Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2003., 17:34   #1
Homeopatija i homeopatski pripravci

Homeopatija je sistem medicine (?). Zasniva se na tezi da je tjelesni simptom samo znak disharmonije u organizmu. Ne lijeci se simptom, vec bolesnik.
Sistem prepisivanja lijekova je po "zakonu slicnosti": za neku bolest koja ima x simptome prepisat ce se "lijek" koji izaziva bas te x simptome, ali u manjoj mjeri. Slicno lijeci slicne simptome....
"Lijekovi" su jako razrijedjeni, a katkada tako jako da ih se cak vise ni ne moze detektirati u toj vodi. Ali oni, navodno, ostavljaju svoju energiju u vodi u kojoj su razrijedjeni. Upotrebljavaju se biljke, neki kemijski elementi, cak i neki otrovi...

Jedno vrijeme me zanimala homeopatija, ali zaista ne znam da li to zaista djeluje. Sve vise je u modi, mislim da vise djeluje kao placebo.

Ima li u Hrvatskoj kakva skola homeopatije? Ja sam cula za jednu, i uzimaju 400 kn tjedno...Too much for quackery
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 13:11   #2
lahor je nešto dobro počela...

Prvo i osnovno, homeopatija nije placebo, jer se daje i maloj djeci i životinjama,-na koje posebno dobro djeluje.

Liječi se čitava osoba, ne samo pojedinačni simptomi, nego "totalitet simptoma", i npr. za istu bolest 2 bolesnika mogu dobiti različite lijekove, ovisno o simptomima, tj. o načinu izražaja, borbe njihove "vitalne sile", imuniteta.

Postoji oko 4000 lijekova, od biljaka, minerala, kem elemenata, životinja....

Homeopatski lijek, prije nego što se prizna, dokazuje se, empirijski. E, o tome se može puno pričati, a da vas sad ne zamaram....

Homeopatijom se mogu liječiti sve bolesti, ili barem pomoći bolesniku u kontroliranju bolesti, hoću reći, homeopatija nije samo za lake prehlade, bolove i nesanice.



nastavak slijedi....

Zadnje uređivanje Solaris : 18.01.2003. at 20:43.
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 13:49   #4
lco, cuo sam da je u franciji homepatija postala priznati nacin lijecenja. Mada to nista u biti ne znaci.

No, zanima me jel ima itko ikakva znanstvena istrazivanja u vezi tog fenomena? Statistike i tako to? Jer dok je sve temeljeno na sirenju rijeci preko struktura koje direktno profitiraju iz toga, ostajem krajnje skeptican ka cjeloj prici.

btw, princip koji homeopatija isfurava je uistinu hvale vrijedan. No, recmo ona sheam sa razrijedjenjima sucks big time. Dakle, ocemo prolistati malo medline? Evo, ja upravo idem .
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 15:21   #5
Quote:
illegale kaže:
lco, cuo sam da je u franciji homepatija postala priznati nacin lijecenja. Mada to nista u biti ne znaci.

No, zanima me jel ima itko ikakva znanstvena istrazivanja u vezi tog fenomena? Statistike i tako to? Jer dok je sve temeljeno na sirenju rijeci preko struktura koje direktno profitiraju iz toga, ostajem krajnje skeptican ka cjeloj prici.

Da u francuskoj je homeopatija priznata, i dr. med-homeopati često koriste homeopatiju.
U nekim zemljama ju više koriste veterinari

U Grčkoj je rađeno jedno istraživanje u uspješnosti liječenja pneumonije, homeopatija vs. alopatija. pobjedila je homeopatija s postotkom uspješnosti liječenja 67%, dok je alopatija imala negdje oko 40 i nešto.

Znanstveno razmišljanje današnjih znanstvenika je ograničeno, zato je teško nešto kao što je homeopatija striktno znanstveno dokazivati.
Za homeopatiju je jako bitna psihologija, i sve se bazira na individualnosti.

vidi li se elektromagnetsko zračenje? ne, ali ipak postoji...

