Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 10:06   #1101
Quote:
gogolinjo kaže: Pogledaj post
Evo mene malo!!!:
Njezna jedno malo pitanje za tebe polako smo poceli gledati stanove tu kod nas (jos 2,5 god imamo ugovor za ovaj nas) pocelo se sparat da se ima za kredit i sad kad gledamo oglase ima stanova koji se prodaju Zwangsversteigerung to su kolko sam shvatila stanovi koji prodaju vjerovnici ali me buni sto smo u jednoj takvoj zgradi nasli 4 stana pa zar su svi od vjerovnika???Kolko je tako pametno kupovat stan jer se navodno moze kupit i dastupis u kontakt sa vjerovnikom a da se ne ide na aukciju!!! Imas kakva saznanja ili iskustva o tomu?? Fala!
Da, moguce da je netko sa firmom kupio nekoliko stana u jednom ulazu/zgradi i sada je propao i stanovi su na bubnju.
Rizik postoji, sto se tice stanja stana, ali nebitno ako se ionako zeli renovirati ili je netko zanatlija, a cijena odgovarajuce niska.
Jedini moguci problem: banka ce tek financirati takvu nekretninu kada se moze uknjiziti, a sud tek dozvoljava uknjizbu kada tece novac.
Znaci: Ili ces novac za kupnju takve nekretnine skupiti bez banke ili ti treba odvjetnik/biljeznik koji ce posredovati i to naplatiti sa nekih 5.000 €.
mio8 is offline  
Old 26.01.2016., 10:20   #1102
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Lijepo je napisao da mu neki poslovi (smetlarstvo, gradiliste) nisu opcija. Ako vec bira a nezna dovoljno Njemacki i ne spominje neke referencije, onda ili mu nije dovoljno lose ili mu se i ne radi.
Pa nemoraju biti stalna opcija, Ali evo opcija da nauči jezik i da nema toliku rupu u Lebenslaufu.
Za 1-2 mjeseca može se uvijek reći da je bila želja nešto putovati prija nego se krene u nove izazove, ali pola godine je već nezgodna rupa, da ima barem u to vrime dokaz da je učio njemački itd.
Nije poslodavca briga koliko je njemu loše, ali lako će dobiti dojam da ne želi raditi ili napredovati. Da nema realne ambicije.

Ja bi mu preporucila da izmisli nešto dobro za tu rupu.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 26.01.2016., 10:38   #1103
Nadam se da se varam, ali stekao sam dojam da njemu to nisu nikako opcija, ni za pocetak.
Prema onom linku koji je postavio, vidim da je vec nesto smislio za tu rupu: socijalu.
mio8 is offline  
Old 26.01.2016., 10:53   #1104
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
liste cekanja? jesi u nekom malom gradicu ili?
prvi put cujem za to iskreno,sjecam se kad sam tek doselio pa zvao te skole i raspitivao se..i koju god sam nazvao odmah u roku tjedan-dva-tri se moglo startat...
U manjem gradu sam,da.
Samo jedan language centar postoji u tom mjestu.

Bio sam na razgovoru i prijavio se u 9. Mjesecu ,prvi slobodan termin za A0 je u 4. Mjesecu...toliko o tome da se moze pocet odmah ,neznam za vece gradove.



Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have we found? The same old fears...
JEDEM ŠKAMPE is offline  
Old 26.01.2016., 10:55   #1105
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Nije 99,9 nego 100 posto, ja također tražim u strojarstvu ostalo me ne zanima jer je preslabo plaćeno, ali ja učim u HR i idem uskoro na tečaj u HR. Nije mi jasno zašto nisi upisao integracijski tečaj ako već imaš novce za biti u Njemačkoj, kod njih je 1 euro po satu tečaja njemačkog.
Objasnio sam vec, Nije problem u placanju tecaja , nema mjesta na kursevima... Bar u mom mjestu.

U jednu ruku logicno ,priliv ljudi je velik ,vise se na ulici vidi tamnijih rasa nego bijelih ,pogotovo blondih svaba.

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have we found? The same old fears...
JEDEM ŠKAMPE is offline  
Old 26.01.2016., 11:03   #1106
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Pa naći bilo kakvi posao, 4 sata je sata. Nešto malo novaca. Ućiš usput malo njemački jer u bili kojem poslu imaš kontakt sa drugima, pa makar 15 minuta na dan. Te dalje ostaješ barem malo u radnim navikama. Ja nebi mogla zamisliti ne raditi 6 mjeseci. Nisam radila zbog godišnjeg i bolesti prošle godine skoro 3 mjeseca i znaš kako je teško bilo opet krenuti raditi 40 ili više sati tjedno.
Računaj na to da će ti se sve vrime bez posla gore gledati nego da si u to vrime čistio 4 sata wc-e ili da si u samoposluzi punio police. Da to imaš 4 sata i još 3--4 sata dnevno kurs jezika, to će ti se gledati pozitivno. "Htijo sam bilo šta raditi, dok sam išao n kurs".
Gledaj za kurs u okolici, pa čak ako platis pokaznu 250€ mjesečno, ćeš to opet vratiti s tim da ćeš prija naći posao.
Pokusavao sam ubost i minijob al nije upalilo, bar do sad.

