Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2006., 13:09   #1
Veliki pad cijena 2 i 3 sobnih stanova u zagrebu - izgleda da je krenulo. - backup

informacija se nalazi na vise mjesta (znakovito, ali jutarnji sa svojim famoznim "barometrom cijena" ju ne zeli prenjeti) a jedan od linkova je ovaj: http://www.poslovni.hr/24656.aspx

rijec je o oglasenim cijenama, a kljucni dijelovi su:

- pad cijene dvosobnih stanova za cak 14.44%

- pad cijene trosobnih stanova za 9.33%

u samo tri mjeseca!

vrlo je vazno primijetiti da je ovo prvi put u posljednjih 10 godina da su cijene pale, a jos su pale za enormni postotak. to je ono najbitnije, preokrenuti trend i demonstrirati ovom nezrelom trzistu koje jos nista osim rasta nije vidjelo i koje jedva da postoji nekih desetak godina kako je nekretnina ulaganje kao i svako drugo - na njemu mozes dobiti ali i i tekako izgubiti.

po mom misljenju, ovo je bilo neizbjezno, sve je ukazivalo na ovakav razvoj situacije, a jedino pitanje je bilo do kada ce suludo zagrebacko trziste pruzati nevidjeni otpor osnovnim trzisnim zakonitostima.

takodjer, iako enorman, ovaj pad jos uvijek nije ni priblizno dovoljno popravio stanje stvari niti ih je doveo u okvire "normalnog" - promet nekretnina u zagrebu kolabira s fantasticni padom iz godine u godinu, drzavni udar na trziste je neizbjezan i to u obliku onog nesretnog bandica, ali i odlicnog posa koji ide dalje i u fazi je otkupa zemljista za nove stanove, cijene nekretnina u europi, ali i u sad-u su, nakon godina rasta do nerealnih okvira pred opasnim padom, a centralne banke uvelike razmisljaju kako ublaziti taj udar na ekonomiju zemlje...

nadalje, neke stvari idu zakonima inercije, kako su rasle iz godine u godinu, isto tako, kada dodje do prekretnice i kada cijene krenu padati -ne padaju samo jednokratno, rijec je o visegodisnjem trendu...

u samom zagrebu, desetci tisuca rabljenih nekretnina se oglasavaju u periodima koji se mjeri godinama - nitko ih ne zeli (ili ne moze) kupiti po tim cijenama, novogradnje, iako oglasene psihoticnim oglasima koji porucuju "daj 100.000 eura odmah, suta najkasnije jer je prekosutra sve rasprodano" se na taj nacin oglasavaje ne i prekosutra, ne i sljedeci tjedan vec mjesecima i mjesecima, a doslovno je nevjerojatan broj (pocevsi od ovog foruma i iskustva ljudi na njemu) onih koji su imali "luuuudu srecu" pa bas uletjeli eto tog trena kad je navodno netko odustao (u prijevodu: ima stanova koliko hoces, samo se prave da ih nema jer im to odrzava i cijenu i potraznju), vidim polako krecu i "prigodni i neponovljivi" popusti...

nitko nije prorok, ali ono sto se obicno dogadja u ovim situacijama, kada se vise definitivno ne ocekuje nikakav porast cijene (one prave, ostvarene, po oglasima se mogu sarati i saraju svakakve nebuloze) je da prvenstveno spekulativni kapital bjezi - svi tako kupljeni stanovi idu na prodaju ekspresno, da se pokupi ono sto se okrenulo dok se jos moze, novogradnje koje imaju ogromne rezerve jer su u njihove cijene ugradjeni fantasticni profiti rezu taj profit sve do nivoa koji im je jos (debelo) isplativ, a kupci jednostavno pocinju cekati jer su ovaj put vremenom oni na dobitku...

naravno, garancije nema, nitko nije prorok, ali kada krene, to tako ide.
nick-za-forum is offline  
Old 22.10.2006., 13:53   #2
Quote:
nick-za-forum kaže:
informacija se nalazi na vise mjesta (znakovito, ali jutarnji sa svojim famoznim "barometrom cijena" ju ne zeli prenjeti) a jedan od linkova je ovaj: http://www.poslovni.hr/24656.aspx

rijec je o oglasenim cijenama, a kljucni dijelovi su:

