Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2014., 11:17   #1
Question Ako bog postoji

Koje su prednosti za čovjeka ako bog postoji, a koji su nedostaci za čovjeka ako bog postoji?
Dobila sam zadatak iz filozofije na to pitanje. Nisam u potpunosti sigurna sa svojim odgovorima na ta pitanja, pa šta vi mislite?
Osim toga zanima me, zar je uopče moguće argumentirati odgovore na pitanja?
aneburn is offline  
Old 11.11.2014., 11:25   #2
Moguće je ako definiramo boga. Ali različiti ljudi i različite kulture imaju različite predodžbe o bogu. Ti razmisli o tome kakva je tvoja predodžba o tome, pa na temelju toga formuliraj odgovore. Mislim da je to i cilj zadatka.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 11.11.2014., 12:48   #3
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Moguće je ako definiramo boga. Ali različiti ljudi i različite kulture imaju različite predodžbe o bogu. Ti razmisli o tome kakva je tvoja predodžba o tome, pa na temelju toga formuliraj odgovore. Mislim da je to i cilj zadatka.
Upravo tako ! Treba se najprije bazirati na najvažniju stvar i njoj posvetiti posebnu pažnju: tko ili što je to Bog u koga mnogi vjeruju i kako ga definiraju.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=706265

Ignosticizam ili igteizam je teološka pozicija koja tvrdi da sve ostale teološke pozicije (uključujući agnosticizam) previše toga pretpostavljaju o konceptu Boga, kao i o mnogim drugim teološkim konceptima. Ignosticizam kritizira bilo kakvu vrstu rasprave o Bogu i religiji, započetu prije uspostave jasnih definicija. Termin je skovao Sherwin Wine, rabin i začetnik humanističkog judaizma.
Ignosticizam se može definirati kao spoj sljedeća dva pogleda:
1. Prvi pogled kaže da se, prije no što se krene u valjanu raspravu o postojanju Boga, mora uspostaviti koherentna definicija Boga. Nadalje, ako se istina ili lažnost te definicije ne može ustvrditi, ignostik zauzima teološki nekognitivistički stav da je pitanje postojanja Boga (u odnosu na tu specifičnu definiciju) beznačajno (teološki nekognitivizam argumentira da su religiozni jezik i riječi poput riječi "Bog" kognitivno beznačajne). U ovom se slučaju ne smatra koncept Boga beznačajnim, ; već se termin "Bog" smatra beznačajnim.
2. Drugi pogled je istovjetan s teološkim nekognitivizmom i proglašava pitanje Božjeg postojanja besmislenim, preskačući pitanje "Na što mislimo kada kažemo "Bog?".
Ignostici tvrde da je nemoguće proglasiti se teistom ili ateistom, dok se ne uspostavi bolja definicija teizma.
Pojednostavljena maksima kaže: "Ateist bi rekao, 'Ja ne vjerujem da Bog postoji'; agnostik bi rekao, 'Ne znam postoji li Bog ili ne'; a ignostik bi rekao, 'Ne znam na što vas dvojica mislite kada kažete, "Bog postoji (ili ne postoji)" '."
Drange naglašava da je bilo kakav stav o "Postoji li Bog?" zauzet u kontekstu određenog koncepta o onome što pojedinac misli da "Bog" predstavlja



Ako bi uzeli samo jednu od definicija već bismo imali cijelu hrpu raznih filozofskih i religijskih objašnjenja.
Evo primjera za poznato ime Jahve ili Jehova ili JHVH :

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...7&postcount=35

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...2&postcount=65

Zadnje uređivanje krena : 11.11.2014. at 12:58.
krena is online now  
Old 11.11.2014., 13:04   #4
Quote:
aneburn kaže: Pogledaj post
Koje su prednosti za čovjeka ako bog postoji, a koji su nedostaci za čovjeka ako bog postoji?
Dobila sam zadatak iz filozofije na to pitanje. Nisam u potpunosti sigurna sa svojim odgovorima na ta pitanja, pa šta vi mislite?
Mislim da ti filozofiju predaje časna sestra s ekonomskim fakultetom zato što očekuje od vas da radite cost-benefit analizu postojanja boga.

