Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 16:26   #3281
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ali uvijek imaš uspješnije i manje uspješne države, tako i danas.
Ili misliš da nijedna nije dovoljno dobra i da treba globalna revolucija?
Svjetska revolucija ili ništa. Na razini državice ne isplati se uopće zajebavat.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 30.09.2017., 16:28   #3282
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Svjetska revolucija ili ništa. Na razini državice ne isplati se uopće zajebavat.
Staljin je probao sa socijalizmom u jednoj zemlji pa nije baš išlo.
zoroasterix is offline  
Old 30.09.2017., 16:30   #3283
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
ja sam neke prijedloge davao kako bi bilo dobro usmjeriti drustvo, umjesto onog universal basic income sam predlagao da sve vise usluga postanu naprosto besplatne, za pocetak telekom usluge, infrastruktura, struja, voda itd. dakle lagano jedno po jedno ubacivati u komunisticku utopijsku shemu.
To neće funkcionirat.
Alyosha is offline  
Old 30.09.2017., 16:31   #3284
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
To neće funkcionirat.
Kad si tako rijecit, sto si uopce ista napisao?
addx is offline  
Old 30.09.2017., 16:34   #3285
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Staljin je probao sa socijalizmom u jednoj zemlji pa nije baš išlo.
To ti pričam.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 30.09.2017., 16:35   #3286
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kad si tako rijecit, sto si uopce ista napisao?
Ne znam kaj ti više trebam napisat osim da to neće funkcionirat. Nema razloga koji ti meni možeš dat da me uvjeriš kako će oni na povlaštenim pozicijama dat drugima sve besplatno i time se svojih povlaštenih pozicija odreći.
Alyosha is offline  
Old 30.09.2017., 16:44   #3287
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

automatizacija ide nezaustavljivo sta god ti pisala o tome, koliko god groznu buducnost smislila, to nece sprijeciti dogadjaje, nitko nece prestati automatizirati jer netko nesto trkelja o buducnosti.
Upravo tako, slažem se u potpunosti. Napredak, budućnost, kako ćeš ne da se zaustaviti. Tisuću puta sam to napisala. Tradicionalisti i konzervativci su tragičari, ljudi koji pokušavaju zaustaviti pijesak koji im curi kroz prste.

I kao što se nije mogla zaustaviti industralizacija, tako se neće moći zaustaviti niti robotizacija.

Zato je dobro vidjeti što to u stvari znači.

Yuval Naoh Harari je napisao knjigu upravo na tu temu: Homo deus, kratka povijest sutrašnjice. Idem je potražiti u knjižarama, njegova Sapiens, kratka povijest čovječanstva jako mi se svidjela.
mravac8 is offline  
Old 30.09.2017., 16:46   #3288
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj ti više trebam napisat osim da to neće funkcionirat. Nema razloga koji ti meni možeš dat da me uvjeriš kako će oni na povlaštenim pozicijama dat drugima sve besplatno i time se svojih povlaštenih pozicija odreći.
voda je vec besplatna u irskoj npr. a mislim da ti je u jako puno zemalja ne smiju iskopcati ako ne platis.
grad varazdin je npr. davno imao besplatan internet, valjda ga ima i sad.
svedi i norvezani bi lako mogli takve stvari implementirati. moglo bi to krenuti lagano odnekud pa pruzit primjer, zasto ne. malo si previse pesimistican..
addx is offline  
Old 30.09.2017., 16:47   #3289
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Staljin je probao sa socijalizmom u jednoj zemlji pa nije baš išlo.
Ima Leteća pravo, revolucije moraju biti svjetske da bi uspjele.

Povjesničari kažu da su tijek povijesti odredile tri važne revolucije - kognitivna, agrarna i znanstvena.
mravac8 is offline  
Old 30.09.2017., 16:52   #3290
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj ti više trebam napisat osim da to neće funkcionirat. Nema razloga koji ti meni možeš dat da me uvjeriš kako će oni na povlaštenim pozicijama dat drugima sve besplatno i time se svojih povlaštenih pozicija odreći.
Zašto su parkirališta uz trgovačke centre besplatna?

