Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2015., 17:47   #201
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ja sam znala čitat i Koliko ste zaradili na svadbi.

Te topike treba premjestit na Gospodarstvo.
ili na Trash.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 13:05   #202
Morao sam poslat poruku na ovu temu jer sam slicni "problem". Ja i zena odlucili gdje ce bit sve i sa djetetom se dogovorili koga ce uzeti. Kad je postavilo se pitanje sta bi htjeo, onda su poceli padati mobiteli, kompjuteri... Ja kazem pa dobro jesi ti normalan. Sta ce ti to? To hoces da te podsjeca na krizmu i svog kuma? To su ti prckarije koje sad imas i za koji dan se strga i sta imas od toga? Nist, govno...
Krizmani poklon je poklon koji se poklanja u obliku uspomene znaci tipa nakita, zlata, sata...
Nismo dozvolili da se kupuje neka elektrronska stvar koja vrijedi 3-4 tisuce. Rade da se kupi neki nakit u vrijednosti od 1 000 kuna sa ugraviranom posvetom. To je vrijednost i uspomena koja nikad ne zastarjeva.
dudekd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 15:27   #203
nisi shvatio, kupuje se i jedno i drugo
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 21:52   #204
Obzirom da ove godine i mi imamo krizmu, bacih oko..čisto da vidim šta se piše i kakvi su zahtjevi i prohtjevi krizmanika, roditelja...
Uglavnom, zaključak je da što nam je kriza veća-to smo mi kao nacija još veći materijalisti i nezahvalnici. U vrijeme kad su plaće mizerne i kad neki ljudi ni ne dobivaju plaće tražiti laptop ili iphone je sramotno i iskreno.. nisu kriva djeca- krivi su roditelji. Moja kćer budućoj krsnoj kumi nebi naručila laptop ili iphone jer zna da bi joj ja glavu odšarafila (figurativno mislim ).
Ja sam zabranila kumovima trošak veći od 1000 kuna. I to je previše po mom mišljenju jer sam ja inzistirala na najviše 700 kn, a oni navukli na 1000. Kuma će joj biti ista koja je i krsna i bitno je da se njih dvije vole-pokloni su nam uvijek nebitni bili i bit će. Ona nikad nije zaboravila njezin rođendan, uvijek ju je izgrila i izljubila...nekad je poklon bio veći, nekad je dobila sitnicu bitna je bila sreća na licu mog djeteta kada bi ju kuma zvala ili došla(baš ju jako voli):klap:
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 12:35   #205
Ne vjeujem dok čitam...

Moj sin se krizma ove godine i kumi sam rekla da ne treba ništa kupovati, ako ne može. Ako baš hoće - može mu pokloniti neku majicu s logom neke serije koju on voli ili šalicu, jer to mu je sad jako IN... A i za krštenje - trošak je bio knjiga o odgoju, po dogovoru s kumom. I to ispod 200 kn.

Totalne su mi ovo besmislice - to trošenje prenapuhano, za takva kumovanja. Ja nikad ne bih ni pristala biti kuma da se to od mene zahtijeva. Kao što niti sama tražim bilo što takvoga od kumova.
Smatram da za takve stvari, ako čovjek želi nešto pokloniti - da to ide u domenu poklona kakve bismo poklanjali nekome za rođendan... ali eto - sto ljudi - sto ćudi.
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 16:00   #206
pa u vecini slucajeva ne zahtjeva se od tebe ništa dok ne pristaneš, više ti se svodi na jadikovke kao klinac treba to obaviti i on bi baš tebe a, i nemaju nikoga drugog...itd...e, a kad kažeš, dobro, o.k., onda stiže popis (da, doslovno popis) ili ti se u onim malo "pristojnijim" varijantama da do znanja kaj klincu treba i kaj si baš posebno žarko želi...
ili ona još bolja fora, kad ne pitaju cak ni tebe neg tvojeg klinca školarca (1., 2. srednje)...i onda ti klinac donese spisak koji mu je krizmanik dao a, sastavila njegova mama jer je to eto kod njih takav obicaj
a, na popisu sam kaj i gaca nema
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 18:33   #207
U tom slučaju (da dobijem popis) s nerazumnim potraživanjima - ljubazno bih se zahvalila na pozivu za kumstvo i odbila s isprikom da nisam dovoljno bogata da budem kuma.
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 17:35   #208
Nikad mi nije bilo jasno kako se jedan čisto vjerski čin pretvorio u trgovinu. Zar je smisao krizme adolescentu ispuniti sve "bludne" želje a za ostale napraviti bahanalije? Eto, zadnja krizma na kojoj sam bio završila je ručkom koji je trajao preko 6 sati ali bogme je i to obžderavanje imalo svoju cijenu i to paprenu.

