Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 16:30   #41
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zašto?
U Sloveniji država izdaje vinjete.
Bez obzira na različite graditelje.
Zašto ne bi moglo tako biti kod nas?
Uostalom, zašto smo poklonili pojedine dijelove mrešže autocesta kojekakvim koncesionarima?

Inače, svršavanje na dužinu kolone na izlazu s autocesta samo je očiti znak našeg debilizma. To što turisti moraju platiti preskupu cestarinu i mučiti se satima na naplati mora biti znak sramote i nesposobnosti, a ne uspješnosti bilo čega.

A zašto tebe ili nekoga zgražaju te kolone? Svuda po EU, svijhetu je to normalna pojava ljeti, pogotovo u vrijeme godišnjih odmora. I nitko od toga ne pravi dramu.

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&u act=8&ved=0ahUKEwjhuaPZ9NHVAhVBPRQKHRV8AYAQFgg8MAU &url=http%3A%2F%2Fdnevnik.hr%2Fvijesti%2Fsvijet%2F francuska-na-autocesti-rekordno-duga-kolona-od-793-km.html&usg=AFQjCNEuhscM5KZrAy4wuPQagYzJMt1l8w


Ili
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...ZkCdCxL3payjoA

I šta bi sada mi morali napraviti? Dignuti rampe i propuštati vozila bez naplate cestarine?
Vinjete za sada u Hr nisu opcija - prvo zbog toga što je napravljena projekcija prihoda i ustanovljeno je da bi prihod od cestarina bio bitno smanjen, a drugo zbog toga jer je za to potrebna logistika koja je pre skupa i u uvjetima neisplativosti, samo bi povećala financijske dubioze..
Prihodom od cestarine se otplačuju krediti za izgradnju autocesta, a ionako je taj prihod daleko nedostatan pa se kredti otplaćuju najvećim djelom iz državne blagajne.
Dio autocesta je sam po sebi nerentabilan, a tako će ostati i u budućnosti, no, da nisu izgrađene, pojedini djelovi države bili bi odsječeni i onemogućen bi im bio razvoj - bez cestovne povezanosti regija nijedna ozbiljna fiirma neće otvarati svoju proizvodnju tamo negdje Bogu iza leđa.
Hrvatska zbilja je takva - autoceste su bile potrebne, monetizacija bi bila štetna, isplative u smislu da financiraju i svoju održivost i otplatu izgradnje osim pojedinih nikada neće biti, i to je to.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 16:42   #42
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
I šta bi sada mi morali napraviti? Dignuti rampe i propuštati vozila bez naplate cestarine?
Vinjete za sada u Hr nisu opcija - prvo zbog toga što..
.. - autoceste su bile potrebne, monetizacija bi bila štetna, isplative u smislu da financiraju i svoju održivost i otplatu izgradnje osim pojedinih nikada neće biti, i to je to.
I dalje imamo problem gužve na naplatnim kućicama zbog kojega ljudi pate. Kilometarske kolone koje postoje isključivo zbog zaustavljanja vozila radi naplate cestarine, kako sam opisao u prvom tekstu. A mogu se izbjeći u potpunosti barem na tri načina.
Dodatak na cijenu goriva može se regulirati tako da se dobije jednaka količina novca kao i na naplatnim kućicama, a u potpunosti se uklanja uzrok zastoja zbog naplate cestarine.
To je razlika između države kojoj je stalo do dobrobiti građana i one kakvu imamo u sadašnjoj situaciji.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 16:56   #43
Super! U dva ljetna mjeseca bi se smanjile gužve na naplatnim kučicama. Koliko sam primijetio u preostalih 10 mjeseci gužve nema jer nema ni promete! I? Tko će kupovati vinjete kroz preostali dio godine. Naravno oni kojima će se to isplatiti. Tih je malo, premalo da se prodajom vinjeta ostvari veća dobit od naplate po kilometru. Uostalom ljudi koji su za to zaduženi već su donijeli odluku i stvarno je bespredmetno raspravljati o tome „ki bi da bi“!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:14   #44
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
A zašto tebe ili nekoga zgražaju te kolone? Svuda po EU, svijhetu je to normalna pojava ljeti, pogotovo u vrijeme godišnjih odmora. I nitko od toga ne pravi dramu.

