Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2015., 10:15   #6801
Jesu li stari Rimljani na meniju imali banane?
Kyfla is offline  
Old 08.02.2015., 15:46   #6802
Ne.
antet is offline  
Old 08.02.2015., 21:23   #6803
Quote:
Kyfla kaže: Pogledaj post
Jesu li stari Rimljani na meniju imali banane?
U samom Carstvu ne. Medjutim rijetke rimske misije u Kinu su mogli imati banane na meniju. Navodno prema zapisima Hou Hanshua rimska veleposlanicka misija caru Huanu iz Han dinastije iz 166. n.e. prosla je morskim putem kroz danasnji Vijetnam pa je tu mogla doci do banana.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Old 20.02.2015., 10:22   #6804
Da li je istina da je Draza Mihaljević prilikom svog uhićenja prokleo Srbiju i srpski narod?
Nosonja_ is offline  
Old 23.02.2015., 18:58   #6805
Loše trolanje je loše.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 27.02.2015., 02:29   #6806
Ajd budi frajer pa odgovori: Otkuda su došli Sumerani?

Druchii
Druchii is offline  
Old 27.02.2015., 11:27   #6807
Iz Sumera
Rostilj-peka is offline  
Old 27.02.2015., 12:04   #6808
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Iz Sumera

Autohtoni model ne možemo primijeniti kod Sumerana.
Oni su stigli na prostor kojeg mi danas poznajemo kao dom prve civilizacije.
Oko Sumerana su sve bili smetiski jezici. Njohov nije bio.
Nadalje, arheologija upućuje na to da su stigli od nekuda.
Nemamo kontinuitet. Oni se pojavljuju odjednom i zauzimaju prostor poznat kao Sumer.

Druchii
Druchii is offline  
Old 27.02.2015., 13:43   #6809
Quote:
Druchii kaže: Pogledaj post
Autohtoni model ne možemo primijeniti kod Sumerana.
Oni su stigli na prostor kojeg mi danas poznajemo kao dom prve civilizacije.
Oko Sumerana su sve bili smetiski jezici. Njohov nije bio.
Nadalje, arheologija upućuje na to da su stigli od nekuda.
Nemamo kontinuitet. Oni se pojavljuju odjednom i zauzimaju prostor poznat kao Sumer.

Druchii
Ne nuzno okruzeni Semitima, s istocne/sjeveroistocne strane bili su susjedi sa protoiranskom kulturom Elam koja je takodjer cvala u njihovo vrijeme, mislim da je Susa bila osnovana oko 4000 godina pr.n.e, moguce je da su Sumerani doseljenici sa tog prostora, jer doseljenje iz svih ostalih smjerova nema bas smisla, tj. jedino je kultura Elam imala slicnosti sa Sumeranima u ranom periodu, cak su i gotovo identicne ziggurate gradili.
Rocketman is offline  
Old 27.02.2015., 15:35   #6810
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ne nuzno okruzeni Semitima, s istocne/sjeveroistocne strane bili su susjedi sa protoiranskom kulturom Elam koja je takodjer cvala u njihovo vrijeme, mislim da je Susa bila osnovana oko 4000 godina pr.n.e, moguce je da su Sumerani doseljenici sa tog prostora, jer doseljenje iz svih ostalih smjerova nema bas smisla, tj. jedino je kultura Elam imala slicnosti sa Sumeranima u ranom periodu, cak su i gotovo identicne ziggurate gradili.
Ja nisam Asirologist. No koliko znam nijedan Asirologist nije povezivao Elam sa Sumerom. Sumer je stariji 500 godina. Ako hočeš uzeti proto Elamićane onda je Sumer opet stariji 300 godina. Elam nema veze sa Sumerom. I Sumerani su okruženi semitima. Prije Sumera postojala je Ubaidianska kultura u južnom Iraku. I opet nema veze sa Sumeranima. Svi eksperti će ti reći da su došli c.3500 pr. Kr. Možda je najvjerovatnija hipoteza povezivanje Sumerana sa Sammara kulturom na sjeverozapadu. No za to nema nikakvih dokaza. U znanstvenim krugovima oni su "stigli" negdje prije 3500 pr. Kr.

Druchii
Druchii is offline  
Old 27.02.2015., 16:31   #6811
Quote:
Druchii kaže: Pogledaj post
Ja nisam Asirologist. No koliko znam nijedan Asirologist nije povezivao Elam sa Sumerom. Sumer je stariji 500 godina. Ako hočeš uzeti proto Elamićane onda je Sumer opet stariji 300 godina. Elam nema veze sa Sumerom.
Sumer nije 500 godina stariji od Elama nego su ih kao organizirane kulture tek tako moderni historiografi odredili.

U stvarnosti zaceci Elama pocinju vec 4000 godina pr. Kr. i najstariji pismeni izvori Sumerana govore, medju ostalim, upravo o Elamu, opisima te kulture te politickim odnosima samih Sumerana i Elama.