U kapitalizmu besplatno se daje samo ono što će donijeti veći profit nego da se naplaćuje. Pa tako vlasnici trgovačkih centara znaju da će besplatan parking dovesti više kupaca nego da se parking naplaćuje i više kupaca će ostaviti veći profit nego da su plaćali parking.

U kapitalističkom društvu uvijek u pozandini nalaziš novac.

Besplatne internetske stranice su besplatne jer zarađuju na drugi način a da bi zarađivale na taj način potrebno im je da što više ljudi dođe na tu stranicu.
mravac8 is offline  
Old 30.09.2017., 16:54   #3291
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
voda je vec besplatna u irskoj npr. a mislim da ti je u jako puno zemalja ne smiju iskopcati ako ne platis.
grad varazdin je npr. davno imao besplatan internet, valjda ga ima i sad.
svedi i norvezani bi lako mogli takve stvari implementirati. moglo bi to krenuti lagano odnekud pa pruzit primjer, zasto ne. malo si previse pesimistican..
I šta ćeš sa ostalim stvarima? Kako će ljudi kupovat kuće? Oće im i to netko davat? Ili sve ostale stvari koje netko može imat? Kako će to točno funkcionirat? Kako ćeš diskriminirat po tim pitanjima? Tipa, tko će živjet u vili, a tko u nekom jadnom i malom stančiću?
Alyosha is offline  
Old 30.09.2017., 17:10   #3292
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
I šta ćeš sa ostalim stvarima? Kako će ljudi kupovat kuće? Oće im i to netko davat? Ili sve ostale stvari koje netko može imat? Kako će to točno funkcionirat? Kako ćeš diskriminirat po tim pitanjima? Tipa, tko će živjet u vili, a tko u nekom jadnom i malom stančiću?
Za pretpostaviti je će tehnologija s vremenom podrivati ono na čemu se ekonomija i bazira, a to je oskudnost resursa i dovesti do tzv. ekonomske singularnosti, gdje će se cijena novih proizvoda asimptotski približavati nuli.

I danas postoje trendovi u tom smjeru, samo ih ljudi ne prepoznaju kao takve. Npr. ideje o dijelu univerzalnog dohotka, zatim ekonomija dijeljenja (npr. Air bnb, Uber/Lyft i sl) u kojoj je vlasništvo sredstava za proizvodnju u drugom planu, kriptovalute koje na mala vrata redefiniraju kreiranje i distribuciju novca..

Ideje su uvijek tu, a sredstvo je uvijek tehnologija. Npr. trebaš dosta moćne kompjuterske platforme koje mogu osigurati globalni biznis kakav je Uber, trebaš blockchain tehnologiju da bi relizirao decentralizirani novac, a da bi omogućio neku vrstu izobilja kod proizvodnje dobara i usluga trebaš nešto poput von Neumannovih nanorobota kao sredstva za proizvodnju.

Ono što mene smeta u toj priči o ekonomiji budućnosti je što o njoj mahom raspravljaju ljudi koji ne razumiju niti ekonomiju prošlosti i sadašnjosti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 30.09.2017., 17:16   #3293
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto su parkirališta uz trgovačke centre besplatna?

U kapitalizmu besplatno se daje samo ono što će donijeti veći profit nego da se naplaćuje. Pa tako vlasnici trgovačkih centara znaju da će besplatan parking dovesti više kupaca nego da se parking naplaćuje i više kupaca će ostaviti veći profit nego da su plaćali parking
Da..

Quote:
U kapitalističkom društvu uvijek u pozandini nalaziš novac.
U svakom društvu u pozadini nalaziš novac. To je izum koji je praktički star kao i čovjek. Sjećaš se one Hararieve kognitivne revolucije. E pa novac je stariji od toga.

