Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2016., 18:47   #681
Umjetnine mogu preko ugovora o autorskom djelu.... a i manje moraš dati državi.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 19:03   #682
da, to sam i mislila..ali sam naletila na galeriju koja autorski ugovor ne priznaje i ne zeli poslovati na taj nacin pa bolje provjeriti.
Brillus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 20:57   #683
Quote:
Brillus kaže: Pogledaj post
da, to sam i mislila..ali sam naletila na galeriju koja autorski ugovor ne priznaje i ne zeli poslovati na taj nacin pa bolje provjeriti.
ROFL

Ne priznaje autorski ugovor lol.

Koji je razlog?
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 21:27   #684
Probaj nagađati koji je razlog.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 22:49   #685
Koristit ću stručni izraz pa se ispričavam onima koji me ne razumiju. Da nije seljakluk?
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 16:52   #686
Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
ROFL

Ne priznaje autorski ugovor lol.

Koji je razlog?
Ton kojim su to rekli je bio takav da mi se nije dalo s njima više raspravljati pa nisam ni pitala. Nisu jedini..
Brillus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 09:31   #687
Pretpostavljam da nije tema za ovo pitanje, ali ne mogu uopće nać neku bolju lokaciju.

Dobio sam ovu poruku u e-građani sustav od Ministarstva financija, zna li netko o čemu je riječ?

Vaša prijava poreza na dohodak za 2015. godinu je obrađena.
Rješenjem KLASA: ..........., URBROJ: ................ od 08.07.2016
utvrđena je razlika poreza i prireza za povrat u iznosu od ...,.. kn.




Hvala
devetka e is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 23:30   #688
[QUOTE=devetka e;59508971]Pretpostavljam da nije tema za ovo pitanje, ali ne mogu uopće nać neku bolju lokaciju.

Dobio sam ovu poruku u e-građani sustav od Ministarstva financija, zna li netko o čemu je riječ?

Vaša prijava poreza na dohodak za 2015. godinu je obrađena.
Rješenjem KLASA: ..........., URBROJ: ................ od 08.07.2016
utvrđena je razlika poreza i prireza za povrat u iznosu od ...,.. kn.




Hvala[/QUOTE

To je obavijest o povratu poreza - ja sam dobila istu poruku, u mom slučaju je porez preplaćen te ću dobiti povrat u navedenom iznosu (sjeda direktno na račun u banci). Obavijest šalju i poštom.
kallypso is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 02:04   #689
Kako se računa koeficijent plaće u brojkama? Zašto u ugovoru ne stoji brojka umjesto koeficijenta?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 05:40   #690
Brojke rastu , a koeficijenti malo sporije, s godinama staža i sl
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 13:05   #691
Recimo da ti je koeficijent za određeno radno mjesto po stručnoj spremi 1,5- Koeficijent je određen brojkom 3.000,00. Tvoja plaća je 4.500,00 kn.
Zato mnogi nakon završenog faksa, još idu na magisterije, tipa magistarski rad : koliko će se puta zemlja okrenuti oko svoje osi do 3789 god. Onda to polože s 5 , i u državnoj firmi odmah dobiju, karikiram koeficijent 2.
Zatim dogovore s šefom u državnoj firmi jer su si dobri kućni prijatelji,da odu na doktorat. Naravno država plaća, tema je ; kako što duže ostati na poslu u državnoj firmi a što manje raditi. Kako je većina jako dobro upoznata s tim načinom rada, a doktorski rad je napisan tisućama puta, i položi se iz prve. Koeficijent skače vjerojatno na 3.
I to ti tak funkcionira s koeficijentima
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 12:42   #692
Ne znam dal je ovo prava tema za to, ali zanima me da li treba na ikoji način prijaviti ili pravno nešto obavit, ako netko želi u svom objektu/trgovini/radionici opičit free wifi da gosti mogu prčkat dok čekaju?
Stripe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 22:06   #693
Quote:
Stripe kaže: Pogledaj post
Ne znam dal je ovo prava tema za to, ali zanima me da li treba na ikoji način prijaviti ili pravno nešto obavit, ako netko želi u svom objektu/trgovini/radionici opičit free wifi da gosti mogu prčkat dok čekaju?
Ne.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 18:43   #694
Pozdrav svima!

Kakva su iskustva sa virtualnim uredima? Trebao bih registrirati (j)doo koji bi se bavio web shopom, a dobio sam par savjeta da je to relativno dobra opcija za neke ok novce koja je zakonski čista. Je li jednostavnije ići na najam takvog ureda i tih par kvadrata ili registrirati sjedište (j)doo-a u vlastitoj kući?

