Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2013., 13:28   #21
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Cijene kuca - fascinantno . Prodao sam mali apartman u Spanjolskoj i kupio tri velike nove kuce u Cancunu za tu istu lovu .
Pa baš mi ne izgleda da možeš dobiti tri ovakve kuće za cijenu malog apartmana u Španjoskoj.

http://www.viviun.com/Real_Estate/Mexico/Cancun/
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 13:33   #22
kuce

Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Pa baš mi ne izgleda da možeš dobiti tri ovakve kuće za cijenu malog apartmana u Španjoskoj.

http://www.viviun.com/Real_Estate/Mexico/Cancun/
pa ne bas takve ali i ja sma gledala online i vidjela da se lijepe kuce mogu kupiti i za 70tak tisuca Dolara...
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 15:02   #23
Canada

Priroda... zelenilo, parkovi, sume, prelijepe kuce.
Mogucnost skolovanja.
Sjeticu se jos...
zlatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 13:59   #24
E ovdje mi se svida to sto ljudima nije bitno da imaju svoju kucu vec vecina po cijeli zivot zivi u iznajmljenom stanu, ne kupuju brendirano, vecini je gust kupiti nesto full jeftino i ganjati second hand shop,to sto ne moraju zrtvovati sve i svasta da bi otisli 2x godisnje na odmor na tajland ili dominikansku. svida mi se i ta internet kupovina i dostava.

Izbor.
Ovdje mi se najvise od svega svida izbor. Koncerata koliko hoces, izlozbi koliko hoces, to mi je prava fantazija i uzitak ovdje.

Svida mi se sto se s nekim mozes naci da idete na izlozbu umjesto u kavanu ili usrani shopping centar.
Svida mi se kako je brzo moguce doci s jednog na drugi kraj grada.
Svidaju mi se i brojni popusti vlakova pa tako uvijek za vikend mozes otici negdje.
E, a uzasno mi se svida i povezanost odavde s ostatkom svijeta. Prakticki svugdje mozes otici bez presjedanja.
A svida mi se i sto mozes ici na razna doskolovavanja koja se onda cijene. Cak i ako je tecaj. Njima je to bitno. Svida mi se sto za puno stvari razgovaraju s tobom osobno da vide koliko si motiviran, za faks, skolu, tecaj, stan, posao te na temelju toga donose vecinu odluke.
Breaking locks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 23:05   #25
Svidja mi se sto su stariji ljudi vrlo aktivni. Bave se sportskim aktivnostima, putuju, voze auta, znaju koristiti kompjutere i slicno.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 08:54   #26
Sviđa mi se šta svi imaju para za gotovo sve šta požele, mogu putovati i roditi petoro djece i u svemu tome biti jako bezbrižni. Sviđa mi se šta se žene ne sređuju toliko i šta nisu opterećene fizičkim izgledom. Sviđa mi se nenasilnost i poštivanje pravila. Sviđa mi se šta je normalno furati djecu svugdje sa sobom bez obzira na to koliko su mala, posve je normalno da u avionu vrišti desetoro djece i nitko se ne obazire. Sve se može obaviti putem interneta, brzo i lagano. Riječ je o Norveškoj.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 10:20   #27
Sta ne zanima svakog susjeda i nezna svaki susjed, kada sam se digla, kada napustila kuci, kada i kako se vratila itd. (i kada prnula).

Sta kada iman nabaviti neki papir idem u ustanovu povucem broj i cekam lipo red i ako sam dobila broj 25 bit cu sigurno medu prvih 30! A ne ka u HR gdje cekas ako ne podplatis ili nemas vezu za neke pizdarije cili dan ako nemoras i doci drugi put.