Iako je pitanje zgodno za 20-ak stranica dekonstrukcije.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 11.11.2014., 13:05   #5
Bit će da vlada spaja predmete Politika i gospodarstvo, Filozofija i Vjeronauk u jedan predmet radi ušteda.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 11.11.2014., 16:11   #6
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Bit će da vlada spaja predmete Politika i gospodarstvo, Filozofija i Vjeronauk u jedan predmet radi ušteda.
Mlada dama traži KONKRETNO mišljenje a ti odmah na politiku

Evo ja mislim da je ovo glavni razlog što čovjek ili pak ŽENA vjeruje u Boga ili Allaha:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=89

Bez velike filozofije
krena is online now  
Old 11.11.2014., 22:08   #7
Zgodno pitanje, ali stvarno, koja bi bila prednost za čovjeka ako bog postoji, u svijetu ovakvom kakav poznajemo?
Pa očito prednosti za čovjeka ne bi bilo jer bog ne mari za ljude. Gladni gladuju. Bolesni boluju. Ranjeni umiru.
Ne samo da ne bi bilo prednosti već bi to bio nedostatak. Jer bi se čovjek stalno osjećao kao pod budnim okom zlokobnog big brothera, koji ne radi ništa. Samo gleda šutke, i kada se događaju nezamislivi horori.

Koje su prednosti za čovjeka ako bog ne postoji, u svijetu kakav poznajemo?
Za početak, ne bi postojalo razloga za vjerskim sukobima. Ljudi bi znatno više cijenili sve, počevši od vlastitog, tuđeg života, pa okoliša i životinja. Sve bi postalo odjednom nemjerljivo vrijedno. Jer logično, ako si potpuno svjestan da je sve unikatno, i da proživljavaš život jednom, trudio bi se više. Energiju, vrijeme i novac umjesto na besmislena hodočašća, crkve, ratovanja bi iskoristili u nešto ljepše, recimo znanost, hortikulturu i tako. U svijetu u kojem bi ljudi bili svjesni da boga nema bili bi na jedan korak bliže mirnijem, sretnijem svijetu.
Lozimka is offline  
Old 11.11.2014., 22:16   #8
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Jer logično, ako si potpuno svjestan da je sve unikatno, i da proživljavaš život jednom, trudio bi se više.
Nije kogično, a i režimi koji su propagirali ateizam (npr. Staljinov i Maov), pobili su najviše ljudi... o čemu svjedoče povijesne činjenice.
- Sizif - is offline  
Old 11.11.2014., 22:21   #9
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nije kogično, a i režimi koji su propagirali ateizam (npr. Staljinov i Maov), pobili su najviše ljudi... o čemu svjedoče povijesne činjenice.
O čemu ti? Govorim iz svog kuta, onako kako ja to vidim.
Ne dijelim gledište s Hitlerima i Staljinima niti sam pričala o bivšim režimima.

Meni je itekako logično da kada imaš jedan život da ga cijeniš više nego kad si uvjeren da ćeš živjeti vječno pa se razneseš s bombom, i skupa odneseš živote još nekoliko ljudi koji više nikad neće imati priliku da dišu, trče, vesele se i vole. Vjerovanje u boga, a time i u zagrobni život, je vrlo tužna stvar.
Lozimka is offline  
Old 11.11.2014., 22:28   #10
Quote:
aneburn kaže: Pogledaj post
Koje su prednosti za čovjeka ako bog postoji, a koji su nedostaci za čovjeka ako bog postoji?
Dobila sam zadatak iz filozofije na to pitanje. Nisam u potpunosti sigurna sa svojim odgovorima na ta pitanja, pa šta vi mislite?
Osim toga zanima me, zar je uopče moguće argumentirati odgovore na pitanja?
Eventualno postojanje nečeg "nadprirodnog" impliciralo bi mogućnost postojanja 'slobodne volje', 'ljubavi'... koja nije fiktivna i produkt determiniranosti (ili slučajnosti).
- Sizif - is offline  
Old 11.11.2014., 22:36   #11
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
O čemu ti? Govorim iz svog kuta, onako kako ja to vidim.
Ne dijelim gledište s Hitlerima i Staljinima niti sam pričala o bivšim režimima.

