Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2015., 13:26   #1
Apsurd - Doprinosi za zdravstveno

Ovako,

pisao sam o ovome po drugim temama.

Firma je osnovana 4.2.2015.
Osoba sam mlađa od 30 godina i po ovome : Prava na oslobođenje od plaćanja doprinosa na osnovicu za mladu osobu bi trebao bi moja firma trebala biti oslobođena plaćanja doprinosa za mene.

23.3.2015. prijavljujem se na Mirovinsko i sklapam ugovor o radu na neodređeno sa SVOJOM firmom (dakle istom tom firmom di sam i direktor/član društva).
Oko 15.5.2015. na adresu mi dolazi uplatnica na cifru od 1150 kn za DOPRINOSE ZA ZDRAVSTVENO.
Na moje čuđenje odlazim idući dan u poreznu jer je od njih rješenje poslano na što dobivam informaciju da se obratim mirovinskom i zdravstvenom.

Na mirovinskom mi daju potvrdu di se ja kod njih vodim ispravno, znaci kao mlada osoba oslobodena doprinosa za zdravstveno i sa ugovorenim odnosom na neodređeno.

No na zdravstvenom mi kažu kako sam ja obavezan osigurati se po osnovici direktora/člana društva od 7900 kn. I to potkrijepljuju Člankom 7. , stavka 4 ovog zakona : Zakon o obaveznom zdravstvenom osigurtanju, točnije : Na obvezno zdravstveno osiguranje prema Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici

Jel moguće da dvije institucije govore jedno a treća (zdravstveno drugo).
I što mi je uopće činiti...
Jer ovo znači da svatko ko otvara firmu u principu osuđen je na plaćanje tolikih doprinosa što praktički u prvim mjesecima/godinama poslovanja nije održivo.

Zadnji posjet zdravstvenom je završio tako što su mi rekli da je jedini način da se to riješi taj da se ispišem iz vlasništva firme.

__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 17:23   #2
Nonsense, a pogotovo zadnji dio koji su ti savjetovali - da se ispišeš iz vlasništva firme ? Kakve veze ima vlasništvo ako te oni terete po osnovu člana uprave (direktor).

Znači rješenje je da nekog drugog postaviš za direktora-člana uprave, tko je već zaposlen drugdje i onda nema obveze doprinosa niti za tog člana uprave niti za tebe po tom članku jer više nisi član uprave.

Uhvatili su se te riječi kod druge pravne osobe ko pijan plota.
Nisu usklađeni ni u čemu, mirovinsko te ne tereti a hzzo da, porezna se ne želi miješati, bože me sačuvaj gdje živimo...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 21:35   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nonsense, a pogotovo zadnji dio koji su ti savjetovali - da se ispišeš iz vlasništva firme ? Kakve veze ima vlasništvo ako te oni terete po osnovu člana uprave (direktor).

Znači rješenje je da nekog drugog postaviš za direktora-člana uprave, tko je već zaposlen drugdje i onda nema obveze doprinosa niti za tog člana uprave niti za tebe po tom članku jer više nisi član uprave.

Uhvatili su se te riječi kod druge pravne osobe ko pijan plota.
Nisu usklađeni ni u čemu, mirovinsko te ne tereti a hzzo da, porezna se ne želi miješati, bože me sačuvaj gdje živimo...
Pa znam da je to rješenje.
Ali kako je moguće da se o tome ne raspravlja ? Da toga nema nigdje po novinama i da se ništa ne rješava po pitanju toga?!
Pa jesmo apsurdistan ali sto je previse je previse.

Zadnja informacija koja je bila : http://www.rrif.hr/Clanovi_uprave_i_...09-vijest.html
''Prema neslužbenim saznanjima pri Ministarstvu financija odvijaju se dogovori s ostalim nadležnim institucijama na temelju kojih bi već dostavljena rješenja trebala biti ukinuta, odnosno zakoni iz mirovinskog i zdrastvenog osiguranja trebali bi se uskladiti. ''

To je 0d 6.5. i od tad ni riječi više o tome...
Išao sam čak i u ono savjetovalište u Vodnikovoj 22, tamo su isto rekli da bi se TREBALO nešto riješit po pitanju tih zakona -.-
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 09:04   #4
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
....

