Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2013., 16:30   #1
Koja je ideologija zločesta ,a koja je ideologija dobra?

Neki vrag mi šapuće da se na filozofiji okupljaju jako pametni ljudi.
Upisi su dobri i zanimljivi,nema trolanja i kratkih jednocrtnih upisa.
Ne znam da li je to zasluga moderatora ili onih koji pišu ,ali tako mi se čini.

Dakle pomozite mi da se naoružam za moderne diskusije i shvatim nešto što mi nije baš jasno.
Uočila sam da se danas mnogi međusobno optužuju da slijede neku ideologiju i da oni koriste tu riječ ideologija kao nešto zlosutno

Tako čitam da imamo na sceni neku novu LBGTASDF ideologiju
Imamo neku opasno mladu liberalnu ideologiju
Spominje se i neka jako stara Katolička ideologija ..
i tako to ide..... svi imaju neku ideologiju i te ideologije su izgleda nešto opasno kao neke bolest

Objasnite vi meni što je to ustvari ideologija?
Postoji li neko učenje,stav,mišljenje koje nije ideologija?
Kako da prepoznam ideologiju?
Koja je ideologija dobra ,a koja zločesta?
Postoji li neutralna ideologija?
Imam li ja neki simptom neke ideologije i čime se ideologija liječi
vićara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 18:52   #2
Ideologija je teorijski okvir, tj. skup međusobno povezanih uvjerenja. Tako da je, strogo gledano, sve ideologija i nema čovjeka koji je izvan neke ideologije. U užem smislu, ideologija se obično upotrebljava u političkom diskursu, pa tako imamo lijeve i desne ideologije, neoliberalnu ideologiju, komunističku ideologiju, itd. Nevolja s ideologijama je u tome što one neke stvari uzimaju zdravo za gotovo - bez čvrstih dokaza; kao i u tome što se temelje na uvjerenjima koja se međusobno podupiru, pa kad se sudare sa objektivnim svijetom i životom, i upadnu u proturječja, onda su sklone nad tim životom i svijetom činiti nasilje, i to ne samo duhovno nasilje, nego i fizičko. Zbog toga su ideologije u postmodernom diskursu izgubile kredibilitet, pa se nazivaju "velikim naracijama" koje se baziraju na "master signifierima" itd. Međutim, nevolja je s tim postmodernim mišljenjem u tome, da je ono samo još jedna - ideologija. Inače, ideologija, ako je otvorena za proturječja i ako samu sebe ne uzima previše ozbiljno, ne mora biti loša stvar, naprotiv. Kako se liječi ideologija? Pa, nažalost, može se izliječiti samo nekom drugom ideologijom.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 20:23   #3
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Objasnite vi meni što je to ustvari ideologija?
Postoji li neko učenje,stav,mišljenje koje nije ideologija?
Kako da prepoznam ideologiju?
Koja je ideologija dobra ,a koja zločesta?
Postoji li neutralna ideologija?
Imam li ja neki simptom neke ideologije i čime se ideologija liječi
.. tamo gdje u tvojoj glavi postoji komšiluk .. to je ideologija .. .. sad vidiš .. tvoja je ljubav za ideologiju .. velika .. .. nije to sramota .. ljudi budi pederi pa .. bože moj ..

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa, nažalost, može se izliječiti samo nekom drugom ideologijom.
.. pogrešno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 20:46   #4
Ideologija je aposlutni pojam koji je vezan za čovjeka i njegovo postojanje.Svi imamo neku vlastitu ideologiju.Skup pravila,razmišljanja,životnih principa kojim se vodimo,to je sve ideologija.Čak i onaj najslobodniji čovjek sa potpuno atpičnim načinom ponašanja ima vlastitu ideologiju.Ode u planinu, da meditira i život provede ko pustinjak.Ideologija.Ostane u društvu i bavi se privatlukom.Opet ideologija.Ali kolko vidim ovde je riječ o široj ideologiji (komunizam,demokratija) koji ezgistiraju na svjetskoj pozornici.Nažalost dok je ljudi biće i raznih ideologija.Samo je pitanje koliko mi zastupamo tu ideologiju.Ne posotji apsolutno tačna ideologija i neku ideologiju koju zastupamo redovno moramo širiti, dopunjavati,mijenjati,preispivati i na taj način praviti neku vlastitu ideologiju koji opet uvjek mora biti podložna kritici.Problem nastaje kada čovjek svoje biće u potpunosti veže uz određenu idoelogiju i ona mu postane dogma.To je loše i rađa negativan sistem.Sistem zasnovan na predrasudama.Sistem koji će postati zatvoren.Opasan bedemom.Ne moguće ga je probiti.Nažalost takva ideologija je pogubna.Stvara mlade ekstreme.Ljude koji cijelu svoju ličnost i život poistovjećuju sa tom ideologijom.Samim tim napad na tu ideologiju osjećaju kao napad na vlastito ja.Priodno kada je ličnost napada, javlja se osjećaj ugroženosti i dalje prirodna reakcija je odbrana.Agresivna odbrana.Moramo raditi da u sebi ubijamo te prirodne, životinjske porvie koji su preživjeli samo u drugom obliku.Naravno nikada ih potpuno nećemo istrjebiti.Ali cilj je da se borimo,koliko možemo.Bar je takav moj osjećaj.I to je ideologija.Ideologija da se uvjek mora boriti.Nažalost većina ljudi ima zastupa negativnu ideologiju, kroz prizmu površnosti.I da Sigmund je u pravu, jedna ideologija se samo može zamjeniti drugom ideologijom.Ideologija je u svom suštinksom smislu pojma vječna.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:13   #5
Ideologija je duh, a politika "hoda po Zemlji", tj. ideologija predstavlja zamisao iz koje politika crpi svoju materijalnost, pojavnost.

