Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2007., 22:09   #1
Stručni VSS po Bolonji?

Pozdrav ljudi!

Čitam novi prijedlog zakona o akademskim nazivima i jednostavno mi nije jasno sljedeće:

Stručni naziv stečen završetkom:

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju kraćem od tri godine čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju od tri godine čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona, a osobe koje su stekle takve stručne nazive zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme.

Po ovome ispada da tko je završio stručni četverogodišnji studij i tko je završio dvogodišnji bit će oboje baccaleur??? A nasuprot tome tko je završio sveučilišni četverogodišnji bit će magistar struke.
Što bi značilo ovo "zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme"? Koeficijent plaće možda ili?
gtomlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 22:32   #2
To su prijelazne odredbe koje govore o statusu postojećih diploma.

Država ne mijenja postojeća zvanja. Ovo je samo uputa da kod npr. upisivanja sveučilišnog smijera, nastavka školovanja i sl. neki stari X je izjednačen s nekim novim Y.

Za državnu i javne službe bi odredba o zadržavanju prava iz VSS-a bi trebala riješiti i pitanja zvanja, pa i koeficijenata plaće.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 22:42   #3
A tako znači... Ja imam 2 ispita za završit taj stručni četverogodišnji, a fakultet ima po bolonji sve nove sveučilišne programe, nema više stručnih pa je sad tu neka zbrka. Neki kažu da će nas stare izjednačit sa magistrima struke (iako mi nije logično pošto je stručni studij bio u pitanju).
gtomlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 21:11   #4
a koji faks ideš ?
shaggy000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 15:05   #5
Pomorski u Rijeci, po starom programu. To je bio jedan od rijetkih četverogodišnjih stručnih studija. Moja pametna sestrična je na faksu propustila voz da stekne VSS po starom programu, pa je sljedeće godine polagala razliku za bacchelora, i prije par dana je to riješila. I sad ona mene uvjerava kako ima VSS sa 5 ispita razlike. Zna netko što će njoj teta na općini upisat u radnu knjižicu kad joj donese svjedodžbu prvostupnika? VSS sigurno neće.
gtomlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 21:45   #6
bolonja i plaća


evo da kažem svoje iskustvo, u zg sam završila po bolonji teta mi je upisala u radnu knjizicu da sam prvostupnik, zaposlena sam i plaća mi je ista kao da i imam samo dvije godine bivše više škole , tj koeficijent za plaću mi je kao za všs 1.2, a za vss je on 1,7.dakle izlazi da smo išli 3 god i plaća nam je 10% veća od sss ali je zato oko 50% manja od vss koji idu 1-2 god duže studirati mislim da to fakat nije pravedno i da treba stvar korigirati samo kako od kud početi[/QUOTE] mislim zakon je ipak trebao razlikovati všs i vss tj,da je prvostupnik nešto između toga a sad se oni po starom prave pametni jer će 2- godišnj izjednačit sa trogodišnjima kao 2 je jednako 3 a po toj logici je i 3 jednako 2 pa smo eto lijepo opet degradirani u odnosu na vss
toxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 15:53   #7
bivši všs je dodiplomski stručni studij.ono što je na fakultetu 3 godine je kao znanstveni dodiplomski studij.
ono što je dvije godine je viša škola koja nema veze sa ovime.
razlika izmđu stručnog i znanstvenog studija je to što se kod stručnog ljudi školuju da se nakon tri godine mogu zaposliti, a kod znanstvenog za znanost i da nastave one dvije godine.
isto tako kod stručnog dodiplomskog postoji specijalistički u trajanju od dvije godine.
3+2.

tako da se može prelaziti sa jednog na drugi.
recimo poslije završenog stručnog od tri godine može se priječi na znanstveni i obnuto.
sve traje tri godine osim nekih, samo je razlika u vrsti, dali je stručni ili je znanstveni studij.
s time da su u rangu izjednačeni.
všs,vss više ne postoji, starima se prizna.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 13:15   #8
bolonja i plaća


idi na web: http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=15193
i lijepo pročitaj zakon a osobito član 14 pa pod točka 3 i 4 gdje se dakle spominju i všs i vss pa izlazi da je naše ulaganje u znanje i sposobnosti za stjecanje 120 etcs ili 180 etcs i do 240 etcs, dakle različito ulaganje vrijedi jednako, sve je to ista sprema všs, a 240 i više (300) etcs- ova je visoka stručna sprema.
Pitam se ja zašto onda da postoje dvo-tro-i četverogodišnji stručni studiji ako oni u konačnici isto vrijede (a to je samo jadnih 10% više od sss).
I zbog čega sva ta buka i halabuka oko tog zakona i eto sad kao nismo ing nego bakalari.I ta kratica se ne piše ispred, u sred, nego iza imena, a joj super-baš sam sretna osobito jer mi je plaća 10% veća od sss).
A to da se sa stručnog dodiplomskog studija može na sveučilišni diplomski je pisalo još u prijedlogu zakona o visokom obrazovanju ali to nije izglasano, može se sa sveučilišnog na stručni a u suprotnom smjeru ne , zaboravi...
toxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 18:07   #9
Quote:
toxin kaže: Pogledaj post

