Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 03:31   #401
Doći će do potrebe za bezuvjetni temeljnim dohotkom!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 06:52   #402
u japanu već 15% radnih mjesta zauzimaju roboti

prognose su da će već za 10-15 godina u eu svako drugo radno mjesto biti robotizirano

ko u simpsonovima kad su umjesto homera u elektranu na fotelju postavili ciglu

dugo smo se pumučili da ti nađemo zamjenu vele

za najkasnije 15 godina društvo će moći funkcionirati jedino na taj način
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 08:54   #403
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Doći će do potrebe za bezuvjetni temeljnim dohotkom!
Dakako samo je pitanje ima li se love za njega.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Da, Aljaska ima naftu i takav izvor financijskih sredstava za socijalne transfere općenito, karakterističan je za tzv. rentne ekonomije.
Dobro, možda se takva renta racionalnije koristi (uz Norvešku npr.) nego u, recimo, naftnim monarhijama Bliskog Istoka.
Švicarci takva pitanja rješavaju referendumom, u skladu sa svojom demokratskom tradicijom.
Tko nema viška love ne isplaćuje dodatak.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:36   #404
Tehnologija radi ono što je moguće (pod uvjetom da se isplati ili da se manje vjerojatno, ona suzbija), društvo se ima prilagoditi (tek tu filozofi upadaju i mjere utjecaje po društvo i ekonimiju), zar tako nije bilo i sa parnim strojem i kasnije dizelom, strujom, radiom, avionima, nuklearkama....čipovima, internetom, smartphonima, sveopća umreženost... AI..itd..

e sad što se događalo sa ljudskim radom kroz vrijeme je oni najzanimljivije...dakle uskoro će čovjek postati suvišan.

slično se dogodilo s poljoprivredom, mislim da je to dobar primjer koji sve kaže o sutrašnjici industrije ali i usluga.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 14:55   #405
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Tehnologija radi ono što je moguće (pod uvjetom da se isplati ili da se manje vjerojatno, ona suzbija), društvo se ima prilagoditi (tek tu filozofi upadaju i mjere utjecaje po društvo i ekonimiju), zar tako nije bilo i sa parnim strojem i kasnije dizelom, strujom, radiom, avionima, nuklearkama....čipovima, internetom, smartphonima, sveopća umreženost... AI..itd..
Sav tehnološki napredak koji spominješ počivao je i na čovjekovoj ingenioznosti i motivaciji. Počne li ovakva vrsta tehnosfere umrtvljivati čovjekove sposobnosti, čitav taj napredak počet će gasiti vlastite motore.

Zbog čega stalno spominješ prilagođavanje ? U ovom kontekstu više zvuči kao poslušnost...
Filozofi i razni stručnjaci mogu iznositi razne ideje i nacrte, naravno, ali to na kraju ljudi prihvaćaju ili ne (ne moraju svi sve prihvatiti, naravno).

Quote:
e sad što se događalo sa ljudskim radom kroz vrijeme je oni najzanimljivije...dakle uskoro će čovjek postati suvišan.
I, što će se dogoditi sa viškom ?
Ne misliš li da takvu suvišnost ljudi baš i neće prihvatiti... i da će izaći iz tog 5D kina ?

Quote:
slično se dogodilo s poljoprivredom, mislim da je to dobar primjer koji sve kaže o sutrašnjici industrije ali i usluga.
Pa se danas ponovo otkriva 'organski uzgoj', 'održiva poljoprivreda', itd.
Ne moramo se vratiti na konjski plug... radi se jednostavno o tome da ljudi počnu prilagođavati tehnologiju svojim potrebama, a ne same sebe tehnologiji.

Vezano za novu tehnologiju i moguće trendove u globalizaciji...

