Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 22:47   #41
pozdrav svima . što se tiče spremnika i spirale ja sam to napravio ovako cisterna od 2800litara me koštala 650 kn kupio sam 2*25 metara bakra fi 22 u roli i od toga napravio dvije spirale promjera 1 m , cisterna je promjera 1,35 m , obadvije spirale sam spojio na kotao snage 50 kw centrometal , spemnik sam poveza sa centralnim grijanjem na dvije kuće oko 500 m2 ukupno od toga oko 150 m2 podnog grijanja ostalo radijatori . sa jednim loženjem zagrijem vodu u spremniku na oko 40 stupnjeva sa dva loženja na 50 a sa tri i više na 75 pa čak i 80 stupnjeva izlazne temperature iz spremnika , ali temperatura izlazna iz kotla nepada ispo 85 ili 90 stunjeva . doljnja vrata na kotlu ponekad ostavim otvorena skroz jer prije nabije temperaturu . a ložim kombinacija briket hrast jasen prva klasa do 18 posto vlage pet komada u pakiranju i na to napunim drva do kraja nakon toga 4 sata nemoram gledati na vatru , a ako zatvorim skroz vratašca doljnja onda i po 5 sati nemoram ložiti. pitanje glasi . dali bi se bolje ugrijao da sam kotao spojio direktno na centranao grijanje , dakle bez spremnika
miroslav979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 09:25   #42
Pozdrav,

Mnogo nedoumica i savjeta sa strane, pa da jedan potražim i od vas:

Planiram uvesti centralno na drva i najveći problem mi je izabrati peć, odnosno
jačinu peći. Samo ću spomenuti jedan savjet od poznanika koji ima centralno na drva i kaže da ako nabavim i nekoliko kw jaču od potrebne da nije problem.

- prostor koji mislim grijati - cca 90m2
- zidovi debljine 25 cm, izvana ožbukano + sep (nikakve termo žbuke i sl.)
- visina prostorija 250 cm
- stolarija drvena sa izo staklom
- deka betonska (ulošci+gredice)
- krovište od drvene građe sa crijepom (nikakva izolacija)
- smještaj bjelovarsko-bilogorska županija
- položaj kuće u smjeru sjever-jug (sva stolarija u tom smjeru)

Trenutno se grijem na kalijevu peć. Zadovoljan sam no kod nižih temperatura
prostorije na sjevernoj strani su nešto hladnije.

Da li bi sistem centr. grijanja zadovoljavao i bez spremnika tople vode, a ako bi bio poželjan, koje zapremine bi bio nužan?

Ladomat - da ili ne?

ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU!
Stiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 14:07   #43
Najmanja peć (po kW) na našem tržištu na kruta goriva je oko 14 kW. Za tvoju kuću dovoljna!
Bilo bi poželjno (a i jednostavno) da bar tavan izoliraš
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 19:00   #44
Quote:
Stiv kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Mnogo nedoumica i savjeta sa strane, pa da jedan potražim i od vas:

Planiram uvesti centralno na drva i najveći problem mi je izabrati peć, odnosno
jačinu peći. Samo ću spomenuti jedan savjet od poznanika koji ima centralno na drva i kaže da ako nabavim i nekoliko kw jaču od potrebne da nije problem.

- prostor koji mislim grijati - cca 90m2
- zidovi debljine 25 cm, izvana ožbukano + sep (nikakve termo žbuke i sl.)
- visina prostorija 250 cm
- stolarija drvena sa izo staklom
- deka betonska (ulošci+gredice)
- krovište od drvene građe sa crijepom (nikakva izolacija)
- smještaj bjelovarsko-bilogorska županija
- položaj kuće u smjeru sjever-jug (sva stolarija u tom smjeru)

Trenutno se grijem na kalijevu peć. Zadovoljan sam no kod nižih temperatura
prostorije na sjevernoj strani su nešto hladnije.

Da li bi sistem centr. grijanja zadovoljavao i bez spremnika tople vode, a ako bi bio poželjan, koje zapremine bi bio nužan?

