Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 21:28   #1
Život u kući s proširenom obitelji

Pozz, volila bi čuti vaše mišljenje o životu sa puno članova u kućanstvu Došla sam pred godinu dana iz 300km udaljenog grada u malen gradić na moru zbog posla.Naravno tu sam ugledala njega i zaljubila se do ušiju, čak je radi mene prestao plovit i pronašao posao na kopnu No to je manje bitno, sad me zanima dal da prihvatim ponudu otići živjet kod njega, sad ću vam malo opisat situaciju koja nije baš nešto bajna To su dvije spojene kuće sa 6 stanova u kojem redom žive u prizemlju(dva stana na pola)baka i djed a drugi stan je prazan u njega bi se uselili njegovi roditelji kad bi se dragi oženio.Na prvom katu žive dragi i roditelji, a na drugom njegov bratić sa ženom i dvoje djece.onda u kući do živi sestra a iznad nje drugi bratić sa ženom i jednim djetetom.Znači to je 13 članova(također i mi planiramo djecu) familije?On kaže da oni skupa svi dobro funkcinoiraju a mene to pomalo plaši. Inače sam podstanarka, a on za podstanrastvo ne želi niti čuti kaže da je to bačen novac, nisam bila nikad u takvoj situaciji pa ne znam kako to funkcionira Druge mi nema, mislim da ću morat prihvatit pa makar se strpit 10-15 godina dok mi ne izgradimo svoje, ali nekao me je strah
tajos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:37   #2
Treba tu imati mnogi strpljenja sa svima koju su u istom dvoristu.
Svatko hoce po svome sigurno i prije ili poslije bi doslo do nesuglasica.
Djeca kod vase situacije bi trebala pricekati da si rjesite stambeno pitanje i da imate vlastiti stan ili kucu, a dotad pokusaj takav zivot pa ces vidjet kako ce sve funcionirati, to bi stvarno trebali biti smireni ljudi sa debelim zivcima da to tako funkcionira godinama bez nekih vecih svadja.
Govorim iz vlastitog primjera jer sam se rastao sa zenom, a veliku ulogu je imalo to da smo bili kod mojih roditelja na katu sa djecom.

Dobro promisli o svemu prije nego doneste neke zivotno vazne odluke, prije svega mislim na djecu
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:40   #3
Ako su svi stanovi odvojeni i imaju odvojenu struju, vodu, grijanje, ako svako sebi kuha i ima poseban ulaz, ne vidim gdje je problem. Pametno bi bilo pokušati jedno vrijeme živjeti tamo da vidiš kako sve funkcionira, naravno samo ako ti i dragi budete sami u svom stanu, a ne sa njegovim roditeljima.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:45   #4
Ako zelis svoj mir ne. Moras uzet u obzir da iako su to odvojeni stanovi svi su svugdje prisutni. Mozda ne bratici i sestra ali roditelji da. Vrlo vjerojatno ces ih vidati svaki dan, dolazit ce ti na vrata s ovime i onime...
Sad ne znam kakvi su ljudi, dal su ok i dal ce vas vise manje pustiti na miru il ce vas stalno gnjaviti i uplitati se u vase stvari. Popricaj sa dragime o tome kakvi su, i uzmi u obzir da su njemu mozda neke stvari ok koje tebi ne bi bile. Npr. da oni samo udu u vas stan.
Al iskreno, ova kombinacija meni osobno zvuci ko horor. Al to sam mozda samo ja. Ja i mm smo otisli u podstanare a bilo je mjesta kod mojih da budemo tamo. Placanje najma stana ja gledam kao na placanje da imam svoj mir, i od mojih i od njegovih.
A ak tvoj dragi stvarno inzistira na tome (sto je meni bezveze, jer bi to trebala biti zajednicka odluka) ako ne morate ulagati u stan mogli bi mozda probati jedno vrijeme pa vidjet kako ide. Ako treba uloziti to je vec problem, tada se nekako financijski vezete uz taj stan i teze je otici.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:33   #5
A tko ti tu može reći kako bi se situacija odvijala da se useliš?
Ne poznajemo tebe, niti te ljude.
Da, mnogo članova obitelji na istom mjestu = velika šansa za nesuglasice.
A opet,ima ih koji nesuglasice znaju riješiti.