Zadnji posjet zdravstvenom je završio tako što su mi rekli da je jedini način da se to riješi taj da se ispišem iz vlasništva firme.

pa ovo je prestrašno....vjerujem da i svi mi ostali poznajemo barem po jednog direktora, vlasnika, radnika svoje firme (sveujednom), a nema bruto plaću 7.943,00 nego plaća doprinose na puno manju osnovicu i što s njima, i oni će dobiti ovakvo rješenje....ili se ovo odnosi samo na novoosnovane.....
ove koje ja poznajem ništa za sada nisu dobili

Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
....
Ali kako je moguće da se o tome ne raspravlja ? Da toga nema nigdje po novinama i da se ništa ne rješava po pitanju toga?!
... -.-
hm, naravno da mediji neće o ovome, čiji su, tko ih kontrolira......bolje da šutim
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 09:41   #5
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
pa ovo je prestrašno....vjerujem da i svi mi ostali poznajemo barem po jednog direktora, vlasnika, radnika svoje firme (sveujednom), a nema bruto plaću 7.943,00 nego plaća doprinose na puno manju osnovicu i što s njima, i oni će dobiti ovakvo rješenje....ili se ovo odnosi samo na novoosnovane.....
ove koje ja poznajem ništa za sada nisu dobili



hm, naravno da mediji neće o ovome, čiji su, tko ih kontrolira......bolje da šutim
Meni su rekli da se ovo odnosi na novoosnovane...
Al opet dosta firmi se osniva pa mi je čudno da nema više govora o ovakvoj temi...
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:14   #6
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
Meni su rekli da se ovo odnosi na novoosnovane...
Ne, odavno su takvi propisi.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:30   #7
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne, odavno su takvi propisi.
ne znam što ti znači "odavno"....godina, dvije, deset, dvadeset....

ja sam u ovom poslu samo dvadesetak godina i niti jedan gazda, dišo, zaposlenik - sveujednom nije nikada dobio rješenje za plaćanje doprinosa dodatno, a znam slučaj gdje je jedna direktorica, a nezaposlena dobila, imali su inspekciju rada i tako je otkrivena....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 08:14   #8
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ne znam što ti znači "odavno"....godina, dvije, deset, dvadeset....
Godina i par miseci. Već sam negdje napisala članke iz Zakona koji to reguliraju.
Ali tek su sad počeli primjenjivati, kao da ni sami nisu bili svjesni da to postoji.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 08:47   #9
Ja sam osnovao firmu krajem prošle godine, nisam onda mogao koristiti nikakve povlastice (osim poticaja za samozapošljavanje), jedini sam zaposleni u radnom odnosu na bruto 4000...dakle čekam uplatnicu?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:04   #10
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ja sam osnovao firmu krajem prošle godine, nisam onda mogao koristiti nikakve povlastice (osim poticaja za samozapošljavanje), jedini sam zaposleni u radnom odnosu na bruto 4000...dakle čekam uplatnicu?
Upravo tako. Ja sam pricao s njima u zdravstvu.
Kazu kako niti njihovi referenti nisu bili upućeni u zakone te sada rade reviziju svih firmi otvorenih nakon xx.yy. datuma te naknadno šalju uplatnice i ispravljaju greške.

Eto vam ljudi moji poduzetničke klime u RH.

Recite vi meni kolika je mogućnost da si novootvorena tvrtka može priuštiti plaćanje doprinosa u iznosu od 1100 kn mjesečno ?!
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 11:06   #11
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Godina i par miseci. Već sam negdje napisala članke iz Zakona koji to reguliraju.
Ali tek su sad počeli primjenjivati, kao da ni sami nisu bili svjesni da to postoji.

molim te ajde ponovi di je to navedeno, neka bude ovdje u ovoj temi
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 12:19   #12
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju nn 80/13, izmjene i dopune nn 137/13
nn 80/13 http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
Članak 7. stavak 1. točka 4.
4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici,
Članak 159.
Sve pravne i fizičke osobe u ostvarivanju prava i obveza iz obveznoga zdravstvenog osiguranja dužne su svoje poslovanje uskladiti s odredbama ovoga Zakona u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 165.
Ovaj Zakon objavljuje se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, osim odredbi:...........
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 12:31   #13
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju nn 80/13, izmjene i dopune nn 137/13
nn 80/13 http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
Članak 7. stavak 1. točka 4.
4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici,
Članak 159.
Sve pravne i fizičke osobe u ostvarivanju prava i obveza iz obveznoga zdravstvenog osiguranja dužne su svoje poslovanje uskladiti s odredbama ovoga Zakona u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 165.
Ovaj Zakon objavljuje se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, osim odredbi:...........

