Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2009., 00:43   #1721
Pozdrav.
Danas mi pauk digo auto. Sad imam pitanje, naime parkiram auto na Ružmarinki (pokraj 3.ekonomske i trgovačke) na nogostupu i vratim se i auta nema.
Dođem u strojarsku i pokaže mi sliku na kojoj se i ne vidi previse osim zadnjeg djela auta i tablica i kaže parkirali ste na nogostup i jedino ste vi parkirani. Što je LAŽ. Jer je tamo bar 50 automobila parkirano kroz cijelu ulicu što na nogostupu što na cesti i to ne danas nego je to svaki dan tako. 800 kn mi kaznu dali i kaže mogu se žalit. Sad molim ako neko zna jel bi upallo da se žalim, kaj da napise, jel mi žalba bar prolongira rok placanja kazne?
Slikao sam ulicu u automobile koji su bili parkirani gdje i ja.
iilic50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 08:26   #1722
Sto sad

Evo ovako zanima me što mi mogu i što bi trebao učiniti?

Prije godinu dana pajkan me zaustavio i napisao 2 prekršaja 1000kn + 500kn i bio krajnje bezobrazan inače to mi je bilo prvi i zadnji put da sam se svađao s policajcem u 10 godina vozackog iskustva i dosta susreta s policijom. Dakle, nisam potpisao nalog al sam ga preuzeo i žalio se u propisanom roku i nakon 4 mjeseca sam otišao zivjeti u BiH ali se nisam odjavio u HR tako da sada imam dvoje "papire". Dolazile su obavjesti dosta puta odkad nisam na HR adresi. Prelazim granicu dosta jer sam poslom vezan za HR i dosad nisam imao problema, ali nedavno da HR adresu mi dolazila policija uručit nešto ali pošto nisam bio tu nisu nista mogli.

E sad zanima me što bi bilo dobro učinit, mogu li mi ista na granici, jel ima tko slicnih iskustava?

Hvala na odgovorima!
dada99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 16:16   #1723
...još da se nadovežem na moje pitanje, ako mi netko može pomoć savjetom kako da sastavim žalbu ili prigovor , naime student sam i nezaposlen sam, nemam primanja pa nemam odkud platiti 500 kn za odvoženje auta i 300 kn za nepropisno parkiranje.
Prvo neznam niti kome trebam slat žalbu, dali mogu otići nekome, nekoj za to odgovornoj osobi pa u 4 oka popričat, ispričat situaciju, reć da para nemam, da sam otišao na par minuta nešto obavit na fax.. pa da mi možda ublaže kaznu ili tak nesto, daju na rate da otplaćujem??
Dali ima netko iskustva s tim da me usmjeri malo.
I zanima me ono sa društveno korisnim radom, dal mogu mjenjat kaznu za to?- kolko se čeka za to?
iilic50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 21:57   #1724
evo jedno pitanje, kupio sam parkirnu kartu prije 5 dana za 3. zonu zbog toga što su mi ispred zgrade i okolnih zgrada označili parking koji će se početi naplačivati od 01.10.2009. Karta traje od 01.10.2009. do 31.12.2009. Pošto ispred moje zgrade niti okolnih zgrada nije bilo mjesta za parkirat, ja sam se parkirao na parkirno mjesto gdje naplata parkinga već postoji godinu dana, pritom misleći da mi kupljena parkirna karta vrijedi od dana kada sam je kupio, a ne od 01.10. (moja greška nisam gledao otkad vrijedi, jer mi je kartu kupio i zaljepio stari pošto djelimo auto) auto je bio parkiran od 16h-21:20h. kada sam došao pred auto susjedi su mi rekli da je frajer napiso kaznu 2-3 min prije 21h. Da li bi se nekako mogao nagodit da ne platim tih 250kn ili ću ipak morat, ili je najbolje da tu kaznu zanemarim pa uopće ne platim dok ne ode u zastaru!?
Balvan8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 03:12   #1725
Quote:
majkee kaže: Pogledaj post
sad mene zanima, ako oni odrze raspravu bez mene (pise na pozivu da je moguce) i posalju mi doma rjesenje koje ja ne primim, da li to onda odlazi u zastaru?
Virujem da se kasno javljam..ža mi je, al niko ništa ne piše pa ću ja dvi riči. Ne odlazi u zastaru jer bi sud rješenje donio u zakonskom roku i zastara ne nastupa.

