Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2012., 16:23   #1
Evolucija, evolucija s Bogom ili kreacionizam? (2. dio)

Kako je thread dostigao limit od 10 000 postova otvaramo nastavak teme - 2. dio.
Evolucija, evolucija s Bogom ili kreacionizam? 1. dio mozete pronaci na ovom linku.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 21.04.2012., 16:53   #2
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Kako je thread dostigao limit od 10 000 postova (cut)
Kako netko ne bi stekao skroz pogrešan dojam da 10.000 postova ujedno znači i da se odvijala nekakva rasprava s argumentima s OBJE strane, podsjećam o čemu se radilo ovom slikom (prevedeno):

Nepoznati is offline  
Old 21.04.2012., 17:49   #3
Quote:
Nerazumni kaže:
Kada netko vjeruje u zemlju staru 6000 godina jednak je tebi koji vjeruješ u veliki prasak.Nauka nemože znanstveno dokazati veliki prasak,kao ni teoriju da nema veče brzine od brzine svjetlosti...
Nauka je dokazala kako još uvijek postoji zračenje tj. svjetlosni trag velikog praska tako što su ga izmjerili instrumentima (ako se dobro sjećam, to je i Hawking naveo u jednoj od svojih knjiga). Isti taj Hawking napisao je (a Papa nije opovrgnuo) kako je imao priliku posjetiti Vatikan i proučavati građu biblioteke... i kako je na koncu posjeta sam Papa doša i zamolio sve prisutne znanstvenike nek i dalje proučavaju veliki prasak, kao i ono što je slijedilo... ali nek ne proučavaju što je bilo PRIJE velikog praska!

Dakle, Papa zna za veliki prasak (ili vjeruje u nj.). Vjeruješ li sada i ti?
dtomas is offline  
Old 21.04.2012., 19:15   #4
Sama činjenica da se premašilo 10000 postova je zastrašujuća. Količina gluposti, neznanja, zlonamjernosti, lijenosti i namjernog provociranja od strane tzv. "kreacionista" (takozvanih jer iza njih ne stoji nikakva ideja o kreaciji, samo strah od stvarnosti i lijenost da se stekne znanje i razumijevanje) je golema i to je nešto duboko utkano u naše društvo općenito. Ima i drugih zemalja, čak i razvijenih, gdje je također veliki broj agresivnih neznalica (npr. SAD), ali ovo je hrvatski forum pa možemo žaliti samo nad našom vlastitom zajednicom.
Grupa Queen is offline  
Old 21.04.2012., 19:48   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako netko ne bi stekao skroz pogrešan dojam da 10.000 postova ujedno znači i da se odvijala nekakva rasprava s argumentima s OBJE strane, podsjećam o čemu se radilo ovom slikom (prevedeno):

Pozdrav
Koje činjenice su date o velikom prasku?Zar te koje kažu da prije njega ničega nije bilo?Zašto onda predavanja u školi ne počnuILO JE PRVO NIČEGA(ili ništa).ZATIM JE TO NIČEGA NEKAKO PRASNULO(pretpostavlja se da je to ničega puno parova ipak nekih fluktuacija iz koje nastaju čestice,ali se ne zna odakle sve to).I TAKO SE DOGODIO VELIKI PRASAK.I ZATIM POSLIJE TOLIKO I TOLIKO VREMENA POSLIJE VELIKOG PRASKA ......................?ZAR SU TO ČINJENICE? TO JE VJEROVANJE JEDNAKO VJEROVANJU U NEKO VJEČNO BIĆE ZA KOJE SE ISTO NE ZNA ODAKLE JE(isto kao ni veliki prasak).Niko ne kaže da se galaksije ne udaljavaju,pa se po tom zaključuje idući unatrag da su morale u prošlosti biti bliže jedna drugoj,ili čak u jednoj točki(singularnost).Međutim, to i ne mora biti tako.Sve ovisi o tome postoji li inteligencija koja je mogla ,napraviti materiju(svemir),ili ne postoji.Međutim najveći problem je u tome što još uvijek ne znamo što je prostor i što je vrijeme.Koje su karakteristike jednoga o što drugoga.Da li postoji više dimenzija prostora(ne misli se na dimenzije unutar prostora,već na sam prostor).Da li vrijeme ima svoje dimenzije?Jedno bez drugoga ne mogu postojati.