Isto vazi za zdravstvo, reda se po hitnosti bolesti a ne po tome dali sam setrama i Doktorima dala koju kn ili €!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 23:21   #28
Svidja mi se sto te svak pusti na miru ako i kad ti je to potrebno, umjesto da dosadjuje.
Svidja mi se usluga i postovanje tokom kupovine (umjesto da hoda neko za tobom i ne da ti sekunde mira da pregledas stvari).
Svidja mi se prakticnost - ljudi nisu obuzeti sta komsija misli, nego traze ono sto je za njih i njihovu familiju prakticno (od zivota pa na dalje).
Svidja mi se sto stariji ljudi nastoje koliko god mogu da su u toku po pitanju tehnologije i sve sto im zivot nudi, a nisu bili u mogucnosti da iskoriste u mladjim danima.
Svidja mi se sto se ne moras maknuti iz stana/kuce, a mozes sve odraditi a da ne mrdnes nigdje (od kupovine pa do placanja racuna).
Svidja mi se organizovan prevoz gdje zivim.
Volim sve mlijecne proizvode i njihov izbor, nisu kao na nasim podrucjima TRAJNI nego imaju rok svog trajanja.
Svidja mi se sto postoje zakoni koji se postuju, sto policija radi svoj posao i znas da ti ne pomaze prica, niti potplacivanje ako te zaustave, nego djelima pokazujes ko si i sta si.
Svidja mi se sistem skolovanja: odradis pismene ispite pod sifrom, a ne imenom. Dobijas ono sto zasluzujes, nema kupovanja diploma i tih fazona.
Svidja mi se sto je sistem takav da se mogu studiji i posao kombinovati.
Svidja mi se sto se kroz studentske dane mozes i moras uciti da stanes sam na svoje noge, umjesto da se roditelji lome do svoje 50.e godine da skoluju sve i opet im na kraju sva djeca zive pod istim krovom i od "mamine i tatine" plate.
Svidja mi se besplatan sistem skolovanja od 1. razreda pa citava srednja skola.
Svidja mi se zdravstveni sistem i gdje nema potplacivanja, a dobijas njegu kao da si im dao milion.
Svidja mi se da sve i da hoces da uvalis koju kronu doktoru NE POMAZE i da to on zakonski NE SMIJE prihvatiti.
Svidja mi se sto se ljudi ponose svoga porijekla, nacije i ponosni su na svoju zemlju, produkte (cokolade njihove su najbolje, djaba im hvaliti njemacke ili bilo koje, samo primjer).

Ima mnostvo toga i drago mi je da zivim gdje zivim. Norveska je u pitanju.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 22:45   #29
Engleska.

Oduševljava me koliko više cijenim sunčane dane nego u Hrvatskoj također dostupnost raznih namirnica koje omogućavaju puno veću šarolikost kuhanja i isprobavanja recepata, i obavezno pristojnost! Nije me strah da će biti nadrkani prema meni i svakodnevne interakcije s ljudima su puno ugodnije.

Jako mi odgovara njihov mentalitet i način života, nadam se da ću ostati ovdje duže vrijeme.
Sadie G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 09:41   #30
Italija

Prije nego se raspisem na suprotnoj temi..da pohvalim ono sto ima dobrog u Italiji
Hrana i kultura hranjenja je odlicna...tu su stvarno maheri....znaju na 100 nacina pripremiti svaku namirnicu( patlidjani, tikvice, pohane zelene rajcice, punjene ljute papricice s tunom i kaperima, ) Da ne spominjem tjesteninu i rizote na 10000nacina ...nikad nisam voljela tjesteninu jer u Hr ju neznaju napraviti...prekuhaju , ne dodaju sol u vodu pri kuhanju i uvijek ispadne vodenasta i bljutava Jos jaca strana su im glavna jela...meso...riba....
Jako su osjetljivi da jedu svjeze...tjesteninu ce ti zakuhati 15 min prije serviranja i ne drze je u frizideru ono kaj ostane, vec bace u kompost.
Volim sto skoro svaki Bar priprema svoje tople kroasane ujutro i privuce te miris istih i sto je cijena povoljna...za Cappuccino i jos topli kroasan potrosim samo 2 eura. Vec u 9 sati ce poceti pripremati friske sendvice, tako da za rucak ima friska ponuda pred tobom napravljena i sam biras umake koje zelis u njih...a ne da kupis sendvic pun majoneze od koje ti pozli. Svidja mi se sto se moze rucati u svim restoranima za 10 €ili manje i to nisu gotova jela iz mikrovalne vec svjeze pripremljena dnevna jela ( npr. Rizoto ili tjestenina, glavno jelo sa zara po izboru, povrce sa zara ili iz pecnice i voda za 8,50€ u centru Milana...skrivena ulicica za domace i one koji rade u zoni
Isto volim ponudu voca i povrca...svjeze ribe i sireva....fantasticna i super povoljne cijene.
Osim hrane.... da, ZDRAVSTVO...ali samo na sjeveru It je super....u bolnici dobijes jelovnik dan ranije kako bi izabrala sto zelis za slijedeci dan...po dvije osobe u sobi sa svojin Wc...uz doplatu mozes dobiti samo svoju sobu..iako nem guzve pa se cesto desi da si sama u sobi i bez da to trazis. Wc naravno sa 3 vrste papira i sapuna i sve pociste 2x dnevno i svaki dan promijene posteljinu.Sve to sam imala cak i u vrijeme kad moj suprug nije radio...bez da smo platili ista ili nadoplatili...samo zato sto je on Talijan.
Skolovanje im je besplatno...prezadovoljna sam sa javnom skolom gdje idu moja djeca...uciteljice su fantasticne...iako su malo placene..tu primaju 1200mjesecno...rade sa srcem...uvijek ih vode na neke izlete...priredjuju dogadjanja...priredbe..kazalista..kreativni radovi sa recikliranim materijalima....
Svidja mi se i reciklaza na 5 djelova...papir, staklo, plastika i konzerve, kompost te crna vreca za sve ostalo.
Italico is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 10:12   #31
Italija...zaboravih najvaznije...OBITELJ

