Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2016., 09:22   #1
S posla na groblje

Hrvati će u starosnu mirovinu od 1. siječnja 2028. ići sa 67 godina, prijevremena mirovina penalizirat će se 0,3 posto po mjesecu i u nju će se moći ići najranije sa 62 godine,
http://www.jutarnji.hr/u-mirovinu-sa...dine-/1568501/

Postoji problem da li sva zanimanja mogu tako nešto prihvatiti:
http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...-jadnu-penziju

Sumnjam da će neki zidar biti tako dobar i uspješan kada ga stisnu godine.
Ovaj zakon je u principu jako dobar za uhljebe i njima slična zanimanja. Oni mogu bez problema češati jaja i do 75 godina. Tako nešto sam već primijetio oko sebe.
Prošlu jesen ravnatelj jedne srednje škole daje molbu da odradi do kraja školske godine. Jer će 65 godina ima u prosincu. On bi najradije da radi dok ga zdravlje služi. Dok njegov kolega koji predaje u razredu jedva čeka mirovinu jer su mu živci jako tanki.
U firmi gdje radim par inženjera koji rade kao nekakvi menađeri imaju preko 60 godina i ne pomišljaju na mirovinu. A jadni konstruktori za crtaćom ploćom čekaju prve uvjete i crta u prijevremenu. Da ne izgube ovo malo vida i živaca.
Da ne spominjemo radnika za strojevima koji odmah bježe u prijevremene mirovine.

U cijeloj toj priči mene zanima da li se vlada povodi sa ekonomskom računicom.
Jer je tu stvar jasna: toliko si uplatio i želiš u mirovinu. Očekivan vijek života se zna. Dakle, može se izračunati i tvoja mirovina. Pa tko želi neka ide u mirovinu sa 55 godina. Ali će ti biti 1500 kuna. A sa 67 godina će ti biti 2800 kuna.

Ovi su malo pametniji: http://liderpress.hr/biznis-i-politi...spod-10-posto/
U mirovinu sa 67 godina - može, ali tek kad nezaposlenost padne ispod 10 posto


Stvar nije jednostavna. S jedne je strane prenapregnuti mirovinski sustav, s druge su vapaji građevinskih radnika i teta u vrtiću, s treće vojska nezaposlenih. Kasnijim odlaskom u mirovinu malo ćemo rasteretiti mirovine, ali dodatno opteretiti socijalu. A nije teško zamisliti da će nove ‘izgubljene generacije unučadi’ teško dobivati posao umjesto svojih djedova i baka, što će povećati stopu kriminala. Starci će raditi, a mladi bivati još nezaposleniji i u još većem broju odlaziti na drugu stranu – zakona ili granice.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 09:45   #2
Samo bez panike. Niska radnička i šljakačka snaga će dobiti lijek za produljenje dužine telomera.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 09:48   #3
Mislio sam i sam pokrenuti nešto na gospodarstvu,tu nažalost pomoći i koristi od sustava nema.

1.)U prethodnom postu sam napisao na drugoj temi,država=mafija.Odnosno,kad vidimo stace od 70+ godina u politici (na zapadu) i da oni pričaju da jedan zidar,konobar radi nešto s 65 ili 67 godina...

2.)Jedino pravedno (a politika ne radi za male ljude) je da ostane slična razlika između penzije i očekivane dobi.

Odnosno,ako Hrvat živi 75,a Talijan 81,onda se ne može ići s 67 godina u mirovinu.

Budim jednaki
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 09:55   #4
A da uključimo sve "pogone"???

Strah me je da je "s posla na groblje" bolja varijanta, jer raste broj onih koji će "bez posla na groblje".

Nema nikakvih OBJEKTIVNIH razloga da Hrvatska stagnira, a posebno ne da nazaduje. Kriza izazvana politikom, ne može se riješiti istom politikom. Sve naše "mjere" su parcijalne - jedna grupacija isključuje drugu. Reforma "treće dobi", bez reforme "prve i druge dobi" ne donosi nikome osmijeh, nego samo podsmijeh.

