Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 17:44   #21
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
U vezi robnog je ovo vrlo zanimljivo pitanje-roba nije ušla na skladište niti izašla u trenutku primitka predujma, a predujam treba imati sve elemente računa (robu?)
Ma nije ti roba element računa!! U računu za predujam umjesto robe imaš jednu stavku - predujam. Ili više stavki za predujam iliti avans, po različitim stopama.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 17:45   #22
Talking

Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
E pa ovaj dio ne kužim kako izvesti u modulu prodaja otvoriti novu šifru artikla/usluge koju ću nazvati uplaćeno po predujmu i tu stavku na računu prikazivati sa minusom? Karikiram novi izgled računa u modulu prodaja u nastavku;
Rubrike su: red.br, naziv usluge, J.mj, PDV %, količina, cijena, iznos


1. Usluga prijevoza, kom, 25, 1, 1.000,00, 1.000,00
2.Uplaćeno po predujmu, kom, 25, 1, -200,00, -200,00
__________________________________________________ _______
2 800,00
PDV25%(Osn:800,00kn) 200,00
_______
Ukupno kn: 1.00,00


uf, umorna sam danas....

I meni je to palo na pamet zar je moguće da će biti tako????
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 17:47   #23
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
I meni je to palo na pamet zar je moguće da će biti tako????
pa ne znam, zato i pitam jer više ljudi bolje zna pa evo pitam kako drugi planiraaju to riješiti ja bi rađe račun za predujam, pa storno računa za predujam (vidim da su ga u synesisu zadržali) pa novi račun po obavljenoj usluzi u punom iznosu (umjesto da na računu po obavljenoj usluzi prtljam sa prikazom dijela plaćenog predujmom) ali smije li se to još?!


nego, hoćete vi PDV ID upisati u zaglavlje pa da se vidi na svim fakturama (i za tuzemstvo i za inozemstvo) ili se PDV ID smije viditi samo na računima za inoz. dok se na računima za tuzemstvo mora viditi samo "čisti" OIB zna li itko?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 17:48   #24
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Ma nije ti roba element računa!! U računu za predujam umjesto robe imaš jednu stavku - predujam. Ili više stavki za predujam iliti avans, po različitim stopama.
Zakaj onda ne kažu lijepo po seljački račun za predujam kao i dosad, nego ono ne znaju šta bi više izmišljali u terminologiji samo da mi ovdje mozgamo šta hoće reći.
I onda jel ima storno računa za predujam ili nema, ili će se taj storno provesti kroz račun hahha?
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 18:26   #25
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
U vezi robnog je ovo vrlo zanimljivo pitanje-roba nije ušla na skladište niti izašla u trenutku primitka predujma, a predujam treba imati sve elemente računa (robu?)
Ma ne muči mene to. Ovo "sa svim elementima računa " sam shvatila da ima sve kao i svaki račun, od naziva prodavatelja do oznaka i sve to...stavke su drugo. To je ok.
Nego me muči kako uskladiti u knjiženju taj samo financijski element (predujam) i robu.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 18:32   #26
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Zakaj onda ne kažu lijepo po seljački račun za predujam kao i dosad, nego ono ne znaju šta bi više izmišljali u terminologiji samo da mi ovdje mozgamo šta hoće reći.
I onda jel ima storno računa za predujam ili nema, ili će se taj storno provesti kroz račun hahha?
Evo u Pravilniku piše - nema posebnog računa za storno predujma nego u računu za robu/uslugu ispravak PDV-a po predujmu.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 19:55   #27
Nama su na zadnjem seminaru rekli da se za predumove koji su primljeni u istom mjesecu kad je došlo i do isporuke robe nema potrebe uopće izdavati račun za predujam.
Za primljene predujmove iz inozemstva također ne treba izdavati poseban račun.
E sad, iskreno, još uvijek se bavim obračunom plaće pa nisam u tu problematiku detaljnjije ulazila niti razmišljala o tome, al to su, eto, informacije sa seminara od petka.

Imam još dan-dva posla oko plaće, pa ću tek onda zvati i programera da vidim što i kako je on sredio. I kako mi zapravo sve te nove IRE I URE izgledaju.