Čak postoje istraživanja koja pokazuju da koncept novac razumiju i životinje.

Quote:
Besplatne internetske stranice su besplatne jer zarađuju na drugi način a da bi zarađivale na taj način potrebno im je da što više ljudi dođe na tu stranicu.
Zarađuju prodajom tvojih informacija onima kojima te informacije trebaju. To je taj tradeoff. Ti koristiš nešto besplatno, a zauzvrat putem metapodataka daješ besplatno svoje informacije i svoju privatnost. Pitanje je koliko je to uopće bitno, ali danas više nije lako ostati ispod radara.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 30.09.2017., 18:36   #3294
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
voda je vec besplatna u irskoj npr. a mislim da ti je u jako puno zemalja ne smiju iskopcati ako ne platis.
grad varazdin je npr. davno imao besplatan internet, valjda ga ima i sad.
svedi i norvezani bi lako mogli takve stvari implementirati. moglo bi to krenuti lagano odnekud pa pruzit primjer, zasto ne. malo si previse pesimistican..
Reci ti njemu. Kad nadjemo naftu ili naprednim obrazovnim sustavom pocnemo printati Nikole Tesle.....kuzim,to je autohtoni hrvacki projzvod .....e onda ce krenuti revolucija sa bezicnim prijenosom energije, kucnim teleportima i turistickim aranzmanima putovanja kroz vrijeme. hit destinacija je normalno '42....a Hasan je turisticki vodic.
I normalno ..... ono cemu se najvise nadamo....kurve na trosak HZZO-a.
La Baba yaga is offline  
Old 30.09.2017., 22:19   #3295
@mravac8, na national geographic kanalu sutra cini mi se krece serijal 'year million' koji se tice upravo toga sto smo se dotakli, kako ce izgledat buducnost.. Ako imas mogucnost pogledat..

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Old 30.09.2017., 22:33   #3296
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Za pretpostaviti je će tehnologija s vremenom podrivati ono na čemu se ekonomija i bazira, a to je oskudnost resursa i dovesti do tzv. ekonomske singularnosti, gdje će se cijena novih proizvoda asimptotski približavati nuli.

I danas postoje trendovi u tom smjeru, samo ih ljudi ne prepoznaju kao takve. Npr. ideje o dijelu univerzalnog dohotka, zatim ekonomija dijeljenja (npr. Air bnb, Uber/Lyft i sl) u kojoj je vlasništvo sredstava za proizvodnju u drugom planu, kriptovalute koje na mala vrata redefiniraju kreiranje i distribuciju novca..

Ideje su uvijek tu, a sredstvo je uvijek tehnologija. Npr. trebaš dosta moćne kompjuterske platforme koje mogu osigurati globalni biznis kakav je Uber, trebaš blockchain tehnologiju da bi relizirao decentralizirani novac, a da bi omogućio neku vrstu izobilja kod proizvodnje dobara i usluga trebaš nešto poput von Neumannovih nanorobota kao sredstva za proizvodnju.

Ono što mene smeta u toj priči o ekonomiji budućnosti je što o njoj mahom raspravljaju ljudi koji ne razumiju niti ekonomiju prošlosti i sadašnjosti.
Postoji problem sa pretpostavkom da će tehnološka efikasnost nadvladati oskudnost resursa.
Pritisak na potrošnju resursa i dalje je snažniji od sposobnosti tehnologije za smanjenjem potrošnje resursa. Navedeno može vrijediti za jedinični proizvod.

Ali, tada ukupna potražnja za proizvodom počinje rasti.

Technological progress alone won't stem resource use

Quote:
So what will it take to reduce our materials consumption and achieve a sustainable world?

"What it's going to take is much more difficult than just letting technological change do it," Magee says. "Social and cultural change, people talking to each other, cooperating, might do it. That's not the way we're going right now, but that doesn't mean we can't do it."

