Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2022., 20:26   #2581
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Kako si upao na PMF s B razinom matematike?
Na ova pitanja ti ne znam odgovor, sori.
Ne, ne, bio sam na državnom - B varijanta. Dakle, A varijanta je zamišljena za matematičke gimnazije, a B za sve druge srednje škole. Uvjet za upis na PMF Matematika je položena A razina matematike koja je, u usporedbi s natjecanjima, smiješna.
Mathematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2022., 22:01   #2582
teorijska matematika ti je brutalna, a ko to završi obično ostaje na faksu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 21:38   #2583
Zbog bolesti i zbog neredevitog učenja vidim da imam značajne rupe u znanju iz MA2, i neke sitne rupe iz EM1. EM2 ne držim relevantnom.

Praktički padam II. godinu (zbog bolesti) i zanima me bavi li se netko davanjem instrukcija za fakultet matematike, i to na razini gdje student želi razumjeti dokaze i intuiciju iza dokaza (kako bi potpuno shvatio gradivo)?

Volio bih barem kolegije preddiplomskog duboko razumjeti, zbog sebe najviše.
Mathematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2023., 20:24   #2584
Quote:
Gazda123321 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
U zadnje vrijeme razmišljam o upisu na PMF-MO, odnosno na smjer matematika i fizika; smjer nastavnički (integrirani smjer). Zanima me par pitanja vezanu uz taj smjer:

1. Jel teško upasti, odnosno ima li veliki broj zainteresiranih?
2. Kakvo je gradivo? Uči li se puno i imam li mogućnosti imati slobodnog vremena za sebe? Kakvi su testovi?
3. Uči li se matematika i fizika jednako "jako" kao i na ostalim smjerovima (npr. inžinjer matematike ili fizike)?
4. Kakvo je društvo na faksu? Jesu li profesori pristupačni?
5. Koje su najveće mane tog faksa i je li se teško zaposliti nakon završetka?
1. Za nastavničke smjerove je općenito slabiji interes. Prošle je akademske godine, ako se ne varam, smjer o kojem razmišljaš upisalo 3 studenta... toliko o konkurenciji. Na nastavničkoj matematici nije toliko drastičan taj deficit, ali ni oni nikada ne popune kvote. Dakle, nije ti uopće teško upasti. Samo trebaš zadovoljiti pragove na maturi (dakle 55% ako se ne varam je prag iz matematike A razina). Hrvatski i engleski ti se ne gledaju uopće, samo trebaš položiti (makar s dovoljan) - i upadaš!

2. Prva godina je stvarno jako gusto, i ako ne učiš kontinuirano bit će ti pakao. No, ako sve radiš pravovremeno, proći ćeš sve s lakoćom. O slobodnom vremenu (ili studentskom radu) kroz prvu i drugu godinu zaboravi - nećeš stići.

3. Mislim da je nastavnički nešto slabiji od inžinjerskog (ipak se moraju obraditi i pedagoški predmeti), no s obzirom na deficit možeš i nakon nastavničkog raditi u privatnom sektoru ako ti se poziv nastavnika ne svidi.

4. Profesori su više-manje super i otvoreni pomoći, a i ako imaš neke zaostatke iz srednje škole, nemaš problema jer se sve radi ,,iz temelja''.

5. Teško zaposliti se? Pa škole vape za profesorima... Fiziku (čak i u Zagrebu, a o ostalim dijelovima Hrvatske da ne govorim) predaju nastavnici bilo kojeg predmeta ili djeca samo gledaju na YouTubeu video lekcije... Dakle, posao imaš zagarantirano čim sa faksa izađeš.
Ocalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2023., 21:13   #2585
Netko tko ide na aktuarsku matematiku post.. može pm?
__________________
Nitko nikada nije postigao nešto zaista veliko, a da se nije izložio riziku.
Denis Waltley
petty_crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2023., 23:09   #2586
@Ocalinko, koji si ti (ako možemo na ti) smjer na PMF?
Gazda123321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2023., 01:13   #2587
Nakon skoro 20 godina, na PMF-MO se opet uvode ispitni rokovi:
https://www.pmf.unizg.hr/math/izdvoj...01#news_117200
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2024., 21:52   #2588
Smile

Zanimalo bi nešto vezano za pmf-mo. Imao bih par pitanja....