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...uPQagYzJMt1l8w


Ili
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...ZkCdCxL3payjoA

I šta bi sada mi morali napraviti? Dignuti rampe i propuštati vozila bez naplate cestarine?
Vinjete za sada u Hr nisu opcija - prvo zbog toga što je napravljena projekcija prihoda i ustanovljeno je da bi prihod od cestarina bio bitno smanjen, a drugo zbog toga jer je za to potrebna logistika koja je pre skupa i u uvjetima neisplativosti, samo bi povećala financijske dubioze..
Prihodom od cestarine se otplačuju krediti za izgradnju autocesta, a ionako je taj prihod daleko nedostatan pa se kredti otplaćuju najvećim djelom iz državne blagajne.
Dio autocesta je sam po sebi nerentabilan, a tako će ostati i u budućnosti, no, da nisu izgrađene, pojedini djelovi države bili bi odsječeni i onemogućen bi im bio razvoj - bez cestovne povezanosti regija nijedna ozbiljna fiirma neće otvarati svoju proizvodnju tamo negdje Bogu iza leđa.
Hrvatska zbilja je takva - autoceste su bile potrebne, monetizacija bi bila štetna, isplative u smislu da financiraju i svoju održivost i otplatu izgradnje osim pojedinih nikada neće biti, i to je to.
Vinjete nisu uvedene iz jednog jedinog rrazloga, a taj je da bi političarčići mogli svoju stoju sitnog zuba, tj. glasače uvaljivati na dobro plaćena radna mjesta.
Jedini taj.
Sve ostalo su floskule.
Autoceste smo platili ( i plaćamo) skupo kao nitko u Europi.
Također, autoceste su napravljene bezveze i nerezonski, izbjegavajući blizinu gradova i time postale potpuno neprivlačne.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:44   #45
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
I dalje imamo problem gužve na naplatnim kućicama zbog kojega ljudi pate. Kilometarske kolone koje postoje isključivo zbog zaustavljanja vozila radi naplate cestarine, kako sam opisao u prvom tekstu. A mogu se izbjeći u potpunosti barem na tri načina.
Dodatak na cijenu goriva može se regulirati tako da se dobije jednaka količina novca kao i na naplatnim kućicama, a u potpunosti se uklanja uzrok zastoja zbog naplate cestarine.
To je razlika između države kojoj je stalo do dobrobiti građana i one kakvu imamo u sadašnjoj situaciji.
Ma da, zašto bi moj pokojni otac plaćao svakodnevno u gorivu cestarinu za autocestu a možda se deset puta u životu provozao njome?
Tko garantira da strani turist koji koristi autocestu neće natankati prije izlaska iz Slovenije, Bosne... i na povratku na ulasku u Sloveniju.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Vinjete nisu uvedene iz jednog jedinog rrazloga, a taj je da bi političarčići mogli svoju stoju sitnog zuba, tj. glasače uvaljivati na dobro plaćena radna mjesta.
Jedini taj.
Sve ostalo su floskule.
Autoceste smo platili ( i plaćamo) skupo kao nitko u Europi.
Također, autoceste su napravljene bezveze i nerezonski, izbjegavajući blizinu gradova i time postale potpuno neprivlačne.

A jesi ga pogodio razlog.
Ajme.....
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 18:22   #46
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post




A jesi ga pogodio razlog.
Ajme.....

Kao i sve drugo u ovom propalom geopolitickom projektu zvanom RH i ovo je toliko banalno jednostavno da je tesko za povjerovati i u svojoj banalnosti upravo genijalno. Dakle, samo ti lupaj glavom u zid i trazi komplicirane razloge
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 19:38   #47
Kod nas u Njemackoj se plati godisnji porez na auto i vozi se svuda bez ikakvih vinjeta ili naplate cestarine. Cak na pojedinim dionicama Autobahna nema ni ogranicenja brzine...

ostatak Europe je bas retardiran. Dodjite u Njemacku i ucite od njih... a vi Hrvati, smijesni i glupi do bola... sve zivo zaserete, pardon vasi politicari... izgradite ceste i onda zjape prazne... di vam je tu logika??? kurcite se sa guzvama umjesto da jednostavno uvedete vinjete i da promet brze cirkulira.

Vrijeme je jedna od komponenti ekonomije i koja se ne moze vratiti. Vrlo bitan cimbenik za svaku uspjesnu ekonomiju.

