Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2015., 10:31   #81
A čuj, mislim da je to od slučaja do slučaja.
Imam jednu stafordicu koja moze sa mačkama oduvijek a druga bas nikako oduvijek.
Prednost je sto je jos jako mlada, pa ako odmah postavis pravila, lijepo ih upoznaš, mislim da bi sve trebalo biti ok.
Angelsss kaze dobro, ja smatram da macke koje su mozda i agresivne i ne žele prihvatiti pridošlice, znaju biti jako opasne.
Znam slucaj gdje je njem ovcar išao na šivanje kako mu je razderano bilo ispod oka od macke.
Za vrt i puštanje, preporučila bih da se prvo ti i stafordica lijepo upoznate, skompate kroz igru ali i osnove poslusnosti, da ju ne bi pustila sa mačkama, one potrče a ona za njima na cestu recimo...ili se negdje izgubi.
Opet i ovisi o temperamentu pesice, moja mladja nece za mačkom a stariju učim suprotno ali ce za mačkom nagonski iako zna da ne smije, bas su joj slaba točka.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 10:55   #82
psi su opasniji, oni mogu mački oduzeti život. no mačka može oslijepiti psa.

po napisanom, uzimaš socijaliziranu kujicu koja ima zatomljen plijenski instinkt. bitno je da ih polako približavaš. najvjerojatnije je da će pasica biti radoznala, a mačka uplašena jer je ne pozna i u takvoj situaciji mačka prva reagira. prvih par dana izbjegavala bi susrete. onda jedan od vas uzme macu u krilo držeći joj šapice, drugi priđe s vezanom kujom umornom od šetnje nek je samo ponjuši. pa macu pustiš gdje je pas dok on spava. često tada znaju i one biti radoznale. kad ih krenete puštati u istom prostoru dobro je da mačka ima par mjesta gdje se može popeti ako psu dođe volja za igrom. u svakom slučaju, ja ih mjesecima ne bih puštala same bez nadzora.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 11:32   #83
Nama se maca omacila prije mjesec dana i pobjegla od kuće s mačićima kad su bili stari otprilike tjedan dana k prvoj susjedi, a sve zbog straha od naše kujice (labradorica, 8 mjeseci stara) koja ju uvijek ganja i do dana današnjeg njih dvije se nisu uspjele sprijateljiti . Sad pogotovo kad ima mačiće ne pada joj napamet da ih drži u njezinoj blizini . Meni je žao što je tako, ona dođe svaki dan redovno doma jesti i maziti se, ali mačiće ne donosi. Sad su već i porasli i ja bi voljela da je ona doma s njima ali ne vidim načina da se to ostvari . Šta da radim, imate ideju ?
BlueStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:03   #84
A možda je stvar u tome što je i labradorica štene i vjerojatno jako zaigrana?

Mi imamo retrivera starog 1,5 godinu i prije tjedan dana smo donijeli mačića doma, sve je OK. Uz napomenu da je on zapravo od starta naviknut na mačke jer mu je u neposrednoj blizini uvijek nekoliko komada. Ali, kada vidi vani nepoznate, voli ih malo pojuriti, ali nema nikakve ljutnje, režanja ni slično.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:08   #85
Par savjeta kako