Raspisala sam se o sitnicama kojih sam se nacitala prije i zaboravila na ono najvaznije sto me najvise privuklo...obitelj...obiteljski odnosi...obiteljski odgoj i postivanje roditelja
Iznenadilo me koliko postovanja imaju prema svojim roditeljima...uvijek ce poslusati njihov savijet jer znaju da je dan s ljubavlju i nece odgovoriti tipa " ma kaj ti znas, vi starci ste staromodni, isl"...
Obitelj im je na prvom mjestu i poslodavci i zakon ovdje tolerira puno izostanaka s posla za obiteljske probleme, bolesti...npr moras odvesti mamu u bolnicu na pregled dobijes slobodan placeni dan ( ako ne radis za malog privatnika, naravno)...
Bozic im je svet obiteljski praznik i nitko ne izlazi tad s prijateljima vec se uziva u obiteljskom zajednistvu ( dok bi ja u Zgb. Navecer na Bozic uvijek izasla s frendicama na cugu )....ovdje te gledaju ko beskucnika ako za Bozic nisi doma sa svojima. I prijatelji i posao su uvijek na drugom mjestu...nikad na prvom
Italico is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 21:34   #32
Uk v IT

Quote:
Italico kaže: Pogledaj post
Prije nego se raspisem na suprotnoj temi..da pohvalim ono sto ima dobrog u Italiji
Hrana i kultura hranjenja je odlicna...tu su stvarno maheri....znaju na 100 nacina pripremiti svaku namirnicu( patlidjani, tikvice, pohane zelene rajcice, punjene ljute papricice s tunom i kaperima, ) Da ne spominjem tjesteninu i rizote na 10000nacina ...nikad nisam voljela tjesteninu jer u Hr ju neznaju napraviti...prekuhaju , ne dodaju sol u vodu pri kuhanju i uvijek ispadne vodenasta i bljutava Jos jaca strana su im glavna jela...meso...riba....
Jako su osjetljivi da jedu svjeze...tjesteninu ce ti zakuhati 15 min prije serviranja i ne drze je u frizideru ono kaj ostane, vec bace u kompost.
Volim sto skoro svaki Bar priprema svoje tople kroasane ujutro i privuce te miris istih i sto je cijena povoljna...za Cappuccino i jos topli kroasan potrosim samo 2 eura. Vec u 9 sati ce poceti pripremati friske sendvice, tako da za rucak ima friska ponuda pred tobom napravljena i sam biras umake koje zelis u njih...a ne da kupis sendvic pun majoneze od koje ti pozli. Svidja mi se sto se moze rucati u svim restoranima za 10 €ili manje i to nisu gotova jela iz mikrovalne vec svjeze pripremljena dnevna jela ( npr. Rizoto ili tjestenina, glavno jelo sa zara po izboru, povrce sa zara ili iz pecnice i voda za 8,50€ u centru Milana...skrivena ulicica za domace i one koji rade u zoni
Isto volim ponudu voca i povrca...svjeze ribe i sireva....fantasticna i super povoljne cijene.
Osim hrane.... da, ZDRAVSTVO...ali samo na sjeveru It je super....u bolnici dobijes jelovnik dan ranije kako bi izabrala sto zelis za slijedeci dan...po dvije osobe u sobi sa svojin Wc...uz doplatu mozes dobiti samo svoju sobu..iako nem guzve pa se cesto desi da si sama u sobi i bez da to trazis. Wc naravno sa 3 vrste papira i sapuna i sve pociste 2x dnevno i svaki dan promijene posteljinu.Sve to sam imala cak i u vrijeme kad moj suprug nije radio...bez da smo platili ista ili nadoplatili...samo zato sto je on Talijan.
Skolovanje im je besplatno...prezadovoljna sam sa javnom skolom gdje idu moja djeca...uciteljice su fantasticne...iako su malo placene..tu primaju 1200mjesecno...rade sa srcem...uvijek ih vode na neke izlete...priredjuju dogadjanja...priredbe..kazalista..kreativni radovi sa recikliranim materijalima....
Svidja mi se i reciklaza na 5 djelova...papir, staklo, plastika i konzerve, kompost te crna vreca za sve ostalo.
jaooo bas ti zavidiiiim!!! mi tako sve to u UK faliii!..
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 04:18   #33
Svidja mi se sto u Kanadi cesto zimi nestane struje.

Prvo ustedio sam na grijanju. Drugo, citav dan sam se hranio kod rodbine.