Međutim,osim vremena i prostora,postoji još nešto,treći element (ne misli se na materiju,ni na neko vječno biće),i tek sve troje zajedno čine kompletnu našu stvarnost u kojoj svi postojimo.To troje omogućuje da postoje sve dimenzije prostora i vremena,od kojih smo mi (svemir i mnogo više od njega),samo jedna dimenzija koja može postojati samo zahvaljujući sudjelovanju i interakciji svih dimenzija zajedno jedne na drugu,i mogu nastati SAMO JEDANPUT U VJEČNOSTI,što se i dogodilo.Dakle,prostor i vrijeme,zajedno s trećim elementom,jesu uzrok našeg postojanja.Nastankom naše dimenzije rođena su prva bića,prva svijest,koja se tokom vremena umnožila do veličine mirijadu prostora(to je oznaka ne za milijardu,nego za skoro bezbroj puta veći prostor od našeg vidljivog svemira).

I tek poslije mnogo,mnogo,mnogo...............................vj ekova nastala je tek imitacija materije,dakle predmaterija.Nije se znalo što s tim.Pa opet prođoše vjekovi.Odjedanput IDEJA!NAPRAVITI MATERIJALNO BIĆE koje će živjeti u materijalnom svijetu,gdje će biti gospodar svega postojećeg.I krenulo se na posao.Do dana današnjega se taj posao radi,i nastavit će se raditi bez prestanka sve dok postojimo,a naša dimenzija će postojati vječno od trenutka kad je nastala jer vrijeme ne može nestati ili prestati postojati.Pozdrav
teodor francic is offline  
Old 21.04.2012., 19:56   #6
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Nauka je dokazala kako još uvijek postoji zračenje tj. svjetlosni trag velikog praska tako što su ga izmjerili instrumentima (ako se dobro sjećam, to je i Hawking naveo u jednoj od svojih knjiga). Isti taj Hawking napisao je (a Papa nije opovrgnuo) kako je imao priliku posjetiti Vatikan i proučavati građu biblioteke... i kako je na koncu posjeta sam Papa doša i zamolio sve prisutne znanstvenike nek i dalje proučavaju veliki prasak, kao i ono što je slijedilo... ali nek ne proučavaju što je bilo PRIJE velikog praska!

Dakle, Papa zna za veliki prasak (ili vjeruje u nj.). Vjeruješ li sada i ti?

Pozdrav
Ne mora niko vjerovati u veliki prasak jer se nikada nije dogodio,osim u ljudskoj fantaziji.Što se pape tiče,on vjeruje u nešto što može biti istina ,ali isto tako i ne mora.Stvarno se moramo pitati što je bilo prije velikog praska(mada se nikada nije dogodio),jer vrijeme ne može stvoriti nikakva materija,i ne može se reći eto vrijeme tu završava,jer vrijeme je nestvoreno isto kao i prostor.Pozdrav
teodor francic is offline  
Old 21.04.2012., 20:22   #7
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Sama činjenica da se premašilo 10000 postova je zastrašujuća. Količina gluposti, neznanja, zlonamjernosti, lijenosti i namjernog provociranja od strane tzv. "kreacionista" (takozvanih jer iza njih ne stoji nikakva ideja o kreaciji, samo strah od stvarnosti i lijenost da se stekne znanje i razumijevanje) je golema i to je nešto duboko utkano u naše društvo općenito. Ima i drugih zemalja, čak i razvijenih, gdje je također veliki broj agresivnih neznalica (npr. SAD), ali ovo je hrvatski forum pa možemo žaliti samo nad našom vlastitom zajednicom.
Nisam vidjela da si ovoj temi dao ikakav konstruktivni doprinos (toliko o tvojoj lijenosti), za razliku od kreacionista koji uglavnom odgovaraju na provokacije tebi sličnih. Osim toga, evolucionisti su bili brojčano nadmoćni (na svakog kreacionista zakačilo bi se najmanje 10 evolucionista). Sve što si zlonamjerno pripisao kreacionistima opisuje upravo tebe - tko o drugome loše zbori, od njega je triput gori.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 20:31   #8
Dtomas,
nitko nas nije indoktrinirao, nego smo komparacijom postali svjesni da kreacionizam bolje i smislenije objašnjava postanak svemira i života. Neki su do takvog zaključka došli sami služeći se dedukcijom i znanstvenim istraživanjima. To su oni znanstvenici koji su o tome napisali knjige. Znam da je većini ateista mrska i sama pomisao da postoji Bog (Biće iznad nas, autoritet kojeg treba poštivati) te ne žele u Njega vjerovati, pa smišljaju nevjerojatne teorije kojima bi objasnili nastanak svemira i života, tako da Stvoritelj nije potreban. Zato se i bore protiv kreacionista ignoriranjem, omalovažavanjem, izrugivanjem, marginaliziranjem i ostalim dozvoljenim, ali nemoralnim sredstvima. Mi se ne sramotimo, nego nas vi sramotite lažima i podvalama, pripisujući svoje nerazumijevanje nama. Uopće nemam ambiciju niti mislim da bih nekog takvog mogla preobratiti, a ni Bog to ne traži od nas. Tvojom logikom razmišljanja bi se moglo zaključiti da pobornici TE na ovoj temi žele preobratiti kreacioniste i pobiti vjeru da nas je Bog stvorio.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 20:40   #9
F. Chief,