From Globalization to Islandization

U nečemu jest potrebna revolucija... u obrazovanju i iskorištavanju informacija te njihovo pretvaranje u znanje, tehničko, društveno i spiritualno, te u sposobnosti okupljanja u autonomne zajednice nove vrste, manje ovisne o globalnom sustavu.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:15   #406
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Tehnologija radi ono što je moguće (pod uvjetom da se isplati ili da se manje vjerojatno, ona suzbija), društvo se ima prilagoditi (tek tu filozofi upadaju i mjere utjecaje po društvo i ekonimiju), zar tako nije bilo i sa parnim strojem i kasnije dizelom, strujom, radiom, avionima, nuklearkama....čipovima, internetom, smartphonima, sveopća umreženost... AI..itd..

e sad što se događalo sa ljudskim radom kroz vrijeme je oni najzanimljivije...dakle uskoro će čovjek postati suvišan.

slično se dogodilo s poljoprivredom, mislim da je to dobar primjer koji sve kaže o sutrašnjici industrije ali i usluga.
Neće čovjek postati suvišan nego će neki ljudi postati suvišni. S naglaskom, neki. Čitaj, većina tulavog običnog čovječanstva.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 16:49   #407
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Neće čovjek postati suvišan nego će neki ljudi postati suvišni. S naglaskom, neki. Čitaj, većina tulavog običnog čovječanstva.
Dobra kvalitativna analiza. Sada pređi na kvantitativnu i reći koliko je to "neki" i dalje, hoće li se taj broj povećavati ili smanjivati. Koliki postotak čovječanstva je tulavo?

Kada to procijenimo moći ćemo stvarati neke zaključke o budućnosti čovječanstva.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 17:00   #408
Sve ono što bi danas opisivalo blue collar poslove postat će redundantno, izuzev policije.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 08:36   #409
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Dobra kvalitativna analiza. Sada pređi na kvantitativnu i reći koliko je to "neki" i dalje, hoće li se taj broj povećavati ili smanjivati. Koliki postotak čovječanstva je tulavo?

Kada to procijenimo moći ćemo stvarati neke zaključke o budućnosti čovječanstva.
Ja iskreno ne vjerujem da će biti tog tipa basic income-a. Ili ako bude, biti će kao i do sada u vidu socijale. Prije vjerujem da će napraviti neku bolest ili rat da se prorijedi populacija tipa nove Španjolske groznice nego što će oni davati novac nepotrebnom stanovništvu i tako potaći daljnje razmnožavanje još nepotrebnog stanovništva. Eto. Tko računa na neku milost moćnika taj neka malo ponovi lekcije iz povijesti.

Zadnje uređivanje saurs : 21.01.2017. at 09:10.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 09:31   #410
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ja iskreno ne vjerujem da će biti tog tipa basic income-a. Ili ako bude, biti će kao i do sada u vidu socijale. Prije vjerujem da će napraviti neku bolest ili rat da se prorijedi populacija tipa nove Španjolske groznice nego što će oni davati novac nepotrebnom stanovništvu i tako potaći daljnje razmnožavanje još nepotrebnog stanovništva. Eto. Tko računa na neku milost moćnika taj neka malo ponovi lekcije iz povijesti.
Pa u vidu socijale je i bolje za one tulave. A razmnožavanje se upravo nagrađuje u dosadašnjem sistemu. BI je samo drugačiji tip socijale kojim najviše dobiva radnička klasa (jer može zadržati posao + dobivati bezuvjetni neoporezivi dohodak), a najviše gubi upravo socijala (dakle oni 'najtulaviji'). U ovom sistemu se još one najtulavije specijalno nagrađuje da imaju 3,4,5+ djece.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 09:49   #411
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Dobra kvalitativna analiza. Sada pređi na kvantitativnu i reći koliko je to "neki" i dalje, hoće li se taj broj povećavati ili smanjivati. Koliki postotak čovječanstva je tulavo?

Kada to procijenimo moći ćemo stvarati neke zaključke o budućnosti čovječanstva.
Pa to je bar lako,oni najnerazvijeniji su tulavi i množe se ubrzano dok se natalitet onih koji to nisu smanjuje ali i raste tehnologija uz to imamo i imigracije,i rat protiv civilizacije koja ne vidi više potrebu za teškim poslovima niti za puno djece terorističkim napadima. Znači ogroman postotak populacije na svjetskom nivou je tulav,kod nas bi to bili oni koji se ne znaju prehraniti a zdravi su. Mi nismo ništa izgubili tehnologijom,tehnološki razvitak nije nešto neobično,to se događalo postepeno,neće svi odma imati potrebne robote ali će se s vremenom čovjek naučiti na njih kao što se naučio na auto umjesto kočije.
Neće oni smanjiti populaciju,imali smo dva svjetska rata pa se u tom razdoblju natalitet sa 1,5 milijardi na 7 milijardi na štetu europskog stanovništva diljem svijeta. Ako netko ne zna sudbinu civilizacije ako se ovaj trend nastavi,neka pogleda film Idiocracy. Evo trailera: http://www.youtube.com/watch?v=icmRCixQrx8 Razvojem temeljnog dohotka će se razviti i iq 80 okruženje. Koji bi normalan roditelj imao djecu u takvom okruženju? Inače u tu kategoriju i spadaju balkanci tako da je dobro što imamo pad nataliteta ali je tu rizik useljavanja još tulavijeg stanovništva.