- pad cijene dvosobnih stanova za cak 14.44%

- pad cijene trosobnih stanova za 9.33%

u samo tri mjeseca!

po mom misljenju, ovo je bilo neizbjezno, sve je ukazivalo na ovakav razvoj situacije, a jedino pitanje je bilo do kada ce suludo zagrebacko trziste pruzati nevidjeni otpor osnovnim trzisnim zakonitostima.


u samom zagrebu, desetci tisuca rabljenih nekretnina se oglasavaju u periodima koji se mjeri godinama - nitko ih ne zeli (ili ne moze) kupiti po tim cijenama, novogradnje, iako oglasene psihoticnim oglasima koji porucuju "daj 100.000 eura odmah, suta najkasnije jer je prekosutra sve rasprodano" se na taj nacin oglasavaje ne i prekosutra, ne i sljedeci tjedan vec mjesecima i mjesecima, a doslovno je nevjerojatan broj (pocevsi od ovog foruma i iskustva ljudi na njemu) onih koji su imali "luuuudu srecu" pa bas uletjeli eto tog trena kad je navodno netko odustao (u prijevodu: ima stanova koliko hoces, samo se prave da ih nema jer im to odrzava i cijenu i potraznju), vidim polako krecu i "prigodni i neponovljivi" popusti...

a kupci jednostavno pocinju cekati jer su ovaj put vremenom oni na dobitku...



clanak zvuci optimisticno, no...
i dalje se radi samo o oglasenim cijenama, a ne stvarno prodanim i dok se porezna ne oglasi sa nekim podacima, tesko da itko moze ista znat ista o padu/rastu/stagnaciji...(tu se ja nadam da ce rezulati ici u smjeru manje prodanog, u manjim cijenama )

jutarnji nema kaj prenositi, njihov barometar uzme sve oglasne cijene u kvadratima i izracuna srednju vrijednost...i to je oko 2010eura/m2...(zanimljivo, nikad ne napisu kolko ima stanova u ponudi, na temljeu cega racunaju i kolko dugo se stanovi prodaju)
btw, jutarnji (tj EPH) ima neku svoju racunicu, ja sam cak primijetila da je par puta u subotu bio tzv "pad" od par eura u "tom" prosjeku u odnosu na prosli tjedan, al oni su uredno stavili crvenu strelicu prema gore (nek' bar psiholoski djeluje da raste! )

...ja bih rekla da je u zadnje dve godine pala kvadratura dvosobnog i trosobnog stana dovodeci ljude u situaciju da zive u zivotinjskim uvjetima
(kucica mog psa je taman velika da stane on i tepih, jednako kao sto su sobe u novogradnji taman za jedan krevet) te placaju kredit od 100 000eura slijedecih 30 godina cija je rata taman jedna prosjecna placa....zato se stanovi iznad 100 000 eura ne prodaju...

svidja mi se tvoja recenica koju sam boldala...
Monstera is offline  
Old 22.10.2006., 16:14   #3
Quote:
nosorog kaže:


clanak zvuci optimisticno, no...
slobodno ostavi te skakutave smajlice jer nema nikakvog "no" :-)

a) radi se o oglasenim cijenama, ali rijec je o PADU cijena, ne porastu pa da se moze reci "toliko se trazi, ali dobija se manje", oglasena cijena, naravno, nikada nije manja od realizirane, pad je "cist".

b) iako se rezultat izrazava u "dvosobnim" i "trosobnim i vecim" stanovima, faktor kojm su dosli do podataka nije "stan" vec kvadratni metar, on je pojeftinio i to je to pa se u ovo ne upetljava sama velicina/kvadratura dvosobnog ili trosobnog stana niti ona ima utjecaja na rezultate

c) ne treba cekati poreznu upravu, porezna je uprava vec rekla svoje, a to sto je rekla je, potpuna katastrofa, eno viper je iznio konkretne podatke u "bandicevim stanovima", ne zastoj, nego kolaps trzista!!