Ja ću za tjedan dana nabaviti macu, a imamo i psa. Čitala sam dosta o upoznavanju, kupila sam i knjigu o mačkama i pišu čak dve strane o tome. Životinje treba prvo držati odvojeno dok ona nova ne stvori povjerenje prema vlasniku, a onda ih upoznati kroz otvor vrata samo da nekako ponjuše/vide. Neki drugi dan ih treba dovesti u zajedničku prostoriju koju nijedna od životinja inače ne pristupa npr. kupaonica. Tamo ih se treba držati na udaljenosti isprve i uvijek kad su zajedno u sobi treba se igrati s njima, dati im jesti i pomaziti, tako da im je uvijek super zajedno. Tako će povezivat jedan drugog kao nešto pozitivno. Isprve trebaju u sigurnoj sobi biti jako kratko, pa se to svakim danom malo produži dok ne vjeruju jedan drugom. Isprve se preporuča i psa prvo na povodcu držati jer vole ganjati mace. Naš pas ganja mace, ptice, ugl sve živo što dođe na dvorište. Kupila sam mu brnjicu pa ću s njom na početku upoznavanja kako ne bi ugrizao mačića (nije se odvikao od grickanja iako ima 5 god). Već sam ga navikla unaprijed na brnjicu slasticama.
Uglavnom treba strpljenja - ne sve u jednom danu i pokušati im to iskustvo učiniti što ugodnijim, tako da znaju "aha pas- dobit ću hranu - igrat ću se" i obrnuto.
Isto tako preporučuje se i psa izmoriti prije sigurne sobe - šetati i bacati mu lopticu kao i nahraniti (da pas ne misli "uu vlasnik mi je donio nešto živo za pojesti").
Drawolfie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 22:11   #86
Svojedobno sam imao psa (njemački ovčar) koji je bio nažalost veliki i neukrotivi "koljač" mačaka i svaka mačka koja bi iz susjedstva ušla na naše dosta veliko dvorište je već bila jednom nogom u grobu. U desetak godina koliko je taj pas živio pospremio je pod ledinu sigurno 20-tak ili više mačaka.

Ipak, kad bi donijeli doma malu macu bilo je dovoljno samo mu jednom oštro reći "Ne" i priprijetiti prstom. Macu bi samo dobro iznjušio i to je bilo to - odtad je to bila njegova mačka koju je u potpunosti ignorirao i tolerirao, za razliku od svih ostalih mačaka iz susjedstva koje je i dalje tamanio.
Dakle i najgori krvolok i mačkomrzac se može preobratiti i sprijateljiti s "domaćom" macu.

Najlakše je kad imaš starijeg psa i dovedeš doma malu macu, a najbolje kad je maca možda tek 2 mjeseca stara - dakle stvarno mala i nema još neki izraženi strah od psa. Preporučam da (ako je to moguće) psa i mačku ne upoznaješ na terenu koji je izrazito teren psa. Npr. ako je to dvorišni pas onda ga nemoj s mačkom upoznavati na njegovom teritoriju tj. dvorištu nego npr. u hodniku kuće ili sl.
Pretpostavljam da kad dovedeš malu macu doma da ćeš je prvih tjedana držati zatvorenu u kući, a tek kasnije će ona imati slobodan izlaz u dvorište.
Prije upoznavanja drži macu u rukama tako da ona poprimi tvoj miris, a i da tvoje ruke poprime miris psa, a onda pozovi psa i pokaži mu macu i dopusti mu da iznjuši macu dok je ona u tvojim rukama. Ako pas pokazuje agresivnost i napetost prema mački oštro ga ukori glasom. Nemoj dizati mačku uvis u strahu da će je pas ugristi jer to psa samo još jače "nabrije" na lov, nego daj psu da iznjuši mačku dok je ti - za svaki slučaj - drži u rukama tako da je obuhvatiš šakama i na taj način zaštitiš od eventualnog ugriza.

Prema mom iskustvu a imao sam većinu svog života pse i mačke koji su bez problema koegzistirali - nema nekog većeg problema s upoznavanjem starijeg psa i male mačke i svi psi su tako i u roku jednog dana i upoznavanja skužili da se domaća maca ne dira. Problem može eventualno biti ako je mačka starija (mada se i to nije uvijek slučaj) ili je pas premladi (najgore kad je u pubertetu) pa mačku doživljava kao svoju igračku koju iz obijesti gnjavi.
No obično je dovoljno samo jednom upozoriti psa da se domaća maca ne gnjavi i psi to vrlo lako i brzo skuže i prihvate.

S napomenom da će pas bez problema prihvatiti "svoju - domaću" mačku, no i dalje će ganjati sve tuđe.
Npr. moj sadašnji pas (labrador) je dosad bez problema prihvatio sve mace koje smo kao male donijeli doma, i isto tako ne pokazuje nimalo agresivnosti prema mačkama kad je van svog dvorišta - u šetnji, ili kad slobodan na livadi sretne neku mačku, ali zato u dvorištu ne podnosi niti jedno susjedovu mačku (osim naravno - "naše") i sve ostale ganja.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 19:57   #87
Unhappy