Alopatija tj. klasična med. se bazira većinom na suprimiranju simptoma. Homeopatija kaže da se tom supresijom bolest ne liječi nego samo još više gura u organizam, i prelazi u teži oblik.

homeopatija liječi uzrok.
često se nakon davanja hom lijeka javljaju tkz. agravacije, tijelo nastoji izbaciti bolest, pa se najčešće javlja pogoršanje simptoma,ali samo privremeno.

zašto "znanstvenici" odbacuju homeopatiju i slične sustave liječenja?
zato što se boje da ako je homeopatija točna, da bi onda sve ono u što su vjerovali palo u vodu.

Još da spomenem da je Hahnemman, začetnik homeopatije uspješno liječio ljude od kolere homeopatijom.

u Europi velika većina homeopata radi samo preko preporuka. Da nisu uspješni i da homeopatija ne radi ne bi bilo tako.

iz osobnog iskustva znam da homeopatija pomaže.
što se tiče znanstvenog dokazivanja i čiste znanosti, ne mogu puno reći jer nisam znanstvenik, nego kliničar, ali sigurno ima onih koji i to znaju.


PS. nje mi jasno kako misliš strukture koje profitiraju iz toga ????!!!!!
pa homeopatija je toliko jeftin način liječenja, da stvarno ne znam tko bi mogao profitirati

Ali farmaceutska industrije profitira, pa se zato bori protiv homeopatije!
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 17:08   #6
Ja podrzavam svaki nacin lijecenja u kojem organizam poticemo da aktivira vlastite obrambene snage. A cini mi se da homeopatija tako funkcionira.
Nekako djeluje, da li poput placeba ili ne - nije toliko bitno. Glavno da radi, a i sigurno je manje stetno od gutanja tableta

Mislim da svakako zasluzuje detaljna istrazivanja i ako je zaista toliko dobra, zasto je ne uklopiti u sustav suvremene medicine (a dobrim dijelom ona tu vec i ima mjesto, bas kao i akupunktura).

Solaris, a gdje si ti naucio homepatiju kod nas?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 20:41   #7
Homeopatski lijekovi ne djeluju kao kemijski.
Važno je odrediti koji je pravi lijek (x) za određenu (x) osobu, i u kojoj potenciji
Ako je lijek pravilno odabran on će djelovati, x na x, ali ako se za x osobu odabere krivi lijek (y), on neće djelovati jer ne rezonira sa frekvencijom bolesti/osobe/imuniteta
približno dobar lijek može izazvati nešto, ali neće uspjeti do kraja izlječiti osobu

Homeopatija se služi psihologijom kako bi bolje razumjela ljude, tipove ličnosti, njihove traume i reakcije na traume, njihove strahove, obrane, ludosti i radosti.... dobar homeopat mora biti izvanredan psiholog

Svaka medicinska metoda ima svoju svrhu, i alopatija,genska terapija u budućnosti(?), i homeopatija, kiropraktika, KTM, tibetanska med., herbalizam, healing,........,.......
I svaki pravi liječnik/iscjelitelj neće se ograničiti na to da je samo njegova metoda jedina i prava.
ovisno o osobi i prirodi bolesti ljudi će nekada trebati jedno nekada drugo, ili treće. treba biti openminded, i nikada ne odustati od liječenja.
medicina je znanost, ali i umjetnost.

I što je najvažnije, "the Art is achived by the work of love."

"Where there is no love, there is no Art"

jedan od mojih najvećih učitelja, Paracelsus

Zadnje uređivanje luiz : 26.01.2009. at 20:25.
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 20:51   #8
Solaris.

Quote:
vidi li se elektromagnetsko zračenje? ne, ali ipak postoji...
A vjerujemo da postoji, jer je dokazivo. Jeli homeopatija dokaziva? I to statisticki? Vjerovatno jeste. No, moramo ici dalje. Znanstveno istrazivati ideje i principe homeopatije. Osobno se slazem sa idejom negativne povratne sprege. Jer tako funkcionira organizam.

