Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2002., 11:36   #21
gorcin,

Kaj god da ti diskutanteri na ovem i drugem forumu pisedu - znaj! TI SI VU PRAVU!!!

Naime, "vu zrakecu" ti stojidu puno-puno MONADA vkojim stojidu memorije svih ovozemaljskih saznanja.
(No ne bum o MONADAMA jer za njih znadu filozofi, kakti Leibniz, a ovde su svi kakti pobozni - morti Religiozni).
I ima ti jedna Monada vu kojoj stoji memorija sveg kaj je Isusek kroz svoj zivot ragistriral (kakti mislilac, stvaralac, iscelitelj...)
Nazovimo tu Monadu s imenom "B.I.M".
I stom Monadom "B.I.M" ti puno njih kaj veruju u Isuseka misaono (meditacijom) komuniciraju - i pricaju s Isusekom.
(OVO TREBA POSTIVATI - a ne se stim sprdati, jer s tom Monadom su i Isus, ili Leopold Mandic, dakle mnogi svecenici - pape... ostvarivali misaoni kontakt)!

No zakaj sam dal toj Monadi ime "B.I.M"?
Zato jer je s tom Monadom, PRVO, misaono komuniciral BUDA - pa kasnejse ISUS - pa posle njeg MUHAMED.

Znaci, po Monadi su te TRI osobe; B R A C A!!!

I sad, gorcin, PAZI!
Da je tak - za to ima D O K A Z!!!

I na koncu, to kaj se "Englezi pravidu englezima" - nemoj da te to vumara.
delija is offline  
Old 28.12.2002., 12:25   #22
Shady kaze:

Quote:
Kršćanin kaže:"Pa evo, skužili smo da je Muhamed lazni prorok i više nema smisla da o tome diskutiramo."
Ako nema smisla, a ti se onda fino - povuci iz diskusije!

Shady, iako si ovo gore ocigledno mislio kao Prorok=krscanin po vjeroispovjesti, krshcanin s nickom krshcanin se pozalio da citiras drugoga, a citat njemu pripisujes.

Ocito se covjek smatra jedinim krscaninom na svijetu. Dogadja se kad si netko takve nickove izabire.

A tebi krshcanine: bas mi te zao sto je tvoja zalba samo pokazala da ocito ne citas s razumijevanjem.
Pogledaj sto je Shady boldao. Glasi li tako tvoj nick? A sve da i glasi, zar se nikoga vise ne smije stvarno ili podrugljivo nazvati krscaninom da ti ne bi mislio da se o tebi prica?
Postedi me ubuduce vlastite gluposti ako smijem zamoliti.
Bude li te itko vrijedjao, a ja nisam vidjela, tada mi se pozali.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 28.12.2002., 12:48   #23
Re: Shady kaze:

Quote:
Gospon Pes kaže:
Ako nema smisla, a ti se onda fino - povuci iz diskusije!

Shady, iako si ovo gore ocigledno mislio kao Prorok=krscanin po vjeroispovjesti, krshcanin s nickom krshcanin se pozalio da citiras drugoga, a citat njemu pripisujes.

Ocito se covjek smatra jedinim krscaninom na svijetu. Dogadja se kad si netko takve nickove izabire.

A tebi krshcanine: bas mi te zao sto je tvoja zalba samo pokazala da ocito ne citas s razumijevanjem.
Pogledaj sto je Shady boldao. Glasi li tako tvoj nick? A sve da i glasi, zar se nikoga vise ne smije stvarno ili podrugljivo nazvati krscaninom da ti ne bi mislio da se o tebi prica?
Postedi me ubuduce vlastite gluposti ako smijem zamoliti.
Bude li te itko vrijedjao, a ja nisam vidjela, tada mi se pozali.
Ako je on tako mislio onda OK.Ali ako nije onda je to podvala.
A ja se nikad nisam smatrao jedinim krsćaninom na svijetu i ne dao Bog da tako bude.Otkud ti znas moje pobude.Da uvijek postoji puno toga izmedju redova sto se moze protumaciti ovako ili onako.Samo ti radi svoj posao i sve ce biti bajno.
 