Uf, glava me boli više od svega
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 13:31   #28
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Za primljene predujmove iz inozemstva također ne treba izdavati poseban račun.
a kod nas na seminaru rrif-a je netko postavio pitanje što sa primljenom preplatom iz inoz - partner plaća neki račun za uslugu (B2B) i uplati previše ; tretira li se to kao predujam i treba li za to izdati račun? Rekli su da ako do kraja mjeseca neće biti izvršena i fakturirana neka nova usluga da se onda izdaje račun za predujam samo kako će se vjerajatno opet raditi o B2B da se izdaje račun "po karakteru osnovne usluge" dakle bez obračuna pdv-a s prijenosom porezne obveze.
i ko je sad tu lud?! ma ja više niš ne znam... mislila sam da sam neš pohvatala ali izgleda uteklo....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 13:33   #29
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Evo u Pravilniku piše - nema posebnog računa za storno predujma nego u računu za robu/uslugu ispravak PDV-a po predujmu.
a to sam i ja čitala pa sad ne znam kako to provesti u praksi u ovom mom programu.

sad se pitam; di to točno na računu mora biti iskazano;
- u dijelu kamo navodiš stavke tj količinu i vrstu obavljenih usluga pa u sklopu s time kao zadnju stavku navedeš to (ono definiraš si šifru usluge "plaćeno po predujmu"?) ovo mi je još i izvedivo
- ili prvo navedeš na računu sve stavke (izvršene usluge) pa podvučeš crtu, utvrdiš osnovicu za obr.pdv-a pa prije iskazivanja pdv-a ubaciti taj dio s predujmom (nemam pojma kako u ovom dijelu računa to ubaciti, za sada ne vidim opciju takvu u programu) i time umanjiš osnovicu za obračun pdv-a pa tek potom iskažeš pdv i ukupan iznos ra za platiti -ako treba ovako onda ne znam kako to izvesti u synesisu

ne kužim zašto su u synesisu onda zadržali dokument storno računa za predujam?.....

Zadnje uređivanje vejanka : 09.07.2013. at 13:41.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 13:49   #30
Odustajem, biti ću pametnija za koji dan ili ću nekome uplatiti predujam pa da vidim kako se on s tim bakće :-)
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 13:56   #31
kod mene se "predujam" može pojaviti jedino kao posljedica krive uplate po nekom računu - zapravo preplaćen iznos,ne radimo inače s predujmovima u punom smislu te riječi, tako da dolazim u napast da preplate vratim uplatiocu i time izbjegnem predujmove. Samo problem nastaje kada je uplatioc iz druge države pa su gubici zbog naknada i provizija banaka u igri pa se dobar dio tih novaca "istopi", e sad ako ću ja sve te troškove naknada prenjeti na onog kome vraćam novce mislim da si riskiram gubitak posl.partnera aa ako ja snosim sve troškove opet sam u banani a u banani sam i ako moram izdavati račun za primljeni predujam
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:14   #32
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
a to sam i ja čitala pa sad ne znam kako to provesti u praksi u ovom mom programu.

sad se pitam; di to točno na računu mora biti iskazano;
- u dijelu kamo navodiš stavke tj količinu i vrstu obavljenih usluga pa u sklopu s time kao zadnju stavku navedeš to (ono definiraš si šifru usluge "plaćeno po predujmu"?) ovo mi je još i izvedivo
- ili prvo navedeš na računu sve stavke (izvršene usluge) pa podvučeš crtu, utvrdiš osnovicu za obr.pdv-a pa prije iskazivanja pdv-a ubaciti taj dio s predujmom (nemam pojma kako u ovom dijelu računa to ubaciti, za sada ne vidim opciju takvu u programu) i time umanjiš osnovicu za obračun pdv-a pa tek potom iskažeš pdv i ukupan iznos ra za platiti -ako treba ovako onda ne znam kako to izvesti u synesisu

ne kužim zašto su u synesisu onda zadržali dokument storno računa za predujam?.....
Evo mi smo danas nešto iskemijali, knjigovođa je napravio prikaz knjiženja a kompjuteraš će smi složiti po tome program.
Kad mi bude jasnije i konkretnije izvedeno napisat ću ovdje, za sada samo ovoliko...predujam se knjiži na 2250 samo i pdv na 2400 samo kao obveza za pdv. Kad se izda račun ne diraju se stavke niti cijena robe, sve se to zbroji kao i prije a radi se samo korekcija pdv-a. Pa ispod zbroja ide korekcija pdv-a toliko, ostaje za platiti toliko od toga pdv-a toliko...
Dakle ne umanjuješ osnovicu ukupnih stavki i izdane robe. To je mom stričeku kompjuterašu bilo najnezgodnije jer mu na taj način ne bi bilo zgodno povezivati u programu...
Ne znam koliko sam jasna Kad bude gotov i ako rješenje odgovara napisat ću ovdje.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:34   #33
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Evo mi smo danas nešto iskemijali, knjigovođa je napravio prikaz knjiženja a kompjuteraš će smi složiti po tome program.
Kad mi bude jasnije i konkretnije izvedeno napisat ću ovdje, za sada samo ovoliko...predujam se knjiži na 2250 samo i pdv na 2400 samo kao obveza za pdv. Kad se izda račun ne diraju se stavke niti cijena robe, sve se to zbroji kao i prije a radi se samo korekcija pdv-a. Pa ispod zbroja ide korekcija pdv-a toliko, ostaje za platiti toliko od toga pdv-a toliko...
Dakle ne umanjuješ osnovicu ukupnih stavki i izdane robe. To je mom stričeku kompjuterašu bilo najnezgodnije jer mu na taj način ne bi bilo zgodno povezivati u programu...
Ne znam koliko sam jasna Kad bude gotov i ako rješenje odgovara napisat ću ovdje.
niš te nisam skužila, moram prespavat... ja nemam dvojno kjnigovodstvo, obrtnik dohodaš

