Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2017., 15:06   #261
Pronašao sam - NEPRIJATELJ IZ SJENE.
__________________
Čudo Od Djeteta!
Painkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 15:08   #262
Quote:
Painkiller kaže: Pogledaj post


Koji je ovo zagor kod nas?
Trebao bi biti po naslovnici SDX 64: Neprijatelj iz sjene.



Ne znam talijanski, ali ovo "colori" sigurno znači da je u boji, možda onda knjiga 13 od Libellusa.

LIBKO 13: Izazov





-
-

edit: vidim sad da si našao
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 15:14   #263
Hvala na trudu. Da, pronasao sam i idem detaljno procitat kompletnu epizodu.
Krecem sa SDEX 63 - od stranice 63. LOV na LOPOVA.

EDIT; sad gledam koliko je losa naslovnica ..... bas bas losa... mislim na ovu Br. 64 - neprijatelj iz sjene...
__________________
Čudo Od Djeteta!
Painkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 15:20   #264
Ja sam taman tu negdje stao sa čitanjem počeo sa SDX 60: Strvinar, došao do 65 stranice, a od te stranice počinje taj Strvinar.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 17:09   #265
Mislim da taj talijanski reprint koji je painkiller linkao cak ima i nesto vise epizoda u jednom, tipa od SDX 61 do 65. Ak se dobro sjecam tu je bilo 4-5 kratkih epizoda u tim brojevima, a naslovnica je od zadnje epizode u stripu.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 19:25   #266
Quote:
Painkiller kaže: Pogledaj post
EDIT; sad gledam koliko je losa naslovnica ..... bas bas losa... mislim na ovu Br. 64 - neprijatelj iz sjene...
Meni nije toliko loša, solidna. Zagor na nekom proplanku, čistini, u pozadini vidimo šumu (crnogoricu), a Zagor se sprema ovog zločestog baciti na zemlju Ili ga nosi u obližnje naselje da ga preda lokalnom šerifu.

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Mislim da taj talijanski reprint koji je painkiller linkao cak ima i nesto vise epizoda u jednom, tipa od SDX 61 do 65. Ak se dobro sjecam tu je bilo 4-5 kratkih epizoda u tim brojevima, a naslovnica je od zadnje epizode u stripu.
Ja bih isto rekao da ima više epizoda i to u boji (po ovome "colori"). Također ovo "collezione" sugerira da se radi o kolekcionarskom izdanju, pa je lako moguće da je više priča u njemu.

Dugo čitam stripovi.com i u dijelu gdje pričaju o Libellus izdanjima, tim knjigama u boji, spominju često i "Repubblica", upravo riječ koja se spominje na dnu ovog izdanja što je stavio Painkiller.

Iskreno ne znam o čemu se radi, ali pretpostavljam da je ta "Repubblica" nekakva izdavačka kuća u Italiji ili sl., nešto kao Libellus. Uglavnom, komentirali su da izdanja od Libellusa su puno kvalitetnije urađena od izdanja "Repubblice", kao naši stavljaju orginalne naslovnice unutra za svaku priču, Talijani ne, mislim da su još naveli neke razlike u korist Libellusa.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 12:57   #267
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Ja bih isto rekao da ima više epizoda i to u boji (po ovome "colori"). Također ovo "collezione" sugerira da se radi o kolekcionarskom izdanju, pa je lako moguće da je više priča u njemu.
Vjerojatno. No u Italiji je bilo masu izdanja i reprinteva, tko će sve popamtit. To je nešto za hardcore zagorologe

Originalni Zagor je prvo vrijeme išao u sasvim desetom formatu u odnosu na današnje, takozvana striscia:
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 13:33   #268
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Originalni Zagor je prvo vrijeme išao u sasvim desetom formatu u odnosu na današnje, takozvana striscia:
To sam baš vidio i fora mi izgledaju ta izdanja mora da danas vrijede mnogo. Čim sam ih prvi put vidio, podsjetile su me na onaj format, ako se sjećaš prije onog prvog albuma "Životinjsko carstvo", mislim da je iz 87' godine:





Možda i nije naj usporedba, ali vjerojatno su tako slično izgledali kad bi se listali.