Zadnje uređivanje Detektor : 21.01.2017. at 10:10.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 11:01   #412
Ne možeš imat ni lokalni nogometni klub ako nemaš love.A ako nema love nema ni dodatka,za bilo koga.Uostalom razlika je prozbat socjalnu pomoć drugim imenom i tu lovu podijelit istima a BI se želi dat svima živima.Znači nema BI osim u nečijim glavama.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 07:47   #413
ovaj očito nije upozna ljude poput mene i sličnih u dragoj nam hrvatskoj

I believe that if people are given a basic income they will still want to go find work nobody wants to sit around the house all day doing nothing it's boring even if they don't find a job they could be doing some volunteer work or doing something else in the community 

This Finnish guy gets a $600 per month 'basic income' for doing absolutely nothing

http://www.businessinsider.com/finni...aign=buffer-ti
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 14:50   #414
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
ovaj očito nije upozna ljude poput mene i sličnih u dragoj nam hrvatskoj

I believe that if people are given a basic income they will still want to go find work nobody wants to sit around the house all day doing nothing it's boring even if they don't find a job they could be doing some volunteer work or doing something else in the community 

This Finnish guy gets a $600 per month 'basic income' for doing absolutely nothing

http://www.businessinsider.com/finni...aign=buffer-ti
Za takve beskorisne oblike života već će biti neko rješenje. Bojim se, konačno.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:28   #415
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Sve ono što bi danas opisivalo blue collar poslove postat će redundantno, izuzev policije.
Nisam baš siguran, netko će barem morati popravljati robote, a to sigurno neće raditi white collarsi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:34   #416
U emisiji Dossier Europa, malo prije HR1 javio da je Finska od 1. 1. 2017.
započela s eksperimentom državom zajamčenog dohotka.

Zasad doduše samo na uzorku od 2000 nezaposlenih koje je za taj tajno pripremani pokus odabralo računalo.

2000 iznenađenih! Ma ne, zapravo puno više iznenađenih ...
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 15:34   #417
upravo tako , nakon svih pokusa bezuvjetni će dobivati samo nezaposleni i to iznos koji će biti dovoljan tek za najniži oblik preživljavanja

najviše će boljeti društvena izoliranost i nemogućnost zasnivanja vlasite obitelji

za potpuni život traženje pravog posla će i dalje biti imperativ , bezuvjetni ostaje samo pojas za dostojanstveno spasavanje
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 10:38   #418
Ja sam covjek kojem nije tesko priznati da sam za 180° promijenio svoje misljenje o osobnom dohotku (prije sam bio protiv). Mozda manje zbog toga sto to smatram idealnim rijesenjem, vise zbog toga sto ne vidim alternativu. Ali jedan argument iz moje "kontra" faze je jos uvijek ostao nerazoruzan, no buduci godinama nisam pratio tu temu, mozda mi je promakla argumentacija.

Dakle, hipoteza je da ako bi jedan moj zaposlen i jedan moj nezaposlen susjed poceli dobivat temeljni dohodak, ta bi se povecana kupovna moc tih ljudi (potraznja) osjetila i na trzistu ponude te bi i cijene reagirale na tu povecanu kupovnu moc. Odnosno, vecina proizvoda na trzistu bi jednostavno poskupila i u znacajnoj mjeri neutralizirala taj temeljni dohodak. Naravno ne u svim robama i uslugama, ali u mnogim.

