Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2012., 06:46   #3281
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

probao bih ukratko iznijeti svoj problem.

Radim 24 godine u jednom velikom dd.
.......
......
Dakle, s obzirom na navedene članke Zakona, da li moj Ugovor krši isti i da li imam šanse pobiti navedene stavke?
za vas je ovdje bitan čl.7 zakona o radu po kojem se primjenjuje pravo povoljnije za radnika, dakle bez obzira što je ug.o radu definiran kraći otkazni rok i manja otpremnina, vi imate pravo na otkazni rok i otpremninu u skladu sa zakonom o radu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 07:37   #3282
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
za vas je ovdje bitan čl.7 zakona o radu po kojem se primjenjuje pravo povoljnije za radnika, dakle bez obzira što je ug.o radu definiran kraći otkazni rok i manja otpremnina, vi imate pravo na otkazni rok i otpremninu u skladu sa zakonom o radu

Eh, upravo sam tako i ja zaključio.

Hvala lijepa!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 10:42   #3283
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prijateljica dobila Poslovno uvjetovani otkazu ugovora o radu sa 27.07 i otkaznim rokom od 15 dana, s time da je odmah dobila rijesenje za godisnji odmor u trajanju od 22 radna dana kojeg zapocinje 30.07. a zavrsava 29.08., po rijesenju o poslovno uvjetovanom otkazu dana 15.08. pocinje joj teci otkazni rok,
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
za vas je ovdje bitan čl.7 zakona o radu po kojem se primjenjuje pravo povoljnije za radnika, dakle bez obzira što je ug.o radu definiran kraći otkazni rok i manja otpremnina, vi imate pravo na otkazni rok i otpremninu u skladu sa zakonom o radu
knjiza@: zahvaljujem na dobrodosloj informaciji, kod nje u ugovoru o radu pise da je otkazni rok 15 dana, kako ima neprekinutog staza (zajedno sa otkaznim rokom) preko dvije godine, prema clanku 114. ima pravo na otkazni rok od mjesec dana i dva tjedna, znaci prema clanku 7. zakona o radu najpovoljnije je za nju da joj produze otkazni rok (ipak je to placa vise).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:47   #3284
ugovor o čekanju

Dobar dan
ako mi moze noko pomoć
u firmi sam 9 godina, nisam primia placu od 2 mj., a u 04mj sam otišao na kompletni godisnji odmor ii iza toga na čekanje koje starta 03.05 u trajanju od max 3mj i znaci traje do 03.08 ali do danas nisam obavjesten o mom stanju u firmi.
Dakle meni je ugovor istekao, ja vise nisam zaposlen u toj firmi? Trebam li dobiti ili tuziti za te neisplacene place? Što sa otpremninom? Imam li pravo na naknadu sa biroa?
Molim ako može pomoć
pozdrav
denybegood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 14:21   #3285
Dali je to bilo bas cekanje (na 70% od place), jesi dobio kakvo rijesenje za to cekanje sta je pisalo......zar nisi imao otkazni rok.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 23:33   #3286
Ugovor je bia normalno o cekanju, samo nije bia na 70% od place nego su svi imali 2800kn, i bilo je određeno da taj ugovor traje 3mj tj. do 03.08 nakon toga u ugovoru pise da se ili vracam u radni odnos ili dobivam otkaz
dakle ja sam sad po tome u otkazu a iz firme se niko nije javia u vezi ugovora, da li ja iman pravo na te place, na otpremninu ili na naknadu sa biroa?
denybegood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 08:36   #3287
Povjerenik zaštite na radu

U našoj firmi su se povjerenici zaštite na radu birali na temelju odluke sindikata kojeg bi potvrdila središnjica u Zagrebu. Jer postojeći zakon kaže da se oni mogu birati preko sindikata, a također se mogu ustoličiti na to mjesto izborima.
To obično funkcionira kada je sve u redu. Ako nešto ne biva u redu, onda strana kojoj to ne odgovara može povući tu problematiku i dovesti do toga da ne priznaje neke stvari. Naime, direktor firme je smijenio jednog od šefova, ali je tek poslije mjesec dana shvatio da je on povjerenik zaštite na radu i da je takva osoba zaštićena postojećim zakonom. Zbog toga je direktor donio akt o nepriznanju takvih povjerenika o zaštiti na radu jer oni nisu ustolićeni izborima u firmi, nego su izabrani sa strane sindikata. Nije mi jasno da su hrvatski zakoni tako nedorečeni da ih netko može tumačiti kako je u njegovom interesu !!??

