Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Što bi htjeli vidjeti u sastavu nadzvučne komponente HRZ i PZO?
JAS 39 Gripen 85 30.58%
F-16 Fighting Falcon 106 38.13%
MiG-29 18 6.47%
Nešto drugo (EF-2000, Mirage 2000, T/FA-50...) 56 20.14%
Ukidanje nadzvučne komponente 13 4.68%
Glasovatelji: 278. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2013., 09:17   #1001
Quote:
cosmicbitch kaže: Pogledaj post
Ocekivala sam nesto konkretno kad je u posjeti bio Svedski kralj prije neki tjedan , pa nisu valjda samo o suncu i moru i Ericssonu cavrljali a koji mudonja potpise remont migova kojima su resursi istekli prije 10 godina svaka mu cast
I to da kralj uradi, a? Koji ima samo reprezentativnu funkciju, vise manje.

Ajde ne ocekivat od magarca da pobjedi u konjskoj utrci.

Da su obrambni ministri dogovorili, premieji potvrdili, predsedniki drzave pozdravili neki dogovor ajde onda, kralj bi mogao da podpise ugovor, ragi glamurja ili sta vec... Ali ako nema prije dogovarjanja i volje, onda moze samo da namoci noge u toplo more i naruci lignje na zaru uz gemist
S-lash is offline  
Old 12.05.2013., 09:48   #1002
Ne treba podcijeniti ulogu kralja kako u Švedskoj tako ni u drugim zemljama. Njihova loby uloga nije nebitna, pogotovo ako se zna da su veze između kraljevske obitelji u Švedskoj i švedskih industrijalaca veoma tijesne i njeguju se na visokoj razini. Koliko se posjet kralja Švedske odnosio na poslovne ciljeve SAAB-a u Hrvatskoj, a u kolikoj mjeri se odnosio općenito na gospodarske interese švedskog gospodarstva u cjelini polazeći od toga da će RH uskoro postati punopravnom članicom EU o tome se da diskutirati. U svakom slučaju vjerujem da su i poslovne aktivnosti SAAB-a u Hrvatskoj bile jedna od tema razgovora. Ako netko misli da su došli u RH kako bi obišli Zadar i pročavrljali sa našim političarima i njihovim prvim damama i pri tome usput posjetili ustanovu socijalne skrbi u HR onda je to pomalo naivno.
Buck is offline  
Old 12.05.2013., 09:58   #1003
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post

Kaj, još jedna zabava na relaciji Ustaše-Partizani? Shvaćam. Ipak je oko toga puno buke a lakše je folirati da se nšto korisno radi nego nešto korisno napraviti.

Kakva Milanovićeva lustracija, ako se želi nešto napraviti treba revizija: koliko se para trošilo na što, tko je i pod kojim uvjetima dogovarao kredite i nabave pa da se nešto nauči za drugi put ali to je preteško a i mogli bi se nekome zameriti.
Baš suprotno, lustracija bi dokinula stupidne podjele, jer baš oni koje treba lustrirati truju narod ustašama i partizanima. Divide et impera, vrijedi i na ćirilici.
Svima je puno lakše brabonjati o ustašama i partizanima nego dati ogdovor na pitanje kako je moguće da pak a4 papira koji ja i ti kupimo u papirnici za 24 Kn država plaća 65?
Da si čitao moj post shvatio bi da ja ne pravim razliku između zoke i njegove "konkurencije".
I jednima i drugima i trećima i pedesetima je draži papir za 65kn od naroda države i zrakoplovstva.
jedan2345678910 is offline  
Old 12.05.2013., 09:59   #1004
Kako se bliži vrijeme odluke o tome tko će remontirati naše 21-ce zanimaju me dvije stvari:

- Odkuda može rumunjski Aerostar dokupiti 5 (tako je rečeno) Mig-21 zrakoplova kako bi ih remontirali i predali nama?
Sve rumunjske 21-ce su starije od naših pa samim tim ne dolaze u obzir, ako su moje informacije točne?

- Što je sa tim ukrajinskim 21-cama koje su navodno remontirane još 2010.g.? Ti zrakoplovi stoje već 3 godine i njihovi
resursi polako istječu, letjelo se na njima ili ne. Znači oni ne mogu ostati u službi još 10 g. pogotovo ako se zna
da su protekle 3 godine ležali vani, a nisu bili ni konzervirani?
Buck is offline  
Old 12.05.2013., 10:19   #1005
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ne treba podcijeniti ulogu kralja kako u Švedskoj tako ni u drugim zemljama. Njihova loby uloga nije nebitna, pogotovo ako se zna da su veze između kraljevske obitelji u Švedskoj i švedskih industrijalaca veoma tijesne i njeguju se na visokoj razini. Koliko se posjet kralja Švedske odnosio na poslovne ciljeve SAAB-a u Hrvatskoj, a u kolikoj mjeri se odnosio općenito na gospodarske interese švedskog gospodarstva u cjelini polazeći od toga da će RH uskoro postati punopravnom članicom EU o tome se da diskutirati. U svakom slučaju vjerujem da su i poslovne aktivnosti SAAB-a u Hrvatskoj bile jedna od tema razgovora. Ako netko misli da su došli u RH kako bi obišli Zadar i pročavrljali sa našim političarima i njihovim prvim damama i pri tome usput posjetili ustanovu socijalne skrbi u HR onda je to pomalo naivno.
Ali ako neko misli da ce posjet kralja promjeniti to, sto SAABu u 15 godina nije uspjelo uvjeriti Hrvatsku da kupi Gripene, i to u dobi konjukture, onda to nije samo naivno nego je vec teze kategorije.

