Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2012., 23:43   #281
Quote:
cogito kaže: Pogledaj post

1. Radim u omjeru vlažnosti 70% i kada tako zamijesim tijesto se još uvijek lijepi uz ruke i mekano je. Trebam li posipati brašnom i dalje mijesiti dok ne izgubi ljepljivost i mogne se oblikovati?
Ovisi koji kruh radiš, ako je riječ o no knead koji budeš pekao u poklopljenoj zdjeli i dugotrajno dizao, onda smjesa ostaje ljepljiva, ne oblikuje se lijepa kugla.
Quote:
cogito kaže: Pogledaj post
2. Kad odstoji desetak sati i preklopim ga, koliko treba čekati da se digne drugi put, sat ili dva?
Kod oblikovanja ga lijepo i dobro pobrašni, da se ne lijepi, jer smjesa je u početku dok ne stekneš malo iskustva skoro, pa nespretna za rukovanje. Ja ga stavim na kuhinjsku krpu, nakon toga u posudu u kojoj će se dizati i poslije uz pomoć te krpe prebacim na pečenje.
Uglavnom pričekam sat vremena, uključim pećnicu koja se zagrije na max temperaturu u nekih 15 minuta i pečem.

Ponavljam, za dečke je zdravo jesti bučine sjemenke, pa ako imaš slobodno ubaci i svakako nam pokaži kako ti je ispao kruh
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 20:24   #282
kukuruzni:



ukus?
savrsen!
hvala donata za trud i pravi omjer kukuruznog i ps. brasna
Killi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 20:32   #283
Zaredale ste s kukuruznim kruhom ... sad bih i ja pekla, ali nemam više kukuruznog brašna. Lijepo ti je ispao, baš se krasno žuti :-)

Ja sutra ako stignem pripremam osnovu za raženi.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 21:23   #284
Kili bravo. Sad ste i mene navukle na taj kukuruzni, moram prolistati malo unazad gdje je Donata dala recept.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 21:44   #285

Kud svi tu i ja. Linkaj i meni recept. Tak mi dobro izgleda, al ovaj put nećemo mijesiti u paru. Kruh.
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:07   #286
Mislim da sam Mulici recept dala u dnevnom boravku.
Evo i ovdje, jednostavan je:

200 gr kukuruznog brašna pofuriti s 200 ml kipuće vode, izmiješati kuhačom i ostaviti da se ohladi. U ohlađeno dodati 600 gr pšeničnog brašna (bijelog ili crnog tip 1100), žličica i pol soli (slobodno dodajte više do jedne razom žlice, ja volim manje slani kruh) 350 ml vode i 1/4 žličice suhog kvasca za sporo dizanje od barem 10 sati il cijelu vrećicu suhog za brzo dizanje od nekih sat i pol do dva sata. Umijesiti kruh i ostaviti poklopljeno da se diže.
Kad se digne, samo preklopiti kao kovertu bez dodatnog miješenja, pobrašniti i ostaviti da se digne na kuhinjskoj krpi u nekoj zdjeli koja će mu dati oblik pogače. Peći u zagrijanoj zdjeli na 250 pola sata i onda otklopljeno još pola sata na nekih 180-200 stupnjeva (ovisi o pećnici).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:15   #287
ja isto večeras pravim ovaj kukuruzni, sutra javim rezultate
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:17   #288
je, je, to je recept po kom sam radila
a brasno je domace, iz mlina (kumin djed je mlinar), mozda je i zato fini zuti ispao
ostalo brasna samo jos za jedan hleb
Killi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:31   #289
Za vikend budemo svi pekli kruh
Upravo sam pripremila i ohladila tangzhong starter za raženi koji mislim umijesiti sutra (ako stignem).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:52   #290
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Za vikend budemo svi pekli kruh
Upravo sam pripremila i ohladila tangzhong starter za raženi koji mislim umijesiti sutra (ako stignem).
zakelji recept i sliku sutra!

moram počet s tim starterom radit sram me da su mlađi muški ode u prednosti preda mnom
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 01:55   #291
Quote:
MalaMulica kaže: Pogledaj post
sram me da su mlađi muški ode u prednosti preda mnom
evo ja ću ovaj vikend bez startera, pa me signeš sustići
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:00   #292


evo ga
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:06   #293
Prekrasan. Svi su kruheki prekrasni. Donata je jako dobra i zarazna uciteljica.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:12   #294
l3go, baš fino izgleda.


Nije tebe Nitkica bez razloga rezervirala za zeta.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:28   #295
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
evo ga
l3go ... predivan, predivan i još jednom predivan

Javi jesi li zadovoljan okusom!

Jutros umijesila raženi, pola raženo, pola crno pšenično, ako se digne kako treba večeras ide u pećnicu.

Quote:
mare2406 kaže: Pogledaj post
Prekrasan. Svi su kruheki prekrasni. Donata je jako dobra i zarazna uciteljica.
Mare hvala ... ali moram naglasiti da ne patim od učiteljica sindroma
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:46   #296
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post

evo ga
Prekrasan

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post

Jutros umijesila raženi, pola raženo, pola crno pšenično, ako se digne kako treba večeras ide u pećnicu.
Jedva čekam izvještaj Nadam se da će rezultat biti ukusan
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:47   #297
Predivni kruhovi

I ja bum ovaj vikend valjda konačno stigla ispeći ovaj Donatin kukuruzni
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:47   #298
kako krasan kruhek jako apetitlih
moram se strpiti do kraja korizme, a onda ću i ja probati peći, kod mene ga nema tko jesti mm je na dijeti, a on je najveći potrošač
leeloo36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 14:29   #299
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
evo ja ću ovaj vikend bez startera, pa me signeš sustići


donata, ako sutra navečer napravim starter, jel mi može do ponediljka ujutro bit u frižideru? il da ga držim vani pokrivenog plastičnom folijom?

napravila bi raženi kruh! s čim ga sve mogu mišat? jel mogu s običnim pšeničnim? i stavila bi sjemenke lana! kad da umijesim ako ću ga u ponediljak oko podne stavit peć? i kako da ga pečem? sve mi reci

sorry šta opet gnjavim!

p.s. obzirom da će mi to biti treći kruh u životu, jelbolje daprvo probat sa običnim bijelim kruhom sa starterom?

idem gledat đejmija sad vratim se poslije
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 16:13   #300
Quote:
MalaMulica kaže: Pogledaj post

donata, ako sutra navečer napravim starter, jel mi može do ponediljka ujutro bit u frižideru? il da ga držim vani pokrivenog plastičnom folijom?
bez problema stoji do 3 dana u hladnjaku, jedino ako u ta tri dana promijeni boju i miris, onda baci.
Ja ga ohladim uz miješanje i onda prebacim u poklopljenu kutijicu i u hladnjak. Kad krenem mijesiti, jendo pola sata ranije ga izvadim iz hladnjaka.
Vele da je bolje ako prenoći u hladnjaku.
Quote:
MalaMulica kaže: Pogledaj post
p.s. obzirom da će mi to biti treći kruh u životu, jelbolje daprvo probat sa običnim bijelim kruhom sa starterom?
Ispeci jedan bijeli ili onaj integralni za koji sam dala recept, dok ja ne ispitam ovaj recept koji će večeras u pećnicu. AKo bude dobar stavit ću recept ovdje, pa onda peci.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.