Meni je itekako logično da kada imaš jedan život da ga cijeniš više nego kad si uvjeren da ćeš živjeti vječno pa se razneseš s bombom, i skupa odneseš živote još nekoliko ljudi koji više nikad neće imati priliku da dišu, trče, vesele se i vole. Vjerovanje u boga, a time i u zagrobni život, je vrlo tužna stvar.
Ali milijunske žrtve propagatora ateizma svjedoče o nečemu ništa manje tužnom... i o tome kako takva pozitivna očekivanja u praksi nisu ni logična ni točna... niti su se u skladu s njima stvari dešavale.
- Sizif - is offline  
Old 11.11.2014., 22:45   #12
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali milijunske žrtve propagatora ateizma svjedoče o nečemu ništa manje tužnom... i o tome kako takva pozitivna očekivanja u praksi nisu ni logična ni točna... niti su se u skladu s njima stvari dešavale.
Najveći broj žrtava ne izazivaju osvajači ! Najveći broj ubijenih imaju ideologije.
A komunizam kao i vjera su ideologije za koje vođe misle da je potrebno ubijati neistomišljenike !

Komunizam je politički ateizam pa je opasan. A običan ateizam je apolitičan te nije opasan:
http://www.huffingtonpost.com/2013/1...n_4252360.html

Dapače , čak je zabavan
http://www.tportal.hr/funbox/funtime...-bez-Boga.html

Prva britanska 'ateistička crkva' zove se 'Nedjeljno okupljanje' jer se njezini članovi sastaju nedjeljom u crkvi u sjevernom Londonu

U Londonu je to moguće. Ali bi u Iranu bili svi obješeni o dizalice ako bi se osudili naprativi ateističku džamiju !

Zadnje uređivanje krena : 11.11.2014. at 22:58.
krena is online now  
Old 11.11.2014., 23:03   #13
...naravno, zadrtih, zatucanih, isključivih i opasnih ima i među propagatorima ateizma i među propagatorima teizma...
- Sizif - is offline  
Old 12.11.2014., 00:09   #14
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Eventualno postojanje nečeg "nadprirodnog" impliciralo bi mogućnost postojanja 'slobodne volje', 'ljubavi'... koja nije fiktivna i produkt determiniranosti (ili slučajnosti).
Naprotiv. U svijetu kakav znamo ako bi postojao bog bilo bi čudovišno znati da nije ništa napravio da spriječi konc logore, glad i ostale užase. To bi bio ultimativni dokaz da on ne voli ljude već da su mu igračke (kao Simsi) koje pušta da umru jer ne osjeća nikakvu odgovornost.
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali milijunske žrtve propagatora ateizma svjedoče o nečemu ništa manje tužnom... i o tome kako takva pozitivna očekivanja u praksi nisu ni logična ni točna... niti su se u skladu s njima stvari dešavale.
Ne vidim da je suština njihove ideologije bilo ono što sam iznad napisala. Ne vidim nigdje sličnosti. Zapravo, ne znam jesu li oni uopće išta više promišljali o smislu života osim što su kao diktatori sebe postavili na mjesto boga, što im je vjerojatno bio i glavni motiv da se riješe izmišljenih bogova.
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...naravno, zadrtih, zatucanih, isključivih i opasnih ima i među propagatorima ateizma i među propagatorima teizma...
Tu ćemo se složiti.
Lozimka is offline  
Old 12.11.2014., 00:50   #15
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Naprotiv. U svijetu kakav znamo ako bi postojao bog bilo bi čudovišno znati da nije ništa napravio da spriječi konc logore, glad i ostale užase. To bi bio ultimativni dokaz da on ne voli ljude već da su mu igračke (kao Simsi) koje pušta da umru jer ne osjeća nikakvu odgovornost.
A za tebe bi dobar bog bio diktator koji oduzima slobodnu volju?
U kontekstu hipotetskog boga smrt nema isti značaj jer zapravo i ne postoji, nego je samo 'transformacija'... što prigovor čini besmislenim.

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ne vidim da je suština njihove ideologije bilo ono što sam iznad napisala. Ne vidim nigdje sličnosti.
To je zbog jednoumlja koje generira dvostruke kritetije. Teiste dovodiš u vezu s bombašima kako bi teističku misao ocrnila, a prešućuješ masovne zločine propagatora ateizma.
- Sizif - is offline  
Old 12.11.2014., 01:18   #16
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
A za tebe bi dobar bog bio diktator koji oduzima slobodnu volju?
Za mene bi dobar bog bio onaj koji bi čuo plač svog djeteta i pomogao mu, a ne stao sa strane i šutke promatrao patnju i očaj.