Budući su unaprijed dane smjernice etike, morala i onog što je za ćovjeka (i šire, jel) dobro, kvalitetno, poželjno, a temeljeno na dosadašnjem iskustvu, ponekad unaprijed možemo reći da je neka ideologija zločinačka (pogotova ako se nastavlja na neku već zampamćenu po zlu ideologiju), a ponekad se to može ocijeniti po provedbi te ideologije kroz politiku i njene rezultate, ostavljeni trag....

Ideologija nije nikad privatna (kako je u nekim postovima apostrofirano).

Ideologija se ne liječi ničim, nije to nikakva bolest, samo način kako društvo funkcionira (ideja oko koje se okuplja kolektiv). Razlog zašto ideologija ima općenito negativnu konotaciju je prozaičan, bezvezan, naime uz navođenje bilo koje ideologije veže se i prefiks, pa su ti prefiksi, određenja (komunistička, nacistička, nacionalistička, staljinistička, titoistička, fašistička, itd.) kriva za povezivanje ideologije s nečim lošim. Inače je po sebi neutralna.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:23   #6
.. pa da .. recimo .. kao primjer .. nacistička se ideologija povodila za time da su židovi lihvari krvopije i neljudi .. i da ih treba svih spaliti .. .. neke su uspjeli neke nisu .. .. oni koje nisu sada misle da treba vratiti siriju u kameno doba .. .. sad je .. jebiga pitanje .. ispravnosti hitlerove ideologije .. .. bilo bi .. neočekivano .. jebiga .. da se ideologija spaljivanja židova .. pokaže kao .. velika tragedija .. baš za to što se nije ostvarila ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 15:01   #7
Eto, dobar primjer....znači, nacistička ideologija je bila zločinačka unaprijed. I što god da se dogodilo, ostaje zločinačka, jer niti jedan budući rezultat to ne može promijeniti, pa niti neka druga zločinačka ideologija, neprijatelj ove prve....
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 17:39   #8
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Objasnite vi meni što je to ustvari ideologija?
Postoji li neko učenje,stav,mišljenje koje nije ideologija?
Kako da prepoznam ideologiju?
Koja je ideologija dobra ,a koja zločesta?
Postoji li neutralna ideologija?
Imam li ja neki simptom neke ideologije i čime se ideologija liječi
A bit će da je u praksi odgovor na "koja je ideologija zla, a koja dobra" - "njihove", i "moja".

Ne znam koliko određene vrste skepticizma mogu biti lijek protiv ideologije. Kao da različite ideologije kod jedne osobe mogu varirati po stupnju uvjerenja u nju. Možda čovjek ne može biti bez ideologije, ali može sumnjati u nju, propitivati ju..
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:16   #9
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
... što je to ustvari ideologija?
Ideologija je skup ideja, kojim se teži zacrtanom, bilo to dobro ili loše. U civilizacionom kontekstu bi trebale biti progresivne, u praksi su skoro sve u originalnim okvirima neizvodljive. Koliko su im vlasnici "evolutivno" raspoloženi, toliko više imaju šanse da prolongiraju opstanak. Pefektno aplicirana mjestu i vremenu, tj sprovedena bi rezultirala u Utopiji.

Na pogrešnom mjestu postavljaš pitanje.

Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Koja je ideologija dobra ,a koja zločesta?
Na to pitanje odgovor tražiš u sebi.
Ambasador Knaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:29   #10
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa da .. recimo .. kao primjer .. nacistička se ideologija povodila za time da su židovi lihvari krvopije i neljudi .. i da ih treba svih spaliti .. .. neke su uspjeli neke nisu .. .. oni koje nisu sada misle da treba vratiti siriju u kameno doba .. .. sad je .. jebiga pitanje .. ispravnosti hitlerove ideologije .. .. bilo bi .. neočekivano .. jebiga .. da se ideologija spaljivanja židova .. pokaže kao .. velika tragedija .. baš za to što se nije ostvarila ..
Ovaj je komentar van okvira humanog razmišljanja. Takvim grozotama ovdje nije mjesto, a nije vala ni nigdje drugo. Samo nagađam da u životu nisi sreo ni jednu osobu koja pripada u te dvije grupe koje spominješ. Jel ti imaš sve potrebno i što bi želio u Matici, da ti sada na dnevni red dolaze deseti ljudi i nacije? Savjet tebi prijatelju, zaobiđi te gluposti.

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Eto, dobar primjer....
Molim te probaj još jednom pročitati šta je ovaj iznad napisao, pa se ispravi.
Ambasador Knaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:34   #11
Ideologija je skup dogmatskih stavova i propisanih mišljenja za sve pripadnike jedne grupe (sledbenike ideologije).


Bez grupe nema ideologije.
Da, ideologija je po difoltu loša.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:37   #12
Quote:
Ambasador Knaus kaže: Pogledaj post
Ovaj je komentar van okvira humanog razmišljanja. Takvim grozotama ovdje nije mjesto, a nije vala ni nigdje drugo. Samo nagađam da u životu nisi sreo ni jednu osobu koja pripada u te dvije grupe koje spominješ. Jel ti imaš sve potrebno i što bi želio u Matici, da ti sada na dnevni red dolaze deseti ljudi i nacije? Savjet tebi prijatelju, zaobiđi te gluposti.



Molim te probaj još jednom pročitati šta je ovaj iznad napisao, pa se ispravi.
Evo moralne vertikale foruma, sieg heil. Dole sa slobodom mišljenja, spalite one koji pričaju ono što se ne uklapa u njegovu ideologiju.

A alim je, u stvari, napisao upravo ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=Q7tupJRSi7M

Zadnje uređivanje Dalaj Sanja : 30.06.2013. at 09:44.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:49   #13
.. ideologija je u stvari obor za stoku .. ono čime su članovi grupe mentalno ograđeni i van čega svojom voljom ne mogu .. jer i nemaju svoju volju .. njihova je volja kolektivna ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 10:25   #14
Quote:
Ambasador Knaus kaže: Pogledaj post
Molim te probaj još jednom pročitati šta je ovaj iznad napisao, pa se ispravi.
Misliš da nisam smio prijeći preko konstatacije da je cionizam zločinačka ideologija?

Moj komentar je bio da se zločinačka ideologija od neke druge zločinačke ideologije ne razlikuje po kvaliteti dobra/zla, pa tako niti sukob dviju zločinačkih ideologija nije neko dobro, nego baš dvostruko zlo.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 10:36   #15
Thumbs down

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Evo moralne vertikale foruma, sieg heil. Dole sa slobodom mišljenja, spalite one koji pričaju ono što se ne uklapa u njegovu ideologiju.
Hvala na komplimentu, iako ne vidim sebe tako, a ni drugi. Ipak, hvala

Koja je to moja ideologija ? Da ja tebi prevedem na Hrvatski šta je čovjek napisao:

"bolje da je Švabo pobio Jevreje pa da ne pate Sirijci"

ili da ti to približim kući

"trebao je Jasenovac bolje raditi, pa nebi bilo rata 90ih"


A glede slobode govora, jesi li išao (išla) pred sud ili ministarstvo protestirati da puste Zdravka Mamića iz zatvora radi komentara o Jovanoviću? Presaberi se i "ispravi" se ako već nisi, ili budi dosljedan.

ps kakav Sieg Heil?
Ambasador Knaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 10:44   #16
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Misliš da nisam smio prijeći preko konstatacije da je cionizam zločinačka ideologija?