idi na web: http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=15193
i lijepo pročitaj zakon a osobito član 14 pa pod točka 3 i 4 gdje se dakle spominju i všs i vss pa izlazi da je naše ulaganje u znanje i sposobnosti za stjecanje 120 etcs ili 180 etcs i do 240 etcs, dakle različito ulaganje vrijedi jednako, sve je to ista sprema všs, a 240 i više (300) etcs- ova je visoka stručna sprema.
sta ti nije jasno?
sve stima.
120 bodova pristupnik, 180 prvostupnik kod strucnih studija.
zato sto pise da se titula prvostupnik stjece sa između 180 i 240 bodova.a između 60 i 120 magistar struke/specijalist struke
a oni sa 4 godine(VSS) su stekli 240 bodova.sto ih automatski svrstava tu gdje jesu, ali kod zaposlenja je bitan broj odslusanih godina.
a oni mogu polagati razliku od 1 godine i dobitti titulu magistra struke.
i sve je regularno, a to je napravljeno zbog broja bodova.
jer nemozes reci 180 bodova je to.240 je to, a 300 je to.
a sta kad bi netko recimo skupio 210 , 220 bodova, 260 bodova?
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 09:04   #10
zavrsio sam 4-godisnji strucni dodiplomski studij, sad sam pred krajem poslijediplomskog specijalistickog studija (Bolonjski pds) ...e sad, zanima me, bih li mogao upisati doktorski studij, kad bih to htio, nakon magistriranja?
JoshuaDU is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 20:11   #11
sad mi nesto nije jasno
studiram 4 god i nakraju imam istu titulu kao i oni sto su studirali 3. god?
__________________
"Tri puta mjeri, jednom reži!!!" by prabaka Marija od Žalosne sove
pasiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 20:47   #12
Quote:
pasiva kaže: Pogledaj post
sad mi nesto nije jasno
studiram 4 god i nakraju imam istu titulu kao i oni sto su studirali 3. god?

da i ne.u praksi je to malo drukcije.
ali sad sam gledao malo oglase, i kaze trazi se VSS ili prvostupnik.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 15:24   #13
Quote:
pasiva kaže: Pogledaj post
sad mi nesto nije jasno
studiram 4 god i nakraju imam istu titulu kao i oni sto su studirali 3. god?
A sto tu nije jasno? Odes na medicinu pa slusas 6 godina, odes na veterinu pa slusas 5 godina, odes na fer i strojarstvo pa slusas 4.5 godine. I svi oni imaju istu akademsku razinu (titulu, koegicijent place) kao i onaj koji je slusao 4 godine na 90% studija u hr prije Bolonje.

Da li je to fer prema medicinarima i veterinarima? Znas sto si upisivao, a ako ti je vec stalo oko broja godina i koeficijenata, sto nisi upisao nesto unosnije sto krace traje? Evo, ja imam zavrsen faks, i to ne bas neki lagani, i imam placu skoro istu kao cistacica koja dolazi cistiti kancelariju, a od jednog ferovca barem dva puta manju.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:06   #14
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A sto tu nije jasno? Odes na medicinu pa slusas 6 godina, odes na veterinu pa slusas 5 godina, odes na fer i strojarstvo pa slusas 4.5 godine. I svi oni imaju istu akademsku razinu (titulu, koegicijent place) kao i onaj koji je slusao 4 godine na 90% studija u hr prije Bolonje.

Da li je to fer prema medicinarima i veterinarima? Znas sto si upisivao, a ako ti je vec stalo oko broja godina i koeficijenata, sto nisi upisao nesto unosnije sto krace traje? Evo, ja imam zavrsen faks, i to ne bas neki lagani, i imam placu skoro istu kao cistacica koja dolazi cistiti kancelariju, a od jednog ferovca barem dva puta manju.
govorim o ekonomiji, da ljudi s visokom i visom imaju istu titulu
a koliko sam ja informirana nakon stomatologije je titula dr, a meni do te titule treba minimalno 8 godina (4+1+3)
__________________
"Tri puta mjeri, jednom reži!!!" by prabaka Marija od Žalosne sove
pasiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:40   #15
Quote:
pasiva kaže: Pogledaj post
govorim o ekonomiji, da ljudi s visokom i visom imaju istu titulu
a koliko sam ja informirana nakon stomatologije je titula dr, a meni do te titule treba minimalno 8 godina (4+1+3)
Uf....