a recenica koju si boldala i koja ti se svidja, osim sto ti ju je vec potvrdila porezna uprava, doista u ovom trenutku u najmanju ruku nije pametno kupiti nekretninu, bilo kakvu. kao sto vidis iz podataka o prometu, vecina potencijalnih kupaca razmislja upravo tako, a prodavacima u takvim situacijama preostaje samo da se prilagode ili nikakav novac nece vidjeti...
nick-za-forum is offline  
Old 22.10.2006., 16:45   #4
ja moram priznati da također ne bi sada kupio nekretninu, jer se kvalitetna gradnja i u iole solidnom kvartu (ovi stenjevci, precko, spansko, jakusevac i sl. ne dolaze u obzir) ne moze naci ispod 2000 eura po kvadratu, što je za hrvatski standard stvarno puno previše.

sada tek vidim da smo ti i ja nick mislili na isti clanak. opcenito se spominje pad od 2,3 posto u vecim gradovima hrvatske (naravno u zagrebu je taj pad kako si i citirao, najveći i za dvosobne i trosobne stanove iznosi 14,4 odnosno 9,3. no cijena jednosobnih stanova i garsonijera (to se tice dakle mojeg stana :-) ) je zabiljezila cak i lagani rast od 3,96 posto.

ono sto je cudno je navod da je (nakon tog snizenja) cijena prosjecnog dvosobnog stana 100 000 eura. ako uzmemo da prosjecan dvosoban stan ima 50 kvadrata, cijena kvadrata i dalje iznosi visokih 2000 eura (sic !?). ne kuzim gdje je tu onda pad od tih 14,4 posto, i ako je doslo do pada, mnogi ga nece ni osjetit. anyway, vracam se na porast cijene jednosobnih stanova, tako da sve ovo skupa i nije iznenadjujuce. nakon 10 god i navale proslih godina na stanove, nekakav pad se morao dogodit, ali zasigurno da do znacajnijeg pada nece doci jer je potraznja i dalje velika a ponuda jos uvijek ne prati potraznju...a ulazak u EU je relativno blizu, pa kad navale i stranci...cijene ce se jos dici.
dodge-viper is offline  
Old 22.10.2006., 19:42   #5
Quote:
dodge-viper kaže:
ono sto je cudno je navod da je (nakon tog snizenja) cijena prosjecnog dvosobnog stana 100 000 eura. ako uzmemo da prosjecan dvosoban stan ima 50 kvadrata, cijena kvadrata i dalje iznosi visokih 2000 eura (sic !?).
a ne znam da bi prosjecan dvosobni stan imao 50 kvadrata, evo kvadrature 10 najnovije oglasenih dvosobnih na centrunekretnina: 60, 63, 64, 58, 72, 42, 63, 55, 71

i to je jos uvijek samo oglasena cijena... svi znamo da oglasena cijena nikada nije i realizirana... ali manje je bitno to, bitno je da pada, prvi put nakon 10 godina i da pada opako...

jednosobni i garsonjere su u ovim uvjetima na trzistu uvijek na cijeni po pravilu sto je manje - to ce se prije, bolje i skuplje prodati, sve to objasnjava famoznih 2 puta 90% - 90% stanova se kupi na kredit, a 90% kredita je do 100.000 eura...

al viper ne kuzim ti ovo sa eu, ja sam potpuno siguran da se s tim apsolutno nista nece dogoditi, dapace, kad konacno dodje eu i kada se suluda ocekivanja rasplinu kao mjehur od sapunice lako moguce da ce cijene pasti...nema tih stranaca koji zele ovakve nekretnine u zagrebu, pa nece jedan stanovnik beca prodavati svoj becki stan da bi dosao u zagreb uopce, a pogotovo ne da nakon sto proda becki stan jos mora nadoplatiti jer je zagrebacki skuplji!!