Svabo plati pun kufer poreza ali se vidi da se porezi u nesto i ulazu.

a vi u kronicnom minusu...ne zasluzujete biti drzava.. niste sposobni biti nezavisni...da vam nije turizma bili bi bijeda ko Kosovo ili Bosna. srecom Jadran vas spasio..ali i to je pitanje dokada jer ste digli cijene u nebesa...u svemu ste najskuplji! nikakvi ste ekonomisti...
a tek poliiticari.. smijurija...
silvan is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 12.08.2017., 19:43   #48
Zanimljivo!
Zbog nekoliko ljetnih vikenda u kojima je gužva na naplatnim kućicama neki forumaši zaključuju da je Hrvatska propali geopolitički projekt i da ne zaslužuje biti država.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 20:00   #49
Quote:
NN101 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo!
Zbog nekoliko ljetnih vikenda u kojima je gužva na naplatnim kućicama neki forumaši zaključuju da je Hrvatska propali geopolitički projekt i da ne zaslužuje biti država.
Sigurno smo to zakljucili samo zbog guzvi.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 23:02   #50
Quote:
silvan kaže: Pogledaj post
Kod nas u Njemackoj se plati godisnji porez na auto i vozi se svuda bez ikakvih vinjeta ili naplate cestarine. Cak na pojedinim dionicama Autobahna nema ni ogranicenja brzine...

ostatak Europe je bas retardiran. Dodjite u Njemacku i ucite od njih... a vi Hrvati, smijesni i glupi do bola... sve zivo zaserete, pardon vasi politicari... izgradite ceste i onda zjape prazne... di vam je tu logika??? kurcite se sa guzvama umjesto da jednostavno uvedete vinjete i da promet brze cirkulira.

Vrijeme je jedna od komponenti ekonomije i koja se ne moze vratiti. Vrlo bitan cimbenik za svaku uspjesnu ekonomiju.

Svabo plati pun kufer poreza ali se vidi da se porezi u nesto i ulazu.

a vi u kronicnom minusu...ne zasluzujete biti drzava.. niste sposobni biti nezavisni...da vam nije turizma bili bi bijeda ko Kosovo ili Bosna. srecom Jadran vas spasio..ali i to je pitanje dokada jer ste digli cijene u nebesa...u svemu ste najskuplji! nikakvi ste ekonomisti...
a tek poliiticari.. smijurija...
Ajde ne seri po državi u kojoj ne živiš.
Ta u kojoj živiš ima isto tako svojih dubioza -niti umirovljenik može normalno živjeti sa svojom mirovinom, niti je radniku više tako bajno kao što je bilo.

A šta se prometa tiče - iz 2015. - kao i kod nas u određeno doba godine -

U Njemačkoj kolone i do 40 kilometara

BERLIN - Početak školskih praznika u najjužnijim njemačkim saveznim pokrajinama Bavarskoj i Baden - Wuertenbergu uzrokovao je velike prometne zastoje, posebice na autocestama koje povezuju sjever i jug zemlje, javlja u subotu Njemački automobliski klub (ADAC). Rekordni zastoj dogodio se na sjeveru Njemačke, na državnoj autocesti broj jedan, u smjeru turističkih odredišta na Sjevernome moru, gdje je kolona automobila kod Luebecka premašila 40 kilometara. Slično je i na jugu zemlje, gdje je na autocesti Muenchen - Salzburg kolona vozila dulja od 20 kilometara. Kolone na autocestama diljem Njemačke u subotu poslijepodne bile su ukupno dugačke više od 100 kilometra. ADAC u izvješćima o prometu govori o najgušćemu prometnom vikendu ove godine te upozorova da je slično stanje na autocestama u susjednim zemljama Austriji i Francuskoj. Osim početka školskih praznika, na jugu Njemačke pojačan je promet uzrokovala i smjena turista nakon prve polovice praznika u najmnogoljudnijoj saveznoj pokrajini Sjevernoj Rajni - Vestfaliji.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/u-nj...ometara-808386 - www.vecernji.hr
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 00:38   #51
GOSTUJUĆI u Dnevniku Nove TV, ministar prometa Oleg Butković rekao je kako će se naplata na autocestama u budućnosti vršiti uz pomoć elektroničkog sustava. Kad će to biti, i kako će to izgledati, Butković nije otkrio. Štoviše, kaže da još ni sami to ne znaju.