Još neki od tih:



ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 15:11   #269
Zaboravio sam reći da sam bio u Senju, išao kupiti bon na kiosk i vidio usput da imaju tih paketa Zagora, ali i Almanaha u paketu.

Kako mi je falio samo još broj 12 (XII), odem pogledati kojih brojeva ima i kad baš taj broj 12 i 14, te Mali rendžer između njih. Tako da sam sad uspio kompletirati Almanahe, svih 14 koji su izašli Almanah 14 mi je viška, dupli.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 16:06   #270
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam reći da sam bio u Senju, išao kupiti bon na kiosk i vidio usput da imaju tih paketa Zagora, ali i Almanaha u paketu.

Kako mi je falio samo još broj 12 (XII), odem pogledati kojih brojeva ima i kad baš taj broj 12 i 14, te Mali rendžer između njih. Tako da sam sad uspio kompletirati Almanahe, svih 14 koji su izašli Almanah 14 mi je viška, dupli.

To ti je moje "selo".
__________________
Čudo Od Djeteta!
Painkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 16:57   #271
Quote:
Painkiller kaže: Pogledaj post
To ti je moje "selo".
Hehe, onda smo i bliže nego što smo mislili nemaš onaj "senjski" naglasak, pa te ne bih nikad skužio

-
-

Išao sam malo više saznati o ovim stvarima što je Dnevnik radio i o tom Mikici koji je radio naslovnice. Želio bih samo reći da nikome ovdje nije namjera pljuvanja Dnevnika niti slično, svi smo sretni što je postojao i što je izdavao stripove koji su mnoge uveseljavali tijekom djetinstva. Ali i zbog kojeg i dan danas čitamo stripove. Ove stvari su mi više kao neka kategorija zanimljivosti. Znači, ove stvari koje ću ovdje napisati su saznanja od forumaša sa stripovi.com, sa različitih tema.

Za Mikicu kažu da je ljudina, da je simpa čovjek i da je dobar crtač. Ali da nije bio za Zagora, da je bio tad tek mlad, amater i prerano su ga gurnuli u takav projekt. Također sam pročtao da je radio u to vrijeme u građevini, da nikad zapravo nije bio zaposlen kao crtač, te je usput išao im raditi te naslovnice, ali to je sve išlo na brzinu, zvali bi ga popodne kad bi trebalo do sutra ujutro nacrtati dvije naslovnice, tako da vjerojatno nije davao sve od sebe. Nikad nije imao više od pola dana za jednu naslovnicu (prema njegovovim riječima sa jednog Mafesta).

Prema riječima forumaša sa stripovi.com, u redakciji "Dnevnika" su smatrali da je kvaliteta naslovnice nebitna, jer "navodno" nitko na nju previše ne obraća pažnju. Bitno da je prikazana neka akcija i upečatljiv naslov, jer "to prodaje strip". Naslovnice su nastajale na brzinu, bez smisla i često puta, naslovnice koje nemaju veze sa sadržajem epizode. Nastajale su od strane najmlađeg (potencijalno najslabijeg i najposlušnijeg) crtača, da se oni "glavni" ne zamaraju tim "glupim naslovnicama".

Koliko sam uspio vidjet, većina misli da je najbolja Mikičina naslovnica koju je napravio, iz epizode "Klanac bele smrti".



Svoje naslovnice su radili jer im je falilo naslovnica, pošto se neki orginali bili na 2 stripa, u Dnevniku su znale te iste priče biti na 3 stripa.

Što se tiče cenzure i u vezi toga..

Navodno Dnevnik nije mogao posve utjecati na to, morao se prilagoditi tadašnjem režimu. Ali i navodno da je (citiram) - bio instaliran partijski kadar unutar redakcije. To u pravilu nije bio glavni urednik, već jedan od pomoćnika. U redakcijama su takve osobe bile praktično nedodirljive, već im je jedini zadatak bio "pravovjernost" prezentiranog materijala.