Ladomat - da ili ne?

ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU!
Mislim da bi ti za toliki prostor, pogotivo ako ga sada možeš cijelog koliko toliko ugrijati na kaljevu peć,najvažnije bilo dobro izolirati kuću (barem tavan za početak) a tek kada je izoliraš razmišljati o unaprijeđenju grijanja..
Druga je stvar ako želiš izbaciti kaljevu i imati samo centralno grijanje.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 07:29   #45
baustelac99,

Vanjska izolacija otpada definitivno. Za tavan razmišljam o izolaciji koju mogu maknuti po potrebi (za smještaj kukuruza). Međutim važno mi je sada znati za jačinu peći jer uskoro idem u nabavu samo peći (za početak u ovoj godini).
Što se tiće izolacije cijele kuće, znam da je to možda preduvjet za kvalitetno grijanje, međutim, financije mi to ne mogu sve pokriti. Jedva ću skupiti u dvije-tri godine i za centralno.
Stiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 23:41   #46
Kombinirani kotao

Ljudi svaka vam čast zbilja sam dosta saznao čitajući vaše odgovore. Neki se zbilja kuže u to što pričaju. Sad jedna mala molba za pomoć i savjet.
Odlučio sam uvesti centralno ovog ljeta i imam još par dilema oko izbora kotla. Izračunao sam ja potrebnu snagu, izolacija kuće se sprema, pvc prozori su stavljeni pred zimu jedino još kotao ostaje za riješiti.
Radi se o sljedećem: ložu neću, gradski plin još nije prošao kroz Petrinju (a čini se da niti neće skoro), za UNP spremnik nemam mjesta u dvorištu tako da mi ostaju samo drva. Vidim da je aktualno ugrađivati peći na pirolizu ali nemam mjesta za sušenje drva dvije godine tako da i to odpada. Ali da bi izbjegao robovanje drvima i stalno loženje lomim se oko ove tri opcije:

1. Obična peć sa spremnikom (puferom) i ladomatom gdje bi ložio dva, tri puta dnevno i regulaciju složio da se peć ne prigušuje nego da grije spremnik (U igri su Centrometal EKO CK - 25kW i Viadrus Herkules U22 - 25 kW)

2. Peć na pelete - dosta su se ljudi zagrijali i na to, ima dosta pozitivnih iskustava i po forumima, a kažu da i peleti nisu preskupi. Sistem samo sa kotlom i peletima bez pufera, jer već postoji regulacija za loženje peleta.

3. Kombinirana peć peleti drvo (U igri su Centrometal Centroplus 25 sa sustavom za pelete i Viadrus herkules duo). Da budem iskren najviše naginjem ovoj opciji iz straha da se nešto ne desi sa cijenom peleta, i jer se koji metar drva uvijek nađe u rezervi tako da se može naložiti. Jedino me brine kakva je iskoristivost kod ovih kombiniranih peći - ako ima netko nešto slično nek se javi.

Unaprijed zahvaljuem na vašim odgovorima i sugestijama.

P.S. Ako ima ko za preporućiti kakvog dobrog meštra za složiti instalaciju nek mi se javi na PM - spomenuta kuća je u Petrinji.
mile-l is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 00:18   #47
Kad već spominjete spirale i prijenos topline: ima li kakav omjer površine (pločastih) kolektora, prosječne učinkovitosti, i površine spirale u spremniku topline?
Primjetih da su spremnici opremljeni spiralama 2...2,5m2 za 1000 lit, a oni oko 2000 litara imaju oko 4m2 spirale.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 18:21   #48
ima li netko neko iskustvo sa šporetom plamen termo glas?
prodanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 17:08   #49
Kombinirane peći za centralno grijanje