Danas mi se dogodilo nešto strašno. Išao sam ulicom i naišao na nekog velikog psa za kojeg sam isprva mislio da je nečiji pas. On me počeo pratiti i sve više mi se činilo, s obzirom da nije imao ogrlicu, da je napušteni pas i uz to što je bio velik izgledao je kao neki lovački pas. Uglavnom kako sam išao on me pratio kad najednom on ispred mene počne klati neku mačku. Mačka je čak u jednom trenu uspjela izaći iz njegovih ralja i skoro se provukla kroz ogradu od mreže za armaturu kad ju je on zgrabio za nogu i povukao i počeo ju onako tresti kao da je komad krpe i to da joj slomi sve kosti u tijelu.
Nisam tako nešto još vidio u životu da pas bez razloga može biti tako brutalan prema mački. E sad poslje mi je sinulo da s obzirom da je vjerojatno bio vrlo umoran, gladan i žedan i očajan da nađe nekog vlasnika da je mislio da će me tako valjda impresionirati? Ili ju je možda ubio jer stvarno mrzi mačke?

Može li mi netko pojasniti?
Pony Rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:45   #88
Psi nemaju želju impresionirati. Vjerojatno ima jak plijenski nagon, i nije naučen na mačke. U svakom slučaju, grozno.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 20:07   #89
Moj pas koji nikad prije ovog ljeta nije imao bliski susret s mackom ju je na prvi susret pokusao zaklati. Postoje pasmine i psi koji jednostavno imaju dosta izrazeniji nagon od ostalih i iako nisu vjezbali, bez problema bi oduzeli zivot macki.
Ne mislim da je to ista strasnije od cinjenice da macke ubijaju miseve, ne ocekujem da ce se zivotinje nuzno ponasati u skladu sa nasim ocekivanjima, pogotovo ne kada ih mi ne ucimo u tom smjeru. A da ih i ucimo, vjerujem da bi s nekim pasminama bilo teze nego s drugima.

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 21:49   #90
Quote:
Oxidia kaže: Pogledaj post
Moja najveća briga je to što vjerovatno nije imala kontakta sa mačkama a ja imam dvije mace, jedna spava vani, jedna spava u kući.
Mislim da o problemu s mačkama trebaš razmišljati (dosta) prije nego nabaviš psa koji nikad nije imao bliski susret (po mogućnosti pozitivan) s mačkom.

Quote:
Pošto ni u snu psa neću stavljati u nikakav boks niti na nikakav lanac ispred/iza kuće, brine me kako da se postavim prema situaciji jer nemogu mačku trenirat kao psa jer će ona i dalje po svom.
Nekako ćeh ih morati u početku odvojiti. Obje mačke od psa. Bilo bi dobro da si nabaviš nekakvu ogradu, pregradu ili sl. da se prvo preko toga upoznaju. Ograda bi prvo trebala biti takva da se oni ne mogu vidjeti, ali se mogu nanjušiti. I onda postupno eventualno i vidjeti ali iza barijere.

Quote:
Ne želim zakinut psa da nemože slobodno šetati po kući, niti mačku.
Na žalost, obzirom na to kakva je starija mačka, bolje da se na to pripremiš. Mačke su što se prilagođavanja novome tiče puno gorije od pasa. Pogotovo starije mačke. Osim samog straha, mačke su teritorijalne i znaju jako gadno reagirati na pridošlice, ako ne napadima na pridošlicu, onda promjenom ponašanja, pa npr. možeš očekivati zapišavanje, nuždu na mjestima van wc-a ili mjesta gdje inače obavlja, grebanje, pa čak i odlažnje od kuće. Sve to može i ne mora biti.

Drugo, ako je pesica tako blage naravi da ju ne zanimaju druge životinje, trebat ćeš paziti jer će možda biti znatiželjna pa da ne nadrapa od stare. Isto tako, samo zato što pas ne napada kokoši, ne znači da neće ganjati druge životinje. Stafići imaju jako izražen plijenski instinkt.

Za sad je plan da pas spava u mojoj spavaćoj sobi pošto mačka nesmije tamo jer mi je dečko alergičan, a mačka neka ima hodnik i kuhinju, eventualno dnevni. Znam da ne zvuči fer, ali kao što rekoh, nemogu mačku zavezat i očekivat da bude u jednoj prostoriji cijeli dan ili je izbaciti van jer nije naučena.