evo pogledaj sto se dogadja na moru otkada je nedavno talijanima, dakle onima od kojih se najvise ocekivalo, omoguceno slobodno stjecanje nekretnina u hrvatskoj - ne prodaje se doslovno nista, talijani salju u vrazju mater i kazu kako je jeftinije u st tropezu.

ono sto je eu donjela nekim zemljama je bilo zato sto su one u eu usle sa smijesno niskim cijenama nekretnina, pa je uletio strani spekulativni kapital (kupovalo se ne zato da se zivi u nekom tmurnom istocnom gradu nego da se okrene i zaradi lova) a taj je u hrvatskoj vec odavno, kao sto je u hrvatske cijene vec uracunata ne eu nego sve buduce svjetske integracije do 27 stoljeca, pazi jos jednom, jedan bec, 4 najbogatija regija eu je usporediv sa zagrebom, dapace, u nekim segmentima zagreb je skuplji!
nick-za-forum is offline  
Old 22.10.2006., 19:55   #6
good point, a i veliki je upitnik godina kad ulazimo u eu pa se priklanjam stavu da eu nije nikakav faktor cijena sljedećih par godina
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 22.10.2006., 20:18   #7
Prema smanjenju kupoprodajnih ogovora se može vidjeti da se nešta dešava, mislim da ih je ove godine čak 50% manje ugovora.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Old 22.10.2006., 21:16   #8
Pročitat ću sutra Poslovni dnevnik. Moglo bi bit zanimljivo:klap:
http://www.poslovni.hr/7706.aspx
Frasier is offline  
Old 22.10.2006., 21:18   #9
vidjećemo, mislim da je nemoguće to prognozirat jer da je hrvatska atraktivna zemlja za ulaganje potvrdilo je nedavno istrazivanje gdje smo vrlo visoko po privlacnosti ulaganja. i što je s pričama da su u ljubljani cijene od 2400-4000 eura po kvadratu, u austriji ne znam kakve su iskreno. ako neko zna neka mi da tu informaciju, konkretno zanima me beč.


što se tiče ovih kvadratura za dvosobne stanove, ovisi što misliš pod dvosobnim. kod nas u hr se pod dvosobnim misli boravak + 1 soba, a svugdje drugdje je to 2 sobe + boravak. ja samo znam da u 50 kvadrata stane spavaca soba od 9,10 kvadrata i boravak od cca 17-18 kvadrata. a to je kod nas cest slucaj, iako se slazem da bi spavaca trebala biti 13, boravak 22,23, pa se nakupi tih 60. naravno, trebalo bi pitat jutarnji i pametnog novinara sto je mislio pod tim "prosjecan dvosoban stan". uglavnom 100 000 eura za dvosoban stan je jos uvijek jako puno, tak da taj pad cijena ne znaci puno, bar za sad...
dodge-viper is offline  
Old 22.10.2006., 23:14   #10
mene zanima hoće li uskoro doći do pada cijena nekretnina u dubrovniku...
tamo sad cijena novogradnje u gružu doseže čak do 4000 eura (zvali smo firmu koja je oglasila prodaju stanova u zgradi koja je u izgradnji i rečeno nam je da je cijena 4000 za kvadrat, a zgrada nije ništa posebno)
cijene u mokošici (za one koji ne znaju, taj kvart je malo izvan grada i sastoji se gotovo isključivo od nebodera i sličnih stanbenih zgrada izgrađenih u zadnjih 30 godina) su odavno prešle 2000 eura i to su trenutno najjeftiniji dubrovački kvadrati
uz takve cijene i uz hrvatske plaće u dubrovniku je gotovo nemoguće kupiti i garsonijeru...ništa mi nije jasno
Vorspiel is offline  
Old 23.10.2006., 01:49   #11
Quote:
Vorspiel kaže:
mene zanima hoće li uskoro doći do pada cijena nekretnina u dubrovniku...
tamo sad cijena novogradnje u gružu doseže čak do 4000 eura (zvali smo firmu koja je oglasila prodaju stanova u zgradi koja je u izgradnji i rečeno nam je da je cijena 4000 za kvadrat, a zgrada nije ništa posebno)
Dubrovnik? Možda će se cijene malo regulirati, ali sumnjam da će doći to nekog pada. Dubrovnik ipak spada u Top 100 svjetskih destinacija, a takve su u pravilu skupe.
Vojky is offline  
Old 23.10.2006., 09:18   #12
Cool