Quote:
zašto "znanstvenici" odbacuju homeopatiju i slične sustave liječenja?
zato što se boje da ako je homeopatija točna, da bi onda sve ono u što su vjerovali palo u vodu.
Mozda, no to su samo pretpostavke. Mene jedino zacudjuje ideja o razrjednju. To me fakat zbunjuje. I u svezi toga, volio bih imati nekakvu studiju koja bi se orjentirala na taj vid homeopatije.

Quote:
Još da spomenem da je Hahnemman, začetnik homeopatije uspješno liječio ljude od kolere homeopatijom
Od lijecnika koji se bave homeopatijom, cuo sam da homeopatija ne moze u nikojem slucaju biti supstitucija antibioticima. I to isto tako itekako ima smisla. A ova izjava je po mom misljenju, vrlo upitna. btw, sto znaci uspjesno?

Quote:
PS. nje mi jasno kako misliš strukture koje profitiraju iz toga ????!!!!!
pa homeopatija je toliko jeftin način liječenja, da stvarno ne znam tko bi mogao profitirati
Netko je spomenuo da skola homeopatije kosta opake cifre. Stvara se trziste oko licenci i tome slicno. I to su ljudi koji profitiraju iz cijele price. To sto ti vjerujes u homeopatiju, tvoje je pravo. No farmaceutska industrija ogroman dio para izvuce iz ekipe na raznim oblicima placeba. Jer je i sam placebo vrlo jaka stvar.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 21:05   #9
Quote:
illegale kaže:


Od lijecnika koji se bave homeopatijom, cuo sam da homeopatija ne moze u nikojem slucaju biti supstitucija antibioticima. I to isto tako itekako ima smisla. A ova izjava je po mom misljenju, vrlo upitna. btw, sto znaci uspjesno?

Netko je spomenuo da skola homeopatije kosta opake cifre. Stvara se trziste oko licenci i tome slicno. I to su ljudi koji profitiraju iz cijele price. To sto ti vjerujes u homeopatiju, tvoje je pravo. No farmaceutska industrija ogroman dio para izvuce iz ekipe na raznim oblicima placeba. Jer je i sam placebo vrlo jaka stvar.
A od kojih liječnika koji se bave homeopatijom?

naravno, ako netko sad dobije neku tešku bakterijsku infekciju, neće se liječiti samo homeopatijom, nego i antibioticima. Ali ljudi prije nisu imali tog izbora. uspješno- preživljavanje, izlječenje.

A što se tiče škola i fakulteta homeopatije, tu su cijene kao i svuda različite, ali sigurno nisu više od cijena nekih drugih fakulteta (vani).
Homeopatija se uči cijeli život, i stalno usavršava.

ne znam kolike su cijene, ali znam da homeopatske škole traju 4/5 godina, i da studenti moraju uložiti i srce i dušu u to što rade.

Ako se već na milijune ljudi liječi homeopatijom i zadovoljno je, onda to ne može biti neka prevara i magija.

Jednom sam na netu našla neke francuske sitove u kojima se na matematičko fizikalni način objašnjavalo djelovanje homeopatije, ako ih ponovo nađem, I'll let u know

Btw, zašto tebe odjednom tako zanima homeopatija?

želiš li probati?


P:S: ja ne vjerujem u homeopatiju, ja ZNAM da homeopathy works
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 21:17   #10
Quote:
naravno, ako netko sad dobije neku tešku bakterijsku infekciju, neće se liječiti samo homeopatijom, nego i antibioticima. Ali ljudi prije nisu imali tog izbora. uspješno- preživljavanje, izlječenje
Do pojave penicilina, cesnjak je bio najbolji lijek. Zato je taj tip bio u zavidnoj poziciji da pokaze djelotvornost homeopatije. no, danas su antibiotici ipak neprikosnoveni u lijecenju akutnih upala. Drugo su kronice. Sto se tice pulmoralnih primjera, to mi prlicno ima smisla. Jer su to vrlo dugotrajne infekcije. Koje su ni vrti ni mimo. I tada homeopatija koja natjera organizam kaze ode vrit, vrlo lako moze pomoc u lijecenju takvih infekcija.