Kako kaže stara narodna: kume, izgori ti kesa a nebih se čudio da kum s navedene krizme i dan danas otplaćuje kredit.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 18:30   #209
Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Nikad mi nije bilo jasno kako se jedan čisto vjerski čin pretvorio u trgovinu.
Tako što više manje ni jednog krizmanika nije briga ni za vjeru ni za vjerske činove, za poklone se krizmaju.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 22:39   #210
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Tako što više manje ni jednog krizmanika nije briga ni za vjeru ni za vjerske činove, za poklone se krizmaju.
Tu si sasvim u pravu.

Mi smo na nagovor svekrve (a ta je zbilja vjernica) izrigali 4 soma kuna za nećakovu krizmu a mulac nakon krizme u crkvu zalazi tek na Božić.

Koja sam ja glupača.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 07:38   #211
Inace, ja se ne slazem da su 14-godisnjaci "bahati" i sl jer zele iphone i laptop - meni su to sasvim normalne zelje danas. Problem je ocito da im roditelji to ne kupe pa se to pokusa prebaciti na kuma. Zasto? Il su skrti (sto je ruzno) ili nemaju para (sto nije ruzno nego zalosno da nam je standard tako los). Pa se narod "dosjetio" nac rjesenje da njihovoj djeci drugi kupe sto im treba. I jos plate rucak za njihove goste u restoranu (po meni je dijete svakako roditeljska briga ukljucivo rucak za krizmu)

Ukratko - problem su roditelji.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 17:13   #212
Odjeća, ručak, ostalo - roditelji.
Dar ili darak - kumovi.
Evo nekoliko ideja:
ruksak, planinarski ili za duža putovanja (200 - 500 kn)
šator (500 - 1000 kn)
kovčeg, neki kvalitetniji (500 - 1000 kn)
bicikl (500 - 2000 kn)
role ili klizaljke (300 - 600 kn)
umjetnička grafika ili akvarel (1000 - 2000 kn)
vrijedna knjiga, monografija, rječnik (300 - 1000 kn)
nakit
sat
dvodnevni izlet za dvoje (400 - 600 kn)
jednodnevni izlet iznenađenja (Gardaland, rafting...)
let sportskim avionom, balonom (oko 300 kn)
padobranski skok s priviolom roditelja (oko 300 kn)
pribor za slikanje: štafelaj, daska, akrilne boje, kistovi (oko 600 kn)
dvije ulaznice za jako željen koncert
trajna depilacija za cure (u dogovoru s roditeljima)
vrtni bazen (300 - 1000 kn)
tečaj stranih jezika (500 - 1000 kn)
tečaj šivanja
tečaj pjevanja
šivaći stroj, ako ima interesa
tečaj brzog čitanja
tečaj kuhanja
fotić/kamera (oko 1000 kn)
pas, mačka, ribice, u dogovoru s roditeljima
drvo, ako ima vrt, u dogovoru s roditeljima, s pripadajućom štihačom
komad namještaja za sobu ako je ima, u dogovoru s roditeljima (fotelja, toaletni stolić, neka luda svjetiljka...)
startni pribor za neki hobi, npr. za izradu nakita, modlarstvo...
teleskop
mikroskop
Mogla bih do sutra.
Ne mora biti materijalna uspomena, može biti i nešto što će pamtiti i kad prođe ili se potroši), neki poticaj za otkrivanje svijeta, za aktivnost...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 08:40   #213
uh budite dobro