Ali dosta je bilo tu i autocenzure, stvari za koje su sami smatrali da bi bile neprikladne za djecu, mladež. Tako da se brisala krv, noževi ("pretjerano nasilje"), nacionalni simboli (zastave), križevi, sve vezano za vjeru.. primjerice "Božić kalibra 45" je postao "Novogodišnja noć"..

Preskočene epizode isto nisu bile slučajnost, upravo zbog navedenih razloga. Epizoda sa vampirom izbačena navodno zbog komunističkih načela (nisu željeli da propagiraju vjeroispovijest). Prilikom objavljivanja sljedećeg vampira, sve stranice koje su sadržale vjerske simbole (stranice sa križevima, sveta voda se ne spominje što je i što predstavlja za vampire...) su izbačene.

Zbog toga su naslovnice i prerađivane, radile su se korekcije, npr. uklonjena je cigareta ovdje:



Cigareta je cenzurirana, ali ne i pištolj. Na naslovnici je cigareta cenzurirana, ali ne i u stripu. Možda su mislili da ako ostave cigaretu, da je to loš primjer djeci. Iako sam se nasmijao kad sam pročitao da u to vrijeme mnogi 10-godišnjaci su odraslima kupovali cigarete, kad bi ih poslali da im kupe

Isto tako, znalo se kombinirati, raditi od 2 orginalne naslovnice, jedna naslovnica:



Jednostavno, što se tiče ovih zanimljivosti vezanim uz Dnevnik, tada je bilo neko drugo vrijeme i neki drugi režim. Vjerujem da mnogi od nas nisu bili ni svjesni toga da je tako bilo, što je falilo, da su izbačene stranice, preskočene epizode, jer nisi imao interneta ili bilo što da bi mogao napraviti usporedbu sa Talijanima. Jednostavno se uživalo u "blaženom neznanju". Nisu tada bile toliko bitne i korice (stanje istih), bitan je bio sadržaj unutra.

Nadam se da su vam ovo zanimljive stvari i zahvaljujem se forumašima sa stripovi.com (dosta je tu citata, njihovih riječi) od kojih sam više o ovome saznao. Oprostite na podugačkom postu.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 18:09   #272
Meni, koja nema previše pojma o Zagoru ovakvi postovi baš lijepo dođu. Samo nastavi btw uspjela sam nabaviti Most nad ponorom :klap:
mugisugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 18:58   #273
Uspjela si nabaviti? Odlicno i prije nego sto si se nadala. Meni su ovo isto zanimljive stvari, potaknut MisterNo007-ovim postovima, išao sam dodatno istražiti ove stvari i staviti u jedan post, pa eto koga zanima
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 23:03   #274
Svaka cast Reem

Sve si tocno napisao. Dalo se skuziti da nesto ne stima, bilo je epizoda u kojima se dalo skuziti da nesto ne stima i da fali brdo stranica. No nekako smo to pripisivali slampavosti Dnevnika

Nije bilo interneta i nisi mogao samo tako usporediti stripove. Cak ni popis domacih izdanja nije bio dostupan dugo vremena, osim ako nisi imao sve pa si mogao ssm sebi popis napraviti. Cini mi se da je prvi kompletni popis domacih izdanja Dnevnik izdao u prvom specijalu Kozno lice 1990. (Kod Ludensa to je specijal 17 Protunapad) i da je bio najavljen pa sam ga cekao ko ozebli sunce.

Ali opet, nisi moggao usporediti s originalima i znao si da to ipsk nije sve po rupama u nekim izdanim epizodama gdje se Zagor i Chico prisjecaju epizoda cije brojeve Dnevnik nije pojasnio jer ih nije izdao

A opet, neke su epizode izdane vise puta. 18 stripova je dvaput izaslo u edicijama LMS i ZS, dok su ih 21 preskocili. Npr. sjecam se razocarenja kad me na kioscima 1990. docekao reprint Snjeznih sokolova u ZS, a ja sam se nadao procitati neku novu epizodu.

