Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2012., 20:31   #1
preinaka centralnog nafta > peleti

mozgovi dobar dan. par pitanja i rasprava imam oko prenamjene centralnog sa nafte na pelete. znaci, sad lozim na naftu, plamenik je riello rg1, pec je ctc wirbex ultra (jedna od najboljih i vrlo ekonomicna, novijeg godista) 40kw i grijem 2 stana od 80mq. mala mi je potrosnja nafte ali sam racunao da bi po zimi/sezoni ustedio oko 2300kn (nisam siguran). znam da moram prosiriti otvor na peci sa fi110 na fi140 za plamenik koji sam ciljao ferroli sun p7 i el.instalaciju cu izmajmunirat jer sam elektrotehnicar. medjutim, manual plamenika sun p7 kaze da trosi minimalno 2,9kg/h minimalno a pacovi u trgovini grijanja reklamiraju potrosnju 2kg/h (samo radi informacije sad na naftu cirka oko 0,75l/h nafte zgorim kad je najveca zima od -8 vani) ? zatim glupa mi je ideja da stavim plamenik dubine 22cm od dosjeda na pec koja ima dubinu 37cm od dosjeda (mozda da montiram dosjed plamenika 2cm vani extended) ? proizvodjac ferolli ne specificira nikakav fi dimnjaka za taj plamenik (imam fi130 instaliran do krova specificiran ctc peci i cuga bez greske = izmjereno sondom oko -0,9, duzina dimnjaka 3 kata + kroviste), a jos i sumnjam na smolu u dimnjaku od lozenja peleta koji problem sad nemam ? i jos nemam iskustva sa ciscenjem takvog sistema - mislim peleti vjerovatno rade dosta vise cadje i pepela od nafte, neki spominju cak jednom tjedno ciscenje (nafta je nastimana da 100% izgori i nema pepela u dimnjaku nikako) i nekako me asocira da barem jednom na mjesec treba otvorit pec i ocistit sve i jednom godisnje sve sa dimnjakom ocistit. bojim se da su to lopovi u trgovini 50% napumpali da se proda i sve mi to smrdi na italian job - prodaj a poslije fuck off, pa nebi bilo lose da se malo nadmudrimo oko toga; nebi ovaj planiran system ustedio 2300kn na sezonu. mozda mi netko proda drugu mudroliju ?
__________________
...lost case...
monobyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 22:47   #2
Nije meni ta tvoja potrošnja jasna. Imaš peć od 40 KW i griješ 160m2 a plamenik ti troši 0,75lit/h. Tu nekaj ne štima.

Ja imam CTC Aegir, s B10 plamenikom, kada je s diznom 0,50 bio naštiman na 22 KW, potrošnja je bila cca 2,1 lit/h a to je najniže što se dalo naštimati na tom plameniku.

Na koju snagu je tebi na kraju nariktana peć i s kojom diznom? 0,75lit je otprilike 0,6 kg/h, pa koja je to snaga peći na kraju 10KW? 12 KW? I zašto si uzeo peć od 40 kw ako ti treba 3x manje? Ništa ne razumijem.....

o kojim ti satima rada zapravo pričaš? o satima grijanja na dan ili o satima rada plamenika? Dakle ako ti plamenik u komadu odradi sat vremena potroši samo 0,75lit? ne vjerujem. Osim toga sat vremena plamenika nema nikakve veze s vanjskom temp. Tak svejedno jel vani -10 ili +10, ak plamenik radi sat vremena potroši xy litara.

