, nitko nije bio potpuno odredjen, neki su rekli da kreiram svoj obrazac gdje cu ubaciti jos jednu rubriku, a neki su mi savjetovali da transakcijske racune vodim kroz rubriku cekova. Ja ne radim sa cekovima i karticama pa bi mi ta rubrika bila prazna i mogao bih je iskoristiti ili preimenovati, ali kako ce to onda voditi pausalci koji rade sa cekovima i karticama? (ima li mozda netko vec kreiran takav obrazac sa dodanom rubrikom za transakcijske racune u excelu) ?

2. Nadalje mi jos nije jasno kada u KPR obrazac evidentirati transakcijski racun, da li sa datumom izdavanja ili sa datumom placanja. Kako evidentirati transakcijske racune koji nisu placeni u istoj kalendarskoj godini i da li ih uopce evidentirati u KPR obrascu od te tekuce godine ili u sljedecoj?

3.Da li moram evidentirati prihod od racuna koji su izdani prosle godine dok jos nisam bio pausalac, a placeni su tek ove godine, ako moram kako ih onda knjiziti?

4. Da li u SD obrazac koji se predaje do 15.01. 2014g. prikazati samo naplacene racune ili sve izdane u ovoj godini, i kako ih evidentirati sljedece godine kad budu placeni, a sta sa racunima koji se ne uspiju naplatiti?

Znaci dilema je dosta, nadam se da ce netko imati odgovore, hvala svima koji imaju prave odgovore!
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 00:29   #222
Quote:
ELTI kaže: Pogledaj post
Naime kao obrtnik pausalac imam nekoliko dilema, odnosno pitanja na koja sam sa razlicitih strana dobijao razlicite odgovore, cak i od poreznih savjetnika koji su drzali predavanja u obrtnickoj komori.

1.Prva dilema je oko vodjenja famoznog KPR obrasca:
Na oficijalnoj stranici Ministarstva Financija, odnosno porezne uprave, na njihovom primjerku KPR obrasca ne postoji rubrika za unos transakcijskih racuna, vec samo gotovinskih i placanje cekovima i karticama. Na moja pitanja negdje sam dobio odgovore da se transakcijski racuni ne moraju voditi kroz KPR obrazac jer nisu gotovina i oni se evidentiraju kroz bankovne izvode tih transakcija, dok sam na drugoj strani dobio odgovor da se i gotovinski racuni moraju evidentirati kroz KPR obrazac. Na pitanje kako ako nema rubrike za transakcijske racune, nitko nije bio potpuno odredjen, neki su rekli da kreiram svoj obrazac gdje cu ubaciti jos jednu rubriku, a neki su mi savjetovali da transakcijske racune vodim kroz rubriku cekova. Ja ne radim sa cekovima i karticama pa bi mi ta rubrika bila prazna i mogao bih je iskoristiti ili preimenovati, ali kako ce to onda voditi pausalci koji rade sa cekovima i karticama? (ima li mozda netko vec kreiran takav obrazac sa dodanom rubrikom za transakcijske racune u excelu) ?

2. Nadalje mi jos nije jasno kada u KPR obrazac evidentirati transakcijski racun, da li sa datumom izdavanja ili sa datumom placanja. Kako evidentirati transakcijske racune koji nisu placeni u istoj kalendarskoj godini i da li ih uopce evidentirati u KPR obrascu od te tekuce godine ili u sljedecoj?

3.Da li moram evidentirati prihod od racuna koji su izdani prosle godine dok jos nisam bio pausalac, a placeni su tek ove godine, ako moram kako ih onda knjiziti?

4. Da li u SD obrazac koji se predaje do 15.01. 2014g. prikazati samo naplacene racune ili sve izdane u ovoj godini, i kako ih evidentirati sljedece godine kad budu placeni, a sta sa racunima koji se ne uspiju naplatiti?

Znaci dilema je dosta, nadam se da ce netko imati odgovore, hvala svima koji imaju prave odgovore!
Da vode se i transakcijski računi, možeš u kolonu čekovi ih voditi.

Sve vodiš po načelu blagajne znači sve što ti je sjelo na račun moraš unijeti, znači računi kad su plaćeni ulaze, i oni iz prethodne godine jer su u ovoj sjeli na račun, u prošloj nisu evidentirani budući nisu bili plaćeni.

Nek ti vodilja bude to da moraš evidentirati samo ono što si naplatio, ostalo te ne zanima, stoji sastrane dok se ne naplati,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 02:09   #223
ja napravila u programu obrazac tako da ispiše redni broj, broj računa, ime kupca datum formiranja i iznos. smije se tako ako ne radiš sa gotovinom ili karticama/čekovima kao ja, rekli mi u poreznoj.

računovotkinja mi tvrdi da im se ne predaju računi koji nisu plaćeni, tj da posebno ispišem popis računa koji su plaćeni a posebno sve izdane račune.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 19:07   #224
Ja sam obrtnik paušalac, i isto tako sezonac, ako je to bitno u ovoj priči, jer glavno zanimanje obavljam za vrijeme ljetne sezone. Zanima me da li mogu zaposliti 1-2 radnika na poslovima na određeno vrijeme 2-3 mjeseca (sad tijekom zime i proljeća), jer sam dosad ja bio jedini zaposlenik, kao i ujedno vlasnik obrta.
skracicMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:31   #225
Da odem sada na porodiljski, je li bi dobivala kakvu naknadu od države?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 19:50   #226
Za sve što je vezano za zdravstvo nadležan je HZZO.Najbolje vidjeti kod njih.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:14   #227
KPR obrzac