Inace, mislim da je to na ovim prostorima rekordno izdana avantura: 2 puta izdana u Zlatnoj seriji, pa kasnije SD extra, Ludens klasik, Libellus kolor, Veseli cetvrtak - 6 puta ukupno

Mislim, dobra je to prica, pitka, odlican Donatellijev crtez - jedan od najboljih njegovih, sjajna zimska atmosfera, ali 6 puta...
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 09:52   #275
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Svaka cast Reem
Hvala :-) ali veliku zaslugu imaju oni tamo na s.com :-)

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Nije bilo interneta i nisi mogao samo tako usporediti stripove. Cak ni popis domacih izdanja nije bio dostupan dugo vremena, osim ako nisi imao sve pa si mogao ssm sebi popis napraviti. Cini mi se da je prvi kompletni popis domacih izdanja Dnevnik izdao u prvom specijalu Kozno lice 1990. (Kod Ludensa to je specijal 17 Protunapad) i da je bio najavljen pa sam ga cekao ko ozebli sunce.
To je po Zlatnoj Seriji, mislim specijal broj 8:



Ja sam kupio poslije toga broj, specijal 9 od Zlatne Serije 91' godine, na dnu naslovnice je pisalo "Za kolekcionare" u tom je bio čitav popis ZS i LMS-a, evo da se citiram, nešto sam o tome pisao ranije u temi:

Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Ja se sjećam prije kao mali, da sam bio presretan kad sam dobio ovo izdanje:



"Novogodišnja Noć" ili kod nekih poznata kao priča "Božić kalibra 45", ali specijal debelo izdanje.

Vjerojatno se sjećate kad u onom gradiću čekaju one djede mraze koji pjevaju, a zapravo dođu pljačkaši odjeveni u iste..

To mi je bila zgodna priča, ali to izdanje mi je bilo posebno jer si u njemu imao listu, pregled svih epizoda koji su izašli dotad u Zlatnoj seriji. Još se sjećam da je u njemu prije te same epizode Zagora, bilo još raznih anegdota i ostalih priča nevezanih za Zagora, primjerice onaj pas koji je dočekivao vlakove i svog gospodara koji je nažalost preminuo, ali pas je svaki dan iščekivao njegov dolazak..
Evo sadašnje stanje kako izgleda ja sam flomasterom podcrtavao koje imam epizode a na kraju tog specijala, imao si na zadnjim koricama jedan strip, kratku priču (humor).





Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Npr. sjecam se razocarenja kad me na kioscima 1990. docekao reprint Snjeznih sokolova u ZS, a ja sam se nadao procitati neku novu epizodu.

Inace, mislim da je to na ovim prostorima rekordno izdana avantura: 2 puta izdana u Zlatnoj seriji, pa kasnije SD extra, Ludens klasik, Libellus kolor, Veseli cetvrtak - 6 puta ukupno

Mislim, dobra je to prica, pitka, odlican Donatellijev crtez - jedan od najboljih njegovih, sjajna zimska atmosfera, ali 6 puta...
Nevjerojatan podatak (-smajlić koji se čudi - forum mi ne da da stavim više smajlića), nisam znao za to. Lako je moguće da će ići i 7x ta priča hehe.

Pričali smo kako Libellus izdaje onu kolor biblioteku knjiga, to isto radi Ludens, samo crno/bijela verzija. Kod njih jedino što je usporen proces izlaženja, dogurali su do 10-ete knjige, ali ako ne odustanu i nastave sa tim knjigama, Snježni sokolovi "ponovno napadaju" xD.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 12:32   #276
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post

Ja sam kupio poslije toga broj, specijal 9 od Zlatne Serije 91' godine, na dnu naslovnice je pisalo "Za kolekcionare" u tom je bio čitav popis ZS i LMS-a, evo da se citiram, nešto sam o tome pisao ranije