Da skratimo priču, reci ti koliko ti je ukupna potrošnja u litrama na godini/sezonu grijanja, daj neki podatak, i da li obuhvača i zagrijavanje tople vode.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 08:59   #3
ovako je situacija, potrosnju nafte sam ja osobno izmjerio i ne vjerujem da sam pogrijesio ni pola litre - to je potrosnja za dva stana(jedan se malo manje grije od mojeg, manje je ljudi u njemu) a za total na zimu cu morat malo pogledat racune pa se javim. inace i prije kupnje peci sam se konzultirao sa najboljim serviserom centralnih u rijeci sta da kupim i preporuka je bila da se uvijek uzme jaca pec radi bolje izmjene topline i isti je nastimao sa kompjuterom plamenik nakon montaze - sve je pogodio iznad ocekivanja, zlato moje. pec je ekonomicna, plamenik isto, sve urica. malo sam i skeptican zbog te potrosnje da li cu imat financijski opravdan prijelaz na te pelete. inace litara na sat mislio sam sati grijanja. vrlo se to i lako izmjeri - stavis u bacvu od 50lit nafte i cijevi plamenika umocene u nju i lozis i brojis sate. nakraju dobijes konkretne litre na sat. nekoliko puta isprobano = 0,75-0,8 lit/h. ta potrosnja varira sa vanjskom temperaturom jer ja reguliram temperaturu vode direktno na peci i nista vise. kad je malo hladno grijem na 55 celzija, a za jace hladnoce i do 80 celzija vodu grijem. temperaturu u stanu drzim na 20-22 celzija. grijac je nastiman uvijek na istu potrosnju ali kad hocu vecu temperaturu vode vise puta se ukljuci na sat i duze radi. termostat mu kaze ako je temperatura vode niza od setpointa da se ukljuci i on dogrije malo, zatim isljuci i ceka opet isto - vrlo primitivna automatika i ne treba bolja - to je sa peci doslo i to sam na riello spojio. najvise nafte zgorim kad tek ukljucim i grijem vodu sa 18 na 60 celzija - onda plamenik radi 15tak minuta, zatim se ukljuci na 20tak sekundi svakih 5 minuta da malo dogrije vodu. smislio sam i kako bi montirao plamenik na pelete na tu pec (nije to standardna montaza jer to nije pec na kruta goriva ali ima ceona vrata za ciscenje), ali me najvise brine ekonomska isplativost i cadja peleta. ima tko around here da je montirao plamenik na pelete na pec za naftu ili ja moram biti prvi znanstvenik na forumu ?
__________________
...lost case...
monobyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 09:22   #4
A zašto jednostavno ne staviš dodatno peć na rekete kraj ove. Pa imaš alternativu. Meni bi bilo žao dirati taj sustav sa improvizacijama.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 11:33   #5
nemam bas toliko mjesta u garazi za dve peci. ionako sam skuzio da bi se i vrata peci mogla jos jedna kupit i da se samo vrata sa plamenicima mijenjaju bez preinaka...
__________________
...lost case...
monobyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 20:45   #6
kad se kužis vec u peć na naftu mozes mi malo objasnit sta bi sve trebao zbavit za grijat se na staro motorno ulje. Jer kako radim u servisu automobila ulja imam đabe koliko god mi treba...

Mozes na pp ako je ovo offtopic

p.s nikad nisam radio s centralnim pa to uzmi u obzir
RENT-A-IDIJOT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 20:37   #7
Quote:
monobyte kaže: Pogledaj post
zlato moje. pec je ekonomicna, plamenik isto, sve urica.
Zlato moje, sad je sve jasnije, kao što sumnjah, miješaš kruške i jabuke. Potrošnja plamenika se ne mjeri u satima grijanja nego u satima rada plamenika. Da bi okvirno mogao izračunati potrošnju po sati, moraš znati koja dizna ti je ugrađena i pod kojim tlakom. Onda pogledaš u manuel od plamenika-tablicu, i on će ti reći koliko je potrošnja u kg/h a usput navodi i kolika mu je snaga u KW. Snaga palamenika je uvijek malo veća od snage koju onda daje peć (recimo plamenik 22KW, peć 20KW isl)

Da bi potrošnju lož ulja pretvorio iz kg/h u lit/h dijeliš vrijednost sa 0,85
Npr. potrošnja 1,9kg/h=cca 2,2lit/h.

Samim time, plamenik po satu radu uvijek troši isto sasvim neovisno koja je vanjska temp.