Najgora stvar što je tako nešto i sud priznao, tako da je dotičnom šefu "skinuo zaštitni imunitet" i čovjek je izgubio spor. A spor je bio u tome što je smijenjeni tražio da i dalje ima istu plaću šefa, iako taj posao više ne radi.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 14:12   #3288
Quote:
denybegood kaže: Pogledaj post
Ugovor je bia normalno o cekanju, samo nije bia na 70% od place nego su svi imali 2800kn, i bilo je određeno da taj ugovor traje 3mj tj. do 03.08 nakon toga u ugovoru pise da se ili vracam u radni odnos ili dobivam otkaz
dakle ja sam sad po tome u otkazu a iz firme se niko nije javia u vezi ugovora, da li ja iman pravo na te place, na otpremninu ili na naknadu sa biroa?
Prvo i osnovno moras otici u firmu i utvrditi vaš pravi status. Neznam dali je taj ugovor o cekanju dokumenat na temelju kojeg se mozes prijaviti na burzu (mozete otici na burzu pitati, za prijavu na burzu imate 30 dana.
Kako otkaz nije skrivljn s vaše strane imate pravo i na naknadu s burze, da bi to ostvarili morate donjeti prosjek place zadnja tri mjeseca.
Normalno da imate pravo na plaće. Za tužbu nije kasno kada se traže novčana potraživanja jer zastarijevaju za tri godine. Sto se tice otpremina imate pravo prema članku 119. Zakona o radu, na isplatu 1/3 od bruto prosjeka zadnja tri mjeseca pomnoženo sa godinama neprekinutog rad u toj firmi (9 godina).

Svakako prvenstveno morate otici u firmu rijsiti svoj status i dobiti odgovarajuće papire, podignuti zaključenu radnu knjižicu i odjavu sa zdravstvenog, jer u roku mjesec dana morate rijasiti zdravstveni ststus.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 14:54   #3289
Postoji li osnova za tužbu u slučaju kada poslodavac kasni s plaćanjem 2 mjeseca, a radi se o povremenom radu?
Koliko se najviše može kasniti s naplatom u ovom slučaju?
Znam da se kod redovnog rada treba platiti najkasnije 15 dana u idućem mjesecu (za predhodni mjesec), ali vrijedi li to isto za povremeni rad?
nuklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 21:59   #3290
pozdrav

na bolovanju sam bio 10 dana zbog ozljede na radu ,i odnesem danas doznake u OŠ a ravnatelj me doslovno napao kako sam ostavio radne kolege na radnom mjestu na cjedilu i sl... pa alo meni je moje zdravlje vaznije od radnih kolega,mislim sta sebi ljudi umisljaju,kaze mogli smo se dogovorit a ne da uzimam bolovanje. stvarno nam je drzava u banani
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 11:27   #3291
Nema plaće

Pozdrav!
Ovako imam jedan problem (tj. ne ja nego moja sestra)
Sestra mi je frizerka po zanimanju. Kada je završila srednju školu otišla je volontirati u jedan frizerski salon. Nakon što je odradila jednu godinu šefica joj je ponudila ugovor na 3 mj. s radnim vremenom od 4 sata na dan za nekih 1000kn +/- E sad problem je to što ona radi 8 sati a plaće nema....
Što napraviti u ovakvoj situaciji?
-Lycan- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 11:53   #3292
Državni inspektorat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 10:06   #3293
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
na bolovanju sam bio 10 dana zbog ozljede na radu ,i odnesem danas doznake u OŠ a ravnatelj me doslovno napao kako sam ostavio radne kolege na radnom mjestu na cjedilu i sl... pa alo meni je moje zdravlje vaznije od radnih kolega,mislim sta sebi ljudi umisljaju,kaze mogli smo se dogovorit a ne da uzimam bolovanje. stvarno nam je drzava u banani
Ako je bila ozljeda na radu onda je ravnatelj i znao da si na bolovanju, a nije valjda to saznao nakon 10 dana kad si mu donio doznake.
Balkan braco, kod nas je jos uvijek sve na dogovoru a vani se postuje zakon i propisi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 12:15   #3294
anex ugovora

bok,

da li mi tko može pomoći u ovome? kako sastaviti pravovaljan anex ugovora za djelatnika koji je prije tri mj. potpisao ugovor o radu na neodređeno sa probnim radom od 3 mjeseca, a anex ugovora se odnosi na produljenje probnog rada za dodatnih 3 mj..