nije mogućnosti bezbroj, one su limitirane. Pitala sam kako je nastao život kao takav, pa i taj vanzemaljski ako postoji, ukoliko ne kreacijom ili evolucijom. Jedino čega si se mogao sjetiti je kombinacija evolucije i kreacije, to sve govori o mogućnostima.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 20:49   #10
Liburn,

Kako si ti mogao zaključiti da ja tvrdim da se ništa ne može dogoditi spontano i slučajno?! Kada sam to napisala, mislila sam na postanak svemira i raznih oblika života, ne na prilagodbu okolišu koja isto nije slučajna, nego uvjetovana. Zbilja imaš problem s razumijevanjem pročitanog ili namjerno iskrivljuješ.

Newton je svoje teoreme postavio vjerujući da ih je Bog takvima stvorio pa su tvoji zaključci promašeni. Ja samo automatski zaključujem da ukoliko nešto nije slučajno, mora da je namjerno. Treće mogućnost nema. Sve ostalo što si napisao je tvoja podvala ili što bi se reklo, strawman.

Krivo zamišljaš jer ne kužiš moje postove. Stvoritelj ne vara, On je stvorio Zemlju s kemijskim elementima u kratkom vremenu tako da dugi periodi evolucije nisu bili potrebni. Imaš iskrivljenu percepciju mene i kreacionizma općenito. Tortice u tim količinima nisam jela ni kao mala, kamoli sada (više ih ne uopće ne jedem, nisam el.beba). Ipak je moj ukus malo profinjeniji, ne padam na svako smeće koje reklamiraju.

Evolucionisti kažu da je život nastao evolucijom od nežive tvari. Govorim o životu kakvog poznajemo i percipiramo kao takvog. Postoji živa i neživa priroda, teško da se jedan kamen ili prah može smatrati životom. Sastav Zemlje je identičan kemijskom sastavu našeg tijela.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 20:54   #11
Betelac,

Kreacionisti samo dokazuju kako je moguće da je u tom vremenu stvoren, tj. da knjigu Postanka treba shvatiti doslovno. To je hipoteza koju žele dokazati pomoću znanosti, zato i postoji Kolbe centar za istraživavanje – katolički apostolat za teološko i prirodoznanstveno argumentiranje biblijskog Stvaranja.

Sjeti se što je Isus rekao za mlake. Nije vjerski fanatizam braniti svoja uvjerenja, nego maltretirati one koji drukčije misle i činiti zločine zbog toga, vjerujući da se tako ispunjava Božja volja.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 21:15   #12
El.beba,

A, religiozne ti uzrokuju erektilnu disfunkciju, i to je razlog tvojih frustracija religijom i Bogom.
Ne bih ni došla na date s tobom, ne umišljaj si svašta. Koja bi te inteligentna i pametna takvog htjela?! Kao da je pamet ono što pali muške. Adio, pameti!
Moje gluposti ne moraš podnositi, ali od sebe ne možeš pobjeći pa ti savjetujem da se opametiš. Opijanje ne rješava uzrok problema.
Izabra Bog ludo u očima svijeta da posrami „mudro“, jer je Božja ludost mudrija od ljudi i Božja slabost jača od ljudi.

Nije sramota vjerovati, nego vrijeđati tuđu vjeru zbog vlastite indoktriniranosti te misliti da znaš ono što je bilo prije navodno 4,5 i 13 milijardi godina. Ne pjenim se ja, ti se pjeniš kada god spomenem da vjerujem u Boga i Bibliju jer ih smatraš glupošću i ne podnosiš.

