Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2002., 16:42   #21
Djidjimidji razumio sam ja tvoje pitanje. Nije komplicirano nego samo tako izgleda na prvi pogled. A i slicica mi pase znam Procitao sam bez brige ali morao sam se umjesati
Tek tako da dam svoj obol
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 17:21   #22
A mozda nam je autor jednostavno nesposoban povuci logicnu konsekvencu tvrdnje da je svaka istina subjektivna, a po kojoj tvrdnju "nista nije istina" ne moramo smatrati istinom, vec jednostavno stavom.
buenaventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 17:45   #23
Quote:
Originally posted by buenaventura
A mozda nam je autor jednostavno nesposoban povuci logicnu konsekvencu tvrdnje da je svaka istina subjektivna, a po kojoj tvrdnju "nista nije istina" ne moramo smatrati istinom, vec jednostavno stavom.
Ovo je otprilike i moj stav!

Ne vjerujem u postojanje univerzalne istine, niti urodjene istine... samo u necije stavove kojima se subjektivnim putem pripisuje istina ili laz kao svojstvo
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 19:54   #24
ima li u laži istine?
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 19:54   #25
Quote:
Originally posted by Pale Blue Eyes
Ovo je otprilike i moj stav!

Ne vjerujem u postojanje univerzalne istine, niti urodjene istine... samo u necije stavove kojima se subjektivnim putem pripisuje istina ili laz kao svojstvo
Pozdrav draga Pejlice!!
Sviđaju mi se tvoji stavovi.
Pripisujem im svojstvo istinitosti.
Kako sam ja čovjek, a čovjek je mjerilo svih stvari, znači da sam ja mjerilo svih stvari, a kako je samo bog mjerilo svih stvari, znači da sam ja bog, a bogovi određuju što je istinito ili lažno, pa ja određujem da je sve što si rekla istina.

Inače, ja nemam pojma što je to istina ( ), pa bih rado da mi netko definira taj pojam kako bih se mogao povremeno uključiti u raspravu.
Sound&Fury is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 20:12   #26
Quote:
Originally posted by Sound&Fury
Pozdrav draga Pejlice!!
Sviđaju mi se tvoji stavovi.
Pripisujem im svojstvo istinitosti.
Kako sam ja čovjek, a čovjek je mjerilo svih stvari, znači da sam ja mjerilo svih stvari, a kako je samo bog mjerilo svih stvari, znači da sam ja bog, a bogovi određuju što je istinito ili lažno, pa ja određujem da je sve što si rekla istina.

Inače, ja nemam pojma što je to istina ( ), pa bih rado da mi netko definira taj pojam kako bih se mogao povremeno uključiti u raspravu.
Najomiljeniji znanstveniku nakon Luce )) evo bas ti pisem jedan ogroman post na znanosti gdje se spominje i "istina"

Vidis, ni ja ne znam kaj je to istina ustvari??? Najblize...za mene je to samo rijec ...izmisljen pojam sa subjektvinom interpretacijom...

I kao takva ona postoji samo u subjektu...

btw, ti si bog samo ukoliko nema "boga" ...barem po Kirilovu (Dostojevski) ))
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 20:26   #27
Quote:
Originally posted by Pale Blue Eyes
Ovo je otprilike i moj stav!

Ne vjerujem u postojanje univerzalne istine, niti urodjene istine... samo u necije stavove kojima se subjektivnim putem pripisuje istina ili laz kao svojstvo
ovo je naravno dedukcijski... i ta istina i laz kao svojstva koja se pripisuju necijim subjektivnim stavovima... su isto tako subjektvne interpretacije komponenata istine... i tako redom...ad infinitum...
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 21:26   #28
Re: o postojanju istine

Quote:
Originally posted by djidjimidji
Nešto je uvijek istina. Jer ako nista nije istina - osim toga da nista nije istina - onda je istina to da nista nije istina. U svakom drugom slucaju - opet postoji nesto sto je istina jer - nije istina da nista nije istina!
Jeste li me razumjeli?
Ja ne želim isticati svoja mišljenja i stavove. Odgovaram samo djidjimidjiju na njegov post i malko se zezam, mislim da je tako i naknadno pitanje da li ga je itko razumio i koncipirano!

Nešto je uvijek istina. Pa naravno, nije sve ne-istina. Ako kažemo da ništa nije istina izrekli smo jedan paradoks - naime sama ta tvrdnja bi tada trebala biti lažna jer ako smo izgovorili istinu, istine nema. Ako bi sama po sebi bila istinita onda postoji bar ta jedna istina pa smo izrekli laž. I tako smo konačno skužili da istine ima.

Odmah mi je lakše.

Slična bi ti bila i tvrdnja da je sve laž. Ako je sve laž onda je naša tvrdnja istinita, he, he, a u tom slučaju je bar jedna istina na tom svijetu pa ipak nije sve laž. Ali ovo mi je lakše prihvatljivo jer je ipak lakše lagati nego govoriti istinu. Ako kažem da je sve laž i lažem nitko me neće blijedo gledati.