Ročište se može odgoditi (javiti dan prije), al ne znam kako sud postupa u sitacijama kad je stiska s vrimenom ko u ovom slučaju. Bilo bi dobro priložit kakav dokaz o spomenutom putu.

Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
hoće li zbog toga biti prekršajno ili kazneno osuđen?
Ne vidim osnova za kazneno gonjenje

Quote:
daisy dee kaže: Pogledaj post
zanima me da li se može pisati molba za prijevremeno vraćanje dozvole
To prvi put čujem. Ne virujem da je moguće jer je izdržavanje kazne već u tijeku. Na to se tribalo misliti prije.

Quote:
zetov kaže: Pogledaj post
gospodo moja, sa vrlim pravnim znanjem pitam ja Vas jel to još uvijek vrijedi ili WTF je ovo ?
Dakako da vridi, al tebi zapravo triba dogovor sa sucem. Napiši nekakvu žalbu di se kaješ blabla...napišeš žalbu..sud te pozove..ponudiš da ćeš platiti iznos kazne za koji te terete. Sud voli takve..malo je onih koji su voljni platiti bez prigovaranja.
Dozvola ti triba zbog posla i slično pa zatražiš da ti sudac skrati zabranu upravljanja ili zamoliš da ti sudac odredi uvjetnu zabranu upravljanja.

Ukoliko ti je ovo prva kazna ne bi tribalo bit problema.

Quote:
iilic50 kaže: Pogledaj post
Sad molim ako neko zna jel bi upallo da se žalim, kaj da napise, jel mi žalba bar prolongira rok placanja kazne?
Parkira si na nogostup, pogrišio si i, nažalost, to je to. Ako taj tvrdi da si ti jedini krivo parkira, sve i ako laže, tebe to ni na koji način ne opravdava. Isto tako te ne opravdavaju ni ostali pogrešno parkirani automobili. Slikom nećeš ništa postići.

Ža mi je, al žalba ti nema smisla. Njome možeš odgoditi plaćanje. Sve je ušlo u proceduru i ne može te spasiti 'razgovor u 4 oka'. Jedino bi u žalbi moga zatražit da ti 300 kuna oprosti sudac obzirom na primanja i sl., pogotovo ukoliko ti je ovo prvi prekršaj.
Primjere žalbi imaš na ovoj temi. Malo prolistaj.

Onu kaznu od 500 kuna ćeš morat platit bez pogovora.

Quote:
Balvan8 kaže: Pogledaj post
Da li bi se nekako mogao nagodit da ne platim tih 250kn ili ću ipak morat, ili je najbolje da tu kaznu zanemarim pa uopće ne platim dok ne ode u zastaru!?
Ništa od zastare. Kakva je to nagodba, a da ne platiš?

Ako ti se baš ne plaća ta kazna (), požali se pismeno Holdingu (ili ko već drži taj parking u ZG), objasni situaciju, da je stari kupio 2-misečnu kartu, da ti nisi zna otkad vridi, mislio si da vridi od dana kupnje, kopiraj kartu, ili neku potvrdu o plaćanju iste (bilo bi dobro da se vidi da je plaćeno taj dan) i sve to pošalji u Holding ili di već. Ja sam se jednom žalio parking službi i upalilo je. Izgubit ne možeš ništa.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 10:27   #1726
Multanova, podaci o vozaču