ja kad sam bila pred puno godina kuma kupila sam i ruksak, i tenisice, i sat, i nakit, i trenirku, i fotić, i komplet garderobu za krizmanje

sad čujem da su želje krizmanika još "skromnije"

da se razumijemo, moj nije zahtjevao baš ništa (stvarno dobro dijete) i bio je jako sretan s poklonima
jedino je kod nas običaj da kum kupuje komplet garderobu za krizmanje, to sam znala da moram. i to baš sve, ono od gaća, čarapa, odijela, cipela, baš komplet "presvlaka" za taj dan.

za ručak se onda nije hodalo po restoranima, doma se napravio roštilj, ovako i onako je to subota popodne, savršeno obiteljsko druženje. i to su financirali roditelji.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 09:55   #214
a koja je uopce svrha darivanja na svetim sakramentima?
ne bi li to, obzirom na prirodu sakramenta, trebao vec biti poklon sam po sebi?
ne bi li kumu/kumi, trebala biti cast da je bas on/a odabran/a, a djetetu vazno da je takvim vezivanjem, u svom zivotu dobio jos jednu osobu koja ce biti uz njega?
koja je svrha uspomene (u obliku zlata, nakita, kojecega) na dogadjaj primanja duha svetoga?

sorry ako cu nekoga uvrediti,ali cijeli taj cirkus je tolko nakaradan, da ne moze biti nakaradniji.
i nije problem samo u roditeljima, problem je i u kumovima koji to podrzavaju, kao i u crkvi koja ne govori dovoljno o duhovnim u odnosu na materijalne vrijednosti (hm, da, imam izgleda prevelika ocekivanja od njih )

za pocetak, da bi se netko mogao krizmati, mora ici na vjeronauk redovito, a tu godinu i na crkveni (ne vidi problem u vjeronauku, ali vidim u moranju/tjeranju-nekak mi je prirodno, da je to zelja i uzitak, a ne prisila),
mora ici redovito na svetu misu (i pisu se plusici i minusici-ja sam mislila da je to obicaj koji obitelj radi skupa ito voli raditi, a ne zato jer se skupljaju tockice i moras biti vidjen),
i na kraju kompletni autfit, prezderavanja/pijanstva, parade i kicha, ukljucujuci i poklon u visini (a nerjetko i preko) necije mjesecne place.

ne bi bilo lose malo sa djecom prije krizme popricati o sedam smrtnih grijeha
al da, hm, pa to i imaju medju pitanjima koja moraju proci prije same krizme? pa ih svejedno prekrse, skupa sa roditeljima, kumovima?
nije li, sve to skupa licemjerno?