However, others are more hopeful that technology will bring about sustainability, albeit at significant cost.
cestar is offline  
Old 30.09.2017., 22:48   #3297
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
@mravac8, na national geographic kanalu sutra cini mi se krece serijal 'year million' koji se tice upravo toga sto smo se dotakli, kako ce izgledat buducnost.. Ako imas mogucnost pogledat..
Futurologija ima svoje uspone i padove. Predzadnji uspon bio je 1970-ih godina, a zadnji ovih dana (tipa tehnološke singularnosti i sličnih nebuloza). Paradigmatske futurološke knjige iz spomenutog predzadnjeg vala su bile "Profili budućnosti" Arthura Clarkea i "Summa technologiae" Stanislawa Lema. Samo, one jesu bile paradigmatske baš zato što ne prognoziraju budućnost, nego o budućnosti govore na općeniti, dakle filozofski način. Svi drugačiji pokušaji konkretnijeg predviđanja budućnosti uvijek su se pokazali beznadno i potpuno pogrešnima. Zato je futurologija nakon 1970-ih godina i bila diskreditirana. Premda je i danas zanimljivo čitati to što je na tu temu napisano tih godina, ali više iz kulturološkog ili sociološkog interesa (kao npr. Alvin Toffler i njegov "Šok budućnosti") ili pak iz geopolitičke perspektive hladnog rata (kao npr. Herman Kahn i njegov "think-tank"). A najzanimljivije je to da se čovjek uvijek i ponovno uvjeri koliko je istinita ona Clarkeova rečenica iz predgovora "Odiseje u svemiru 2001":
"Ova knjiga je u potpunosti plod mašte. Stvarnost će, kao i uvijek, biti mnogo neobičnija."
To, međutim ne znači da možemo zanemariti trendove. Za neke trendove znamo da će se gotovo sigurno nastaviti i izazvati prilično sranja u budućnosti. Kakav će konkretni oblik ta sranja poprimiti - to nitko ne zna. Ali zato se današnja ozbiljna futurologija i ne bavi dalekom budućnošću niti pseudoreligioznim fantazijama, nego konkretnim aproksimacijama trendova u doglednu (kratko- ili srednjoročnu) budućnost, kao npr. "Global Catastrophes and Trends: The Next Fifty Years", Vaclava Smila. Ova zadnja knjiga je ostavila dubok dojam na mene, pa ju osobito preporučam. Evo nekoliko karakterističnih odlomaka:

Quote:
Nader (2003) included displays of gluttony among his four signs of societal decay,
together with electoral gerrymandering, ubiquitous corporate crime, and corporate
excess. The flaunting of possessions has become a new norm, exemplified by the
size of new homes and vehicles. By 2005 the national average size of new houses
reached 220 m2 (12% larger than a tennis court and 12% above the 1995 mean).
The average for custom-built houses rose to 450 m2, houses in excess of 600 m2
were not uncommon, and the mega-structures of billionaires claimed as much as
3000 m2 or even more than 4000 m2 (Gates’s house cluster measures to 4320 m2).
The sizes of the largest vehicles used as passenger cars climbed past 2 and 3 tonnes
to the most massive brands, weighing nearly 4.7 t (Hummer H1) and almost 6.6 t
(CXT, designed to be just 1 pound lighter than the weight requiring a trucking
license).