Ono što je definitivno loše u tvojoj priči je stav tvog momka.
Jer se u startu postavlja tako da podstanarstvo ne dolazi u obzir.
Drugim riječima ti govori da ukoliko se pokaže da ti aranžman ipak ne odgovara, a nemate spremnu vlastitu kuću ili stan, morati ćeš jednostavno trpiti. Znači, u vašem odnosu njegova će biti zadnja, neovisno o tome kako tebi bude.
Meni osobno je to užasno i samo po sebi ne zavrjeđuje ni vezu, a kamoli preseljenje.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:36   #6
Mislim da se ne moze..
Zivjela sam u zajednici s vise clanova i ne funkcioniraju,prvenstveno gdje su starija i mladja generacija..
Ovo njegovo uvjetovanje da nista od podstanarstva,vec je nametanje njegove volje:ili ces s njegovima il nikako..
Iz svog iskustva,ako si dozvolis bez da i ti odlucujes sta je bolje,ebala si jeza..
Moj isto nije htio iz kuce,popustila i usla u zivo sranje..
I sta na kraju?
Prisjelo i njemu,kad je vidio da ja vise neću trpjeti i da ću otići..
Mozes ustvari ko sto predlazu,otic vidjet kako disu,pokusati zivjeti s njegovima..
Pokazat ce s to kao test,dal ce vam popovat,dosadjivati,odredjivati..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:38   #7
Reče već netko višlje, trebati će ti malo sreće. Ali osnova je da to nije ekonomska zajednica, da su sve komunalije odvojene. I stanovi. Tada je malo glupo ne pokušati iskoristiti prednost poklonjenog sgtana, makar na neko vrijeme. Nije u kamen uklesano ako se pokaže preteškim ...
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:47   #8
Istina,ako klapa super,ne morate ici u kredite za nesto svoje..
Ako ne klapa,uvjek se moze otići..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:51   #9
dogovori se s muzem da ako nece valjati da cete otici.
bitno je da ste sretni zajedno, a ako ti nisi sretna onda to ni njemu ne odgovara.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:36   #10
Lakse je i za sve upletene ljepse nepoceti tako zivjeti nego odlaziti ako ti se ne svidja.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 00:52   #11
Quote:
tajos kaže: Pogledaj post
... sad me zanima dal da prihvatim ponudu otići živjet kod njega...
... drugi stan je prazan u njega bi se uselili njegovi roditelji kad bi se dragi oženio.Na prvom katu žive dragi i roditelji...
Gdje biste vi živjeli prije nego se "dragi oženi" i starci presele u prizemlje? U tom donjem stanu, a ako sve prođe dobro biste se zamijenili? Ili bi trebali živjeti s njegovim roditeljima u gornjem stanu?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 01:31   #12
Tesko je i sa vlastitom obitelji nekad kad je 10tak i vise ljudi na okupu, a kamoli sa tudjom. To mozda funkcionira za Bozic i slicne praznike, ali tko god ima vecu obitelj zna kakva je prica vec drugi dan. Svega tu bude u zajednici, svaka osoba je drugacija i ima neke svoje bubice, tu su stare razmirice, sukobi generacija... Ja na tvom mjestu ne bi riskirala, sigurno postoji nekakvi drugi nacin. Mozda njima to sad zvuci lijepo da su svi na okupu, al za tebe je to potencijalnih 100 problema.
pink cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 07:19   #13
Quote:
tajos kaže: Pogledaj post
Pozz, volila bi čuti vaše mišljenje o životu sa puno članova u kućanstvu Došla sam pred godinu dana iz 300km udaljenog grada u malen gradić na moru zbog posla.Naravno tu sam ugledala njega i zaljubila se do ušiju, čak je radi mene prestao plovit i pronašao posao na kopnu No to je manje bitno, sad me zanima dal da prihvatim ponudu otići živjet kod njega, sad ću vam malo opisat situaciju koja nije baš nešto bajna To su dvije spojene kuće sa 6 stanova u kojem redom žive u prizemlju(dva stana na pola)baka i djed a drugi stan je prazan u njega bi se uselili njegovi roditelji kad bi se dragi oženio.Na prvom katu žive dragi i roditelji, a na drugom njegov bratić sa ženom i dvoje djece.onda u kući do živi sestra a iznad nje drugi bratić sa ženom i jednim djetetom.Znači to je 13 članova(također i mi planiramo djecu) familije?On kaže da oni skupa svi dobro funkcinoiraju a mene to pomalo plaši. Inače sam podstanarka, a on za podstanrastvo ne želi niti čuti kaže da je to bačen novac, nisam bila nikad u takvoj situaciji pa ne znam kako to funkcionira Druge mi nema, mislim da ću morat prihvatit pa makar se strpit 10-15 godina dok mi ne izgradimo svoje, ali nekao me je strah
meni zvuči strava i užas, ali ima ljudi kojima je to normalno.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 09:36   #14
Quote:
tajos kaže: Pogledaj post
Pozz, volila bi čuti vaše mišljenje o životu sa puno članova u kućanstvu Došla sam pred godinu dana iz 300km udaljenog grada u malen gradić na moru zbog posla.Naravno tu sam ugledala njega i zaljubila se do ušiju, čak je radi mene prestao plovit i pronašao posao na kopnu No to je manje bitno, sad me zanima dal da prihvatim ponudu otići živjet kod njega, sad ću vam malo opisat situaciju koja nije baš nešto bajna To su dvije spojene kuće sa 6 stanova u kojem redom žive u prizemlju(dva stana na pola)baka i djed a drugi stan je prazan u njega bi se uselili njegovi roditelji kad bi se dragi oženio.Na prvom katu žive dragi i roditelji, a na drugom njegov bratić sa ženom i dvoje djece.onda u kući do živi sestra a iznad nje drugi bratić sa ženom i jednim djetetom.Znači to je 13 članova(također i mi planiramo djecu) familije?On kaže da oni skupa svi dobro funkcinoiraju a mene to pomalo plaši. Inače sam podstanarka, a on za podstanrastvo ne želi niti čuti kaže da je to bačen novac, nisam bila nikad u takvoj situaciji pa ne znam kako to funkcionira Druge mi nema, mislim da ću morat prihvatit pa makar se strpit 10-15 godina dok mi ne izgradimo svoje, ali nekao me je strah