Naime, kako Vi učite dokaze teorema?
Prolazite dok ne sjede, ponavljate dok to ne razumijete kao prijelaz plitkoga potoka?
Učite napamet?

Dal' je moguće, nakon jedne godine nastavničkog, prebaciti se na inžinjerski?
Koliko sam vidio to je mogućem uz upis prve godine na inžinjerskom (-slijedeće akademske godine), uz priznavanje nekih kolegija.
To mi je okay. Mislim ak' ne upadnem u željenu kvotu. Mada mi je već sada polovica gradiva mature,
logički sasvim okay.

Dal' mislite da je uvođenje rokova dobra stvar, jer upravo je nekako generalno mišljenje bilo
studenata, da je to najveći nedostatak pmf u odnosu na druge fakultete?

Dal ima netko od sadašnjih ili bivših studenata pmf-a, kojima bi se mogao obratiti preko pp,
sa još nekim informativnim pitanjima??


Vidim da je jednom dijelu kolega bilo dosta teško položiti programerske predmete, al' to ovisi od osobe do osobe...meni bi to bili bonus predmeti. Već sam se u svojem životu ostvario,.... davao neke kolegije iz viših matematika, završio studij uz rad, radio u biznisu IT-a, al proučavanjem Data Science, nanovo sam se zaljubio u matematiku. I tak' spremam se za studij matematike na zagrebaškom PMF-u. Sve drugo bih prilagdio studiju matematike.

Nije me strah učenja, dolazaka na predavanja, sjedanja za knjigom, vježbanja,...meni je učenje poput zabave. Ne prođe ni jedan dan, a da ne naučim nešto novo.

Studirao bih matematiku, radi same matematike, novih znanja i ljubavi prema toj kraljici znanosti.


Volio bih čuti Vaše komenatre.
__________________
dzg-usa
LawmanX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2024., 22:29   #2589
Quote:
LawmanX kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi nešto vezano za pmf-mo. Imao bih par pitanja....

Naime, kako Vi učite dokaze teorema?
Prolazite dok ne sjede, ponavljate dok to ne razumijete kao prijelaz plitkoga potoka?
Učite napamet?

Dal' je moguće, nakon jedne godine nastavničkog, prebaciti se na inžinjerski?
Koliko sam vidio to je mogućem uz upis prve godine na inžinjerskom (-slijedeće akademske godine), uz priznavanje nekih kolegija.
To mi je okay. Mislim ak' ne upadnem u željenu kvotu. Mada mi je već sada polovica gradiva mature,
logički sasvim okay.

Dal' mislite da je uvođenje rokova dobra stvar, jer upravo je nekako generalno mišljenje bilo
studenata, da je to najveći nedostatak pmf u odnosu na druge fakultete?

Dal ima netko od sadašnjih ili bivših studenata pmf-a, kojima bi se mogao obratiti preko pp,
sa još nekim informativnim pitanjima??


Vidim da je jednom dijelu kolega bilo dosta teško položiti programerske predmete, al' to ovisi od osobe do osobe...meni bi to bili bonus predmeti. Već sam se u svojem životu ostvario,.... davao neke kolegije iz viših matematika, završio studij uz rad, radio u biznisu IT-a, al proučavanjem Data Science, nanovo sam se zaljubio u matematiku. I tak' spremam se za studij matematike na zagrebaškom PMF-u. Sve drugo bih prilagdio studiju matematike.

Nije me strah učenja, dolazaka na predavanja, sjedanja za knjigom, vježbanja,...meni je učenje poput zabave. Ne prođe ni jedan dan, a da ne naučim nešto novo.

Studirao bih matematiku, radi same matematike, novih znanja i ljubavi prema toj kraljici znanosti.


Volio bih čuti Vaše komenatre.
Ovisi od dokaza do dokaza. Na pocetku ce ti se biti malcice priviknuti ako se nisi prije bavio dokazima i nekim formalnijim matematickim razmisljanjem, ali generalno bih rekao da ima "sablonskih dokaza" i "dokaza s vrlo specificnom idejom". Ne bih napamet o omjeru, al stvar je u tome da sablonski imaju prilicno prihvatljive ideje koje se primjene u brojnim drugim dokazima pa ces i sam biti u stanju brojne tvrdnje dokazivati, a sto se tice "dokaza s vrlo specificnom idejom", tu se javljaju vrlo inovativne ideje koje tesko da mi "nama smrtnicima" pale napamet, pa te ideje samo prihvatis (i divis im se ako zelis).