Quote:
Perhaps the most noticeable consequence of these inequalities is what Milanovic
(2002) called the emptiness in the middle, the emergence of a world without a
middle class. By 1998 fewer than 4% of world population lived in countries with
PPP GDPs between $8,000 and $20,000, and 80% were below the threshold.
Everything we know about social stability tells us that this is a most undesirable
situation. Unfortunately, national statistics reveal that this trend is at work even in
all the world’s four largest economies. Income inequality has been on the rise not
only in the United States, where riches have always been rather unequally distributed,
but also in Japan, for decades a paragon of well-distributed riches, in China,
where globalization of the country’s economy lifted all boats but at the same time
made them more unequal than anywhere else in East Asia, and in Russia.
The U.S. trend between 1966 and 2001 was analyzed in depth by Dew-Becker
and Gordon (2005). During that period the median income rose by 11%, but the
rise for people in the 90th percentile was 58%; for those in the 99th percentile,
121%; and for those in the 99.99th percentile (about 13,000 individuals), 617%.
This trend severed the previously well-documented development whereby rising
productivity helped to lift nearly all incomes. During the last three decades of the
twentieth century, only 10% of the U.S. labor force had income gains that matched
the growth of the country’s productivity, whereas between 1997 and 2001 the top
1% of earners had a higher income gain than the bottom half. There is little doubt
that this redistribution of income upward has many undesirable, even poisonous
(Lardner and Smith 2005) consequences. The fraying of the middle class, the bastion
of U.S. stability and future hopes, has been a very worrisome trend.
...itd.
Što se tiče sranja koje nas čeka s globalnim zatopljenjem, mislim da je to najbolje sažeo Clive Hamilton u svojoj knjizi tmurnog naslova "Requiem for a species" (da, pogodili ste, ta vrsta je Homo sapiens):

Quote:
Over the last five years, almost every advance in climate
science has painted a more disturbing picture of the future. The
reluctant conclusion of the most eminent climate scientists is that
the world is now on a path to a very unpleasant future and it is
too late to stop it. Behind the facade of scientific detachment, the
climate scientists themselves now evince a mood of barely suppressed
panic. No one is willing to say publicly what the climate
science is telling us: that we can no longer prevent global warming
that will this century bring about a radically transformed world
that is much more hostile to the survival and flourishing of life. As
I will show, this is no longer an expectation of what might happen
if we do not act soon; this will happen, even if the most optimistic
assessment of how the world might respond to the climate disruption
is validated.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."

Zadnje uređivanje Sigmund : 30.09.2017. at 23:19.
Sigmund is offline  
Old 30.09.2017., 23:22   #3298
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Reci ti njemu. Kad nadjemo naftu ili naprednim obrazovnim sustavom pocnemo printati Nikole Tesle.....kuzim,to je autohtoni hrvacki projzvod .....e onda ce krenuti revolucija sa bezicnim prijenosom energije, kucnim teleportima i turistickim aranzmanima putovanja kroz vrijeme. hit destinacija je normalno '42....a Hasan je turisticki vodic.
I normalno ..... ono cemu se najvise nadamo....kurve na trosak HZZO-a.
Ne kaže se kurva nego seksoterapeut. I ne kaže se turistički nego teroristički vodič. Kad će više stići taj šumar da vas sve potjera?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 30.09.2017., 23:40   #3299
Što se tiče mogućih katastrofa u budućnosti, može se reći samo to da nitko ne može predvidjeti budućnost. Onaj tko živi očekujući katastrofu (ili u iščekivanju; čovječanstvo zaslužuje katastrofu, tako razmišljaju neki ekstremniji) taj će je svakako dočekati. Ili neće.
"Teorija apokalipse nema smisla, kao što nije imala ni u jednom drugom mračnom razdoblju" - reče jedan mudrac.
zoroasterix is offline  
Old 30.09.2017., 23:50   #3300
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Što se tiče mogućih katastrofa u budućnosti, može se reći samo to da nitko ne može predvidjeti budućnost.
Točno. To sam i naveo kao jedan od razloga za diskreditaciju futurologije nakon 1970-ih godina. Ali, opet...što znači da "nitko ne može predvidjeti budućnost"? U konkretnom obliku dakako da ne može. Ali neke stvari su ipak neupitne. Npr. znamo da će sunce umrijeti, da će se pretvoriti u crvenog diva. Znamo isto tako da će globalno zatopljenje na Zemlji izazvati mnoga sranja, itd. Prema tome, izjava da se može reći "samo" ovo ili ono je dogmatska i neracionalna, pa onda u krajnjoj liniji i neistinita (čitati gornji post za razjašnjenje).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.