Ih, sve to sada ovisi o vašim trenutnim mogućnostima - možete li si priuštiti samostalnost i skućiti se odmah, ili bi vam kredit za stan bio preveliko opterečenje.
Odluku o suživotu u tuđem stanu trebaš razmotriti sa više strana - prva i osnovna je tvoj krov nad glavom.
Želim reći da , odlučiš li se ući u stan roditelja tvoga muža, ti praktički nemaš svoga vlasništva, a brak je institucija - iako društveno postavljena kao cijeloživotna - koja se u današnja vremena sve češče zaljulja, a prečesto i sruši. Ono što ti se može dogoditi zbog toga je da nakon dvadesetak godina ulaganja u nematerijalno - visokog standarda života kroz zadovoljenje duhovnih zadovoljstva zbog izostanka potrebe za vlastitim životnim prostorom zbog razvoda ostaneš bez krova nad glavom jer živiš u tuđem, a i bez materijalnih sredstava da si ga priuštiš sama jer je novac koji si zaradila potrošen na nešto drugo. To može biti velki problem u kasnoj dobi života, pogotovo promijene li ti se financijski ili ini uvjeti, potrebni za siguran život u dobi kada više nećeš imati entuzijazma niti fizičke mogućnosti da kreneš iz početka.

Život u blizini obitelji - uže ili šire - redovito znači i česte kontakte sa njima. To ne mora nužno značiti nešto loše ako nitko ne zadire u nečiju privatnost, odluke i način života. I to zadiranje i opet, ako se i zdire iz čiste znatiželje a ne zbog želje da se utječe na način života samo po sebi nije nešto što je razlog za averziju prema suživotu, ljudi pričaju, raspravljaju, komentiraju svega, pa zašto ne i način života bliskih ljudi, no, ako to obitelj radi sa osudom i zlobom, nastati će problemi.

Evo, ja sam od onih koja je živjela u kući muževih roditelja deset godina, četiri generacije nas je bilo isprepleteno. Nema tu komocije, nema privatnosti, nema niti nešto duhovng mira, a niti dostatne slobode.
Nakon trideset godina života u svojoj kući, i nakon petnaest godina samostalnog života, bez djece, samo sa mužem, ja velim suživotu ne.
Niti sa roditeljima, niti sa djecom. Nema te cijene koja nije vrijedna mira i zadovoljstva koje imamo, i samo krajnja nužda bi me navela da pristanem da mi se netko od njih useli natrag. I to samo na kratko vrijeme dok ne steknu uvjete da opet odlepršaju.