Neznam dal si ozbiljna u vezi ovog punjenja polica u trgovinama ,jer sam vec 10x spomenuo da ne razumijem bas najbolje njemacki.
Pokusaj zamislit situaciju da si poslovodja u konzumu i moras objasnit madjaru di mora sta poslozit i kako...

A ciscenje wc-a... Hvala na prijedlogu ali nebih. Da sam gladan kruha; vratio bi se u hr i radio dostojanstven posao za 4-5 milja kn
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Kupuješ kuću od nekoga koji je propao. Što NR znači da je on već iselio. Nemaš puno puta ni pravo ni mogućnost pogledati kuću unutra. Znači da je kupnja rizik. Ali evo licitacije te su takve da se procjenjuje najprija "verkehrswert" to je skoro uvijek 60-80% realne vridnosti. I to ne cjena koju sud u početku najmanje očekiva. Znači ako se ti sa bankon (pretežno su banke te koji su oni koji su prvi vlasnik, jer pravi vlasnik njiman duguje puno novaca. A banka kada ti daje kredit, se upiše na prvo mjesto grundbucha.) ovisno o mjestu u grundbucha se dobije novac, znači najprija onaj na prvom itd. Ako je dug recimo 50.000 i realna vridnost 100.000 i znači procjena 70.000 je banku vas briga hoće li itko platiti više po d 70.000! Jer onj ce dobiti tako svojih 50.000!
Ako u prvoj lecitaciji nitko ne nudi tih 70.000, se otvara drugi Krug i tada se uzima najveca ponuda, ako je banka zadovoljna sa 45.000 cak manje od tih 50.000€.
Problema može biti, s time da još unutra zivi stari vlasnik ili neki stanar, i naravno da moze biti unutra u lošem stanju ili da se još namjerno upropasti dok još žive unutra.
Znači evo moj savjet, ako vam se sviđa stvarno objekt od vanka i položaj racunajte još na 5-15.000€ troškova dok iztrate stare "stanare" (to su troškovi za advokata i najam koji nećete dobiti) te još, 100€/m

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have we found? The same old fears...
JEDEM ŠKAMPE is offline  
Old 26.01.2016., 11:07   #1107
Jesi vec pokusao u nekom Mc Donaldsu? Njima za sklapanje burgera nije bitno znanje njemackog. Satnica mislim da je 8,50 € bruto.
mio8 is offline  
Old 26.01.2016., 11:10   #1108
Inace bi jos pokusao kod "iznajmljivaca" (Zeitarbeit). Suradjuju sa vise firmi, tako da mozda oni cak i imaju nesto u tvojoj struci gdje u pocetku nije bitan jezik....ako znas svoj posao.
mio8 is offline  
Old 26.01.2016., 11:35   #1109
Quote:
JEDEM ŠKAMPE kaže: Pogledaj post
U manjem gradu sam,da.
Samo jedan language centar postoji u tom mjestu.

Bio sam na razgovoru i prijavio se u 9. Mjesecu ,prvi slobodan termin za A0 je u 4. Mjesecu...toliko o tome da se moze pocet odmah ,neznam za vece gradove.



Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
A0?
kakav je to stupanj?
pa onaj prvi pocetnicki bas je A1..koji je podjeljen u 2 dijela..A1-1 i A1-2

inace mi imamo na poslu jednog bugara koji nit zna jedno slovo njemačkog,a bome ni engleskog...mislim da jedino turski prica (cak neznam dali zna i bugarski)
jbg meni je to stvarno uzas...koliko puta mu moram rec da napravi to i to,a nemozes mu rec kad te nece skuzit...jedino pantomimom i mumljanjem uspijem nesto..pa onda ako je u blizini jedan turčin,njemu kažem šta da ovom prenese
mislim ono čovječe daj barem osnove nauči :S ne zna ni brojeve...
Mortiis is offline  
Old 26.01.2016., 11:54   #1110
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Lijepo je napisao da mu neki poslovi (smetlarstvo, gradiliste) nisu opcija. Ako vec bira a nezna dovoljno Njemacki i ne spominje neke referencije, onda ili mu nije dovoljno lose ili mu se i ne radi.
Kad smo vec kod ovoga, kakve su sanse za bit smetlar u Njemackoj, evo ja bih rado radio taj posao iako imam zavrsen fakultet i nije me sram.? U biti radio bih to i kod nas ali je tesko upast.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Old 26.01.2016., 12:19   #1111
Quote:
JEDEM ŠKAMPE kaže: Pogledaj post
Pokusavao sam ubost i minijob al nije upalilo, bar do sad.