ovaj podcrtani dio moram čekat da vidim kako će synesis to riješiti
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 22:02   #34
U zakonu o fiskalizaciji i dalje kao ispravan način stoji izdavanje računa za predujam a zatim, prije izdavanja konačnog računa, i izdavanje storno računa za predujam. Jer, predujam se može platiti i načinom plaćanja koji podliježe fiskalizaciji.

Ako se po ovim novim pravilima, izdaje konačni fiskalni račun, koji će se to iznosi poslati Internetom u porezni upravu? Umanjeni za dio uplate i pripadajući dio umanjenog poreza? Ako da, što će pisati u stopi tog poreza? 13.28%?

Mislim da je stvarno onaj tko je ovakav način stavio u pravilnik, bio umoran kada je to napravio, i da će to popraviti.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 23:35   #35
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
U zakonu o fiskalizaciji i dalje kao ispravan način stoji izdavanje računa za predujam a zatim, prije izdavanja konačnog računa, i izdavanje storno računa za predujam. Jer, predujam se može platiti i načinom plaćanja koji podliježe fiskalizaciji.

Ako se po ovim novim pravilima, izdaje konačni fiskalni račun, koji će se to iznosi poslati Internetom u porezni upravu? Umanjeni za dio uplate i pripadajući dio umanjenog poreza? Ako da, što će pisati u stopi tog poreza? 13.28%?

Mislim da je stvarno onaj tko je ovakav način stavio u pravilnik, bio umoran kada je to napravio, i da će to popraviti.
Prvo si me jako razveselio s ovim što si napisao, ali je radost bila kratka.
Ja ću napisati što sam zaključila, a neka onda netko sve što budem krivo napisala ispravi, a ja ću ga drage volje poslušati, jer bi me to više razveselilo nego tekst u nastavku:
- zakon o fiskalizaciji i pravilnik ne spominju račun za predujam (nažalost)

- mjesta gdje se spominje predujam su brošura porezne uprave i na stranicama porezne uprave, u najčešćim pitanjima i to ovako:

Kako postupati kod računa za predujam naplaćenog u gotovini?
U smislu odredbi Zakona o porezu na dodanu vrijednost za primljeni predujam porezni obveznik mora ispostaviti račun za predujam, za koji se u smislu odredbi Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, mora provesti postupak fiskalizacije, ako je naplaćen sredstvima koja se smatraju gotovinom (novčanice, čekovi, kartice). Nakon što će isporuka biti obavljena porezni obveznik treba, sukladno odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, ispostaviti račun u kojem se zaračunava cjelokupna isporuka dobra odnosno obavljena usluga, a račun za predujam se poništava (stornira). Kako se u smislu odredbi čl. 24 Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, sve obveze propisane za izdavanje računa odgovarajući primjenjuju i kod izdavanja računa za storniranje računa (sadržaj, broj), to konkretno znači da treba fiskalizirati (i knjigovodstveno evidentirati) sva 3 dokumenta: račun za predujam, račun za storniranje računa predujma (s negativnim iznosima) te novi račun za isporuku dobra odnosno obavljenu uslugu. Pri tome svaki dokument ima svoj (novi) redni broj računa, sukladno pravilima slijednosti koje utvrđujete svojim internim aktom.