Super stvar. Trebalo bi nestajati struje cesce i trajati dulje. Ali i ovako je dobro.
__________________
Dictionary is the only place that success comes before work.
Maped444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 19:12   #34
Sjeverozapadna Europa (vrijedi za skoro sve zemlje):

- korektni i točni ljudi, pogotovo u poslu - nema muljanja, kombinacija iza leđa, i drže se dogovora
- pravosuđe i državne institucije - nije savršeno, ali dojam mi je da nema ništa preko veze, nema privilegiranih, svi su jednaki, i sve je efikasnije nego u hr
- korektne plaće i uplata plaće točno na dan kad treba, nikad nije kasnila niti sam čuo od drugih na drugim mjestima da im je kasnila plaća
- profesionalnost na poslu i zdrav odnos s kolegama - nema ogovaranja, podmetanja, i stvaranja klanova, kao što je čest slučaj u hrv. firmama, a pogotovo u hrv. državnim institucijama
- tolerancija, visoka razina osobnih sloboda, i nitko ti ne gura nos u tvoj život. Nitko te ne odmjera i osuđuje na temelju banalnih stvari.
- javni prijevoz - točan, nije skup, i sve je dobro povezano. I postoje servisi na netu gdje upišeš dvije adrese i prikaže ti plan od vrata do vrata s različitim vrstama prijevoza. To mi strašno fali u Zagrebu.
- ljudi nisu materijalisti i preseratori kao u Hrvatskoj, a nisu ni umišljeni (osim što su ponekad ignorantni)
- jednakost i nedostatak striktne hijerarhije u firmama - ne živim u iluziji da svi vrijedimo jednako (osim naravno pred zakonom), ali sviđa mi se što i najniže rangirani zaposlenik u firmi može biti saslušan i njegovo mišljenje se iskreno cijeni, te to što se šefove može kritizirati bez sankcija
- nema nacionalizma i pretencioznog patriotizma. Ljudi vole svoju državu, ali se ne smatraju superiornima u odnosu na druge nacije i države, i ne misle da su vrijedniji od nekog drugog samo na temelju nacionalnosti
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 05:29   #35
Ovo zadnje sto si napisao je sasvim netocno
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 05:47   #36
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje sto si napisao je sasvim netocno
Mozes li elaborirati, molim te?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 06:36   #37
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Mozes li elaborirati, molim te?
Na primer velika vecina Nizozemaca mrzi Njemce .Za vecinu gradjana tih sjeverozapadnih naroda mi sa balkana kao i narodi iz bivseg istocnog bloka smo manje vrijedni ljudi i moramo stalno dokazivati da mismo hladnokrvni ubojice ili lopovi koji su dosli u njihovu zemlju da bi se bavili kriminalom ili raditi za duplo manju placu od njihove isti posao . Ima toga jos.
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 07:00   #38
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Pa baš mi ne izgleda da možeš dobiti tri ovakve kuće za cijenu malog apartmana u Španjoskoj.

http://www.viviun.com/Real_Estate/Mexico/Cancun/
Cijena kuca mozes pogledati na www.vivastreet.com.mx . Cijene koje su realne , ne na prvoj liniji uz more ,jer je apartman u SP bio na kilometar od mora. U medjuvremenu su se cijene u Spanjolskoj prepolovile , a u Cancunu su porasle za 20tak%
Za dobru kucu od 150 kvadrata u dobrom kvartu treba platiti oko 100.000 dolara .Kad je euro bio jak mene su iste kostale od 53 do 63 000 eura .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 11:31   #39
Nacionalizma i osjecaja superiornosti ima svugdje. Samo je pitanje koliko je to na otvorenom. Naravno ne pricam da su svi takvi, pricam o pojedincima.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 11:33   #40
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Na primer velika vecina Nizozemaca mrzi Njemce .Za vecinu gradjana tih sjeverozapadnih naroda mi sa balkana kao i narodi iz bivseg istocnog bloka smo manje vrijedni ljudi i moramo stalno dokazivati da mismo hladnokrvni ubojice ili lopovi koji su dosli u njihovu zemlju da bi se bavili kriminalom ili raditi za duplo manju placu od njihove isti posao . Ima toga jos.
U tome se slažem, no nisam mislio na to. Skoro svaki narod ima averziju prema jednom ili više naroda, iz povijesnih, gospodarskih ili nekih drugih razloga. Npr. Kinezi Japance, Norvežani Šveđane, Makedonci Albance ... Popis je podugačak.

Međutim, ja sam mislio na općenitu superiornost (mentalitet "mi iznad svih").
Npr. u Hrvatskoj vladaju raširena mišljenja bez pokrića da su npr. Hrvati najbolji radnici u inozemstvu, hrv. fakulteti i inženjeri vrlo cijenjeni vani, da je to najljepša zemlja na svijetu, ma mi smo najbolji a svi ostali su dva koplja ispod
O tome pričam. Nema ništa loše u tome biti patriot, dapače, ali kad to graniči s nacionalizmom, subjektivnošću i isključivošću onda je to ružno.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.