Neznam dal si ozbiljna u vezi ovog punjenja polica u trgovinama ,jer sam vec 10x spomenuo da ne razumijem bas najbolje njemacki.
Pokusaj zamislit situaciju da si poslovodja u konzumu i moras objasnit madjaru di mora sta poslozit i kako...

A ciscenje wc-a... Hvala na prijedlogu ali nebih. Da sam gladan kruha; vratio bi se u hr i radio dostojanstven posao za 4-5 milja kn



Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
Pa punjene polica ili čišćenje wca su primjer sa bilo koji posao. A šta se tiče poslovođa tamo gdje se puni police, oni su navikli na to. Mislim čisto bilo koji posao, ili evo da sa bilo kojim poslom finaciras sebi sobu negdje u gradu u blizini gdje bi se i brže školovao šta se tiče njemačkog. Imaš li ikakav sport kao hobi ili slično, da se tu upišeš u neki klub ili bilo šta.
Shvati jednostavno da što više si inače kvalificiran to će te više pitati za rupe u CV!
Koliko dugo ništa ne radiš, si mogao ići i platiti intenzivni kurs u nekoj jezičnoj školi. Je to ca. 2.500€ za 6 tjedana ali zato nebi čekao koliko mjeseci.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 26.01.2016., 12:25   #1112
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod ovoga, kakve su sanse za bit smetlar u Njemackoj, evo ja bih rado radio taj posao iako imam zavrsen fakultet i nije me sram.? U biti radio bih to i kod nas ali je tesko upast.
To je nekada bio dobar posao, jer si bio gradski/državni namještenik. Znači svaka 2 godine povišenje plaće itd. Međuvremenu su te "čistoće" većinski djelomično privatizirani i tako više nisi zaposlen kod grada isto ako je vlasnik "privatne" firme grad. I sada se to tako lošije plaća.
Vozač kola koja prazni kante smeća je nekada bio ludilo posao.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 26.01.2016., 12:27   #1113
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Pa punjene polica ili čišćenje wca su primjer sa bilo koji posao. A šta se tiče poslovođa tamo gdje se puni police, oni su navikli na to. Mislim čisto bilo koji posao, ili evo da sa bilo kojim poslom finaciras sebi sobu negdje u gradu u blizini gdje bi se i brže školovao šta se tiče njemačkog. Imaš li ikakav sport kao hobi ili slično, da se tu upišeš u neki klub ili bilo šta.
Shvati jednostavno da što više si inače kvalificiran to će te više pitati za rupe u CV!
Koliko dugo ništa ne radiš, si mogao ići i platiti intenzivni kurs u nekoj jezičnoj školi. Je to ca. 2.500€ za 6 tjedana ali zato nebi čekao koliko mjeseci.


pa vamo ima za 6-8h svaki dan...mjesec dana bude oko 700-800€...
onaj obicni gdje je svaki dan 3h (15h tjedno) je 300€ mjesecno
Mortiis is offline  
Old 26.01.2016., 12:33   #1114
Quote:
JEDEM ŠKAMPE kaže: Pogledaj post
Objasnio sam vec, Nije problem u placanju tecaja , nema mjesta na kursevima... Bar u mom mjestu.

U jednu ruku logicno ,priliv ljudi je velik ,vise se na ulici vidi tamnijih rasa nego bijelih ,pogotovo blondih svaba.

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
Na tvojem mjestu ja bi mijenjao sredinu, ja također ovdje u HR čekam da mi počne tečaj sad početkom veljače, a čekam već tri mjeseca otkad mi je ženska iz zeit firme inače naše gore list rekla da neću doma sam naučiti jezik i ne može se ni u zeit firmu bez znanja jezika.
Gustavo is offline  
Old 26.01.2016., 13:33   #1115
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod ovoga, kakve su sanse za bit smetlar u Njemackoj, evo ja bih rado radio taj posao iako imam zavrsen fakultet i nije me sram.? U biti radio bih to i kod nas ali je tesko upast.
Njezna dobro kaze, danas su te tvrtke vecinom u privatnim rukama. 70-tih i 80-tih to nitko nije htio raditi. Kada su 90-tih i nijemci skuzili, da je dobro placeni (i jako siguran) posao, vec je bilo kasno i od tada tesko uci.
Inace se rijec 'smetlar' samo koristi kao sinonim za los posao (koji nije).
mio8 is offline  
Old 26.01.2016., 15:07   #1116
@jedem škampe, ti se praviš fin i neće ti se zaprljati ručice. Čim se ti 6 mjeseci bez posla luftaš po njemačkoj, a ne želiš odraditi nešto konkretno,znači da imaš para i da se imaš gdje vratiti.
Samo stari moj , kak je krenulo s novim ministrima tu ti neće biti bajno ni za 4 godine, a kamoli za 6, tako nađi posao, druži se sa švabama i uči jezik.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Old 26.01.2016., 15:14   #1117
Nego recite vi meni kako stojimo tamo gore sa 53 godišnjacima. Ja znam jezik za b1, a za 6 mjeseci rada gore bio bih na b2 ziher, jer sam ga učio u osnovnoj i nikada više koristio, a vidim da mi ide dobro u ponavljanju sa kćeri.
U stvari ja sam si već našao nišu zaposlenja, okrug gdje bi radio i stanovao, al me više muči da li će me primiti zbog godina, jer mi je bez veze potrošiti dva soma ojra, sam da skužim da im smetaju moje godine.
Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Old 26.01.2016., 15:17   #1118
Pozdrav ekipa