Moj komentar je bio da se zločinačka ideologija od neke druge zločinačke ideologije ne razlikuje po kvaliteti dobra/zla, pa tako niti sukob dviju zločinačkih ideologija nije neko dobro, nego baš dvostruko zlo.
Ma znam prijatelju kakva si osoba, čitao sam te puno i prije nego sam se prijavio. Zato sam samo to rekao, jer je moguće da si letimice preletio ispis sa sto točkica. Nebitno meni jel neka ideologija zločinačka ili ne, njima u nekom drugom vremenu je bila pozitivna jer kako kaže poslovica "jednom čovjeku je terorista, a drugom borac za slobodu". Ali navesti neki zločin kao što je on izveo kao da je dupli minus plus, ne stoji ni u kom slučaju. Sve ok Planinar.
Ambasador Knaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 11:44   #17
Quote:
Ambasador Knaus kaže: Pogledaj post
Zato sam samo to rekao, jer je moguće da si letimice preletio ispis sa sto točkica.
A, ne, ne, njegove potove čitam baš pažljivo


Quote:
Ambasador Knaus kaže:
Nebitno meni jel neka ideologija zločinačka ili ne, njima u nekom drugom vremenu je bila pozitivna jer kako kaže poslovica "jednom čovjeku je terorista, a drugom borac za slobodu".
Ali, upravo je to on rekao, zar ne?

Inače, baš ti fala na komplimentima.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 23:42   #18
On je to sugerirao Planinar.

I veliki pozdrav skoroj Dami sa "svakog drugog youtube videa u Srbiji" (kaže ona), koja voli vrijeđati ljude privatnim porukama, jer "joj se ne ide u off-topic". Maestralno! Velika heroina slobode govora to prakticira kroz vulgaran bijes . Sramota. (a ja joj nacist a ).
Ambasador Knaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 01:59   #19
u teoriji je svaka "idealna" , a u praksi...
furcasato is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:25   #20
Ovisi što je zlo i dobro, odnosno kako postaviš stvar i dadneš joj na temelju postavke značenje ispravnost. Ideologije se postavljaju kao okviri naše društvenosti; sveobuhvatnost prevladavajućih ideja u nekom kolektivitetu, mada mogu postojati i osobno obojane zamisli

Recimo, tuđe i tebi suprostavljene ideologije su loše a tvoja vlastita je dobra - valorizacija tipa MI-VI je ideološki TV u crnoj-bijeloj varijanti. Uz ovu opciju dolazi i značajan faktor nasljeđenog kolektiviteta koji ima uvijek pravo i stoga je dobro, odnosno bijelo.

Valorizacija korisnosti isto tako može biti znakovita opcija. Što mi je korisno -to mi je dobro. Beskorisno je ništavno a u krajnjem slučaju primjene faktora iskoristivosti - to je zlo.

Neutralnost ideologije bi se moglo ocijeniti kao pokušaj davanja prava svim parcijalnim dijelovima na način na niti jedan od njih ne smije imati prevagu već da se razlika rješava koncenzusom. Biti neutralan znači dozvoliti drugačije mišljenje, rješiti sukob sporazumno...a to je vraški posao.

Kategorija "popravljanja svijeta" karakteristične su za više manje sve ideologije. U soc/kom. vremenima ideologije su uvijek shvaćane kao iskrivljena svijest o društvu pa su te ideologije dale sebi zadatak da diktaturom proletarijata poprave svijet. To nije ništa novo jer su maheri "popravljanja svijeta" njegovim kvarenjma - religije. One su po tom pitanju odavno jasne i sveprisutne.
Religije (čitaj ideologije) nastoje popraviti svijet vjerovanjem u obožavanje određenog kulta pa ih sve suprostavljene ideologije ugrožavaju jer ne sadrže puninu istine i ustvari su opasne jer vode u propast društva.

Ekstremne ideologije trebaju neprijatelje, one se održavaju na životu dramom u kojoj je uključena opasnost od propasti, ugroženost, nametanje drugačijih vrijednosti i sa time žive u vječnom grču da ih netko ne poklopi bilo logikom bilo toljagom.
Koliko ideologija uopće može biti liberalna a da sama sebe ne ugrozi i da li je nametanje slobode djelovanja, pokušaj življenja slobode za kojim svi čeznu ili samo nametanje slobode...?

Može li se sloboda nametnuti ako je netko ne želi, niti može sa njime živjeti...?

Ako si kao član kolektiviteta, slobodan u djelovanju (mogućnost biranja životnog stila, rastave, pobačaja...) uvijek imaš opciju NE koristiti slobodu što ti daje ideologija prema legislativi. Onda se ravnaš prema vlastitom nahođenju ali nemaš pravo drugima to zabranjivati. To je mogućnost IZBORA, osobne djelovanje prema idejama koje prevladavaju u društvu. Dosadašnje ideologije koje su se pojavljivale ili još pojavljuju u stvarnosti ne daju pojedincima mogućnost izbora već ih drže u stanju PRINUDE i sankcioniraju kršenje pravila.

Stoga ideologije možemo podijeliti prema stupnju ostvarenja osobne slobode ili slobode određene manjinske grupacije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.