Međutim, da bi znao koliko trošiš sad još moraš znati koliko ti plamenik ukupno radi sati na dan. A to ne može bez ugrađenog brojača, poput onih u regulacijama po vanjskoj temp, osim da cijeli dan sjediš kraj njega s štopericom. I da narvno tu si u pravu, ovisno o vanjskoj temp, ovisi i koliko će raditi sati plameni na dan.....nadam se da kužiš sad kaj želim reći.

ako je istina ono što si gore napisao, mogu ti reći da ti je sustav zapravo katastrofalno namješten:

- cilj je potići čim duži rad plamenika u komadu, tako da je zagrijavanje od 18-60C u redu, jer stalno paljenje i gašenje plamenika proizvodi gubitke, isto kao kod auta, nije isto voziti 5km u komadu ili ga usput paliti i ugasiti 5 puta, jel? ali
- rad plamenika od 20sec je dramatično i zapravo nemoguće, pa za 20sec ne stigne se ni plamen ustabiliti, opet si nekaj krivo mjerio.....
- ako se zbilja pali na 20 sec i onda miruje 5min, nekaj ne valja, a jedna od opcija je predimenzioniran sustav, jer se voda prebrzo zagrije a ti, tj. tvoja kuća to nestigne potrošiti, hitno zovi majstora ako je točno to što si napisao
- polaz od 80c je katastrofalan i upućuje na loš izoliran objekt.
- ja bi na tvom mjestu prvo opitmalizirao sustav što se tiće sistemskih temp i potrebnih snaga i zatim uložio pare u izolaciju objekta, a onda kad izoliraš objekt biti će potrebna mnoga manja temp polaza i mnogo slabija peć.....pa bi ja tek onda razmišljao o novim načinima grijanja
- majstori nemaju pojma o izračunima potrebnih snaga za grijanje, i na tu kvadraturu svima preporučuju 35-40KW uz kojekakve izgovore, činjenica je da zapravo bolje da snaga kotla bude prilagođena stvarnim potrebama, dakle čim niže to bolje, ostalo su laprdanja

da bi dobio uvid, ja ti mogu reći slijedeće radi usporedbe

- tvoj wirbex je gusani kotao i možeš si dozvoliti da spustiš temp na 18C, ja sam svojim aegirom ne mogu jer je čelični i posotji opanost od kondnencije, i moram ga konstatno držati na 50C...no nadam se da ti je i dimnjak prilagođen tim temp inače ćeš imati popriličnih problema s kondenzacijom u njemu
- budući da je moj ktao isto tako svojedobno biran metodom jače je bolje, nakon izolacije objekta s 10cm i novih prozora vidno je predimenzioran, bar 30% ako ne više, ali kao što rekoh ne mogu ga spustiti s ovim plamenikom ispod 22KW
- i u takvim uvjetima, meni po najvećoj zimi (ovogodišnjih ispod -15C), plamenik radi u komadu 8min, a u standarnim uvjetima cca 5-6min u komadu da zagrije tih par stupnjeva. Ispravno bi bilo >10min po ukopčanju
a 20 sec o kojimaa ti pričaš meni nisu jasni. Nakon 8min rada po najvećoj zimi, palmenik mi se pali nakon nekih 20-25 min, a ne nakon 5 minuta kao kod tebe
- polazna temp pri tim polarnim temp bila mi je 40C u prizemlju, a cca 48C u potkrovlju (veći gubici radi krova), dakle za 80C polaza vajska temp bi morala biti jedno -80C

Nepotrebne gubitke koje imam sada su vidiš, predimenzionirana peć (prekratak rad plamenika) i potreba za održavanje min temp kotla od 50C koja mi nije potrebna ni na polarnoj hladnoći

Inače nakon izolacije objketa, smanjio sam potrošnju preko 35% i to uz povećanje sobne temp za 2C (sa 20 na 22C) i 10% veće grijane površine. Da je ostalo to dvoje po starome, potrošnja bi nakon izolacije bila 50% niža

