Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 11:26   #3101
Hvala na odgovoru, mislim da nam se sprema aneks ugovora (načula sam tako). U ugovoru mi stoji pauza od 30 minuta za 8-satno radno vrijeme, a sada počimamo sa radnim vremenima od 6-10 sati dnevno, a takvo radno vrijeme dosadašnji ugovor ne predviđa... Bilo kako bilo - vidjet ćemo
Obavijestit ću vas kako je sve na kraju završilo
mala plava 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 13:35   #3102
Quote:
mala plava 007 kaže: Pogledaj post
Samo podižem..
preraspodjela radnog vremena je redovan rad, sa svojim odredbama, ali sto se tice pauze tj. odmora ne propisuje se nista drugacije od redovnog radnog vremena.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 14:06   #3103
prekid ugovora o radu i staž?

ovako
sutra 15.3. me sadašnji od sutra bivši poslodavac odjavljuje,a kod novoga bi trebao početi 1.4.
e sad svi me pitaju zašto tako prekidam radni odnos i svi me pitaju za prekid staža,e sad mene zanima dal ja nešto gubim u smislu uplata na mirovnisko osiguranje i zdrastveno,ili je to samo zbog prijenosa godišnjeg,jer večinom se taj staž spominje ako je prekid manji od 8 dana da radnik u novoj firmi ima pravo na godišnji,a ako je duži od 8 dana,da se za godišnji gleda ko da je prvo zaposlenje.
godišnji mi nije bitan jer je dogovoren sa budućim poslodavcem,već me više zanima taj prekid od 15do 1 kolko je to važno za mirovinsko i socijalno osiguranje,jer svi govore nek te ovaj odma prijavi kak te ovaj odjavil da nebude prekid.
pa me zanima koje su posljedice tog famoznog prekida.
hvala.
markec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 22:37   #3104
Quote:
koskoska kaže: Pogledaj post
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) ...
Da, zbog Zakona o radu, koji rad "lažnih honoraraca" zabranjuje (a i sama sebe navodiš kao "zaposlenu").
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 00:47   #3105
Koliko se obično čeka na odluku županijskog suda o žalbi na prvostupanjsku presudu u radnim sporovima? Znam da je prema ZPP-u instruktivni rok 30 dana od primitka žalbe, a ja čekam već gotovo 3 mjeseca pa ne znam je li to uobičajeno ili da dižem paniku? (poslao sam jednu požurnicu prije mjesec dana)
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 13:11   #3106
hitno odgovor :(

zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 13:41   #3107
imam 2 dana da potpisem,to sam zaboravio napisat,ne vidim edit,ako netko ima savjet molim da mi pomogne hvala
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 20:18   #3108
sporazumni odkaz koji to nije

situacija sljedeca-firma radniku daje odkaz,nakon 7 dana dobiva radnu knjizicu i papir u kojem pise da se radi o sporazumnom odkazu o radu koji zapravo nikako nije bio sporazuman niti podpisan od strane radnika,ima li smislia traziti pravdu?
drazen1202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 20:30   #3109
Ima smisla tražiti pravdu skoro pa uvijek, ali tu se javlja drugo pitanje, što i da dobiješ pravdu, odnosno, da te sud ili inspekcija vrati na posao, što misliš koliko će proći prije nego poslodavac pokuša opet neki sličan manevar?

Ne znam koliko si radio, kakav je posao, imaš li šanse naći drugi, ali bar pokušaj maknuti "sporzumni otkaz" kako bi dobio barem naknadu s HZZ-a ako imaš ispunjene ostale uvjete.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 20:35   #3110
ne radi se o meni vec o mom dragom prijatelju od kojeg cujem takve price da to jednostavno nije normalno-uz to doticna firma skida ljude s burze da se ostvare poticaji te onda nakon nekog vremena isto ljudi dobivaju odkaze oni naivni koji su tek poceli radit,ladi ljudi podpisuju te sporazumne a firma dovodi nove ljude,prednost daje duugo nezaposlenim tj ljudima koji su na burzi-2 stvar ugovor o radu-40sati tjedno-to nema veze s vezom obzirom da ljudi rade po 250 h i vise mjesecno-dakle,kome se obratit,u kojem vremenu....kolko citam na forumu da su inspekcije rada u biti poprilicno koeumpirane te da su tek tu prividno"...
drazen1202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 00:18   #3111
Quote:
lovator32 kaže: Pogledaj post
zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti
a ja?
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 18:25   #3112
sutra ujutro potpisujem,mislio sam da cu naici na odgovor ali nista

nema veze sretno svima pozdrav
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:34   #3113
Quote:
rrrastaman kaže: Pogledaj post
Koliko se obično čeka na odluku županijskog suda o žalbi na prvostupanjsku presudu u radnim sporovima? Znam da je prema ZPP-u instruktivni rok 30 dana od primitka žalbe, a ja čekam već gotovo 3 mjeseca pa ne znam je li to uobičajeno ili da dižem paniku? (poslao sam jednu požurnicu prije mjesec dana)
i po godinu dana



Quote:
lovator32 kaže: Pogledaj post
zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti
što da li smiju?
jedna firma nestaje, imaš pravo na otpremninu koju i nude, ako ćeš radit u drugoj firmi ponuđen ti je ugovor sa uvjetima koje je ta druga firma postavila

Jednostavno ne vidim šta je tu nejasno, sve je po ps-u

Zadnje uređivanje drot13 : 20.03.2012. at 13:58. Reason: spajanje komentara
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:39   #3114
Quote:
markec1 kaže: Pogledaj post
pa me zanima koje su posljedice tog famoznog prekida.
hvala.
Famozni prekid ti ne utječe zdravstveno i socijalno. Ali, prema zakonu ti novi poslodavac ne mora dopustiti da iskoristiš stari godišnji.