Ne vjerujem samo zato što to piše u Bibliji, makar bi to jednom vjerniku koji vjeruje da je Biblija nadahnuta od Boga, trebalo biti dovoljno. Postoje dokazi koji upućuju da je Zemlja puno mlađa nego što se službeno misli, a to je u skladu s biblijskom kronologijom. Te sam dokaze više puta navodila.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 21:25   #13
Quote:
Dijalektika kaže: Pogledaj post
F. Chief,

nije mogućnosti bezbroj, one su limitirane. Pitala sam kako je nastao život kao takav, pa i taj vanzemaljski ako postoji, ukoliko ne kreacijom ili evolucijom. Jedino čega si se mogao sjetiti je kombinacija evolucije i kreacije, to sve govori o mogućnostima.
Draga forumska kolegice, mogućnosti nisu limitirane, jedino što je limitirano je ljudska mogućnost spoznaje. Kombinacija evolucije i kreacije je jedna notorna mogućnost koja recimo tebi nije pala na pamet, čime se dokazuje ova moja o limitiranosti ljudske spoznaje.

__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 21.04.2012., 21:34   #14
Ecobarbarus,

Samo životinje koje živi na kopnu, tj. koje ne mogu preživjeti u vodi, nisu mogle preživjeti Potop. Ribe su se brzo adaptirale na promijenjene uvjete jer nije bila potrebna promjena gena, nego ekspresija već postojećih. Lososi mogu živjeti u slanoj i slatkoj vodi, kao i još neke ribe.

Dr mladjo,

Prije Potopa su i planine bile niže, Mt Everest je narastao nakon povlačenja vode, izdizanjem i nabiranjem ploča. Životinje instinktivno bježe prema višim dijelovima za vrijeme poplave, a neki dinosauri su se već mogli zateći visoko na planinama.
Hranili su se onime što im je voda nanijela.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 21:44   #15
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Draga forumska kolegice, mogućnosti nisu limitirane, jedino što je limitirano je ljudska mogućnost spoznaje. Kombinacija evolucije i kreacije je jedna notorna mogućnost koja recimo tebi nije pala na pamet, čime se dokazuje ova moja o limitiranosti ljudske spoznaje.

Ne da mi nije pala ta kombinacija na pamet, nego je besmislena. Kako ti zamišljaš tu kombinaciju? Iskustvo nam govori da su mogućnosti, za razliku od mašte, limitirane.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 21:51   #16
Evo jedan zanimljiv novinski komentar na temu nastanka svemira ni iz čega:

Oprostit ćete mi, ali ja bih još malo ostao skeptičan prema tim idejama. Ako Hawking kaže da je svemir nastao ni iz čega, tek iz kvantnih fluktuacija, logično je pitati odakle kvantne fluktuacije. Ako Gribbin kaže da su svemir stvorili alieni, imamo još više nepoznanica: odakle alieni i odakle njihov svemir. Ali najgore od svega je što nas jezik vara: mi izraz "na početku" uvijek koristimo u značenju "početak jednog intervala", podrazumijevajući da je prije tog intervala bio drugi interval. Zato ima smisla, kako bi rekao Wittgenstein, pitati "što ste radili prije koncerta", ali je besmisleno pitati "što je bilo prije svemira" - jer nije bilo vremena. Vjerojatno zato i jesu prve riječi Biblije "U početku", a ne "Na početku": "na" bi impliciralo da je bilo nečega prije, a "u" kao da stavlja točku na početku te prve rečenice.

I, na koncu, znanstveni dokaz da je svemir nastano ni iz čega kršćani mogu samo pozdraviti jer potvrđuje biblijske navode. Zato bih ja ipak pričekao s bombastičnim naslovima tipa "Bog nije stvorio svemir". Jednostavno nisu znanstveni. (Boris Beck, Nacional)

http://www.nacional.hr/clanak/90544/...lo-prije-njega

Zadnje uređivanje Dijalektika : 21.04.2012. at 21:57.
Dijalektika is offline  
Old 21.04.2012., 22:07   #17
Quote:
Dijalektika kaže: Pogledaj post
Prije Potopa su i planine bile niže, Mt Everest je narastao nakon povlačenja vode, izdizanjem i nabiranjem ploča. Životinje instinktivno bježe prema višim dijelovima za vrijeme poplave, a neki dinosauri su se već mogli zateći visoko na planinama.
Hranili su se onime što im je voda nanijela.
Vjerovala ili ne, izuzetno cijenim da pokušavaš obraniti svoje stavove, čak i kada to nije moguće. Ali zar doista ne uviđaš koliko su smiješne ovakve tvoje tvrdnje. Znači, poneki dinosaur se zatekao visoko na planini, prij epoplave. A Mt Everest je narastao za par stotina godina do svoje sadašnje visine?