A koliko ima veze sto je zadnja tri mjeseca euro bio nizak a sve cijene se racunaju u eurima... ?
__________________
Onaj tko kaže da su žene slabiji spol neka pokuša po noći prebaciti poplun na svoju stranu (c) RD
kAso is offline  
Old 23.10.2006., 09:31   #13
čestitam prognozerima pada cijena stanova
ovoako kako mi se čini, izgleda da su se ponuđači malo zaletili i oglasili cijene koje kupac više nije spreman pratiti (nimalo čudno), i prodaja je opala

nego čini mi se da novogradnja nije nimalo pala. možda samo dolazi do normalizacije odnosa cijena između novogradnje i starogradnje
zed_alive is offline  
Old 23.10.2006., 09:35   #14
Naslov, kao i uvijek, mora zvučati senzacionalistički da bi privukao pozornost čitatelja ?!
Kako uopće mogu generalizirati dvosobne i trosobne stanove kad se oni kreću od 45m2 (a moramo priznati da ima i garsonjera i jednosobnih s takvom kvadraturom) do 100 m2 ? Poštenije bi bilo da su napisali da je cijena m2 malih stanova do 50m2 veća nego onih iznad 50m2, ali to se već ionako zna i takva situacija je na tržištu nekretnina već jako dugo (pogotovo u ZG) ali to onda ne bi bila nikakva vijest
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 23.10.2006., 10:21   #15
Fama o EU

Ne kuzim zasto puno ljudi misli da ce cijene nekretninama porasti kada postanemo EU??!! Zbog cega bi se to trebalo desiti?? Ljudi valjda misle da ce odjednom doci hrpa stranaca i kupovati stanove po Tresnjevci i Vrbanima?

Po iskustvu zemalja koje su nedavno pristupile EU, mogli bi ocekivati upravo suprotno.

Radim za stranu firmu i puno putujem okolo, i vidio sam da smo mi stranci bili u Pragu i Budimpesti vec par godina prije pristupanja EU. Vec tokom pristupnih pregovora su te drzave omogucile ulazak strancima i postale atraktivne za ulaganja u posao (pogotovo financijskim i trgovackim bransama), i mi smo tamo bili vec krajem 90-tih. Ulaskom u EU se obim i nacin posla uglavnom nije bitno promijenio u vecini zemalja (uz izuzetke nekih bransi, npr auto industrija u Slovackoj)
Kod nas se upravo to desilo tokom zadnjih par godina, banke, osiguranja i trgovije su uglavnom vec tu, i nije za ocekivati da ce ih biti vise kada udjemo u EU.
Za ulaganja u proizvodnju, sa nasim nivoom placa nismo konkurentni za nekakav obim ulaganja, kao npr. u Slovackoj. A ako se netko i odluci za takvo nesto, vjerovatno nece praviti tvornicu u Zagrebu, nego radije negdje gdje ce mu ponuditi besplatnu infrastrukturu x godina, gdje su ljudi spremniji raditi za manju placu nego u Zagrebu,...

Isto su tako ljudi u Pragu i Budimpesti imali ruzicasta ocekivanja od ulaska u EU, da bi godinu dana kasnije cijene nekretnina pale 15-20%. Jos k tome, kvadrat stana je tamo oko 1000 E/m2. Zasto bi mi onda ocekivali da ce stranci navaliti u Zagreb i kupovati po 2000 €/m2??

More je druga prica, to smo u prilicno specificnom polozaju.