Zivim i radim u njemackoj cetiri mjeseca i cuo sam kako imam pravo na određene prihode od grada ukoliko zivim sam, plaćam stan i rezije, a prijava mi nije velika. Ima li od toga ista, kakva su vasa iskustva sa tim?

Hvala
CroMadridista is offline  
Old 26.01.2016., 15:34   #1119
Pomalo mi smetaju te pretjerane priče o njemačkoj radišnosti. Tamo završavaju faks kasnije nego mi i uvaljuju se u poznate firme, ne zato da bi više nego da bi manje radili. Znači put kojim ide većina tamo je ziheraški, da se ne radi previše i da se ima dobar život bez puno rada. Za razliku od njih kod nas ljudi koji rade rade puno više za puno manje novaca i uz puno lošije uvjete. Moji njemački kolege koji rade isti posao kao ja ovdje rade neusporedivo manje, uz bolje uvjete i imaju više novaca na raspolaganju. No ja dobivam ono što je najbitnije u današnjem dobu i ono što većina njih nema, sposobnost borbe i preživljavanja u teškim uvjetima.

Puknut će uskoro njihova socijala kada se ukinu trgovinske barijere sa Amerikom i Azijom. Tada će nastati krš i lom i definitivno se neće izvući na pretjeranu radišnost, koja ne postoji. Ja znam puno ljudi ovdje u Hrvatskoj koji rade više i teže i uz gore uvjete nego dosta ljudi i naših i njihovih koji rade vani.

Znači uživajte tamo dok možete, neće to više dugo sasvim je sigurno. Moja pretpostavka je da će tada razne Pegide naglo narasti na veličinu HDZ-a i SDP-a kod nas, tj postati će glavne stranke kojima će cilj biti otarasiti se auslandera i dati preostale poslove Nijemcima. Ne zaboravimo da Nijemac sluša vlast bespogovorno i bez razmišljanja. Ako vlast kaže da je Pegida dobra za Nijemce preko noći će postati mainstream.

Malo više kolektivnog samopouzdanja ne bi nam škodilo. Kada se sruše trgovinske barijere nama ovdje će to više odgovarati nego njima. Mi smo i spremniji za to nego oni koji su ruku na srce razmaženi svojim blagostanjem i socijalom. Dovoljno su nas dugo iskorištavali i uvaljivali nam svoje prosječne proizvode od bankarskih do prehrane, istovremeno braneći perfidno našima da prodaju tamo. Zašto jedan Kraš npr. sa svojim vrhunskim proizvodima ne nalazi put do masovnih njemačkih polica. Zar nije u interesu supermarketima da prodaju kvalitetno i još da zarade. Zar to nije EU, ravnopravna zajednica. Vjerovao sam da je ulazak u EU način da se postane ravnopravan i bolje živi ali ispalo da je to samo kanal za lakšu ekspolataciju nas na Balkanu i drugdje. Uvjerio sam se u to dosta puta

Vrijeme je za globalne promjene i ja ih pozdravljam. Svi koji sele u Njemačku rade u korist vlastite štete dugoročno. Umjesto da pomažu društvo koje je u usponu, oni pomažu društvo koje je na zalazu.

Zadnje uređivanje rolandus : 26.01.2016. at 15:44.
rolandus is offline  
Old 26.01.2016., 15:37   #1120
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post


pa vamo ima za 6-8h svaki dan...mjesec dana bude oko 700-800€...
onaj obicni gdje je svaki dan 3h (15h tjedno) je 300€ mjesecno
Pa navela sam najskuplje, koje uvijek pocimaju, jer toliko plaćaš da imaš dio škole u grupi, a dio sam 1:1 sa učiteljima.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.