Politika i Život su, najčešće, u obrnutom razmjeru.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 10:01   #5
Poanta ovog zakona je da ce vise ljudi umrijeti bez da dozive mirovinu. Uplacujes cijeli zivot i onda umres bez da dobijes kune. Win win situacija za drzavu.
Drugo i itekako bitno, to sto se zivotni vijek produzi za 2.god ne znaci da se i radna sposobnost produzi za 2 godine. Dapace, to uopce nije u korelaciji.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 10:58   #6
Hvala generaciji šezdesetih i njihovoj revoluciji.
Kakva nam je biloška obnova slijedi samo daljnje pogoršanje i rastakanje evropskih kultura.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 11:02   #7
naslov podrazumijeva da ljudi imaju posla*.

treba pisat "iz školskih klupa na groblje"

*posao je događanje** nakon kojeg slijedi nagrada šarenim papiričima.

** nije svaki posao rad. neki dobivaju naknadu za pojavljivanje na radnom mjestu a neki se ni ne pojave a naknada se isplačuje.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:23   #8
Kako smo posijali tako cemo i poznjati.
Ne brinite...te price o tome kako ce se od 2028-me neste napraviti su bacanje prasine u oci.
Tada ce vec biti neka druga vlada koja ce pod pritiskom javnosti kukavicki oduustati od "reforme".

Ici cemo mi svi u penziju prijevremeno kako je i obicaj u Hrvata...samo sto ce nam ona biti adekvatna...koliko para toliko i muzike.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:46   #9
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kako smo posijali tako cemo i poznjati.
Ne brinite...te price o tome kako ce se od 2028-me neste napraviti su bacanje prasine u oci.
Tada ce vec biti neka druga vlada koja ce pod pritiskom javnosti kukavicki oduustati od "reforme".

Ici cemo mi svi u penziju prijevremeno kako je i obicaj u Hrvata...samo sto ce nam ona biti adekvatna...koliko para toliko i muzike.
je baš sam ih ja sijao po nadzornim odborima/strankama, onih 1000 koje se reciklira a kojima neznamo imena, oni, znaš, oni vrhunski "menađeri"...

još davno je rekao šef mirovinskog u poljskoj: "ako hočete imat mirnu starost - imajte puno dobro odgojene djece..."
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 16:52   #10
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kako smo posijali tako cemo i poznjati.
Ne brinite...te price o tome kako ce se od 2028-me neste napraviti su bacanje prasine u oci.
Tada ce vec biti neka druga vlada koja ce pod pritiskom javnosti kukavicki oduustati od "reforme".

Ici cemo mi svi u penziju prijevremeno kako je i obicaj u Hrvata...samo sto ce nam ona biti adekvatna...koliko para toliko i muzike.
Prijevremeno idu oni koji baš moraju. To su oni narušena zdravlja, a ne mogu dobiti invalidsku mirovinu.
Ili to idu obrtnici koji mogu raditi na crno (zidari , stolari , mehaničari...). Ne moraju više plaćati 2000 kuna doprinosa. Mirovina nije velika ali se može raditi na crno i ne plaćati staž. Obrt se prebaci na člana obitelji ili pak nekog mladog kolegu.

A ostali bi ipak radili do 65 ako ih zdravlje služi a posao nije grozan. Tako je moj profesor mislio raditi do kraja ove školske godine, ali je smrt bila brža:
http://www.057info.hr/vijesti/2015-1...nenad-nincevic
- Tužna srca javljamo Vam vijest kako nas je, iznenada i prerano, u 65. godini života zauvijek napustio ................
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:09   #11
zaboli me zub, odem kod svoje zubarke, ne radi , na godišnjem, mijenja je neka druga....
odem kod te druge, da mi antibiotik, idi svojoj kad se vrati....

i za tjedan-dva odem svojoj, pričam joj šta je bilo, koji zub, da vidim?
ovaj
nemoguće.
ma taj 100 %
vidi stvarno, ništa, moramo vaditi


baba ćorava, par mjeseci pred penziju, nije primijetila kad sam bio na pregledu...

a to je bilo kad se u penziju išlo sa 60.... sa 67 vjerojatno ne bi vidjela ni glavu


i zato
tim, karavaso, kraljice balkana.... dabog da vas krpali kirurzi od 66 i pol
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:55   #12
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kako smo posijali tako cemo i poznjati.
Ne brinite...te price o tome kako ce se od 2028-me neste napraviti su bacanje prasine u oci.
Tada ce vec biti neka druga vlada koja ce pod pritiskom javnosti kukavicki oduustati od "reforme".