Dakle, dobio sam obavijest da je mojim osobnim automobilom počinjen prekršaj prekoračenja brzine, i da trebam u roku od 8 dana dostaviti podatke o osobi koja je u navedeno vrijeme upravljala vozilom ili mi sljedi kazna od 2k kn.
E sad dali ja njima mogu prodat priču da smo toga dana imali neku feštu i da su se svi koristili mojim autom (ono išli vamo tamo i ostale pizdarije) te da ja neznam ko je vozio.
Danas sam se dogovorio sa službenikom policijske postaje da pogledam fotografiju, pa ako je neka loša i ne vidi se da ja vozim, da li oni samo na temelju registarske oznake mene mogu kazniti za prekoračenje brzine ako se ne može sa fotografije jasno dokazati identitet vozača.

Da li vi možda imate još nekih drugih prijedloga???
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:00   #1727
Quote:
Danijelko1983 kaže: Pogledaj post
Dakle, dobio sam obavijest da je mojim osobnim automobilom počinjen prekršaj prekoračenja brzine, i da trebam u roku od 8 dana dostaviti podatke o osobi koja je u navedeno vrijeme upravljala vozilom ili mi sljedi kazna od 2k kn.
E sad dali ja njima mogu prodat priču da smo toga dana imali neku feštu i da su se svi koristili mojim autom (ono išli vamo tamo i ostale pizdarije) te da ja neznam ko je vozio.
Danas sam se dogovorio sa službenikom policijske postaje da pogledam fotografiju, pa ako je neka loša i ne vidi se da ja vozim, da li oni samo na temelju registarske oznake mene mogu kazniti za prekoračenje brzine ako se ne može sa fotografije jasno dokazati identitet vozača.

Da li vi možda imate još nekih drugih prijedloga???
Ne mogu te kazniti zbog prekoracenja brzine, nego zbog toga sto nisi dao vjerodostojne podatke o korisniku vozila.

ZOSPC 09.06.2009.

Clanak 229.

...

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:09   #1728
A šta ako ja dam podatke neke osobe koja nije državljanin cijenjene nam države?
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 17:31   #1729
Quote:
Danijelko1983 kaže: Pogledaj post
A šta ako ja dam podatke neke osobe koja nije državljanin cijenjene nam države?
Vjerojatno nista, no moze mu se dogoditi da kad pozeli uci u cijenjenu nam drzavu ima gadnih problema. Isto tako, znam da zagrebparking uredno suradjuje sa njemackim odvjetnicima koji sasvim uspjesno naplacuju kazne njihovih automobila.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 18:52   #1730
Znači plaćam ovih 2000-5000, a za prekoračenje brzine mi mogu stavit soli na rep.
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 07:58   #1731
A šta se dešava ako ja napišem da sumnjam da je meni u navedeno vrijeme vozilo bilo otuđeno, i kasnije vraćeno

Napominjem da sam jučer gledao sliku sa multanove i na njoj se ne vidi ništa osim registracije i donje trećine haube, sve ostalo ja crno, tako da oni sa slike ne vide vozača
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:15   #1732
Quote:
Danijelko1983 kaže: Pogledaj post
A šta se dešava ako ja napišem da sumnjam da je meni u navedeno vrijeme vozilo bilo otuđeno, i kasnije vraćeno

Napominjem da sam jučer gledao sliku sa multanove i na njoj se ne vidi ništa osim registracije i donje trećine haube, sve ostalo ja crno, tako da oni sa slike ne vide vozača
Neznam sto se onda desava, al moguce da ces na kraju balade imat i kaznenu, a ne samo prekrsajnu prijavu. Oni sa slike ne moraju vidjet vozaca, niti bi da se i vidi to bio dokaz. Stvar je vrlo jednostavna, ili ce vlasnik vozila rec ko je vozio, ili ce on platit kaznu.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:05   #1733
oni su meni poslali da je vozač vozila koji je vozio u navedeno vrijeme kriv po članku 53. stavka 03. a u tom zakonu nigdje ne piše da se za prebrzu vožnju može kazniti vlasnika vozila već vozača, a budući da se u ovom slučaju ne može odrediti tko je vozač ne vidim zašto bi ja kao vlasnik vozila bio kriv.