Ako kažem da ništa nije istina i pri tom lažem možda će me netko i malo čudnije pogledati. Nije lako spojiti laž sa istinom. Ali laž sa laži već se lakše probavlja!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 21:39   #29
Razumjeh te.
Pošto je moj obzir kao obzir obzirniji od tvog obzira, tvoj obzir kao obzir, ne dolazi u obzir.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 09:27   #30
Ardo vrhovniče! Pa hajde napokon da se javi netko tko razumije autora! Da, upravo o tome se radi. Sve one tlapnje i insinuacije kako ja mislim da ništa nije istina, uvođenje nekog subjektivizma - sve je to promašena tema! Čestitam, Ardo. Ideja je doista bila samo utvrditi da istine mora biti. GothicA je bila kratka i slatka, a ostali - ahmghgm, repetitio est pas mater studiorum... ili tako nekako...
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 10:28   #31
Quote:
Inače, ja nemam pojma što je to istina, pa bih rado da mi netko definira taj pojam kako bih se mogao povremeno uključiti u raspravu.
Tesko na ovom topicu jer ce svaki slican pokusaj koji nuzno ne vodi ka zakljucku da "nesto mora biti istina" biti osudjen kao off topic. Svrha javljanja ovdje moze biti samo bezrezervna potvrda ispravnosti autorove uvodne tvrdnje i to u formi koja nije nista nego parafraza iste.
buenaventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 10:49   #32
Da buenaventura! Samo to, ALI isto tako, na ovom topiku dozvoljeno je i kazati autoru - "razumio sam, ali se ne slažem" i dokazati logički svoj stav. Ja dokazujem da istina postoji, ako netko misli da istina ne postoji i može to dokazati - samo naprijed. Ako se logički uspije srušiti moj dokaz o postojanju istine, onda smo učinili nešto značajno... stoga, "zasučimo mozak i upregnimo rukave". Učimo dok smo živi!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:00   #33
Istina je laŽ; laž je istina....
mantra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:16   #34
Istina je laŽ; laž je istina....


ovo bih izdvojila kao najistinitije i najlaznije..i sto ce ti sada istina ili laz kad je sve slicno jedno drugom ko jaje jajetu. Svako lice ko i nalicje ima svoju korist, ima svoju svrhu, zato je zapravo SVE i istina i laz, istovremeno
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:19   #35
paradoksalna paramnezija.

vjerujemo u ono u što zelimo; što smatramo istinitim,
a ne u ono što jest i trebalo bi biti istinito.
mantra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:43   #36
odredjujemo se i kroz istinu i kroz laz...sve dakle ima istu vrijednost, jer kroz jedno dolazis do drugog, a kroz drugo imas znanje o prvom
sto je tu paradoxalno?
paradoxalna bi jedino bila nasa indiferentnost da u situacijama istina i lazi ,ostanemo....neaktivni ..oglusimo se..pa tako propustimo iskustva o sebi
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:51   #37
Quote:
Originally posted by mantra
Istina je laŽ; laž je istina....
bull-shit
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 13:56   #38
istina je isitina je istina je istina je istina

Quote:
Originally posted by Sound&Fury
Kako sam ja čovjek, a čovjek je mjerilo svih stvari, znači da sam ja mjerilo svih stvari, a kako je samo bog mjerilo svih stvari, znači da sam ja bog, a bogovi određuju što je istinito ili lažno, pa ja određujem da je sve što si rekla istina.


Moj glas za najbolji sofizam godine!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 21:06   #39
Quote:
Originally posted by djidjimidji
Da buenaventura! Samo to, ALI isto tako, na ovom topiku dozvoljeno je i kazati autoru - "razumio sam, ali se ne slažem" i dokazati logički svoj stav. Ja dokazujem da istina postoji, ako netko misli da istina ne postoji i može to dokazati - samo naprijed. Ako se logički uspije srušiti moj dokaz o postojanju istine, onda smo učinili nešto značajno... stoga, "zasučimo mozak i upregnimo rukave". Učimo dok smo živi!
E, sada kada smo konstatirali stanje stvari, ja bih te zamolila djidjimidji da pokušaš objasniti što je za tebe istina. Da li se to može? Da li uopće to želiš? Kako o tome uopće raspravljati?

Ili smatraš da si daleko iznad svega i ne želiš s nama običnjacima na forumu razglabati o svojim stavovima.

Ja svoje ne iznosim jer sam po tom pitanju prilično neodlučna i nedefinirana. Nikada nisam čvrsto stajala pri poziciji da je istina samo jedna i da ih ne može biti više različitih (o istoj stvari). Također da me netko upita što je za mene istina dugo bih razmišljala i vjerojatno iznjela nerazumljive tlapnje.

Kakva su tvoja razmišljanja u tom smjeru. Ili bi bilo bolje za ovakva razglabanja otvoriti novi thread?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 23:48   #40
Post

"Nothing is completely true, even this is not completely true"
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.