Ima li neki znanstveni model koji se bavi time, jer ja sam to zakljucio vise onako, teoretski (jer sam dosta citao o elasticnost ponude i potraznje)
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 18:24   #419
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post

Dakle, hipoteza je da ako bi jedan moj zaposlen i jedan moj nezaposlen susjed poceli dobivat temeljni dohodak, ta bi se povecana kupovna moc tih ljudi (potraznja) osjetila i na trzistu ponude te bi i cijene reagirale na tu povecanu kupovnu moc. Odnosno, vecina proizvoda na trzistu bi jednostavno poskupila i u znacajnoj mjeri neutralizirala taj temeljni dohodak. Naravno ne u svim robama i uslugama, ali u mnogim.
Ovo nije samo hipoteza. Ista je prica s povecanjem minimalne nadnice koje rezultiraju povecanjem nezaposlenosti i povecanjem cijena proizvoda i usluga koje na kraju anuliraju povecanje tih nadnica. Mali obiteljski biznisi mogu opstajati gotovo iskljucivo zato jer je minimalna nadnica mala - svako povecanje te nadnice rezultira ocitim povecanjem troskova itd....

Sustav koji ovisi o vojsci minimalno placenih radnika ne moze si dozvoliti isplacivanje garantiranog dohotka jer bi u tom slucaju ta vojska mogla odluciti sjediti doma i jednostavno ne raditi nista umjesto trcati na posao koji im ionako ne omogucuje puno vise od onoga sto bi im garantirani dohodak dao.



I tako u krug.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 19:08   #420
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Ovo nije samo hipoteza. Ista je prica s povecanjem minimalne nadnice koje rezultiraju povecanjem nezaposlenosti i povecanjem cijena proizvoda i usluga koje na kraju anuliraju povecanje tih nadnica. Mali obiteljski biznisi mogu opstajati gotovo iskljucivo zato jer je minimalna nadnica mala - svako povecanje te nadnice rezultira ocitim povecanjem troskova itd....

Sustav koji ovisi o vojsci minimalno placenih radnika ne moze si dozvoliti isplacivanje garantiranog dohotka jer bi u tom slucaju ta vojska mogla odluciti sjediti doma i jednostavno ne raditi nista umjesto trcati na posao koji im ionako ne omogucuje puno vise od onoga sto bi im garantirani dohodak dao.

I tako u krug.
Ja polazim od toga da ce radnih m jesta biti sve manje i manje. Neces moci aktivirati sve raspolozive resurse jer ako prirodnog filozofa tjeras da uci programiranje - dobit ces samo sranje. Automatizacija ce dovesti do toga da svi ovi repetitivni poslovi izumru, trebat ces naravno tehnicare i strucnjake koji to odrzavaju i razvijaju, ali ova ogromna vecina, sto ces s njima? Rjesenje naravno nije to da im das lovu da sjede doma, ali pozitivan bi bio sistem u kojem im das lovu da ne brinu o prezivljavanju, ali da taj oslobodjen potencijal koriste na neki drugi, koristan, nacin. Nece se naravno u svakom otpustenom suvisnom doktoru kriti novi Mozart ili Tesla, ali isto tako je i pitanje: "koliko nam je Mozarta i Tesli promaklo jer su se samo bavili prezivljavanjem?". Ljudi su dobri kad rade ono sto vole, pa makar to bila filozofija ili slikanje. A i to sto nismo odmah u stanju prepoznati neciju vrijednost, ne znaci da ta vrijednost nece biti prepoznata za 100 godina.

Ja sam skeptican prema temeljnom dohotku jer jos ne vidim model za kojeg smatram da bi funkcionirao, ali drzim oci sirom otvorene jer je tema vrlo interesantna i bavi se nekom vizijom buducnosti (i stvaranjem buducnosti kakvu zelimo). U svakom slucaju smatram da je osiguranje egzistencije vecine gradjana pitanje civilizacijskog napretka. Socijalne drzave su tu vec otisle prilicno daleko (obrazovanje, zdravstvo, stanovanje...) i vjerujem da nitko ne umire od gladi i svi imaju pristup kakvom takvom socijalnom sustavu.

Za mene je vece pitanje kako izbjeci upravo to sto govoris: da ljudi umjesto da sjede toma i ne rade nista, da sami pokusaju identifirati svoje potencijale i aktivirati se. Sto se mene tice, rijesenje moze biti prilicno jednostavno, svakih 6 mjeseci moras reci na cemu si radio, jesi li radio na sebi, jesi li radio nesto korisno za drustvo... a ne samo zurio u TV i visio na fejsu. Pitanje je naravno kako to u prksi efikasno provest.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.