Dali mogu uzeti specifikacije od proizvodaca kao tocne za stupanj iskoristenja peci na drva? Vecinom sam gledao da su oko 70-75% za kotlove tipa viadrus u22 bosch solid 2000b a ova pec u linku po tvornickoj specifikaciji 85% a nije piroliza... Rijec je o ALFA WOOD 25Kw kotlovska pec cijenom od 6000kn.
Kao nove su na trzistu pa jos nema nitko iskustva sa njima???
http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/168

Zadnje uređivanje Majstor : 26.12.2018. at 22:00. Reason: Promjena naslova posta radi naslova teme.
s3ri000us is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 17:59   #50
I na plotu je pisalo!
Pogledaj tu reklamnu sliku!
Deblja cijev ide do ekspanzijske - kao da tu ima protok u kubicimam nego povrat - pa pumpa na vrućoj vodi.......
Mislim da je iskorištenje dobrano napuhano! Usporedi unutrašnjost tog kotla sa nekim sličnima!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2018., 09:48   #51
lee gdi si našao unutrašnjost tog kotla , je ne nalazim ništa.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2018., 14:14   #52
Nisam ni tražio. Potencijalni kupac bi se o time trebao propitati.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 13:33   #53
Ovako stoje stvari sa tim kotlom... da bi dobio potrebni cug od 20 i nešto sitno Paska mora imati temperaturu dima od cca 250 C , a tih 250 C je cca 25% od ukupne raspoložive energije drva. Tako da je njegov stupanj djelovanja u rangu onih propisanih 76 % za kotlove starije koncepcije . Ništa bolje ni lošije od Centrometalovog CK 25.

To što su Vranjanci u njega stavili neki pelet plamenik snage cca 20 KW i sa tim plamenikom dobili viši stupanj djelovanja , to je normalno , to su uradili i dečki iz Centrometala i dobili od Zbrojovke papire da sve štima po normama tete Angele.

Samo su prešutili da je kotao dobio papire sa pelet plamenikom i dali ga na tržište odvojeno od plamenika .I sve je po zakonu i normi
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 15:54   #54
Borga ti kakvo je ovo scheize za objavit sliku ko u srednjem vijeku ako ima netko volje pogledat kotao kolton duox i reci sta misli o njemu bio bi zahvalan
Elcabron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 21:44   #55
Ramzay hvala puno na ulozenome trudu i volji kopajuci te podatke. Inace takav kotao nisam nigdje vidio izlozen samo sam ga vidio da ga neki trgovci imaju u ponudi pa se odlucio raspitati.
Inace ako moze savjet za grijanje.
Trenutno radim projekt za novu kucu koja ce biti smjestena u okolici Splita.
Biti ce 3 etaze (etaza=stan 80kvadrata) od kojih ce odmah biti rijesene za useljenje dvije etaze a treca ce biti na cekanju pa biti rjesavana s vremenom kako bude novaca. Naravno izolacija fasade i krova 10cm (Kamena vuna)
Odlucio sam se za podno grijanje koje ce biti instalirano u svim stanovima zajedno sa 1 kombiniranim bojlerom od 100L po stanu.
Znam da moram imati spremnik cija mi velicina ovisi naravno o vrsti grijanja.
Dosta sam bio zapeo za solarno grijanje koje bi mi bilo primarno.
Opcija 1:
10 plocastih kolektora zajedno sa 3 spremnika topline CAS-S 1000l po jedan spremnik za svaki stan odvojeno. Znam da nemogu samo sa solarima proci cijelu zimu jer nije uvijek sunacano pa bih ubacio kotao na lozu za sekundarno dogrijavanje kada nije dovoljna energija sunca. Plin nije dostupan na lokaciji niti ce biti ko zna kad inace bi isli odmah kondezaciski bojleri.
Opcija 2:
Jedan kotao Biotec-L 25Kw koji bi grijao 3 spremnika topline CAS od 2000L svaki na svojoj etazi.
Moram napomenit da ce se grijati i kombinirani bojleri koji su za PTV iz spremnika topline.
Obe opcije me sto se tice same opreme dodu skoro jedanko s tim ako idem na opciju dva moram raditi kotlovnicu kao posebnu prostoriju van kuce jer ce me inace pozarna oprema pasivna i aktivna kostati vise nego cijelo grijanje kuce. Naravno pufferi bi bili svaki na svojoj etazi radi manjih gubitaka u prijenosu. Ako idem na opciju 1 automatski imam veci energetski certifikat sta neznam cemu mi sluzi u konacnicni jer je kuca za stanovanje ne za rentanje s tim da kotao na lozu ili plinski bojler mogu imati bilo gdje u kuci bez ikakve opreme za pozar itd.
Grijanje ptv-a iz akumulacija mislim rijesiti preko tipkala koje bi islo na vremenski relej i taj relej bi palio pumpu i drzao je upaljenu sat vremena. Neznam nijedno pametnije rjesenje posto bojleri nemaju mjesto za sondu pa da stavim diferencijalni termostat da pali pumpu kada padne temperatura vode u bojleru naravno ako je veca temp u akumulaciji.
Po vama sta je bolja solucija ili kompletno novi neki prijedlog kako izvesti grijanje.
s3ri000us is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 22:14   #56
Quote:
Elcabron kaže: Pogledaj post
Borga ti kakvo je ovo scheize za objavit sliku ko u srednjem vijeku ako ima netko volje pogledat kotao kolton duox i reci sta misli o njemu bio bi zahvalan
Evo:
https://www.centarinstalacija.hr/wp-...3/1_duox-1.jpg