A ti moraš odlučiti sama. Postaviti si prioritete i razmisliti na šta si spremna - mogućnost da tvoj budući muž obeća da ćete u slučaju da ne budeš zadovoljna sa životom u okruženju šire obitelji otići, pa to pobiti, a onda se ti ili prilagoditi ili izboriti za otići, ili ćeš jednostavno pokušati pa kako ispadne - ili dobro ili loše,nebitno, reagirati ćeš promptno situaciji i imati snage izboriti se za ono što bude dobro za tvoju obitelj - tebe i tvoga muža.
Ti sama najbolje znaš kakav si karakter, možeš li realno sagledati sve aspekte problema i njihovih rješenja kada nastanu, i imaš li snage za smireno rješavanje istih.
Nemaš li te karakteristike - puši i na hladno, i ne daj se namamiti u tuđi stambeni prostor u blizinu ničije obitelji - niti svoje niti muževe.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 09:54   #15
Bitno je da se dogovorite da ako ne bude štimalo, možete otići negdje drugdje. Bude li on kategorički odbijao takvu mogućnost, budi spremna trpiti sr*** u životu, ali nećeš biti sretna ( to govorim, naravno, ako takav suživot bude loš ).
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 09:55   #16
Quote:
tajos kaže: Pogledaj post
Pozz, volila bi čuti vaše mišljenje o životu sa puno članova u kućanstvu Došla sam pred godinu dana iz 300km udaljenog grada u malen gradić na moru zbog posla.Naravno tu sam ugledala njega i zaljubila se do ušiju, čak je radi mene prestao plovit i pronašao posao na kopnu No to je manje bitno, sad me zanima dal da prihvatim ponudu otići živjet kod njega, sad ću vam malo opisat situaciju koja nije baš nešto bajna To su dvije spojene kuće sa 6 stanova u kojem redom žive u prizemlju(dva stana na pola)baka i djed a drugi stan je prazan u njega bi se uselili njegovi roditelji kad bi se dragi oženio.Na prvom katu žive dragi i roditelji, a na drugom njegov bratić sa ženom i dvoje djece.onda u kući do živi sestra a iznad nje drugi bratić sa ženom i jednim djetetom.Znači to je 13 članova(također i mi planiramo djecu) familije?On kaže da oni skupa svi dobro funkcinoiraju a mene to pomalo plaši. Inače sam podstanarka, a on za podstanrastvo ne želi niti čuti kaže da je to bačen novac, nisam bila nikad u takvoj situaciji pa ne znam kako to funkcionira Druge mi nema, mislim da ću morat prihvatit pa makar se strpit 10-15 godina dok mi ne izgradimo svoje, ali nekao me je strah
Ako cijeniš samoću i svoj mir, bez uplitanja rodbine u svoj privatni život nemoj se odlučiti za to.
Ako si spremna na silu se smješiti, piti kavice, trpjeti ogovaranja i biti pod povećalom, go for it...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 10:01   #17
Moj otac oduvijek govori : da svog brata /mamu /djecu volim najviše na svijetu - možemo biti kuća do kuće -al isto kućanstvo ne

Tako je odgojio i mene - ja bih radije bila podstanarka nego bez svog "ja" : svojih subota u krevetu., nedjeljnih ručkova "nabrzinu" da idemo van na kavu -a ne da netko sve to kritizira ili pokušava mijenjati
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 10:14   #18
Quote:
lara79 kaže: Pogledaj post
Moj otac oduvijek govori : da svog brata /mamu /djecu volim najviše na svijetu - možemo biti kuća do kuće -al isto kućanstvo ne

Tako je odgojio i mene - ja bih radije bila podstanarka nego bez svog "ja" : svojih subota u krevetu., nedjeljnih ručkova "nabrzinu" da idemo van na kavu -a ne da netko sve to kritizira ili pokušava mijenjati

I ja kao snaha.
A kao roditelj - da mi netko dolazi iz noćnog provoda u tri ujutro i onda lupa po hodniku, otvara, zatvara vrata, ide se tuširati.......ma manite me se, van iz kuće i samo kao goste vas želim vidjeti.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:09   #19
Quote:
tajos kaže: Pogledaj post
... čak je radi mene prestao plovit i pronašao posao na kopnu No to je manje bitno, ...
ako je ovako postavljeno - prestao je ploviti radi tebe - vrlo je bitno jer će to vjerojatno postati njegov argument ako se krenete raspravljati oko stanovanja

osobno ne bi nikad ušla u takvu kombinaciju ali ja sam vrlo osjetljiva na svoj intimni prostor
nekome to nije toliko bitno....
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:20   #20
Ni u ludilu ne bih pristala na takvo nešto.

S druge strane, ni u ludilu ne bih niti planirala ostatak života s osobom koja, citiram: "on za podstanrastvo ne želi niti čuti kaže da je to bačen novac", dakle - za jednu relativno važnu i dugosežnu životnu odluku nameće svoj stav kao jedini ispravan i o drugim opcijama ne želi ni razgovarati.

Sretno. Trebat će ti, puno-puno sreće
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.