Ti ćeš radi razštimanog sustava imati nerealno visoku potrošnju. Ako je isitna ono o 20sec/5min hitno zovi majstora.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 23.03.2012. at 20:42.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 22:57   #8
otprilike bi rekao da ove zime zgorih oko 630lit nafte za moj stan. ne izgleda mi puno, oko 3900kn - imam jos nafte po staroj cijeni pa bi ustvari cifra bila i manja da ne serem. inace fasada mi je stiropor 5cm i novi prozori, a imam i minus na stropu sto mi je iznad samo ploca i bezvezan krov bez izolacije. drago mi je da imam edgara koji je valjda jedini koji nesto kuzi o grijanjima around here i koji mi moze dat neki odgovor, jer ja o kilogramima na sat ne kuzim klinca. ali nisam shvatio tvoj slucaj - kuca cirka ko moja i odrzavas 50 gradi u peci? da ja moju stalno lozim morao bi otvarat prozore. ujutro se probudim i po najvecoj zimi ne padne mi temp ispod 18 u kuci, a iskljucim grijanje u 22,30 navecer. nocu ne lozim nikad. bilo bi mi toliko toplo da nebi mogao spavat ni da vodu grijem na 35 gradi. ako sam dobro shavtio tvoj smisao plamenika - mislis da bi bilo bolje da stavim na plamenik manju diznu da dulje lozi sa manje nafte? sa ovom diznom nema sanse da lozi duze - sa 18 na 60 gradi digne u 15tak minuta. ali mozda bi mi mogao dat sugestiju. uzmi u obzir da ja to sve znam spojit buduci da sam industrijski elektricar ali da za centralna i nisam neki mozak. recimo da spojim plamenik na pelete na moju pec. kako manual plamenika govori o 5 levela snage, sto bi ti spojio kao setpoint na plamenik - temperaturu vode na povratu do kotla (nemam termostate po kuci i ne zelim imat)? ja bi to probao spojit jer to sad imam, i sljaka alright a dodatno bi stelao jedan od levela snage plamenika.
__________________
...lost case...
monobyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 23:49   #9
tvoj stan? jel to onda svih 160 m2 ili samo jedna etaža? ako je jedna etaža tj. 80m2 nije puno lože, a pogotovo ak je za obje.

na neizolirani strop posloži samo stiropor, 2x 5 cm najmanje, najbolje 2x10cm, i to ono na križ da gornja ploča pokrije fugu donje, to nije neki trošak a pomaže puno

što se tiće mojih 50C...to je temp u peći, u radijatore ide mnogo manje, nekih 43-44 na -15C, to mi regulira automatika, ispod 50 mi peć ne smije ići radi kondenzacije

da moja preporuka ti je da staviš najmanju moguću diznu koju proizvođač dozvoljava, ispravno naštelaj plamenik i obavezno izmjeri onda ispušne plinove i vidi jel ti dimnajk trpi tak nisku temp.(pazi kondenzat ispod 160C u običnom dimnjaku)

ne kužim se u pelet plamenike. ali uz 5cm izolacije, ti imaš monstruma od peći i imat ćeš problema s pravilnim izgaranjem, peeć na pelete moraš držati na još većoj temp nego ja, a nemaš kud s toplinom.

riješenje ti je jedino nabaviti ispravno dimezioniranu peć ili ubaciti u igru puffer od jedno hiljadu dve litara, obvezno ak ideš na pelete jer nećeš imati kud s proizvednom toplinom, osim ak ne misliš grijati i susjedovu kuću,

ima ovdje i mnogo pametnijih od mene samo pitanje hoće li se uključiti u ovu raspravu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 08:44   #10
da, hvala na informacijama. ovakav redosljed imaju skoro sve tech issue teme na ovom forumu; mnogo rasprave, mnogo prosirene teme, ali se tesko nadje pravi odgovor za pitanje postavljeno. polako, polako... imam nafte jos za 1 zimu, a i zima je daleko. ako sta izmajmuniram sa peletima, bacim info i slikice da probijem led.
__________________
...lost case...
monobyte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.