Sorry, ali ako si vec u sustavu visokog obrazovanja, meni je stvarno nevjerojatno da takvo sto ne znas. Pa zar ti doista mislis da je jedan dr. stomatologije ili medicine na istoj razini kao i doktor znanosti iz kemije, ekonomije ili prava???

Gledaj, jedan doktor medicine, veterine ili stomatologije na istoj je akademskoj/strucnoj razini kao i jedan diplomirani inzenjer kemije, fizike... ili profesor filozofije, knjizevnosti... ili pak diplomirani ekonomista i pravnik. To sto on nosi titulu doktora ne znaci da je doktor znanosti. Za doktora znanosti se itekako moras puno vise potruditi, namuciti i odricati. A vidis, jedan doktor medicine studira 6 godina, bas kao i jedan diplomirani inzenjer prometa, a imaju jednaku akademsku razinu/spremu.

Dakle, doktor medicine nije isto sto i doktor medicinskih znanosti!! Za postati doktorom znanosti, trebas jos minimalno 3 godina guljenja, ucenja i istrazivanja. Obicnom lijecniku pise 'dr', dok doktoru medicinskih znanosti stoji 'dr.sc.'. Po tome ih mozes prepoznati, iako ces vrlo vrlo rijetko naici na doktora medicinskih znanosti (najcesce su specijalisti ovi koji nastave skolovanje).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:49   #16
ja jesam u sustavu i zadovoljna sam, a ti mi nekako i ne zvucis tako
uzivaj
__________________
"Tri puta mjeri, jednom reži!!!" by prabaka Marija od Žalosne sove
pasiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 00:28   #17
Quote:
pasiva kaže: Pogledaj post
ja jesam u sustavu i zadovoljna sam, a ti mi nekako i ne zvucis tako
uzivaj
Sorry pasiva, ali ako jesi u sustavu, tada mi je jos nevjerojatnije da ne poznajes razliku izmedu doktora stomatologije, diplomiranog inzenjera cestovnog prometa i doktora medicinskih znanosti odnosno doktora prometnih znanosti...

Uzivaj... Biti u sustavu uopce nije lose (matrix forever)...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 22:11   #18
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
da i ne.u praksi je to malo drukcije.
ali sad sam gledao malo oglase, i kaze trazi se VSS ili prvostupnik.
daj stavi link da ja to vidim.
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 15:23   #19
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Sorry pasiva, ali ako jesi u sustavu, tada mi je jos nevjerojatnije da ne poznajes razliku izmedu doktora stomatologije, diplomiranog inzenjera cestovnog prometa i doktora medicinskih znanosti odnosno doktora prometnih znanosti...

Uzivaj... Biti u sustavu uopce nije lose (matrix forever)...
Slažem se s Tomom. Sramota je da netko tko će postati fakultetski obrazovana osoba ne razumije razliku između doktora struke (npr. dr.med ili dr.vet.med. ili dr.stom.) i doktora znanosti dr.sc.
Najjednostavnije, ovo prvo je stručna titula, u rangu dipl.inž., prof. hrv, bla bla... i dolazi iza imena osobe.
Ovo drugo je znanstvena titula koja se ostvaruje na postdiplomskom studiju i obranom disertacije, i piše se dr.sc. ispred imena.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 18:48   #20
I šta smo mi "intelektualci" sada????

Što mene interesira jest kamo svrstati osobe koje su VSS no nisu studirale na sveucilistu nego u Visokoj Školi i s obzirom na fakultetski status imaju ECTS 240 bodova. Diplomirala sam ove godine i moja diploma glasi dipl. oec. Smatram da sam se za svoju struku te opčenito usmjerenje dobro pomučila da zaslužim tu diplomu isto kao i ekonomisti na sveučilištu. No kako ovaj novi zakon apsolutno zbunjuje stvari a naravno mediji još stavljaju sol na ranu više nisam sigurna gdije spadam…….očito nisam magistar (a vragu ) a valjda nisam ni sveučilišni prvostupnik (jer nisam studirala na sveučilištu ) a šta sam onda stručni prvostupnik ???????

Također me zanima da li če taj takozvani stručni prvostupnik (kojeg ja apsolutno ne priznajem ) umanjiti moj koeficijent plaće. Ili će me se tretirati kao što me se do sada tretiralo nači VSS (šta ubiti i jesam) i naravno dipl. oec. ??????

Mimis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.