Quote:
Brine me što i mačke budu vani, i ako je pustim s vezice dok je učim naredbe ili dok joj bacam lopticu, strah me da se ne zaleti za mačkom pošto mačak isto voli biti samnom vani.
Pa dok si sa psom vani, zatvori mačke unutra. Neće umrijeti to malo vremena dok se ti bavi sa psom. I ja svoje odvajam u hrpi situacija i ništa im ne fali.

Quote:
To ću prakticirat par dana. Nakon tjedan, tjedan i pol, dovest ću psa u dnevni boravak navečer kad mačka bude u kući, neka ju vidi malo kako šeta po hodniku. Pas će bit na lajni cijelo vrijeme. Opet nakon par dana, mislim ih pustit da se gledaju preko stakla. možda malo vrata odškrinut da se i mirišu
.

Pravilo br. 1 - nemoj si zadavati rokove "par dana ovo, par dana ono". Životinje određuju rokove kad su spremne za sljedeći korak. Možda fakat bude par dana, a možda par mjeseci.

Valjda će upalit.

Quote:
Oxidia kaže: Pogledaj post
mislim da se pas ako se radi s njim redovito, i šetnje i trčanje i dresura, kakav god da je pas, može dobiti ono apsolutno najbolje od njega, a to je dobar, smireni pas koji neće imati agresivne ispade.
E vidiš tu si malo u krivu. Poslušnost je jedno, nagoni i instinkti drugo. Ponekad je ovo drugo jače od prvog. Jednom sam pisala o njem. lovnoj terijerki koju sam imala i neuspješnom pokušaju privikavanja na mačku. Da, bila je savršeno poslušna i znala je da se "maca ne dira", no macu sam na kraju morala udomiti jer na nije mogla kontrolirati svoje nagone. Bar ne dovijeka. Omršavila je i bila snuždena, stalno čekala pred sobom u kojoj je bila maca, tresla se od muke. Jednostavno, njena dobrobit, a bome i mačkina bila je važnija od rizika da netko strada, a mačka bi garant stradala.

Quote:
ima već 9 mjeseci, ali 9 mjeseci za mene iskreno znači da je još jako jako mlada i da je sve sve još može naučiti, ali opet ljudi me straše kako je to već star veliki pas koji će rastrgati moje mačke čim kroči u kuću.
Mlada je i to je bonus, no svejedno, period socijalizacije u kojem je pas otvoreniji za prihvaćanje novih stvari, situacija i bića je odavno završio (3-12 tjedana, nategnuto 14/16 tjedana). Naravno da to ne znači da se psa ne može naviknuti na mačku, ali moraš računati da će biti vjerojatno teže. Da te utješim, moj koji voli vani poganjati mačke živi s mačkom od svoje 6. godine, a sad mu je došla i druga. Nikad nije bio koljač i to je bonus, trebalo je vremena, ali sve je OK i normalno funkcioniraju. Doduše, on kad je bio štene, živio je s mačkama.

Quote:
Pony Rider kaže: Pogledaj post
Nisam tako nešto još vidio u životu da pas bez razloga može biti tako brutalan prema mački.
Brutalan je bedasti izraz. Pas ima očito jaki plijenski instinkt i voli ganjati mačke, vjerojatno mu ovo nije prvi puta da je to napravio. nama brutalno, mnogima posve normalno (psima).
Quote:
E sad poslje mi je sinulo da s obzirom da je vjerojatno bio vrlo umoran, gladan i žedan i očajan da nađe nekog vlasnika da je mislio da će me tako valjda impresionirati?
:klap: da baš te htio imresionirati...
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 20:25   #91
Moj pas i mačka se jako vole.On je bio štenac od 1,5 mjesec,a ona mače od 3 tjedna kad je došla.Prvih dan-dva se baš nisu voljeli,a sad su banda.Ako treba uništiti gazdarici cviječe maheri su.Mikica ga sruši,a Rambo ga uništi.Mikica je provokator,zna da Rambo ne smije u kuću onda ona kad su otvorena vrata uđe u kuću i onda sjedne dovoljno daleko od vrata da Rambo ne može do nje. Inače oboje spavaju u Rambovoj kućici jer imamo veliko ograđeno dvorište pa nisu u kući.
Picek25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.