Old 28.12.2002., 13:02   #24
Re: Re: Shady kaze:

Quote:
krshcanin kaže:
Ako je on tako mislio onda OK.Ali ako nije onda je to podvala.
Za moj pojam je tako mislio kako sam navela. Mozemo pitati i ostale kako su ga shvatili.
Quote:
A ja se nikad nisam smatrao jedinim krsćaninom na svijetu i ne dao Bog da tako bude.Otkud ti znas moje pobude.Da uvijek postoji puno toga izmedju redova sto se moze protumaciti ovako ili onako.Samo ti radi svoj posao i sve ce biti bajno.
Trudim se, trudim se. No moj posao nije vama govoriti sto je tko svojim postom mislio. Ako se ne razumijete, pitajte jedan drugoga i pojasnite si medjusobno, a pustite mene s tim.
Ja sam tu samo da vam uvrede obrisem.
Gospon Pes is offline  
Old 28.12.2002., 13:07   #25
Re: Re: Re: Shady kaze:

Quote:
Gospon Pes kaže:
Za moj pojam je tako mislio kako sam navela. Mozemo pitati i ostale kako su ga shvatili.
Nemoj molim te, dosta mi je jalovih diskusija.Neka ovo potone u zaborav, to je moja zelja.

Ne zelim vise o tome.
 
Old 28.12.2002., 17:14   #26
Limunado od Kršćanina,
Nije nikakva podvala u pitanju, samo sam pisao pod umorom i greškom naveo tvoj nick umjesto Prorokovog i ja se zbog toga tebi duboko ispričavam. Nisi morao trubit moderatorici, dovoljno je da si se meni javio na privat (ili ovdje u topicu direktno) i ja bih to editirao. Gore se jasno vidi da je Prorok ono napisao a ne ti, i jasno je da se radi o nenamjernoj greški, jer nisam lud da namjerno podvaljujem na tako providan način. Takvim se metodama ne bih nikad služio, baš si ti neka tužibaba.
Shady is offline  
Old 28.12.2002., 17:26   #27
Kaskader
hajd nakon onolikih citata, makar u nekoliko rečenica, objasni šta bi bio generalni zaključak tih textova na engleskom, pliz.
Ima li u tvojim textovima nešto i o "Poslanici Arapima" za koju sam gore pitao?
Shady is offline  
Old 28.12.2002., 17:50   #28
baklavo od muslimana!

Quote:
Shady kaže:
Limunado od Kršćanina,
Nije nikakva podvala u pitanju, samo sam pisao pod umorom i greškom naveo tvoj nick umjesto Prorokovog i ja se zbog toga tebi duboko ispričavam. Nisi morao trubit moderatorici, dovoljno je da si se meni javio na privat (ili ovdje u topicu direktno) i ja bih to editirao. Gore se jasno vidi da je Prorok ono napisao a ne ti, i jasno je da se radi o nenamjernoj greški, jer nisam lud da namjerno podvaljujem na tako providan način. Takvim se metodama ne bih nikad služio, baš si ti neka tužibaba.
Baklavo od Muslimana

Onda je sve u redu.Znas kako se veli; "koga su zmije grizle i gustera se boji."

Bolje da to sherif sredi, uostalom za to smo ga izabrali i za to ga debelo placamo iz proracuna.

Dakle, necemo vise o tome.
 
Old 28.12.2002., 17:51   #29
Talking Bezveze...

Onda se i ja ispricavam da sam post ipak krivo shvatila. Meni je izgledalo da se rugas Proroku.

Drugi put odi spat kad si umoran, a ne visi na netu. Da ne bi jos na kraju tvrdio da i gluposti pises samo zato jer si preumoran.

A to kaj si krshcanina nazvao limunadom, jao tebi ak mi se pozali da ga vrijedjas, corbo od muslimana. Neki ljudi imaju manje humora i od tebe, ne se s njima saliti.

Inace preporucujem da se ubuduce stvarno direktno u topicu komentira ako se netko necim osjeca pogodjenim. Tako cemo najprije rijesiti stvar.
Gospon Pes is offline  
Old 28.12.2002., 18:06   #30
Sherifa, zavedi malo reda ovdje... inace ce uskoro poceti da spominju i pilecu juhu.
Ame®icano is offline  
Old 28.12.2002., 18:17   #31
Talking Reda? Perad van!

Opcepoznato je da je juha od pijevca najbolja. (Za drugo i nije neg za juhu. )
Odi chatat na ZK, ovdje moze u revijskom...ovaj...religijskom tonu ak imas kaj za reci. (Imas jos manje od mene, cini mi se. )
Vec su me vlastiti forumasi opomenuli. Sramota! Moram se malo skulirati, a ti me uvijek navuces na lajanje, dakle gubi se s tvojim ludim komentarima!
Gospon Pes is offline  
Old 28.12.2002., 18:38   #32
Kršćanine, limunado nepošećerena
ne znam jesul te od strane mene "pecale te zmije", šta sad izmišljaš?