da, ovo je poznato i shaggy ne spada u ovu kategoriju, on je osiguran, ima zdravstveno osiguranje po osnovi rada, a dobio je rješenje za plaćanje doprinosa za zdrav.osig ???
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 12:47   #14
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
da, ovo je poznato i shaggy ne spada u ovu kategoriju, on je osiguran, ima zdravstveno osiguranje po osnovi rada, a dobio je rješenje za plaćanje doprinosa za zdrav.osig ???
Shvatila sam njegovu priču, i nažalost mislim da spada u tu kategoriju jer nije zdr.osiguran u drugoj firmi...ako gledamo strogo po slovu Zakona a ne po logici.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:35   #15
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Shvatila sam njegovu priču, i nažalost mislim da spada u tu kategoriju jer nije zdr.osiguran u drugoj firmi...ako gledamo strogo po slovu Zakona a ne po logici.
Upravo tako.
Kao što sam naveo i u uvodnom postu.
Baš zbog ovog :
4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici


Oni jednostavno ne daju da se kao RADNIK osiguraš sam u svojoj firmi, ali ako se zaposlim npr. kod nekog Josipa u firmu kao RADNIK onda je to ok.

Ja kužim to njihovo tumačenje i ono je uredu, ali zakon nije uredu...
Jer čemu mjera oslobođenja mladih od doprinosa za hzzo?!
Zbog čega me vode kao oslobođenog doprinosa na mirovinskom?!

Zato i kažem da se radi o apsurdu i prije svega ocrtava poduzetničku klimu u RH.
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 23:08   #16
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju nn 80/13, izmjene i dopune nn 137/13
nn 80/13 http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
Članak 7. stavak 1. točka 4.
4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici,
Članak 159.
Sve pravne i fizičke osobe u ostvarivanju prava i obveza iz obveznoga zdravstvenog osiguranja dužne su svoje poslovanje uskladiti s odredbama ovoga Zakona u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 165.
Ovaj Zakon objavljuje se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, osim odredbi:...........
To se dešava kada naši zakoni nisu međusobno usklađeni; a sve proizlazi iz Zakona o doprinosima i čl.9.st.1.:
15. član uprave trgovačkog društva i izvršni direktor dioničkog društva – obvezno osigurane osobe prema:

– članku 12. Zakona o mirovinskom osiguranju

– članku 6. stavku 1. točki 4. i stavku 4. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju;

Koji se poziva na ova dva zakona, pa mirovinci kažu: Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.
Znači mirovinci nemaju onu ključnu riječ "kod druge pravne osobe" već je kod njih to definirano "po drugoj osnovi".

Zašto su tek sada počeli slati rješenja "penalizirati", pa zato jer je HZZO izašao iz riznice, pa gledaju kako ubrati još malo svježeg novca (ako ga uopće ima)
Nadam se da će to netko promjeniti u "hitnoj proceduri", inače će puno malih uglavnom jdoo direktora zatvoriti firmu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 23:16   #17
To sve skupa nema nekog smisla.
Na stranu što mi je knjigovotkinja to protumačila drugačije, ali zašto bi češljali firme otvorene nakon xx.yy.zzzz, a ne sve?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 23:50   #18
Ako opstane takvo tumačenje, ili bolje rečeno, ako ne bude izmjene zakona, svi će doći na red.

Ali ako malo bolje razmislimo, čemu onda ta odredba Zakona, ako nitko nije u obavezi po njoj plaćati; tj. platio bi samo onaj koji se je "zaboravio" zaposliti, pa je nezaposlen, a uz to i direktor.
Ova osnova za plaćanje doprinosa je pandan poduzetničkoj plaći kod obrtnika dobitaša i oni ne mogu birati osnovicu za plaćanje doprinosa (mogu na više).
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 00:13   #19
Najbolje da usklade kao i HZMO, jer ljudi će se snaći, prijavit će jedan drugoga i doviđenja...

Po toj logici možeš se prijaviti i kod drugoga na 1 sat dnevno (5 tjedno) jer nigdje u članku nije navedeno da mora biti obvezno osiguran kod druge pravne osobe na puno radno vrijeme...mislim ima načina to rješiti, ali je debilno da moraš se služiti trikovima kako bi im uzvratio za ovakve apsurde..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 10:21   #20
Evo, devil nam je dala rješenje problema!

Naravno, naši revni inspektori svih mogućih i nemogućih službi će se razbacati kako bi utjerali koju kunu doprinosa "jer je takav zakon koji oni moraju provoditi" a nebi se saborski zastupnici sjetili i promjenili nebulozne članke nekog zakona.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.