No riječ je o ozbiljnom projektu. Naime, sve članice EU morat će imati ujednačen elektronski sustav naplate cestarina. Dakle, vlada će, milom ili silom, morati uvesti ovakav sustav naplate. Drugim riječima, tisuće ljudi, koji sada rade posao koji može napraviti najobičniji kompjuter, u bliskoj budućnosti bi mogli postati višak.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 07:25   #52
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
.. sve članice EU morat će imati ujednačen elektronski sustav naplate cestarina..
To izgleda kao bolje rješenje od našeg trenutnog. Ali opet, je li taj sustav potreban kada se jednaka svota novca za ceste i autoputeve može lako naplatiti preko cijene goriva. Zašto uvoditi elektronički sustav kada isto može odlično funkcionirati i bez njega.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 07:28   #53
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ma da, zašto bi moj pokojni otac plaćao svakodnevno u gorivu cestarinu za autocestu a možda se deset puta u životu provozao njome?
Pa da, nije u redu da plaća za autocestu ako se ne vozi po njoj. Ali gorivo mu treba da se vozi po nekakvoj cesti, i tu cestu također treba održavati, i čini mi se da je bolje rješenje održavati ju iz poreza na gorivo nego iz poreza na kruh i milijeko.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 09:14   #54
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Pa da, nije u redu da plaća za autocestu ako se ne vozi po njoj. Ali gorivo mu treba da se vozi po nekakvoj cesti, i tu cestu također treba održavati, i čini mi se da je bolje rješenje održavati ju iz poreza na gorivo nego iz poreza na kruh i milijeko.
A sad se ne plaćaju cestarine pri registraciji?

Je, stvarno je grozomorno to što su 6-8 vikenda u godini kolone od par kilometara.
Ma što vikenda....jedan dan vikenda.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 09:28   #55
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Vinjete za sada u Hr nisu opcija - prvo zbog toga što je napravljena projekcija prihoda i ustanovljeno je da bi prihod od cestarina bio bitno smanjen, a drugo zbog toga jer je za to potrebna logistika koja je pre skupa i u uvjetima neisplativosti, samo bi povećala financijske dubioze...
Može link na projekciju prihoda koja je utvrdila smanjenje prihoda od cestarina? Neobičan mi je takav čvrst zaključak jer cijene vinjeta nigdje nisu uklesane u kamen.

Sustav naplate fakat nije problem zbog nekoliko vikenda godišnje. Evo ljudi uredno stoje ispred tunela kroz Karavanke I nema nikakve drame. Stvarni razlog je upravo povećanje prihoda.

Po nekim dokumentima koji se mogu naći na netu, broj zaposlenih na naplati je oko tisuću. Ako je taj broj točan I ako njihovu bruto plaću zaokružimo na deset tisuća kuna, to je deset milijuna kuna mjesečno. Znači, samo za njihove plaće potrebno je pedeset tisuća automobila na relaciji Split - Zagreb (200 kn cestarine, bez uračunavanja Pdv-a).
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:19   #56
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Može link na projekciju prihoda koja je utvrdila smanjenje prihoda od cestarina? Neobičan mi je takav čvrst zaključak jer cijene vinjeta nigdje nisu uklesane u kamen.

Sustav naplate fakat nije problem zbog nekoliko vikenda godišnje. Evo ljudi uredno stoje ispred tunela kroz Karavanke I nema nikakve drame. Stvarni razlog je upravo povećanje prihoda.