E sad, preporuka je da se uce uz papir i olovku (ne samo citati) jer ces jedan dan na usmenom svakako morat taj dokaz raspisat, a i dobro je za vjezbat prezenterske vjestine. E sad, bitno je nekako proucit dobro iskaz i pretpostavke, vidit sta se tvrdi, a sta se dokazuje, u samom dokazu detektirat glavnu ideju (nit vodilju dokaza) i po tome se ravnati i eventualno sam obavljati neke tehnicke dijelove dokaza (raspise, racune i sl). Sto se tice ucenja napamet, mislim da to na faksu uglavnom ne prolazi, eventualno na malom broju predmeta koji nisu na prvoj godini. Fokusiraj se na razumijevanje koliko god mozes i u skladu s vremenom kojeg imas.

Sto se tice prebacivanja, vjv da! Ali, pitanje lezi u tome koliko se predmeta priznaje jer je prva godina nastavnickog smjera puno slabija od prve godine inz. smjera (i analogno to vrijedi za sve daljnje godine studija)... al to je vise pitanje za gospodje u referadi... S inz. na nastavnicki je prebacivanje lakse koliko znam po pricama kolega koji su napravili to, prizna se podosta... Ja osobno nisam nikad cuo da se netko s nastavnickog prebacivao na inz. i sumnjam da bi to netko radio.

Programiranje je "bauk" jer mislim da se svi prepadnu toga, pogotovo ljudi iz opcih gimnazija koji nisu imali doticaj s istim... Ja sam i sam dosao iz opce gimnazije, bolje da ni ne spominjem kakvu informatiku sam imao jer to je vise za rubriku "Vjerovali ili ne" ili "Provjereno" i mislim da mi je mentalno vise bila teza ta barijera nego sto stvarno je. Stvarno treba sto vise programirati na kompjuteru i rjesavati sto vise zadataka. Ali na kompjuteru! I eksperimentirati, mijenjati stvari u postojecim kodovima, tako se uci programirati sto i sam sigurno znas... Po meni nije neki bauk, samo se mora dobro vjezbati... I ako sam na ista ponosan na tom faksu, to je napredak u polju programiranja.

Uvodjenje rokova je dobra stvar koja je trebala uvesti od davnih dana, al to je neka druga prica hahahah...

Slobodno mozes u pp sibnut sta te zanima...
LufatMufat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2024., 23:23   #2590
Smile

@LufatMufat

Hvala Vam na odgovorima. Budem si spremio komentar vezano za dokaze.
Svakako ak' ću imati bilo kakvo specifično pitanje (-informativne prirode), biti ću se slobodan javiti.

--------------------------------------

Još bih htio komentirati...

Iz razloga što ne volim negativizam i pesimizam, ne mogu prihvatiti kao činjenicu da je lakše otiči u rat, nego studirati na pmf-mo. Tako metaforički mogu opisati, ono što sam pročitao kod nekih studeneta koji su bili/završili PMF.


Mislim da se to može prepisati životnom neiskustvu i subjektivizmu, te da će u kasnijim godinama života, vidjeti da burne mlade godine nisu ništa prema onome što čovjeka očekuje u životu. Ne krivim studente, tako sam i ja slično razmišljao prije. Kasnije, kada se čovjek navikne, svemu je lakše.

Naravno, nisam bolji od drugih, nego učim na svojim i tuđim životnim okolnostima.

U krajnjoj liniji, nitko nikoga ne tjera da ide svaki radni dan studirati na adresu, Biljenička cesta 30. Kada osjetim da je nešto "teško", trudim se još više i znam da će to proći.
Matematika može bez mene, al' ak' želim nova znanja iz core matemetike, na meni je da se potrudim.
__________________
dzg-usa
LawmanX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2024., 11:06   #2591
Quote:
LawmanX kaže: Pogledaj post
@LufatMufat

Hvala Vam na odgovorima. Budem si spremio komentar vezano za dokaze.
Svakako ak' ću imati bilo kakvo specifično pitanje (-informativne prirode), biti ću se slobodan javiti.
Naravno, nema problema, slobodno se javite.
LufatMufat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 19:26   #2592
Kako komentirate ove minalne potrebne bodove za upad na zagrebačke matemematike za 2023.godinu??