Netko je pitao za cijene u Becu, prije dvije godine sam kupio stan u Becu, u zgradi izgradjenoj 95/96, u kvartu ala nas novi Zagreb, oko 100 m udaljen od jednog shopping i kino centra, i metroa. Stan je dvosobni, 58 m2, i cijena je bila 1700 €/m2, ali stan je bio sufinanciran od grada Beca, a ja sam zadovoljio kriterije (primanja po clanu obitelji) pa me je na kraju doslo 1413 €/m2.
U Becu je trziste nekretnina stabilno i nema tavih promjena kao tu kod nas, tako da ga sad prodajem mozda bih dobio neznatno vise nego sto sam ga platio.
Corto is offline  
Old 22.10.2006., 23:11   #16
mene ne cudi porast cijena jednosobnih...to ce mozda jos i rasti. s jedne strane imas ljude koji ne mogu financijski puno od xx xxx, ne gledaju kvadraturu nego kupe sto mogu sa tolko novaca. u pravilu su to ljudi koji nisu skloni cjenkanju, a misle da niti nema prilike, jer ak nece oni kupit, bude netko drugi (poradvatelj ne pristaje na cjenkanje, cekaju dok ne dodje netko tko ima). s druge strane, oni koji traze tak mali stan u novogradnji, traze ga povecalom, i najcesce kesiraju odmah, da netko drugi ne bi zgrabio. zato takvima cijena raste. prodavacima je najlakse sa takvim stanovima jer uvijek mogu igrat na psihozu, "evo ceka me vec 35kupaca, hoces - neces".

trosobne i vece nije lako prodat. ljudi nemaju love prek 100 000, a oni koji imaju, mislim da ce radije onda kupit kucu (zato kucama i raste cijena jer se ljudi pamete )...neki prodavatelji racunaju da ce veliki stan utopiti pod poslovni prostor, al niti to neide, jer je poslovnim prostorima pala cijena i ima ih vise nego potraznje...

nego, jos jedan pokazatelj pada potraznje ili pada kupnje:
placeni oglasi novogradnje...ingra, profectus, kamgrad...preveliki su to oglasi da bi drzali pricu o prodaji dok jos bager nije na gradilistu.

hoto vec godinu dana reklamira...nakon godinu dana su nesto spustili cijene...pitanje je nakon kolko vremena ce ostali spustit...tj, kolko im se isplati drzat neprodane stanove (iako mislim da cim prodaju male, a njih sigurno prodaju, da se zapravo namire i za one velike)
Monstera is offline  
Old 23.10.2006., 01:11   #17
da nosorog slozio bi se s tobom, dobro si to iskomentirala s izuzetkom toga da ingra oglašava reda radi, da opravdaju ovo ing u nazivu :-), da se vide da i dalje rade i stanove iako njima stanogradnja čini mali udio u poslu, jer se bave inženjeringom i puno većim projektima od gradnje stanova. u pitanju su milijuni dolara.

za profectus me ne cudi jer oni su friski igraci koji bi htjeli zaradit veliku lovu a to im i uspijeva jer oglasavaju stanove po 100-ak eura nizoj cijeni od ostatka konkurencije, sto predstavlja mudar marketinški potez, bez obzira na smrad (nadam se od potoka samo) koji se širi oko lokacije koju oglašavaju.
dodge-viper is offline  
Old 23.10.2006., 10:10   #18
ja bi rekla ovo: ne nadajte se
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Old 23.10.2006., 10:29   #19
Quote:
darkNess(ie) kaže:
ja bi rekla ovo: ne nadajte se
Ja bih rekao, nadajte se - ako se digne medijska halabuka o kolapsu tržišta i padu cijena. Većina dosadašnjeg porasta cijena je nastala upravo na temelju očekivanja poduprtih medijskim upisima.
Gazda is offline  
Old 23.10.2006., 10:56   #20
neka se jos po medijima pocne agresivnije govorititi o padu cijena i od toga mozda nesto i bude. porezna je svoje rekla ali nije bas na sva zvona to razglasavano, vise onako mali clanci tu i tamo, a onda dodje subota, jutarnji i booooom.....
gagi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.