Ici cemo mi svi u penziju prijevremeno kako je i obicaj u Hrvata...samo sto ce nam ona biti adekvatna...koliko para toliko i muzike.
Upravo tako, 35-40ak godina uplacujemo za crkavicu od mirovine, to je nista drugo nego nasa greska.
Neki su tolko nisko pali da im je ljudsko dostojanstvo na rekordno niskoj granici i briju da je jedini ispravni put umrijeti za majcicu zemljicu.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:55   #13
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
je baš sam ih ja sijao po nadzornim odborima/strankama, onih 1000 koje se reciklira a kojima neznamo imena, oni, znaš, oni vrhunski "menađeri"...

još davno je rekao šef mirovinskog u poljskoj: "ako hočete imat mirnu starost - imajte puno dobro odgojene djece..."
Poljak ti je sve rekao.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:58   #14
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Prijevremeno idu oni koji baš moraju. To su oni narušena zdravlja, a ne mogu dobiti invalidsku mirovinu.
Svojevremeno je objavljen podatak da je 85% hrvatskih umirovljenika u prijevremenoj mirovini.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 08:44   #15
To nije održivo. Neki se moraju javiti da dobrovoljno umru ranije. Eutanazija rješava problem.
Papapapagenije is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 10:45   #16
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Svojevremeno je objavljen podatak da je 85% hrvatskih umirovljenika u prijevremenoj mirovini.
pa ono kaj sam ja skužio,ljudi koji nisu 90-ih i eventulano kasnije uhvatili vlak i zaposlili se u nekoj državnoj firmi/upravi su najebali.

znam dosta ljudi koji su su rođeni 50.i neke imali 15-20 staža i to je to...

relano,neznam koliko ljudi je do sada,a tek koliko će ljidi doživit punu penziju danas u privatnom sektoru.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 10:49   #17
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
naslov podrazumijeva da ljudi imaju posla*.
treba pisat "iz školskih klupa na groblje"

*posao je događanje** nakon kojeg slijedi nagrada šarenim papiričima.

** nije svaki posao rad. neki dobivaju naknadu za pojavljivanje na radnom mjestu a neki se ni ne pojave a naknada se isplačuje.
na stvaranju uvjeta da ljudi imaju gdje raditi - ne rade ništa
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 12:21   #18
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
na stvaranju uvjeta da ljudi imaju gdje raditi - ne rade ništa
Tko želi raditi taj će posao i naći.
TheJudgement is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 12:39   #19
Kad već govorimo o tome

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...40&oe=57A49D22
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:26   #20
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
To je na žalost bolna istina. A kod moga profesora gore spomenutog je i istinita , jer je umro u 65. godini, a trebao je u mirovinu na kraju školske godine.
Žena neće preuzeti njegovu mirovinu jer ona još radi i ima plaću. A djeca su velika , pa nema ništa od obiteljske mirovine.
Evo i nešto iz novina za 1 Maj: http://www.24sata.hr/zabava/regular/2016-04-30

Također: http://www.24sata.hr/news/podjele-za...povorke-472064

Prosvjed u Maksimiru: 'S faksa na burzu - s posla na groblje' Praznik rada sindikati će u Zagrebu obilježiti prosvjedno s dvije povorke. Iako na različitim odredištima, u Maksimiru i na Trgu Franje Tuđmana, poručit će isto - ne najavljenim reformama


Quote:
TheJudgement kaže: Pogledaj post
Tko želi raditi taj će posao i naći.
Normalno da se može. Evo moja je prijateljica sa 53 godine otišla u Njemačku raditi (prije 2 godine).
Hvali se da je ona jedina osoba u hotelu sa fakultetom u struci. Naime, ona ima hoteljerstvo završeno u Opatiji , a radi kao sobarica , plaća 1100 eura.

Zadnje uređivanje krena : 01.05.2016. at 14:36.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.