Smrt je manje bitna. Bol, intenzivna, dugotrajna je ono po čemu ocjenjuješ koliko smisla ima koncept boga.
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To je zbog jednoumlja koje generira dvostruke kritetije. Teiste dovodiš u vezu s bombašima kako bi teističku misao ocrnila, a prešućuješ masovne zločine propagatora ateizma.
Čekaj, znači kad ti to radiš onda je ok? Guraš mi pod nos nešto što mi nije bilo ni na kraj misli dok sam pisala o svom viđenju svijeta bez boga, kao što tebi vjerujem bombaši nisu na pameti kada razmišljaš o teističkom svijetu.
Lozimka is offline  
Old 12.11.2014., 01:50   #17
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Za mene bi dobar bog bio onaj koji bi čuo plač svog djeteta i pomogao mu, a ne stao sa strane i šutke promatrao patnju i očaj.

Smrt je manje bitna. Bol, intenzivna, dugotrajna je ono po čemu ocjenjuješ koliko smisla ima koncept boga.
Ali to nema nekog smisla jer bi tad bog bio neki danonoćni intervencionist, a i morao bi čovjeku oduzeti slobodnu volju... čime bi postao ultimativni diktator.


Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Čekaj, znači kad ti to radiš onda je ok? Guraš mi pod nos nešto što mi nije bilo ni na kraj misli dok sam pisala o svom viđenju svijeta bez boga, kao što tebi vjerujem bombaši nisu na pameti kada razmišljaš o teističkom svijetu.
Što ja radim? Iskazujem da mi smeta jednoumlje i zadrtost? To da. Ne bih ni spominjao zločine propagatora ateizma da ti nisi teiste stavila u istu rečenicu s bombašima. Odgovorio sam ti onako kako jesam... radi ravnoteže i poništavanja jednostranosti.
- Sizif - is offline  
Old 12.11.2014., 02:08   #18
Quote:
aneburn kaže: Pogledaj post
Koje su prednosti za čovjeka ako bog postoji, a koji su nedostaci za čovjeka ako bog postoji?
Dobila sam zadatak iz filozofije na to pitanje. Nisam u potpunosti sigurna sa svojim odgovorima na ta pitanja, pa šta vi mislite?
Osim toga zanima me, zar je uopče moguće argumentirati odgovore na pitanja?
pitanje je zaista previše hipotetsko i neprecizirano. to i je problem moderne i postmoderne filozofije, što se često iz straha prema prebrzom odbacivanju bilo kakvog stajališta, toliko apstrahira da više uopće nije jasno o čemu se tu radi. problem: kako precizno odrediti, uzevši nekog više ili manje (ne)određenog boga, za koje je pojave i rezultate on zaslužan, a za koje nije. a koliko su sami ljudi zaslužni za te pojave i rezultate, ili se radi recimo o dijalektici. uzmimo na pr. sv. pavla, on je prije navodnog preobraćenja u božje ime ubijao i progonio kršćane, a nakon preobraćenja, sudjelovao u stvaranju religije (u institucionalnom smislu), koja će uskoro početi ubijati i progoniti one koji se ne žele krstiti. kad se jednom shvati koliko, je to problematično, onda je najbolje, kao npr. naš predsjednik i. josipović (razuman čovjek kojem želim sreću na predstojećim izborima), odredit se kao agnostik. svakako, prije odgovora na pitanje, trebalo bi barem djelomično odredit što smatraš pod "bogom", koga smatraš pod čovjekom i što vidiš kao prednosti i nedostatke. svakako previše premisa za jedan običan srednjoškolski rad. ako razmotrimo problem iz tog kuta, možda je i stendhal ispravno razmišljao kad je ustvrdio: "najveća usluga koju nam bog može učiniti bila bi ustvari ta da ne postoji."
__________________
Ovaj svijet zaista je najbolji od svih mogućih.
Drugi Tales is offline  
Old 12.11.2014., 03:03   #19
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali to nema nekog smisla jer bi tad bog bio neki danonoćni intervencionist, a i morao bi čovjeku oduzeti slobodnu volju... čime bi postao ultimativni diktator.
Upravo to. Zato koncept boga gubi svaki smisao. Jer što će mi neinterventni bog? Po čemu je drugačiji od stabla u vrtu? Molit ću mu se za što? Da stoji sa strane dok me netko umlaćuje?