Da, moguce je da sam ja pobrkao brojeve i da je u 8. br. najavljen popis za 9. br.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 15:39   #277
Aha, vjerojatno je tako, jer bilo mi čudno da su i u broju prije objavili to ja iskreno nisam tada niti znao da će to biti, valjda sam se taj trenutak u gradu našao slučajno i kupio na kiosku, rekao bi da sam imao tada više sreće nego pameti

Tad mi je bilo 8 godina. Koliko god sam bio sretan što sam dobio to izdanje, opet mi je bilo nekako žao kad nisam imao tolike brojeve, čudio sam se koliko je toga izašlo i koliko toga ima. Onda nakon nekog vremena, saznao sam u svom mjestu da postoji jedan dečko koji isto čita stripove, bio je negdje u ranim 20-ima, ali imao ih je puno, cca 500 komada Zlatne Serije je tad imao. I znao mi je posuditi po dvije velike vrećice stripova, bilo je tu raznih junaka (osim Zagora, Blek Stena - današnji Veliki Blek, Tex, Mister No, Komandant Mark, Kit Teller - današnji Mali Rendžer, Kapetan Miki, Martin Misterija..), ja sam bio tad presretan :klap:

Uskoro je tad i rat krenuo i ja nisam zapravo niti bio svjestan da se prestalo sa izdavanjem stripova, da je bila ta stanka do 94' kad je Slobodna Dalmacija nastavila u to vrijeme sam dosta čitao te Zagore iz Zlatne Serije, a onda te 94' je došao taj" Lov na vuka", "Tajanstveni samostan" i ostali, te kasnije ubrzo i taj prvi Zagor extra, "Zagor priča". Poslije sam još malo čitao u srednjoj školi, ali poslije više ništa, nakon srednje faks, pa posao i nekako sve do prošle godine kad sam vidio na kiosku jedan komplet Zagora i kupim ga

Nakon malo proučavanja i istraživanja na internetu, skužim da Zagor i dan danas izlazi i to naveliko, izdanja koliko ti srce želi
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 17:15   #278
Iz nekog sam razloga kupio tri Zagorova izdanja na kiosku. Kolor izdanje o brkatom vojnom liječniku Perryju (ništa posebno) i dva, čini mi se, maxi izdanja - u jednom Zagor i Chico idu u 'zemlju iz koje nema povratka' (osrednje), a u drugom, imena Meta: Bat Batterton, Zagor i Chico pomažu Batu istražiti misterioznu smrt, kao i sukob dve familije. Ovaj maxi o Batu, iako nije o Batu, zapravo mi je baš nekako legao, premda je razrješenje misterije bilo preočigledno.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 18:03   #279
Ovaj kolor o kojem pričaš, to je ova zadnja epizoda sto je izašla pred kraj prošle godine, "Tajna pukovnika Perryja". Meni se tu jako svidio crtež i sam kolor, mislim da je to odlično odradjeno. Priča je onako, solidna.

Za one koji možda manje znaju o tome, taj Zagor kolor izlazi jednom godišnje i dosad su izašla 4 broja, svaka priča zasebna za sebe. Priča ovog kolor izdanja se fokusira na likove iz Zagorovog svijeta. Tako smo dosad imali Fishlega, Guthruma, Jimmy Gitaru i spomenutog pukovnika Perrya. U studenom izlazi 5 epizoda, trebao bi biti Dragovic.

Ovaj zadnji Maxi sam i ja primjetio da nema bas veze sa samim Batom, ali mi se svidio. Fora je bio isto onaj dio gdje se Bat mora dokazati kao vrhunski revolveras, kad skida onaj list, pa mu je Zagor s tim pomogao iz pozadine
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 18:54   #280
Ja tuka opet ne znam što ću...kupovati Klasik ili Extra? Što biste vi na mome mjestu? Imate samo par najnovijih brojeva Zagora redovno izdanje, ostalo ništa. Većina njih ne uzima Klasik radi tog duplanja s Extra izdanjima (to kod mene nije slučaj ). E i da, možda glupo pitanje, ali hoće li Klasik stati kada i Extra stane?
mugisugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.