ne vidim problem u obiljezavanju raznih dogadjaja, i slavlja na racun kojecega, ali vidim problem, da cesto pitam klince sto im znaci krizma i vidim da nemaju pojma.
vecina kaze da se to jednostavno mora, neki da moraju ici ako se zele jednom vjencati u crkvi
na pitanja oko darova, najcesce kazu, pa i drugi tolko dobe, to je normalno.
ne, nije normalno.
lijep je popis buditedobro, super ideje i za rodjendane, mature, diplome, natjecanja , al to nema veze sa oniom sto taj sakrament jest.
pogotovo nema veze kada se bira kum/a koji to moze platiti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 10:00   #215
ja imam dosta godina pa znam što znači biti kum. prije par godina me jedan pametan malo dečko zamolio za kuma. do onda smo si bili super, pametan klinac, ja dobar sa roditeljima i rekoh nema problema. na pitanje što bi za poklon, veli mi laptop. rekoh ok, mada nije baš bilo ok jer je to recimo dosta skupo ali ajde... ko mi kriv, što sam uopće pitao. uglavnom, da mi veli klinac da bi on laptop takav i takav, sa tim i tim karakteristikama. rekoh zlato, ali to je malo skupo. onda su mi njegovi starci rekli da ako je to meni preskupo, da će mi oni dodati nešto love. mislim, trebao sam ih sve stjerati u k**** ali nisam. kupio sam mu laptop kakav je htio, to sve obavio i eto, više si nismo baš dobri. mali se ne javlja, ja mu čestitam rođendan, novu godinu, božić i uskrs i to je to... kakve sve djece ima, to je prestrašno... i da, laptop je koštao oko 5.000 kn, a polomio ga je za niti pola godine.
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 10:12   #216
u dva navrata sam bila krizmana kuma. budući sam bila studentica, budžet je bio ograničen, tako da krizmanike nisam ni ispitivala što žele
dobili su ono što je tada bilo u nekim normalnim gabaritima.
cura zlatni lančić, dečko sat.
ako i nisu bili zadovoljni, niti jedno od njih dvoje nije to pokazalo. da jesu, ne bi mi bilo neugodno, ali njima bome bi

slažem se da djeca niti ne znaju čemu krizma.
trebalo bi pomaknuti na neke kasnije godine, čak da čovjek sam bira kada će "obnoviti" svoju vjernost. ovako, djeca biflaju napamet fraze , a da nemaju pojma značenje i težinu svojih riječi.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 22:28   #217
nisam vjernik.
svrha darivanja je pustiti kumčetu nešto vrijedno što će ga podsjećati na kuma. kad su se frendice iz moje generacije krizmale poklon je uvijek bio biblija + sitno zlata.
jedan od modernijih i skupljih poklona za koji sam čula i koji mi se čini zgodan je zajednički izlet krizmanika i kuma u rim i vatikan. ostaje u trajnom sjećanju.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 23:31   #218
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
nisam vjernik.
svrha darivanja je pustiti kumčetu nešto vrijedno što će ga podsjećati na kuma. kad su se frendice iz moje generacije krizmale poklon je uvijek bio biblija + sitno zlata.
jedan od modernijih i skupljih poklona za koji sam čula i koji mi se čini zgodan je zajednički izlet krizmanika i kuma u rim i vatikan. ostaje u trajnom sjećanju.
meni zvuci jako super.
i ne mora biti vezano direkt uz krizmu.
mislim da je to fora poklon i od krsnog kuma, za nemam pojma, neki od rodjendana u teenagerskoj dobi...
a ne mora biti niti poklon, moze biti naprosto dodatno druzenje, nesto da se jos bolje povezu...(dakle, svak plati sebi, tj krizmaniku roditelji)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 14:29   #219
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
let sportskim avionom, balonom (oko 300 kn)
padobranski skok s priviolom roditelja (oko 300 kn)
Daj molim te neki info od kuda ti ove cijene.
Znam da avion nije skup, ali
balon i padobran jesu.
Ako znas gdje se moze letiti balnom ili skociti padobranom za cca 300kn reci...
Zanima me za Zg...i naravno da je provjereno/sigurno....da ne bi ostalo na jednom letu/skoku.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 14:38   #220
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
kupio sam mu laptop kakav je htio, to sve obavio i eto, više si nismo baš dobri. mali se ne javlja, ja mu čestitam rođendan, novu godinu, božić i uskrs i to je to... kakve sve djece ima, to je prestrašno... i da, laptop je koštao oko 5.000 kn, a polomio ga je za niti pola godine.
A tek kumova...

EDIT: Moj ove godine ide na krizmu. Organizirala sam sa župnikom noćno pješačenje do jednog svetišta, uz gitaru, pjesmu i molitvu. Klinci su se baš nabrijali.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.