Po nekim dokumentima koji se mogu naći na netu, broj zaposlenih na naplati je oko tisuću. Ako je taj broj točan I ako njihovu bruto plaću zaokružimo na deset tisuća kuna, to je deset milijuna kuna mjesečno. Znači, samo za njihove plaće potrebno je pedeset tisuća automobila na relaciji Split - Zagreb (200 kn cestarine, bez uračunavanja Pdv-a).
Ne mogu dati link - slušala sam predsjednika sindikata HAC - a na N1 u živo, ima nekih mjesec dana, više, no, bila je to repriza, on je o tome govorio u intervjuu.
Isto je tako spomenuo da se niti broj zaposlenih na naplatnim kućicama ne bi toliko bitno smanjio, jer uvijek mora netko od zaposlenika biti prisutan za slučaj da nešto zašteka - ne pitaj me o čemu se radi, to mi nije bilo jasno ili sam nešto prečula, jer se sjećam da kada sam išla autobusom u Amsterdam, autobus je furu prije prošao kroz naplatno mjesto a bilo mu je istekala vinjeta u Austriji, a nije je obnovio, i nas su na povratku zaustavili prije Slovenije i nisu nas pustili dalje dok šofer - koji nije počinio prekršaj - nije platio 300 eura kazne. Dakle - detektirali su autobus preko kamera kada je opet ušao na teritorij Austrije, javili policiji i oni su nas presreli i zaustavili na povratku.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 06:10   #57
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ne mogu dati link - slušala sam predsjednika sindikata HAC - a na N1 u živo, ima nekih mjesec dana, više, no, bila je to repriza, on je o tome govorio u intervjuu.
Isto je tako spomenuo da se niti broj zaposlenih na naplatnim kućicama ne bi toliko bitno smanjio, jer uvijek mora netko od zaposlenika biti prisutan za slučaj da nešto zašteka - ne pitaj me o čemu se radi, to mi nije bilo jasno ili sam nešto prečula, jer se sjećam da kada sam išla autobusom u Amsterdam, autobus je furu prije prošao kroz naplatno mjesto a bilo mu je istekala vinjeta u Austriji, a nije je obnovio, i nas su na povratku zaustavili prije Slovenije i nisu nas pustili dalje dok šofer - koji nije počinio prekršaj - nije platio 300 eura kazne. Dakle - detektirali su autobus preko kamera kada je opet ušao na teritorij Austrije, javili policiji i oni su nas presreli i zaustavili na povratku.
A ti očekuješ da mega uhljeb među uhljebima, sindikalist u hacu, govori drugačije?
Pa da je po njegovom oni bi uposlili još jedno 2 - 3000 rodijaka i stranačkih pijunčića...

Inače, autobusi ne plaćaju vinjetu...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 06:26   #58
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A ti očekuješ da mega uhljeb među uhljebima, sindikalist u hacu, govori drugačije?
Pa da je po njegovom oni bi uposlili još jedno 2 - 3000 rodijaka i stranačkih pijunčića...

Inače, autobusi ne plaćaju vinjetu...
A po tebi sindikat nije potreban?

Autobusi imaju GO-Box uređaj, kojim im se automatski skida iznos cestarine za odrađenu dionicu kad prođu ispod mjesta kontrole naplate - i taj se trenutak prolaska i kontrole u autobusu lijepo obilježi i čuje sa jednim kratkim zvučnim signalom - bip.


Inače, autobusom sam proputovala pola EU - izletič sim, izletič tam.......volem ja to tako, volem - posvuda pomalo.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI

Zadnje uređivanje JOHABI : 19.08.2017. at 06:48.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 07:25   #59
Vidiš, mene ovakav slijed "argumentacije" izluđuje.

Najprije si kao nepobitnu činjenicu navela analizu koja je pokazala da bi se vinjetama smanjili prihodi. To mi je bilo neobično jer je teško biti tako izričit - karikirano, u račun se može uvrstiti cijena vinjete od jedne kune i cijena vinjete od milijun kuna.

Ispostavilo se da je jedino tvoje saznanje o toj analizi razgovor da sindikalcem, a i taj si razgovor čula tek napola.

I sada na logičan komentar da sindikalac ni po čemu nije objektivan izvor informacija, jer po naravi svog mjesta navlači priču na radničku stranu, krećeš s pasivno agresivnim "a jel, znači sindikat ne bi trebao postojati?".

Sindikat treba postojati i sindikat se treba boriti za radnička prava. Ali, sindikat nije objektivan faktor na čije se tvrdnje može referirati. Jednostavno, zar ne?

Uopće nisam shvatio priču o autobusu i vinjeti u sklopu tvrdnje da se ne bi bitno smanjio broj djelatnika. Ne misliš valjda da za svaku kameru postoji po jedan Hans koji kontrolira vinjete?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 09:03   #60
Ako je argument za ne-uvođenje vinjeta, to što bi se prihodi autocesta smanjili, onda nek se čim prije nađe neki drugi način naplate da korisnici budu zadovoljniji. Uostalom, to je trebalo biti učinjeno već odavno, pa što je ovo, opet sad neke studije isplativosti ili čega već....po tko zna koji put iste rasprave i dileme

Silna lova se utukla u izgradnju autocesta, plaćati će naši unuci kredite, da bi sad imali situaciju da su uglavnom veći dio godine poluprazne, cestarina je abnormalno skupa, šleperi, kamioni se i dalje voze lokalnim cestama koje se raspadaju, a o sigurnosti da niti ne govorimo .... koji je smisao???? Hrvatske autoceste-svrha sama sebi. Užas. Hrvatska posla.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.