Pes,
(limunado od moderatorice! ) pa zar si ti sumnjala u mene?
Shady is offline  
Old 28.12.2002., 18:44   #33
Od pocetka.

Daj, pusti krshcanina. Rijesili smo to i zaboravimo. Znas da se veli da tko se opece, puse i na hladno, pa je mozda pomislio da i ti imas nesto protiv njega. Moze se dogoditi. Vidis da sam i ja krivo shvatila, a ipak te malo bolje poznam od njega.
Gospon Pes is offline  
Old 28.12.2002., 23:51   #34
Arrow fino je to što si ti rek'o

Quote:
delija kaže:
gorcin,

Kaj god da ti diskutanteri na ovem i drugem forumu pisedu - znaj! TI SI VU PRAVU!!!

Naime, "vu zrakecu" ti stojidu puno-puno MONADA vkojim stojidu memorije svih ovozemaljskih saznanja.
(No ne bum o MONADAMA jer za njih znadu filozofi, kakti Leibniz, a ovde su svi kakti pobozni - morti Religiozni).
I ima ti jedna Monada vu kojoj stoji memorija sveg kaj je Isusek kroz svoj zivot ragistriral (kakti mislilac, stvaralac, iscelitelj...)
Nazovimo tu Monadu s imenom "B.I.M".
I stom Monadom "B.I.M" ti puno njih kaj veruju u Isuseka misaono (meditacijom) komuniciraju - i pricaju s Isusekom.
(OVO TREBA POSTIVATI - a ne se stim sprdati, jer s tom Monadom su i Isus, ili Leopold Mandic, dakle mnogi svecenici - pape... ostvarivali misaoni kontakt)!

No zakaj sam dal toj Monadi ime "B.I.M"?
Zato jer je s tom Monadom, PRVO, misaono komuniciral BUDA - pa kasnejse ISUS - pa posle njeg MUHAMED.

Znaci, po Monadi su te TRI osobe; B R A C A!!!

I sad, gorcin, PAZI!
Da je tak - za to ima D O K A Z!!!

I na koncu, to kaj se "Englezi pravidu englezima" - nemoj da te to vumara.
...Samo da mi je znati šta???
slabo ti ja kontam taj kajkavski nešto natucam čajkavski ali kajkavski
pa ako ti nije prevelik zahmet... prevedi
__________________
poiskah štit dobri da štiti me

odbacih ga potom dobrog jer
tišti me
gorcin is offline  
Old 29.12.2002., 05:33   #35
Pes,
osjećao sam ja da si sumnjala... a vidiš kak sam ja naivan, zamalo da povjerujem jednoj slatkorječivoj lažljivici!
Nego, što nam je s Kaskaderom, hoće li nam on ono odozgore prevoditi, ili makar protumačiti "Poslanicu Arapima" u duhu moderne agnostičke misli?
Shady is offline  
Old 29.12.2002., 10:22   #36
Što se tiče poslanice Arapima, ja ću ti dati pouzdan odgovor. Izajija u njoj poručuje stanovnicima Tajme (oaze nekih 200 milja. udaljene od današnjeg Jatriba, tj. Medine), da izađu sa hljebom i vodom pred bjegunca. Evo o čemu se zapravo radi. Za Izajijinog života, dogodile su se dvije historijske tragedije Hebreja. Okrutni asirski car Tiglat-Palasar III, a na poziv judejskog kralja Ahaza, mapao je i opustošio Damask i sjeverno kraljevstvo Izrael. Pred strašnim pokoljima i paljevinama, mnogi Jevreji su bježali, prvo u Judu, ali kako tu nisu mogli ostati (da se gnjev strašnog Tiglat-Palasara, ne bi sručio i na južno kraljevstvo), bježali su dalje na jug u Arabiju, u plodnu arapsku državicu Tajmu.

Pred mačem bježe oni,
pred mačem trgnutim,
pred lukom zapetim,
pred bojem žestokim

Is. 21: 15

i

Bježaće vas tisuća kad jedan poviče;
kad poviču petorica, bježaćete svi,
dokle ne ostanete kao otkresano drvo
navrh gore i kao zastava na humu.