Quote:
lovator32 kaže: Pogledaj post
zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti
Naravno da smiju. Dobio si otkaz u jednoj firmi, svoju otpremninu ćeš dobiti, i sad se zapošljavaš u drugoj firmi.

Quote:
drazen1202 kaže: Pogledaj post
situacija sljedeca-firma radniku daje odkaz,nakon 7 dana dobiva radnu knjizicu i papir u kojem pise da se radi o sporazumnom odkazu o radu koji zapravo nikako nije bio sporazuman niti podpisan od strane radnika,ima li smislia traziti pravdu?
Papir je nevažeći, jer na sporazumnom otkazu (kao što i samo ime kaže) moraju stajati oba potpisa. Sad, koliko vam se isplati dizati tužbu, ne znam baš... Što piše na odjavi s mirovinskog i kakav je otkaz trebao biti?
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:47   #3115
Ako je zatvaranje stare firme,onda smiju ovako mijenjati uvjete novog ugovora,da.

Premda ćeš raditi isti posao.I sve drugo je isto.Samo se sad drukčije zove.
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:00   #3116
Quote:
croma kaže: Pogledaj post
što da li smiju?
jedna firma nestaje, imaš pravo na otpremninu koju i nude, ako ćeš radit u drugoj firmi ponuđen ti je ugovor sa uvjetima koje je ta druga firma postavila

Jednostavno ne vidim šta je tu nejasno, sve je po ps-u
sta bi ti napravio?uzeo otpremninu ili potpisao?

Zadnje uređivanje lovator32 : 20.03.2012. at 15:00.
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:30   #3117
Quote:
lovator32 kaže: Pogledaj post
sta bi ti napravio?uzeo otpremninu ili potpisao?
Mislim da ti nitko nece moc odgovorit na ovo pitanje jer je potrebno znat koje planove ima nova tvrtka. U korist teze o tome kako ce se rjesavat (odredjenog broja) zaposlenika govori to sto su vam ponudili ugovore na odredjeno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 19:57   #3118
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Ako je zatvaranje stare firme,onda smiju ovako mijenjati uvjete novog ugovora,da.

Premda ćeš raditi isti posao.I sve drugo je isto.Samo se sad drukčije zove.
stara firma se ne zatvara,ne znam sta pametnog da napisem

stara firma i dalje radi i,prije oko mjesec dana su zaposlili jos ljudi,posao ide,ta druga firma je cijelo vrijeme pokrovitelj,nije mi jasno na koji nacin,uglavnom sad nas ta stara firma(dio nas)prebacuje njima a ovi nam daju nove ugovore,stara firma kaze da ce i ovom promjenom dati nekim novijim radnicima ugovore na neodredjeno koji ostaju kod njih
lovator32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 12:37   #3119
Unhappy Otkazni rok kod probnog rada ( ugovor na određeno)

Pozdrav!
Zaposlen sam na određeno (3 mjeseca, probni rad), radim niti mjesec dana ali sam dobio bolju ponudu te već u ponedjeljak bi trebao poceti raditi u novoj firmi, a danas je cetvrtak i danas cu reci sefu da ne mogu vise raditi kod njega. Moje pitanje je jesam li obavezan odrađivati ikakav otkazni rok, i postoji li nacin da dam otkaz a da vise ne moram dolaziti na posao u staru firmu? Strah me da ne zeznem i jedan i drugi posao, moze li me sef zafrkavati s radnom knjizicom i otkaznim rokom?
Molim strucan odgovor, unaprijed hvala!
MirkoZgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 14:14   #3120
Prema čl. 35. Zakona o radu koji regulira probni rad, otkazni rok je u slučaju otkaza nakon probnog rada najmanje tjedan dana, i mislim da je to jedina veza.

Čl.113. i 114. reguliraju općenito trajanje otkaznog roka.

U čl.114. st 7. kaže da otkazni rok u slučaju otkaza radnika ne može trajati dulje od mjesec dana.

Ovo što sam ti ja naveo je po zakonu, ako te poslodavac hoće jebati, naći će način, i mimo zakona. Primjer koji si spomenuo s nevraćanjem radne knjižice je jedan od tih, jer on nema zakonsko uporište da ti zadrži radnu knjižicu, ali te može ujebati kvalitetno, a ovo sve što se spominje su samo sitnice.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.