Zar je bolje da bude ultimativni bezosjećajni voajerski bog?
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Što ja radim? Iskazujem da mi smeta jednoumlje i zadrtost? To da. Ne bih ni spominjao zločine propagatora ateizma da ti nisi teiste stavila u istu rečenicu s bombašima. Odgovorio sam ti onako kako jesam... radi ravnoteže i poništavanja jednostranosti.
Odskrolaj gore i vidjet ćeš da nisam ja pisala o bombašima prije nego si ti spomenuo Hitlere, već si ti njih nalijepio ispod mog prvog posta na ovoj temi.
Lozimka is offline  
Old 12.11.2014., 09:48   #20
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Upravo to. Zato koncept boga gubi svaki smisao. Jer što će mi neinterventni bog? Po čemu je drugačiji od stabla u vrtu? Molit ću mu se za što? Da stoji sa strane dok me netko umlaćuje?

Zar je bolje da bude ultimativni bezosjećajni voajerski bog?
Davor Pavuna tvrdi da se može taj neinterventni bog spoznati i da ga se može natjerati da intervenira. Samo treba puno postiti, moliti , postiti moliti. I uz to puno puno pizditi i pizditi i pizditi ! I on će ti se objaviti:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=695879

Zbog toga što je bio kršćanin odlučio je otići nekoliko tjedana u jedan samostan i tu se posvetiti strogom gladovanju, meditaciji i molitvi. Jednu večer se molio Bogu (u crkvi) cijelu noć. Negdje rano ujutro je doživio mistično iskustvo Božanske stvarnosti. Obuzeo ga je veliki unutrašnji mir i spokojstvo. Vrlo slično što se doživljava na intenzivu gnoze ili pak u zen-meditaciji tkz. „kensho“. Pošto je on ipak kršćanin, to je mistično iskustvo je bilo isključivo sa elementima kršćanstva. U ovom slučaju kršćanskoga „kensha“ vidimo još jednu specifičnost. Doktor Pavuna je nakon toga događaja primijetio da mu se život drastično promijenio na bolje. I ne samo u duhovnoj sferi, nego i u običnim materijalnim stvarima. Njemu su počele mnoge stvari ići „po loju“. Par dana nakon toga doživljaja, zvao ga je jedan bogati svjetski poduzetnik da radi za njega. On je prihvatio taj posao koji je bio vrlo zahtjevan, ali u isto vrijeme vrlo unosan. Počeo je raditi u jednom svjetski priznatom laboratoriju u Švicarskoj. Osim što je dobio posao iz snova, uskoro ga je nazvala jedna njegova velika simpatija. Sa tom ženom je on zasnovao bračnu zajednicu, koja je i danas jako uspješna. Možemo bez ustručavanja reći da je Pavunov kontakt s Bogom njemu drastično promijenio život na bolje.
Evo tog njegovog iskustva:
https://www.youtube.com/watch?v=enX9...tailpage#t=349

Samo je problem da je je to božanstvena intervencija ili se radi o isprovociranoj intervenciji kao ovdje:
https://www.youtube.com/watch?v=_X4x78j5cSk



A dokazano je da neki puta božanska intervencija bude totalni fijasko i promašaj:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...1&postcount=56

Moja je vjera postala prečvrsta i nerealna. Pomislio sam da me Bog 'dotaknuo', da me vodi kroz život i depresija je nestala. Slijedilo je nekoliko tjedana (u komadu!) izvanrednog raspoloženja, čak sam u jednom trenutku pomislio da sam reinkarnacija Isusa Krista, ali sam se te misli brzo oslobodio jer toliko realiteta mi je još ostalo. Zatim sam stjecajem okolnosti i ne gubeći vjeru došao na psihijatriju u bolnicu Vrapče, te tamo ostao 6 tjedana. dg. F21-shizotipni poremećaj. Uz lijekove sam se ponovno osjećao depresivnim te kad sam izašao sam ih prestao piti. Slijedilo je 3 tjedna maničnog raspoloženja, slavljenja Boga, ako kažem da sam prosječno spavao 3 sata u ta 3 tjedna ne pretjerujem. Puklo me da idem na otok Krk iz Zagreba pješke, nakon 2 dana sam završio ponovno u Vrapču uz pomoć hitne i policije, opsjednut groznim sumanutim mislima, deluzijama i halucinacijama. Ostao sam u Vrapču 6 mjeseci Dg F 20.0-paranoidna shizofrenija.

Zadnje uređivanje krena : 12.11.2014. at 10:04.
krena is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:35.