Quote:
Matematika; smjer: nastavnički, Zagreb
598.2000122

Matematika, Zagreb
683.4000244
Ak' sam dobro računao, netko tko je imao sve izvrsne ocjene iz srednje, treba na maturi postići ~2/3 bodova od svih mogućih, da bi upao??
Mislim za inžinjerski smjer.


Izvor!
__________________
dzg-usa
LawmanX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 13:56   #2593
Quote:
LawmanX kaže: Pogledaj post
Kako komentirate ove minalne potrebne bodove za upad na zagrebačke matemematike za 2023.godinu??



Ak' sam dobro računao, netko tko je imao sve izvrsne ocjene iz srednje, treba na maturi postići ~2/3 bodova od svih mogućih, da bi upao??
Mislim za inžinjerski smjer.


Izvor!
Nekad je trebalo i oko 750.

Matura iz matematike nosi 600 bodova. Ako tu ne možeš dobiti barem 90% (540 bodova), onda možda nije baš najpametnije upisivati studij matematike. Nemoj me krivo shvatiti, ne kažem da nisi za studij matematike, ali ako baš ne upadneš, vrlo vjerojatno bi imao problema na studiju da si upao na njega.

Skok sa srednjoškolske matematike na fakultetsku je poprilično velik.
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2024., 10:25   #2594
Quote:
capttawish kaže: Pogledaj post
Nekad je trebalo i oko 750.

Matura iz matematike nosi 600 bodova.......si upao na njega.

Skok sa srednjoškolske matematike na fakultetsku je poprilično velik.
Sve to stoji što si napisao. Međutim, moja situacija je specifična. Već imam diplomu jednoga fakulteta, te sam se već u životu susretao sa kolegijima iz viših matematika.

Ne upisujem ove godine, nego vjerojatno sljedeće.
Znam, da je nekada trebalo 750 bodova, zato mi i se i ovih 680 bodovoa za inžinjerski smjer učinilo, nekako malo.
__________________
dzg-usa
LawmanX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2024., 00:08   #2595
Ima li netko da podijeli iskustva sa rokova na PMF-Matematici. Naime, kao što znaju upućeni, od ove akademske godine vraćeni su klasični ispitni rokovi između semestara.
Prije toga, dugo je bilo, bila je situacija da si imao kolokvije i popravni. I to je to.

Koliko sam uspio čuti i pitati, ekipa veli da im je to pomoglo.

E, sada...dal netko ima bolja iskustva ili mišljenja vezano za to. Ako je odgovor potvrdan, volio bih da to podijelite sa nama.
:-)
__________________
dzg-usa
LawmanX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2024., 14:28   #2596
Ja sam studirao u Splitu na PMF-u pa sam djelomično upućen u problematiku neimanja rokova u zg.

Čisto logički gledano trebalo bi biti lakše jer imaš više prilika za položit predmet. Prije si imao praktički 3 prilike za položit 2 dijela pismenog. Sada imaš 4 ispitna roka plus valjda sami kolokviji.

Ne znam kako će bit u detalje provedeno sve, primjerice hoće li trebati imati neki postotak na kolokvijima kao uvjet da možeš izać na ispite.

Svakako detaljno pitaj asistenta/icu da vam objasni.

Poslano sa mog Redmi 5 Plus koristeći Tapatalk
Barometar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2024., 19:59   #2597
Quote:
Barometar kaže: Pogledaj post
Ne znam kako će bit u detalje provedeno sve, primjerice hoće li trebati imati neki postotak na kolokvijima kao uvjet da možeš izać na ispite.

Svakako detaljno pitaj asistenta/icu da vam objasni.
To je javno objavljeno:
Ispitni rokovi
Pravila ocjenjivanja
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2024., 14:19   #2598
Quote:
Barometar kaže: Pogledaj post
Ja sam studirao u Splitu na PMF-u pa sam djelomično upućen u problematiku neimanja rokova u zg.
btw. donedavno zagrebačko neimanje rokova mi se sada čini kamilica u odnosu na "rokove" na fakultetu u Rijeci. Kao imaju rokove, ali ustvari ih nemaju jer se na velikoj vecini predmeta bodovi dobivaju kroz kolokvije od kojih se eventualno jedan moze ispravljati.
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.