Hvala vam!
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 08:31   #695
kako pronaci da li je odredjena teorija u ekonomiji vec opisana?

ako imam neku svoju 'teoriju' gdje i kako ju najbolje iznijeti?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 08:38   #696
Pozajmica

Molim mišljenje.

Fizička osoba iz BiH bi mi dala pozajmicu. S tom bi pozajmicom kupila kuću u Hrvatskoj za tu osobu. Nakon određenog vremena kada on sredi papire i dobije drugo državljanstvo (EU) kuću bi mu kao prodala tj. anulirali bi sve.

Koji su zakonski okviri i naravno plaćanje poreza na ovakvu transakciju?

Ne želim nikoga varati al ak ne moram baš 10 puta platiti porez na istu svotu rado ne bih

Hvala
Mirna15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 18:17   #697
Nominalni GDP i GDP (PPP) per capita - Razlika i primjer Singapura

Lijep pozdrav!

Malo proučavam GDP (koristit ću ovaj termin jer sam na forumu vidio da netko sugerira to, a ne BDP) i javila su mi se neka pitanja.

Ako GDP (PPP) per capita prilagođava iznos cijeni života i inflaciji, jer nam daje informaciju o kupovnoj moći, je li onda točno da bi u zemljama u kojima je je cijena života niža on trebao biti veći od nominalnog GDP? Primjerice, ista suma u Hrvatskoj ili Srbiji ima veću vrijednost nego u Americi pa mi ovdje možemo za 4000 kupiti koliko u Americi mogu 8000. Oprostite ako previše banaliziram.

Ako je to točno, kako je onda moguće da Singapur, koji slovi za najskuplje mjesto na svijetu, ima, prema statistici MMF-a iz 2015., isti odnos kao i, recimo, Hrvatska: GDP (PPP) > nominalnog GDP (kod oba mislim na iznos per capita)?

Evo brojeva:
Singapur - nominalni GDP: 52,888 US$ / GDP (PPP): 85,253 Intl.$
Hrvatska - nominalni GDP: 11,573 US$ / GDP (PPP): 21,581 Intl.$

Ne bi li u Singapuru trebalo biti obrnuto ako je tako skup?

Hvala i pozdrav!
Sisera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:49   #698
Ispada da je Singapur 20% skuplji od Hrvatske. Imas po internetu site-ove za usporedbu cijena pa pogledaj.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 19:52   #699
Somied, zasto BAILOUT 2008 nije rezultirao inflacijom u SAD? Zato sto banke tu lovu i dalje drze kod sebe?

Koliko vidim nezaposlenot u SAD-u je ispod 5% i imaju nisku inflaciju..ispod 1%. Moram priznati da sa zbunjen kako je to moguce. Dali nam se sprema novi bubble?
Hurricane_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 18:15   #700
Quote:
Hurricane_1 kaže: Pogledaj post
Somied, zasto BAILOUT 2008 nije rezultirao inflacijom u SAD? Zato sto banke tu lovu i dalje drze kod sebe?

Koliko vidim nezaposlenot u SAD-u je ispod 5% i imaju nisku inflaciju..ispod 1%. Moram priznati da sa zbunjen kako je to moguce. Dali nam se sprema novi bubble?
Banke su samo dio financijskih institucija koje su dobile bailout novac. Bailout 2008 je rezultirao inflacijom. Samo treba gledati gdje je. Inflacija je u onom dijelu tržišta gdje financijske institucije posluju. Pogledaj cijene dionica i obveznica i vidjet ćeš inflaciju. One su na povijesnim visinama. "Housing bubble" se također nije ispuhao do kraja radi inflacije. Cijene su trebale pasti još više. Pogledaj potrošnju bogatih. Cijene umjetnina, vila i luksuznih svari su eksplodirale.

Inflacija u odnosu na zlato je veoma vidljiva kada pogledaš cijenu zlata. U odosu na druge valute ne jer gotovo sve države printaju tako da se ne vidi u odnosima među valutama.

Problem je i to što je CPI manipuliran. Da nema inflacije cijene bi padale zbog unapređenja produktivnosti i inovacije (mobiteli postaju jeftiniji i bolji).

Inflacija je tu. Samo treba gledati na pravim mjestima. U ekonommskoj teoriji se to zove "brzina novca" (velocity of money). Trenutno je novac u rukama bankara i bogatih i tamo je i inflacija. Kada dođe do običnih smrtnika inflacija će biti vidljiva svima.

Novi "bubble" se uvijek sprema. On je dio "boom and bust" ciklusa. SAD je vjerojatno već u recesiji. Stići će i do nas, samo se strpi.


Nadam se da sam bar malo pomogao.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:09.