Is. (30, 17)


Zbog toga Isajija poziva Arape da pruže pomoć jevrejskim izbjeglicama. Inače, drugi egzodus Jevreja, dogodio se kada je novi asirski car Senaherib napao Judu i kada je novi val izbjeglica krenuo prema Arabiji i Tajmi, tako da je Izajija imao dvostruki razlog da se obraća Arapima.

A u pasusu se se spominje nikakav prorok, niti je Muhamed za kojih 1200 godina poslije toga došao u Tajmu, već u Jatrib, koji je smješten kojih 200 milja južno.
Semargl is offline  
Old 30.12.2002., 07:08   #37
Semargl,
daj stih u kome se vidi da se pozivaju iskljucivo stanovnici Tajme. Tokom cijelog s. zavjeta (ne samo Izaije) spominju se ti progoni i niko ih ne spori! Ne mozes dokazivati ovu stvar cijelim Izaijom, pa ni onim stavcima koje si ti citirao, 21. i 30., jer se cijeli Isaija ne odnosi na Tejemske Arape. I dobro bi bilo da ti kao stručnjak daš mišljenje o tome ko su dva jahača koje trebamo budno čekati: Jahač na magarcu i jahač na devi. Pisano je gore o tome.
Shady is offline  
Old 30.12.2002., 09:28   #38
Sa zadovoljstvom Shady:

To famozno "proroštvo" Arapima ide ovako:

U šikarama pustinjskim prebivate,
dedanske karavane.
Vodu pred žedne,
stanovnici zemlje temske
iziđite s kruhom pred bjegunca. Is. 21:13-14

Dalje ide onaj stih:

Pred mačevima bježe oni (Jevreji i Arapi koje su u progonstvo natjerali Tiglat-Palasar i njegovi nasljednici)
pred mačem trgnutim,
pred lukom zapetim,
pred bojem žestokim. Is. 21:15


To je to i ne može biti jasnije o čemu se radi.


Dalje:

"Vidi li konjanike, jahače udvojene, jahače na magarcima, jahače na devama, neka dobro pazi, s pažnjom napetom!" Is. 21:7

Ovdje se ne spominje jahač na devi i jahač na magarcu (kao neke dvije ličnosti), već vojska, koja će jednog dana po vjerovanju židova srušiti "Babilon veliki", svjetsko carstvo i uspostaviti mesijansko kraljevstvo u kojem će Jahve sa svojim ljubimcima Židovima vladati na vjek vjekov:

To se jasno vidi iz stiha 9:

I gle, dolaze konjanici, jahači udvojeni.
Oni mi viknuše, oni rekoše:
"Pade, pade Babilon!
Svi kipovi njegovih bogova
o zemlju se razbiše." Is. 21:9


Takva vjerovanja se kod Židova nisu razvila zbog toga jer su bili zli i pokvareni, već zbog toga jer su u to vrijeme bili ugroženi od svih mogućih carstava, koja su ih tlačila na svaki mogući način. Upravo, kao rezultat toga tlačenja nastaće njihov etički monoteizam, doduše nacionalni, koje će kasnije kršćani denacionalizirati i protumačiti u malo drukčijem kontekstu.

Kada se čita, neko djelo nastalo u prošlosti ne smiju se donositi ishitreni zaključci, treba prvo sagledati kontekst u kojem je nastalo.


Pozdrav.
Semargl is offline  
Old 30.12.2002., 09:49   #39
Semargl, zahvaljujem,
Prije nego dam neke osvrte pitao bih te još: Šta su dedanski karavani i kojem današnjem mjestu u Arabiji odgovara Temska zemlja. Hvala.
Shady is offline  
Old 30.12.2002., 10:10   #40
Dedan (ar. Dejdan), koji pominje Isajija, je današnja Ula, oaza u sjevernom Hidžazu, gdje je jedno vrijeme bio vrhovni štab Sabejaca, arapskog plemena, koje su također ugrožavali Asirci.

Tema (tj. Tajma), je oaza nekih 200 milja sjeverno od Jatriba (današnja Medina), gdje je također bio važan centar plemena Sabejaca. U vrijeme uzdizanja asirske moći, Egipat, Babilon, Juda i arapska plemena sklopila su savez potiv strašnog asirskog cara Senaheriba, koji je uspio potpuno uništiti taj savez, i zaposjesti čitavu judu osim Jerusalima. Zbog toga Izajija poziva saveznike Sabejce stanovnike Tajme i Dedana da pomognu jevrejskim izbjeglicama i arapima koje je Senaherib protjerivao i raseljavao.
Semargl is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:09.