Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2010., 22:04   #61
[QUOTE=M.C.Zag;27558697]Nakon pregovora doma odlučili smo se na kraju za solarne ploče. S obzirom da smo dosta često u vikendici mislim da će se nakon nekih 10ak godina i isplatiti. Dalje, zanima me gdje u ZG ima ovlaštenih prodavača za solarne ploče ili nešto slično? Ili negdje u Zadru i okolici, pošto je t
amo vikendica?[/QUOTE
kako je tema struja u vikendici mene zanima zna li netko nešta o pravilima ugradnje struje u drvenu kuću
iverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 07:41   #62
Quote:
iverica kaže: Pogledaj post
kako je tema struja u vikendici mene zanima zna li netko nešta o pravilima ugradnje struje u drvenu kuću
Može se dobiti priključak struje čak i na poljoprivrednu ostavu, tj. na objekt slične namjene, za koji nije potrebna građevinska dozvola. Ali svejedno su ti potrebni nekakvi papiri, tipa da ti ured za izgradnju izda potvrdu ili suglasnost za taj objekt, a moguće je također da objekt mora biti geodetski snimljen, i ucrtan na kat. kartu.

Ali najbolje ti je skoknuti do Elektre, i tamo se raspitati o tome.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 18:13   #63
Kaj nema nitko nikakve prijedloge za solarnu energiju?
__________________
O daaaa
M.C.Zag is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 18:51   #64
Gle pošto vjerovatno pričamo o Viru i pošto tamo znam stanje (brat ima vikendicu) onda je vjerovatno najeftinija solucija agregat. Pošto skoro svi koriste agregate i skoro niko ne ulaže u solarne panele.
Pitanje je koliko tebi treba struje, a treba ti dosta (bojler, pečnica, vjerovatno i klima za godinu dvije), dakle treba prvo vidjeti koliko struje i kolika ti treba površina kolektora za proizvodnju te koliine struje. Da nebi ispalo da imaš premnalo kvadrata da uopče smjestiš kolektore.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 19:24   #65
Quote:
M.C.Zag kaže: Pogledaj post
Kaj nema nitko nikakve prijedloge za solarnu energiju?
Pretopstavljam da će ti struja trebati i na večer, i u dane kad je oblačno, ili pada kiša. Solarni izvori su ponekad dobra alternativa, ali na njih se ne možeš uvijek pouzdati i osloniti.

Ako bi tu energiju pretvorio u punjenje akumulatora, na pr. od kapaciteta 200 Ah na 12 V mogao bi dobiti 2,4 kWh energije u idealnom (teoretskom) slučaju, dok je u stvarnosti to puno manje.

Za ta pišljiva 2,4 kWh trebao ti je solarni panel na krovu, elektronika, akumulator, pretvarač, a to ti nije dovoljno energije da bojler zagrije vodu. Fino je imati razne ideje i bogatu maštu, ali to su ipak najčešće samo ideje.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 09:37   #66
Za agregat pogledaj u gramatu ali postoji i google. Bojler ti na moru ne treba to je bespotrebni trošak. Ako si ozbiljan javi se na pm i povezat ću te sa ovlaštenim instalaterom sustava za solarno grijanje vode. Radi i po zimi tako bi smanjio troškove agregata.
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 20:37   #67
pozdrav, bio bih zahvalan ako me netko može savjetovati.

koji agregat da kupim i kolike snage ?

treba mi za viksu, namjeravam tamo koristiti mješalicu, bušilicu, pumpu za vodu.
mješalica ima elektromotor 0,75 kw (malo mi je čudno da ima tak slabi motor, ali tako piše...)
pumpa za vodu ima manji motor.
najjači potrošač je ručni cirkular, 1,5 kw

telka, žarulje, ništa prejako.

e, sad - mislio sam uzeti endressov agregat 2,6 kW.

jel to dosta ? jel agregat vrijedi čemu (ne bih htio kupiti sranje koje će se strgat za dva mjeseca).

hvala unaprijed
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 10:35   #68
ja bi uzel 4 kW, nikad neznaš kaj buš još želio priključiti Kolko znam ti agregati su dobri, imam jedan takav od 10 kW trofazni na viksi i radi evo već 5 godina bez problema, a uvijek je opterečen sa najmanje 6 kW.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Hazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 12:37   #69
Quote:
M.C.Zag kaže: Pogledaj post
Kaj nema nitko nikakve prijedloge za solarnu energiju?
Bog! Imaš firmu Omnibus koja se tim bavi pa možeš pogledat na www.omnibus.hr ili im poslat upit sa svojim željama i dobiš komplet ponudu :
[email protected]
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 20:19   #70
ak imaš dalekovod iznad možda da probaš sa ovim


http://www.vecernji.hr/vijesti/vojsk...-clanak-162044
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 08:00   #71
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ak imaš dalekovod iznad možda da probaš sa ovim
Još ako pogodi dalekovod napona 110 ili 220 kilovolti, imat će zagarantiran vatromet! Kratkotrajno, ali vrlo efektno, "ostadoše samo dugmići"...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:29   #72
Quote:
ivanka.b kaže: Pogledaj post
Bog! Imaš firmu Omnibus koja se tim bavi pa možeš pogledat na www.omnibus.hr ili im poslat upit sa svojim željama i dobiš komplet ponudu :
[email protected]
Mail je poslan već i prije ali nisu baš aktivni za odgovoriti.
__________________
O daaaa
M.C.Zag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:42   #73
http://www.strujaizprirode.com/kompleti