Quote:
Ako se već na milijune ljudi liječi homeopatijom i zadovoljno je, onda to ne može biti neka prevara i magija
Upravo zato, znanost bi se trebala malo vise fokusirati na homeopatski vid lijecenja. Da se primjene ok principi. Usput, metodologija kojom raspolaze znanost je vrlo jako oruzje koje bi bilo lijepo iskoristiti u homeopatiji.

Quote:
Btw, zašto tebe odjednom tako zanima homeopatija?
To mi je vise manje struka.

Quote:
P:S: ja ne vjerujem u homeopatiju, ja ZNAM da homeopathy works
Ne postoji vjernik koji vjeruje. Jer svi vjernici naprosto znaju .
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 22:12   #11
Quote:
Solaris kaže:
Jednom sam na netu našla neke francuske sitove u kojima se na matematičko fizikalni način objašnjavalo djelovanje homeopatije, ako ih ponovo nađem, I'll let u know
Voljela bih to pročitati. Pokušat ću malo i sama potražiti.

Žao mi je što nemam dovoljno znanja iz ovog područja, tako da se nalazim u poziciji (ne)vjernika. Nemam određen stav.

To što se svakom pacijentu pristupa individualno i što se kod određivanja lijeka uzima u obzir kompletna ličnost sigurno je prednost u odnosu na klasičnu medicinu. Vjerojatno bi i alopatija imala bolje rezultate s tako iscrpnim anamnezama i bez gubljenja iz vida činjenice da ljudi nisu fizički podijeljeni na područja kojima se bave određeni specijalisti.

Nešto mi nije jasno kod homeopatskih lijekova.
Ako zanemarive koncentracije neke tvari, unesene u pravilnim vremenskim razmacima, u nekom periodu, imaju vrlo jak utjecaj na organizam, onda se pitam što je s tvarima iz okoliša s kojima se susrećemo svakodnevno? Liječe li nas neki otrovi iz okoliša a da mi to niti ne znamo? Ili nas samo truju, što znamo?
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 22:26   #12
Quote:
VelmaX kaže:
Voljela bih to pročitati. Pokušat ću malo i sama potražiti.

Žao mi je što nemam dovoljno znanja iz ovog područja, tako da se nalazim u poziciji (ne)vjernika. Nemam određen stav.

To što se svakom pacijentu pristupa individualno i što se kod određivanja lijeka uzima u obzir kompletna ličnost sigurno je prednost u odnosu na klasičnu medicinu. Vjerojatno bi i alopatija imala bolje rezultate s tako iscrpnim anamnezama i bez gubljenja iz vida činjenice da ljudi nisu fizički podijeljeni na područja kojima se bave određeni specijalisti.

Nešto mi nije jasno kod homeopatskih lijekova.
Ako zanemarive koncentracije neke tvari, unesene u pravilnim vremenskim razmacima, u nekom periodu, imaju vrlo jak utjecaj na organizam, onda se pitam što je s tvarima iz okoliša s kojima se susrećemo svakodnevno? Liječe li nas neki otrovi iz okoliša a da mi to niti ne znamo? Ili nas samo truju, što znamo?

naravno, u bilo kojoj metodi liječenja najbolje je čovjeka gledati holistički

na drugo pitanje teško je odgovoriti, jer se opet vraćamo na submolekularnu razinu.
Ukratko, homeopatski lijek na neki način ponovo aktivira imunitet da se bori protiv bolesti i izbaci je iz organizma. To je razlog zašto slično liječi slično.
 