Prvi zaceci te kulture zapocinju vec razaranjem grada Chogha Mish koji je bio gradsko srediste vec 6800 godina pr. Kr. sto je uzrokovalo selidbu te osnivanje civilizacija Suze i Apadane koji su prerasli u ogromno srediste te imali sest metarske zidine prije nego sto su Sumerani uopce udarili prvi klin od glinenu plocicu.

Dapace, prvi zapisani vojni sukob u historiografiji ljudske rase je taj izmedju Elama i Sumera.

Njihove kulture imaju ogromne slicnosti i tvoja recenica da Elam nema veze sa Sumerom je imbecilna cisto zbog cinjenice da su bili neposredni susjedi dva tisucljeca.

Pa sama gradnja stepenastih ziggurata s obje strane je solidan argument za utjecaj koji su imali izmedju sebe.

Quote:
Druchii kaže: Pogledaj post
I Sumerani su bili okruženi semitima.
Ne, nisu.
Rocketman is offline  
Old 27.02.2015., 16:37   #6812
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Sumer nije 500 godina stariji od Elama nego su ih kao organizirane kulture tek tako moderni historiografi odredili.

U stvarnosti zaceci Elama pocinju vec 4000 godina pr. Kr. i najstariji pismeni izvori Sumerana govore, medju ostalim, upravo o Elamu, opisima te kulture te politickim odnosima samih Sumerana i Elama.

Prvi zaceci te kulture zapocinju vec razaranjem grada Chogha Mish koji je bio gradsko srediste vec 6800 godina pr. Kr. sto je uzrokovalo selidbu te osnivanje civilizacija Suze i Apadane koji su prerasli u ogromno srediste te imali sest metarske zidine prije nego sto su Sumerani uopce udarili prvi klin od glinenu plocicu.

Dapace, prvi zapisani vojni sukob u historiografiji ljudske rase je taj izmedju Elama i Sumera.

Njihove kulture imaju ogromne slicnosti i tvoja recenica da Elam nema veze sa Sumerom je imbecilna cisto zbog cinjenice da su bili neposredni susjedi.

Pa sama gradnja stepenastih ziggurata s obje strane je solidan argument za utjecaj koji su imali izmedju sebe.



Ne, nisu.
Daj mi malo pojasni, nije mi baš jasno-ti tvrdiš da su Sumerani u biti Elamićani?
I da je Elam stariji od Sumera? Koga si čitao Sitchina ili von Danikena?

Druchii
Druchii is offline  
Old 27.02.2015., 17:19   #6813
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
definiraj 'država', definiraj 'srednji vijek', definiraj 'armija'

p.s. ako ti se neda mozgati uzmi da je to bila Kina i nećeš faliti


Prejako.

Druchii
Druchii is offline  
Old 27.02.2015., 20:46   #6814
Quote:
Druchii kaže: Pogledaj post
Daj mi malo pojasni, nije mi baš jasno-ti tvrdiš da su Sumerani u biti Elamićani?
I da je Elam stariji od Sumera? Koga si čitao Sitchina ili von Danikena?

Druchii
Elam je u jednu ruku stariji od Sumera, jedini razlog zasto mnogi to ne mogu prihvatiti jest cinjenica da su Sumerani prvi poceli pisati te time postali u ocima historiografije prva "prava" civilizacija.

Ja nemam pojma odkud su Sumerani, ali od nekud su morali doci u donju Mezopotamiju.

S obzirom da ih s jedne strane okruzuju zaostali lovci sakupljaci sa kojekakvim stocarsko/ratarskim selom tu i tamo, a s druge strane Elam, razvijena kultura koja gradi velika ozidana naselja i kasnije ziggurate identicne Sumeru...nekako mi logika nalaze da je Elam bolji kandidat za njihovu pradomovinu.
Rocketman is offline  
Old 28.02.2015., 20:11   #6815
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma odkud su Sumerani, ali od nekud su morali doci u donju Mezopotamiju.
To je okej. Ne znaju ni asiorlozi pa kako bi ti. Elam nije stariji.

Druchii

Zadnje uređivanje Druchii : 28.02.2015. at 21:30.
Druchii is offline  
Old 12.04.2015., 18:50   #6816
Vrlo zanimljiv dokumentarac iz 1935. godine: http://documentaryheaven.com/dealers-in-death/.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 14.04.2015., 06:09   #6817
kad je službeno propala NDH? 15.5.45 i ko je službeni potpisao predaju u ime NDH i kome?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 15.04.2015., 11:28   #6818
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kad je službeno propala NDH? 15.5.45 i ko je službeni potpisao predaju u ime NDH i kome?
8.5.45 kad su Njemci potpisali kapitulaciju.To ti je službeno.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 15.04.2015., 14:33   #6819
izbjeglicka kraljevska jugoslavenska vlada je optuzila Nedica za poraz i izdaju, sad mene zanima da li su to ucinili iz bijesa kad su vidili da suradjaje s Njemcima ili je stvarno sabotira vlastitu armiju?
Nosonja_ is offline  
Old 15.04.2015., 19:24   #6820
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
8.5.45 kad su Njemci potpisali kapitulaciju.To ti je službeno.
thanks
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.