Fotonaponski otočni sustav 600W/220V, cijena kompleta 26.000 kn (mpc), plus 3.000 kn montaža.

http://www.strujaizprirode.com/sustav_600W/220V

Mali otočni sustav 200W/220 - cijena 9.999 kn plus 1.500 kn montaža.

http://www.strujaizprirode.com/sustav_200W/220V

Za te novce može se nabaviti agregat koji zna govoriti strane jezike.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 16:26   #74
Nije jeftino, ali treba računati i gorivo za agregat, a sloarno si miran više od 10 godina ( navodno toliko taju baterije)


Pogledaj i : http://www.artas.hr/

a na forumu na njihovoj stranici imaš dosta korisnih informacija
brzi66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 01:10   #75
Evo da se javim napokon, solarno je stavljeno, radi sve savršeno, jedino preko noći se vrlo brzo isprazne baterije, izdrze one cijelu noc, ali vec mi oko 23h svijetli lampica da je akumulator prazan. Od 3 lampice koje imam preko dana se jedva napuni da bude zelena, cim sunce zadje pali se narandjasta lampica (na pola prazan akumulator) a iza 22-23 pali se crvena da je prazan. Od potrošača imamo par žarulja, frižider i hidrofor. Da li je sve u redu sa tim, i da li se treba tako brzo potrošiti?


Akumulatori su GEL 120Ah/12V c 100 x4
__________________
O daaaa

Zadnje uređivanje M.C.Zag : 10.08.2010. at 01:23.
M.C.Zag is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 01:28   #76
Quote:
M.C.Zag kaže: Pogledaj post
Evo da se javim napokon, solarno je stavljeno, radi sve savršeno, jedino preko noći se vrlo brzo isprazne baterije, izdrze one cijelu noc, ali vec mi oko 23h svijetli lampica da je akumulator prazan. Od 3 lampice koje imam preko dana se jedva napuni da bude zelena, cim sunce zadje pali se narandjasta lampica (na pola prazan akumulator) a iza 22-23 pali se crvena da je prazan. Od potrošača imamo par žarulja, frižider i hidrofor. Da li je sve u redu sa tim, i da li se treba tako brzo potrošiti?
Koje snage solarno koje snage potrošaći,akumulatori itd itd

Rasvjetu ugradi led,frižider mora biti -Energetska kalasa A + i veća
Tvoj sistem nije dobro napravljen-izračunata snaga odmah to kažem jer ti bi morao trošit iz akumulatora struju bez solarnih panela minimalno 48 sati da se tek upali ta tvoja narančasta lampica.

te tvoje 3 lampice koje imaš u podne moraju biti zelena-pojačaj solarne panele

Napiši točno šta imaš od opreme
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 01:45   #77
FN MODUL 2,1 KW - X2
REGULATOR PUNJENJA 30A/24V
PRETVARAČ 24'230V sinus 1200W

Za akumulatore sam krivo napiso, dva su po 200Ah.
__________________
O daaaa
M.C.Zag is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 08:22   #78
Napiši malo više. Koliko je koštalo, čiji su moduli, regler, akumulatori, kakav je to inverter, tko je to izvodio...
Po tvojem opisu izgleda mi da imaš premalo panela pa da ne stignu napuniti akumulatore. Probaj puniti dva dana bez potrošnje, pa da onda vidiš ima li razlike. Ako će se i poslije dvodnevnog punjenja biti jednako, vjerojatno nešto nije u redu s reglerom.
Nego, nešto mi ne štima matematika.
Paneli su 2,1kW x2, a regler samo 720W. Kak to uopće funkcionira??? Iverter je 1200W, dakle skoro dva puta jači od reglera. U redu, puni se cijeli dan a troši povremeno. No, koliko znam, i struja prema inverteru ide preko reglera ili je inverter spojen direktno na baterije?
2 akumulatora 12V 200Ah ti imaju 4800Wh, znači za (teoretski) 4 sata rada pod punim teretom. Koliki ti je napon baterija kad su pune, a koliki tijekom radA?

Zadnje uređivanje Zvon : 10.08.2010. at 08:33.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:42   #79
Quote:
M.C.Zag kaže: Pogledaj post
FN MODUL 2,1 KW - X2
REGULATOR PUNJENJA 30A/24V
PRETVARAČ 24'230V sinus 1200W

Za akumulatore sam krivo napiso, dva su po 200Ah.
FN Modul kako ti kažeš 4.2 kw čisto sumnjam da ih toliko imaš to ti je 42 panela od 100 w ako ih toliko imaš treba ti regulator od 200 A koji bi u 2 sata napunija te tvoje baterije ali nebi baterije toliku struju izdržale
da nisi mislija dva panela spojena u seriju od 210 W na 24V 8,75A
a ako ih toliko imaš treba ti baterija minimalno 2000 ah
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:46   #80
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Po tvojem opisu izgleda mi da imaš premalo panela pa da ne stignu napuniti akumulatore.
Paneli su 2,1kW x2, a regler samo 720W.
Di ima malo panela to ti je 42 panela od 100W ili 21 panel od 200 W
To je skoro cijeli krov od obiteljske kuće popunjen panelima
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.