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 00:06   #13
Quote:
naravno, u bilo kojoj metodi liječenja najbolje je čovjeka gledati holistički

na drugo pitanje teško je odgovoriti, jer se opet vraćamo na submolekularnu razinu.
Ukratko, homeopatski lijek na neki način ponovo aktivira imunitet da se bori protiv bolesti i izbaci je iz organizma. To je razlog zašto slično liječi slično.
e, al da bi sve to prebacili iz sfere rekla kazala, bilo bi fakat ok da neko izbaci neku referencu. btw, ostao sam bez passa na medlinu. ima li ko pass?

Quote:
Ako zanemarive koncentracije neke tvari, unesene u pravilnim vremenskim razmacima, u nekom periodu, imaju vrlo jak utjecaj na organizam, onda se pitam što je s tvarima iz okoliša s kojima se susrećemo svakodnevno? Liječe li nas neki otrovi iz okoliša a da mi to niti ne znamo? Ili nas samo truju, što znamo?
odatle moja teorija, da ako zelis zivjeti sto godina, osim sto moras popit dva necega alkoholnoga, isto tako i zapaliti pljugu ili joint.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 00:23   #14
Solaris de molim te nabaci link na jedno takvo istrazivanje. I da je publicirano u nekom OZBILJNOM casopisu. A ne na www.homeopatija.com ili sl. Znaci povjerljiv izvor informacije!
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 00:35   #15
gle, nisam ni znala da taj naš site postoji!

već sam dala par linkova, gore, i ako se sjetim tih povjerjivih siteova, dat ću ih....samo teško je naći nešto stvarno kvalitetno u hrpi informacija.

ali ako netko ima neka specifična pitanja o homeopatiji, stojim na usluzi, trudit ću se odgovoriti najbolje što znam.
 
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 00:49   #16
razumijem te, ali ja za sad nemam ništa bolje, kao što sam rekla, nisam znanstvenik ni statističar, nego kliničar, pa se više usmjeravam na to. na žive ljude

tražit ću...
 
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 13:51   #17
Quote:
AxMi-24 kaže:
I da je publicirano u nekom OZBILJNOM casopisu.
da ovo bi i mene zanimalo.

nego, ne znam kakva je legislativa u Fr, ali znam da ljudi ovdje koriste rijec homeopatija za sve i svasta npr, ako netko ide kupiti nekakav biljni preparat, ondah kaze "homeopatski lijek"... a to nije to. homeopatski pripravak (koliko su mene naucili) je voda (u kojoj je neka tvar vrlo, vrlo razrjedjena i ta tvar nije nositelj aktivnosti jer je u premaloj koncentraciji).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 15:28   #18
ljudi, jel ima ko pass za medline.com?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 15:38   #19
Quote:
illegale kaže:
ljudi, jel ima ko pass za medline.com?

na www.ncbi.nlm.nih.gov moze svatko ici i mozes videti abstrakte i besplatne clanke.
za placajuce clanke treba pass (koji ti ne mogu dati jer njihov server automastki prepoznaje nase kompjutere iz instituta).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 10:48   #20
Talking solaris - hocu hyoscyamus n.

Quote:
by wild solaris..jedan od mojih najvećih učitelja, Paracelsus
Alles ist gift und nichts ohn gift, allein die dosis macht, dass eyn gift keyn gift ist [b)Paracelsus[/b]

Sve je otrov i nista bez otrova, jedino doza chini da otrov nije otrov.

-------------

Quote:
by illegaleA vjerujemo da postoji, jer je dokazivo. Jeli homeopatija dokaziva? I to statisticki? Vjerovatno jeste. No, moramo ici dalje. Znanstveno istrazivati ideje i principe homeopatije.
Ma ne morate vi nikud dalje. Nemojte, bogati, mijesati se svugdje. Nitko od vas, nazovi.znanstvenika ne trazi da vjerujete u nesto sto nikada a mozda ni tada necete razumjeti. A kad uspijete razumijeti, onda vise necete toliko forsirati tu nemilu rijec: znanstveno


http://www.guna.it/eng/ricerca/indice.htm



http://www.holisticmed.com/www/www.html

Pa onda - - shifjeli
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.