Zaključila sam da su se u objašnjenju držali starog Zakona o PDV-u koji nije na snazi već tjedan dana.
I što sad? Hoćemo li nastaviti raditi kao i dosad, jer smo se prilagodili fiskalizaciji nedavno (uz dovoljno učinjenih troškova) ili moramo mijenjati sve: i fiskalizaciju i predujmove? Pretpostavljam da ćemo od svih savjetodavnih kuća dobiti odgovor da to nije neki problem.
Čak nisam ni ljuta, tužna sam!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 16:08   #36
Pronašla sam odgovor za situacije za građevince i podugovaratelje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/....07.2013.).pdf
..ali kako vidite o predujmovima ništa što bi bilo jasno kao dan.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 23:44   #37
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
- zakon o fiskalizaciji i pravilnik ne spominju račun za predujam (nažalost)

- mjesta gdje se spominje predujam su brošura porezne uprave i na stranicama porezne uprave, u najčešćim pitanjima i to ovako:

Zaključila sam da su se u objašnjenju držali starog Zakona o PDV-u koji nije na snazi već tjedan dana.
I što sad? Hoćemo li nastaviti raditi kao i dosad, jer smo se prilagodili fiskalizaciji nedavno (uz dovoljno učinjenih troškova) ili moramo mijenjati sve: i fiskalizaciju i predujmove? Pretpostavljam da ćemo od svih savjetodavnih kuća dobiti odgovor da to nije neki problem.
Čak nisam ni ljuta, tužna sam!
je u pravu si, piše u nekoj od brošura, napisao sam po sjećanju.

jedan od mojih scenarija ja slijedeći :
- napravim ponudu
- po uplati predujma izdajem račun za predujam - po potrebi ga fiskaliziram
- može biti još predujmova, za svaki izdajem račun za predujam i na tim računima obračunam alekvotne iznose PDVa
- po isporuci, a prije kreiranja konačnog računa, program samostalno napravi novi račun koji nazive "Storno računa za predujam" s negativnim iznosom ukupnog zbroja svih računa za predujam i sa istim načinom plaćanja koji je naveden i na konačnom računu.
- kreira se konačni račun na ukupan iznos s ukupnim porezom, s tim da odmah ispod "Iznos računa" pišem "Ukupno uplaćeno predujmovima" i na kraju "Još za uplatiti".

Sve je sa svojim datumima događanja.

Novi Zakon u stvari ukida samo ovaj "Storno račun za sve predujmove", i tu je "stavku" potrebno prikazati na konačnom računu kao odobrenje za dosada uplaćene predujmove, ali s prikazom iznosa i poreza odobrenja, pa se u stvari knjiži samo "Još za uplatu".

Postavlja se još i pitanje knjiženja!? ali - nisam knjigovođa.

(ovaj put' su izmjene veći problem knjigovođama. programeri samo navedu dropdown "Tip pretporeza (ili poreza)" i unutra sve moguće opcije - a koju će korisnik odabrati : "e to morate pitati Vašeg knjigovođu"
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 12:02   #38
Opet pitanje za građevince:
1. naša firma radi iskope bagerima, poravnanje tla, iskope temelja i sl., nekad je obujam tih radova mali, radovi su brzo gotovi i naručitelju se ispostavlja račun, a ne situacija, da li je točno da se kod takvih radova (npr. iskop kanala na već izgrađenoj farmi, izrada nekog prilaznog puta i sl.) ne može obaviti prijenos porezne obveze ako na gradilištu ne postoji nadzorni inžinjer koji bi ovjerio izvedene radove...
2. što kad je u cijenu radova uračunat i materijal, npr. izrada betonskog mosta, u cijenu uključene i nabava i ugradnja betonskih cijevi, ide li prijenos porezne obveze na cjelokupan iznos ili je potrebno razdvojiti radove od materijala...
3. što kad se radi građ.situacija i između građevinskih radova rade se i neke usluge koje nisu isključivo građevinske, npr. pri izradi dionice ceste, prijevoz kamionom kamena od točke A do točke B na istoj toj dionici ceste, odnosno unutar gradilišta, što onda raditi s tim prijevoz koji je uključen u situaciju...


A pitanje vezano za predujmove:
što ako je kupac dao predujam, izdan mu je račun za predujam, ali se nakon mjesec, dva predomisli i želi povrat novca, tad nema računa na kojem bi se umanjio porez, kako onda "poništiti" taj već izdani račun za predujam.

Glava mi je puna upitnika...
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 12:13   #39
Mislim da se u tom slučaju radi odobrenje koje moraju potpisati obje strane te se na osnovu njega radi korekcija pdv-a
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 12:16   #40
Ja se ispričavam što sam fulala tu temu s građ.pitanjima... Nanjušila tu neke građevince, pa nisam ni gledala na kojoj temi pišem... Ma vjerujem da svi čitamo skoro sve...
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.