hvala.

isprike ako sam postavila pitanje na krivoj temi.
Mimix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 15:14   #3295
Quote:
Mimix kaže: Pogledaj post
bok,

da li mi tko može pomoći u ovome? kako sastaviti pravovaljan anex ugovora za djelatnika koji je prije tri mj. potpisao ugovor o radu na neodređeno sa probnim radom od 3 mjeseca, a anex ugovora se odnosi na produljenje probnog rada za dodatnih 3 mj..

hvala.

isprike ako sam postavila pitanje na krivoj temi.
-napišeš stranke koje ga sklapaju
-nasloviš ga sa aneks ugovora o radu od-------(datum sklapanja prošlog ugovora)
-u prvom članku napišeš da se čl.____iz Ugovora o radu od_____mijenja i glasi
: probni rok se određuje u trajanju od ___mjeseciaju na snazi
-u drugom članku napišeš da sve ostale odredbe osnovnog ugovora ost
-potpisuju ga obije stranke
paty is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 16:01   #3296
Ako radnik ne dođe na posao 3 dana zaredom dobija (može dobiti) vanredan otkaz.

Isto tako ako plaća nije isplaćena radnik može dati otkaz i temeljem toga otkaza otići na zavod i dobijati novčanu pomoć. Ono što nisam uspio naći u ZOR-u je koliko dana plaća mora kasniti da bi radnik mogao dati opravdan vanredan otkaz?

Ugovor o radu je ugovor između dvije strane. Poslodavca i radnika. Ako je u ugovoru navedeno da je plaća do 15. u mjesecu, ne bi li bilo logično da ako plaće nema do 18. možeš to smatrati kršenjem ugovora isto kako kad ne dođeš tri dana na posao.

Hvala na odgovorima.
Nepopravljivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 00:19   #3297
imam jedno hitno pitanje, do jutra:

imam papir za zavod za zaposljavanje: " Potvrda o prestanku rada zaposlenika i o placi". Sutra ujutro moram na savjetovanje. Imam pravo na naknadu. Pitanje: da li to popunjava moj bivsi poslodavac ili teta tamo na zavodu?! nista mi nisu rekli, ali sada malo detaljnije citam i pise mb poduzeca itd. hitno dajte info ako znate! hvala
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 09:58   #3298
sumnjiv otkaz

Dakle u jednoj ZG firmi sam zaposlen 10,5 god a 20.8. sam dobio otkaz ali nitko nije gledao na socialne prilike jer po njima ja ne bih trebao dobiti otkaz, nije gledana ni stučnost zaposlenika, otpremnina može biti min prosjek 1/3 plaće puta godine staža ali može biti i max 6 bruto plaća u komadu (što meni bolje odgovara), kako se određuje ovaj iznos? Ja se ne slažem sa 1/3, imam li šanse dobiti više. Imam još pitanja pa me zanima da li mi netko može preporučiti nekog dobrog odvjetnika u Zadru i Splitu za radno pravo a inače sam član sindikata ali se bojim da oni nisu u sprezi sa firmom. Poruke mogu u inbox ili na email: [email protected] Unaprijed hvala svima koji mogu pomoći...
makarska01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:40   #3299
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
imam jedno hitno pitanje, do jutra:

imam papir za zavod za zaposljavanje: " Potvrda o prestanku rada zaposlenika i o placi". Sutra ujutro moram na savjetovanje. Imam pravo na naknadu. Pitanje: da li to popunjava moj bivsi poslodavac ili teta tamo na zavodu?! nista mi nisu rekli, ali sada malo detaljnije citam i pise mb poduzeca itd. hitno dajte info ako znate! hvala
poslodavac ispunjava koliko ja znam
__________________
......
snoopy07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 13:08   #3300
Pozdrav, imam jedno pitanje...
Radim u državnoj službi već 2 i pol godine, radim na ugovoru na određeno. Ugovor mi je bio na godinu dana, pa je produžen godinu dana, pa je nakon toga produžen 6 mjeseci, i sad će mi navodno produživati po mjesec dana. U 1. mjesecu će mi biti 3 godine da radim. Mogu li nakon te 3 godine oni mene i dalje zapošljavati na taj ugovor od mjesec dana?
Pamella_19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.