https://www.centarinstalacija.hr/wp-.../03/doux_2.jpg
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2018., 07:42   #57
Kombinirane peći za centralno grijanje

Hvala Zvon e i ptv spremnike imas sa svom elektronikom i prikljucima ja zapeo za centrometal steb spremnik pogledaj 10tk vise manje po meni puno bolje to sve na jednom mjestu u kotlovnici po cijeloj kuci to vodit odvojeno je kaos

Zadnje uređivanje Majstor : 03.01.2020. at 11:06. Reason: Naslov teme
Elcabron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 21:54   #58
Kombinirane peči

Ovo je tema o iskustvima i savjetima o kombiniranim pećima za centralno grijanje.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 22:17   #59
Hvala majstor na temi koja me zanima dakle ima tko iskustva s kombiniranim pecima i sto sve gore na plameniku kostice visnje,kukuruz,komina masline? Kolega ima viadrus u22 iz tehnodoma s nadogradjenim plamenikom gori kostice i drva i prezadovoljan ima jos netko iskustva?
Elcabron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 21:54   #60
Centralno grijanje plin + kamin na drva + solarno

Molim pomoc i savjet, u kuci je postojece grijanje na plin fasadnim bojlerom vaillant, u dnevnom boravku je pec na drva plamen tena termo, sa izmjenjivacem topline, do sad je pec grijala 80m2 kuce i 180l sanitarne vode, ali malo teze ukoliko se nije lozilo konstantno i odrzavo jaki plamen. Nabavljen je novi spremnik cas bs501 od centrometala, na isti se spajaju solarne ploceni kotao na drva, tocnije kamin, molim ideju i savjet, ako neko ima volje nacrtat i shemu spajanja kotla za drva na spremnik te spajanje zidnog plinskog bojlera na isti spremnik koji bi u slucaju gasenja kamina ili preslabog lozenja dogrijao vodu i/ili nastavio grijati vodu centralnog grijanja ukoliko je to potrebno. Dali postoji nacin za takvu izvedbu? Znaci solarno je spojeno na slangu u puferu, kamin na drva je spojen na dva prikljucka pufera cas 501bs 6/4", centralno grijanje dalje je spojeno na 2 prikljucka pufera 6/4", gdje i kako spojiti plinski zidni bojler koji bi se po potrebi nakon prestanka rada kamina upalio i nastavio dogrijavati kolko je potrebno? Tu je slika spremnika https://trgovina.varcno-ogrevaj.si/w...-bs-prerez.jpg
ftus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.