Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2007., 00:15   #1
Pothranjenost

od kojih bolesti moze oboljeti pothranjena osoba? znam samo da je veci rizik za osteoporozu, ali za sto jos? tko zna?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:29   #2
a od kojih ne moze?

evo krenimo od najosnovnijeg, pri dnu stranice imas linkove: http://en.wikipedia.org/wiki/Malnutrition

e sad ovisi sta ti fali, jel' odredjeni nutritiv (recimo skorbut ako fali askorb.kis. ili beriberi ako fali b3) ili sve zivo, kol'ko dugo je trajala pothranjenost, u kolikoj mjeri je prisutna. moze djelovati na sintezu hormona, a to opet uzrokovati hrpu problema. rast, koza, neuroloske smetnje, you name it...
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:31   #3
neće li i imunitet biti oslabljen?

a onda samo čekaj da se primi nešto s ulice..
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:39   #4
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
neće li i imunitet biti oslabljen?

a onda samo čekaj da se primi nešto s ulice..
da dodam i maligne promjene.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:40   #5
al' ne daj se zaplasit', nije to uvijek ireverzibilno. tko je pothranjen?
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:47   #6
možeš izgubiti menstruaciju
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:55   #7
Quote:
jezebel_brave kaže: Pogledaj post
tko je pothranjen?
moj sef. brinem se za njega. ali bar znam da nece izgubiti menstruaciju.
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:59   #8
ako gledamo bmi, pothranjena je osoba svaka koja ima bmi manji od 18.5. sto moze biti osobi koja ima bmi 17.5 npr?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:35   #9
tumori u pothranjenosti su posljedica oslabljenog imunosnog sustava...a samo mala opaska,malnutricija(svi oblici) je samo jedan od uzroka pothranjenosti
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 23:10   #10
Quote:
carre kaže: Pogledaj post
ako gledamo bmi, pothranjena je osoba svaka koja ima bmi manji od 18.5. sto moze biti osobi koja ima bmi 17.5 npr?
nemam pojma. sve je to individualno. bmi nije uvijek najmjerodavniji, ima izrazito mrsavih ljudi koji prilicno dobro funkcioniraju uz nizak bmi, tu su vazni i drugi faktori, izmedju ostalog dob, a na otezano funkcioniranje uvelike utjece priroda, odnosno intenzitet aktivnosti koju ''pothranjena'' osoba obavlja. isto tako k'o sto kaze ante, malnutricija (u sirem smislu) je samo jedan od uzroka (u uzem smislu se upotrebljava kao sinonim za pothranjenost...otprilike tako), kod njega ne mora nuzno biti problem kvaliteta i kvantitet ishrane, vec mozda ima neke druge zdravstvene probleme koji su uzrokovali pothranjenost, npr. neki od oblika malapsorpcije, a kakav i zasto...za to treba posjetiti lijecnika.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 23:34   #11
ako je netko pretio isto moze funkcionirati prilicno normalno. ili netko tko pusi. a svi znamo da i pretilost i pusenje povecavaju rizik za obolijevanje od mnogih bolesti (od infarkta, karcinoma, dijabetesa). zanima me povecava li blaga pothranjenost rizik od neke bolesti? osim osteoporoze. naravno, pod pretpostavkom da osoba nema oslabljeni imunitet (to je moguce, zar ne?).
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 16:21   #12
naravno a uz povećani rizik za druge bolesti i pothranjenost je sama po sebi bolest(ne simptom)
druge bolesti vezane uz pothranjenost su povećan katabolizam bjelančevina i sve njegove posljedice:hipoproteinemije,edemi i transudacije tekućine u transcelularna tkiva, slabost mišića pa sve do slabosti dišnih mišića koji preko resepiracijske insuficijencije dovodi do smrti
povećani lipidi u krvi...oštećenja mnogih organa i njihovih funkcija
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:57   #13
super, ante, takav odgovor sam cekala!
buduci da je pothranjenost bolest, koji su njezini simptomi? kako se moze otkriti? analizom krvi mozda?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 20:45   #14
pa eto simptomi su jelte gubitak tjelesne težine, smanjena mišićna masa, spontana krvarenja zbog slabosti krvnih žila i pomanjkanja faktora zgrušavanja, hipovitaminoze i sva simptomatologija koja uz njih ide, proljevi i steatoreja, učestale infekcije,infestacije, ako je stanje subletalno u konačnici mogu nastat raznorazni tumori.
posebni oblici su kwashiorkor-gubitak proteina,marazam-teška opća pothranjenost te kaheksija koja se uglavnom veže za tumore-terminalna stanja
nemaš specifičnog nalaza, ali u procjeni stanja se radi diferencijalna krvna slika,standardni biokemijski testovi,albumini,globini,lipidni profil,koagulogram,elektroliti
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 10:49   #15
ma meni cijeli zivot govore da sam pothranjena pa ja ziva i zdrava,jednostavno imam malo kila 175cm/53kg!
__________________
I guess I thought you had the flavour!
tallulagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 13:19   #16
e pa cijeli ti život lažu
ako si imala uvijek takvu kilažu
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:12   #17
Ja sam doživjela malnutraciju (pothranjenost) organizma, imala sam 48 kg na 180 cm..

Izgubila sam menstruaciju na 6 mj..
otpala mi je kosa....nisam mogla sjediti zbog izraženih kostiju, afte u ustima
Razlog: 40 dana nisam jela skoro ništa, čokolino i pila čaj
Dg: Crohnova bolest.
Koliko se sjećam dosta opasno stanje organizma, oporavila sam se i sad sam previše "uhranjena"
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 19:05   #18
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
e pa cijeli ti život lažu
ako si imala uvijek takvu kilažu
pa s bmi-om 17.3 je pothranjena. ili nam svima lazu?

to je bas ono sto me zanimalo. ponavljam:povecava li blaga pothranjenost rizik od neke bolesti? ili: treba li se tallulagirl bojati da ce zbog svoje male tezine imati zdravstvenih problema?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 01:59   #19
da bi netko bio proglašen mora imat niz simptoma koji idu kao posljedica smanjene tjelesne mase, a ne samo smanjen bmi,jer netko može biti po svim parametrima zdrav a svejedno mu može falit 10 kg jer je takve konstitucije, teško da te ljude možemo smatrat bolesnim, ali da imaju povećan rizik od određenih bolesti stoji
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 02:34   #20
Pozdrav.
Visoka sam 165 cm i imam 45 kg, imam 23 godine, oduvijek sam tako mršava i kad god sam išla vaditi krv, nalazi su bili u redu. Muku mučim pokušavajući se udebljati, sad me još uhvatila i anksioznost i PA i gastritis. Da li netko ima kakav savjet kako da se uz sve to udebljam? hvala
micamacazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:36.