To je ono što nam govoriš?
ecobarbarus is offline  
Old 21.04.2012., 22:31   #18
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Nauka je dokazala kako još uvijek postoji zračenje tj. svjetlosni trag velikog praska tako što su ga izmjerili instrumentima (ako se dobro sjećam, to je i Hawking naveo u jednoj od svojih knjiga). Isti taj Hawking napisao je (a Papa nije opovrgnuo) kako je imao priliku posjetiti Vatikan i proučavati građu biblioteke... i kako je na koncu posjeta sam Papa doša i zamolio sve prisutne znanstvenike nek i dalje proučavaju veliki prasak, kao i ono što je slijedilo... ali nek ne proučavaju što je bilo PRIJE velikog praska!

Dakle, Papa zna za veliki prasak (ili vjeruje u nj.). Vjeruješ li sada i ti?
Nauka je izmjerila zračenje u svemiru i ona zna da potječe od velikog praska.
Ovo što tvrde da potječe od velikog praska nije znanstvena činjenica jer nije znanstveno dokazana.Ako je svemir nastao velikim praskom zašto onda dolazi do spajanja galaksija nije li možda logično se galaksije udaljuju jedna od druge a ne spajaju.
Zanimljivo je da znanstvenici tvrde da se svemir širi ali isti ti znanstvenici tvrde da se možda i skuplja ili drugim riječima nemaju pojma.
Papa nemože znati za veliki prasak jer ga nije vidio može samo predpostaviti a ta je predpostavka netočna,isto kao što je bilo netočno da se sunce okreče oko zemlje a to je isto tvrdila crkva.
Poslanje crkve nije da se bavi naukom nego da širi radosnu vijest EVANĐELJE.
Hawking tvrdi da je sve nastalo iz apsolutno ništa što je besmislica a pogotovo jer svoju tvrdnju nemože objasniti.
Što je bilo prije tzv. velikog praska itekako je bitno jer je omogučilo stvaranje svemira a time i života.
Nerazumni is offline  
Old 21.04.2012., 22:34   #19
Quote:
Dijalektika kaže: Pogledaj post
Ne da mi nije pala ta kombinacija na pamet, nego je besmislena. Kako ti zamišljaš tu kombinaciju? Iskustvo nam govori da su mogućnosti, za razliku od mašte, limitirane.
Jedino u svemu tome što je besmisleno je tvoj svemogući i sveznajući stvoritelj, koji postoji oduvijek, zna i može sve, stvara sve, a sam nije stvoren i beskonačno je kompleksan, oduvijek. Uopće se pitam čemu bi takva pojava uopće stvarala nešto poput nas...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 21.04.2012., 22:52   #20
Quote:
Dijalektika kaže: Pogledaj post
Ne da mi nije pala ta kombinacija na pamet, nego je besmislena. Kako ti zamišljaš tu kombinaciju? Iskustvo nam govori da su mogućnosti, za razliku od mašte, limitirane.
Pozdrav
Zašto bi bila besmislena kombinacija evolucije i kreacije?što ako je to istina o našem postanku?Što ako ne postoji Bog koji može stvoriti svemir u 6 dana,ali ga može napraviti(ne stvoriti) u recimo 14 milijardi godina?Ali Bog je svemoguć,reći čete.On to može i u 6 dana.Što znači da je Bog svemoguć?Da li ti to znaš?Ako je svemoguć,da li on može (pošto po tebi sve može,čak i nemoguće),da li Bog može vidjeti STARIJEGA OD SEBE?Dobro razmisli!Nemoj pričati bajke o Bogu jer ga tako ne braniš,već tjeraš ljude od onoga istinitoga koji zbilja postoji,i koji je stvarno naš stvoritelj.Ako odgovoriš na ovo pitanje,tada ćeš znati što zapravo znači svemoguć.Nije teško.Pozdrav
teodor francic is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.