Ne vidim zbog čega bi dobio kaznenu prijavu, molio bi da objasniš.
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:22   #1734
Quote:
Danijelko1983 kaže: Pogledaj post
oni su meni poslali da je vozač vozila koji je vozio u navedeno vrijeme kriv po članku 53. stavka 03. a u tom zakonu nigdje ne piše da se za prebrzu vožnju može kazniti vlasnika vozila već vozača, a budući da se u ovom slučaju ne može odrediti tko je vozač ne vidim zašto bi ja kao vlasnik vozila bio kriv.

Ne vidim zbog čega bi dobio kaznenu prijavu, molio bi da objasniš.
Pa ako kazes da ti je vozilo otudjeno, onda je to kazneno djelo, a lazno prijavljivanje toga je takodjer kazneno djelo.

Nece tebe kao vlasnika kazniti za prebrzu voznju vec ce te kazniti zbog nepostivanja clanka 229, stavak 3:

"(3) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je, na zahtjev policijskog službenika, dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj je dao vozilo na upravljanje."

odnosno, kazniti te po clanku 229, stavku 7:

"(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja."

Dakle, ako ne kazes tko je vozio, onda ne postujes zakon i za to ces dobit od 2000 do 5000 kn. Ako pak kazes tko je vozio, onda ce taj tko je vozio dobiti kaznu po clanku 53 stavku 3:

"(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine."

Pa sad ti racunaj sto ti se vise isplati :P

Zadnje uređivanje F10EXX : 01.10.2009. at 12:27.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:28   #1735
to što ti kažeš je meni sve jasno, ali kako oni mogu dokazat da meni vozilo u vrijeme počinjenja zlodjela nije stvarno bilo otuđeno
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:36   #1736
Quote:
Danijelko1983 kaže: Pogledaj post
to što ti kažeš je meni sve jasno, ali kako oni mogu dokazat da meni vozilo u vrijeme počinjenja zlodjela nije stvarno bilo otuđeno
Ja nisam u MUPu pa neznam, pa ak se zelis igrati s tim da ces cijeli zivot bit sa zabiljeskom u kaznenoj evidenciji, slobodno. Ja zbog jednog prekrsaja to nebi riskirao. Sigurno nisi prvi tko se toga sjetio, a nisam bas primjetio da se to savjetuje u ovom kontektsu, dok s druge strane ljudi dosta cesto prijavi kradju kad slupaju auto ili nesto slicno, pa svi citamo po novinama kako su na kraju zavrsili i sa kaznenom prijavom.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:40   #1737
ok, uvjerio si me, izjavit ću da neznam ko je vozio, pa nek bude šta bude.
Puno ti hvala na tvojim odgovorima.
Danijelko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:15   #1738
PREKRŠAJI- prigovori, zastare i ostalo

Pozzz...
Imam pitanje vezano za iznos kazne
Naime zanima me da li postoji mogučnost da se izrečena kazna plati na rate tj. ona iznosi 1000 kn na tri rate recimo... kome se obratiti . Kazna je izrečena rješenjem sa prekršajnog suda na kojem nema mogučnosti žalbe
POzz svima i hvala....
Dijana1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:27   #1739
Postoji mogućnost, al ja ne znam proceduru. Nikad me tako velike svote nisu kačile.
Mislim da se dogovoriš sa sucem.
__________________
Nema pravde ni nasuprot

Zadnje uređivanje spyker22 : 01.10.2009. at 16:32.
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 19:53   #1740
Ovako, imam ja jedno hitno pitanje. Dobio sam doma onaj zahtjev da prijavim tko je vozio auto 30.7. jer je tad uslikan da je prebrzo vozio. Znači trebam predat ime, prezime, datum rođenja i adresu vozača. Međutim, što se dešava ako je u međuvremenu ta osoba preminula? Koga onda ide ta kazna?
el ninjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.