Jos par pitanja:
1.Da li se KPR obrazac vodi posebno za svaki mjesec, ili jedan obrazac u tekucoj godini?
2.Da li se u KPR obrazac unose i iznosi od pasivnih kamata od banke sa ziro racuna...znaci to je pasivna kamata na iznos koji stoji na racunu, i kako ga evidentirati u kpr obrascu?
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 18:40   #228
Knjiga prometa se vodi svaki dan , svaki račun se u nju upiše.Jedan dan može biti 5 računa pa će biti i 5 unosa u knjigu.
A ove kamate se ne upisuju jer to nije račun koji si izdao iz knjige računa.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 21:12   #229
Vidim da je bilo spomena oko poticaja HZZ za samozapošljavanje. Mene u poreznoj žena uvjerava da poticaje trebam uvesti u KPR što mi nije nikako logično jer u zakonu piše da su poticaji prihod koji se uvodu u Knjigu primitaka i izdataka koju paušalist ne vodi, a nigdje se ne spominje da treba i u Knjigu prometa. E sad sam malo u panici jer treba predati obrazac PO-SD do 15.01. a nisam sigurna da li da uvodim poticaje ili ne?! Poslala sam upit poreznoj ali naravno ne odgovaraju a ni pozivi savjetniku nisu pomogli
I još nešto, nije mi logično da li se slijed računa može prekidati u uvezanoj knjizi računa ako se izdaju računi i na kompu za plaćanja na žiro?! Čemu onda svrha uvezane knjige? A nije ni logično imati račune sa duplim brojevima.
Mislila sam da će paušalno oporezivanje biti lakše ali ima puno stvari koje nisu uređene.
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 09:53   #230
nazovi poreznu upravu, savjetnike. moja referentica nije imala puno znanja o paušalizmu, pa sam zvala i lijepo su mi rekli. kad doneseš knjigu prometa možeš se pozvati na tog i tog koji te savjetovao. uzmi ime i prezime od te osobe.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 10:02   #231
I mene muči ovo pitanje oko upisivanja poticaja u KPR. Od referenta nisam dobio nikakav odgovor dok u savjetodavnoj službi HOK-a kratko i jasno kažu: "u KPR ulazi samo ono za što izdajete račun". Držat ću se onda ovog, dakle bez poticaja.
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 13:30   #232
Tako je, samo za ono za što ste izdali račun.
Jutros predao PO-SD
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 16:44   #233
Poticaji od burze se ne upisuju, pitao sam u Obrtničkoj komori.Jutros sam bio u Poreznoj i predao obrazac PO SD.Lako ga je ispuniti i uz njega ne ide nikakav dodatni papir. Rekli su mi da će mi doći na kućnu adresu novo rješenje za doprinose za 2014. g. i doći će i rješenje za paušalni porez.E sad kako sam po primitku bio ispod 85 000 kuna ispada da ću imati isti porez.
Isto tako od ove godine svi mi obrtnici plaćamo novi doprinos koji se mislimzove doprinos za zapošljavanje u iznosu 1.70 % od osnovice. Piše sve u novim Obrtničkim novinama.
Uglavnom, Porezna će biti prepuna papira idućih dana, što zbog joppd što zbog nas paušalista.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 16:48   #234
Doprinos za zapošljavanje u iznosu 1.70 % od osnovice?

To je radi one fore da sad ako zatvoriš obrt jer si propao imaš pravo na naknadus burze
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 16:52   #235
Upravo tako.Ako se zatvori obrt onda se dobiva naknada sa burze.Dosad su radnici u obrtu imali pravo na naknadu a obrtnik, vlasnik obrta nije.Od sad i šef dobiva lovu
Komora se uspjela izborit za to.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 16:59   #236
Da, izborili su se da nam uzmu još para. Radim jer nemam namjeru zatvoriti, znači, ne radim s predumišljajem zatvaranja pa da se veselim jer ću plaćati naknadu, pa ću onda dobiti neku lovu s burze kad zatvorim... radije bih da mi ta lova ostane u obrtu za rad i život..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 20:34   #237
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Isto tako od ove godine svi mi obrtnici plaćamo novi doprinos koji se mislimzove doprinos za zapošljavanje u iznosu 1.70 % od osnovice. Piše sve u novim Obrtničkim novinama.
Uglavnom, Porezna će biti prepuna papira idućih dana, što zbog joppd što zbog nas paušalista.
dragec, izgleda da ti jedini čitaš "Nepotrebnu sječu šuma prepunu beskorisnih informacija". koliko je to u biti novaca na mjesečnoj bazi?

Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Da, izborili su se da nam uzmu još para. Radim jer nemam namjeru zatvoriti, znači, ne radim s predumišljajem zatvaranja pa da se veselim jer ću plaćati naknadu, pa ću onda dobiti neku lovu s burze kad zatvorim... radije bih da mi ta lova ostane u obrtu za rad i život..
i sign this

izgleda da je bolje kad ne rade u našu korist...

ima li ko kakvu informaciju vezanu uz obrtničku komoru? mi užbenku plaćamo 95,5 kn, nešto je bilo riječi da će biti 40 i nešto od 1.1.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 23:28   #238
u obrtničkom listu piše da će komorski doprinos biti max 44kn mjesečno.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 23:43   #239
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
u obrtničkom listu piše da će komorski doprinos biti max 44kn mjesečno.
oćemo li mi za to dobiti kakvo rješenje? jer ja ni za ovih 95,5 nisan dobija rješenje nego mail iz komore sa pozovom na broj i ibanom...
ja budala već platija 2.1.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 08:07   #240
ja dobivala uplatnice svaka 3mj za komoru. al tek idem u paušaliste, trebam još predat zahtjev, dok mi računovođda pripremi papire.

svi koji ste prelazili u paušaliste, da li ste pisali izjavu? što ste napisali u njoj?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.