I da se dogodi kupnja, samo zbog toga sto je Kralj dosao, onda bi to bilo vise razloga za skrb nego za veselje. Skrb zbog stanja politicara mislim....ali to su vec spekulacije u drugoj dimenziji.
S-lash is offline  
Old 12.05.2013., 10:25   #1006
Može švedski kralj kampirati u HR pola godina, ali već godinu dana unatrag sredstva za HRZ nabavu/obnovu su 20 milijuna eura. Šveđani su u matematici dosta dobri, pa im nije teško zaključiti što mi hoćemo a što možemo.

Grčić jeste nešto fantazirao tu i tamo, ali to je bilo u ekstra revijalnom tonu.

Inače, na defenderu se spominjala objava nekih podataka o "nasljedniku" migova i pripadajućem natječaju, budući da ja nisam na ti s traženjem može li netko pronaći je li što na kraju i objavljeno na tu temu?
jedan2345678910 is offline  
Old 12.05.2013., 10:38   #1007
Vjerujem kako Švedi razmišljaju i o vremenu nakon 21-ca, a ako se bude (ovdje sam možda preveliki optimista) odrađivao posao kako treba već za nekoliko godina bi RH trebala započeti pregovore i prikupljati ponude od ponuđača koji bi mogli HRZ opskrbiti novim tipom borbenog zrakoplova. Ovoj potez sa remontom 21-ca je jako kratkoročno rješenje i samo naivni mogu vjerovati da će te remontirane 21-ce izdržati sljedećih 10 g. službe.

Zadnje uređivanje Buck : 12.05.2013. at 10:53.
Buck is offline  
Old 12.05.2013., 11:14   #1008
Tko god se bude usrećio "remontom" naših mig 21 višak može dokupiti bilo gdje, manje više svatko ih je imao i povukao, a mi smo poznati kao oni kojima se sve može utjerati, tako da neće biti problema.
Kod nas je pitanje resursa stvar političke odluke, a ne struke. Šta će neko iz Špićkovine govoriti kako je mig21 star i neperspektivan, i zahtijevati ic mamce? pih. Mig 21 je optimum, isto kao brigada i po kopnene vojske i aj zdravo.
jedan2345678910 is offline  
Old 12.05.2013., 11:22   #1009
Pricamo o buducnosti a ne proslosti nadzvucne Bucko je sve lijepo objasnio sto sam u jednoj recenici sazela, FXM/Saab ova ponuda je istekla 31.1. ja bi rado bacila oko na novu
__________________
harder-better-faster-stronger
cosmicbitch is offline  
Old 12.05.2013., 11:27   #1010
Ako se nevaram FXM/Saab je pri predstavljanju zadnje ponude za 8 Gripena (611M€) dao nam do znanja da je to njihova posljednja ponuda, pa po tome onda nove ponude neće ni biti...
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 12.05.2013., 11:31   #1011
Što se tiće remonta naših u Aerostaru koga zanima poslušajte kolegu an2 pa guglajte, već 10 godina se se prića isto, loš posao i to je jednostavno tako...
117 je naletio preko 50 sati nakon remonta prije prijema u službu, o sitnicama poput samonapuhavanja Mlash1 u kabini srećom na zemlji bolje i ne prićati. Što se tiće kvalitete boje i lakiranja pogledajte razliku u boji bilo kojeg našeg i kockice, sad će se reći kockicu lickaju no nije baš tako. Ona je farbana u termolakirnici u Ztc-u i to za male novce, mogli su se svi ponovo prefarbat nakan remonta čisto da na nešto liće, no za to je više kriva loša kombinacija šare i teško održavanje ove trobojne kombinacije ( Lance C izgledaju puno bolje) bilo je vremana da se to riješi pošto su u zraku proveli manje od pola što su trebali, no ajde to je sve bilo i pustimo to.

Tema je budučnost i ako doše vrijeme za uvođenje Gripena ili bilo čega novoga brinuti ćemo slađe brige, kako sad strvari stoje idemo dalje sa migom 21 i sad je samo pitanje kakavim i sa kojom opremom. Ono što je činjenica da je u 2013. 28 milijona USD dovoljno za brojku 14 i tu minimalnu modernizaciju 10 biseva, an2, ja, Migac, mp3lab ili bilo tko drugi nismo ni iz Bakua ni iz Odese... bez obzira na to koji zavod pobjedio želimo samo ono za što ima novaca, a to je taj minimum...

Za rumunje znamo što su nam napravili 2003, pitanje je ponoviti tu grešku ili posao dati nekom drugome... kad nisi zadovoljen sa serviserom bilo auta bilo vešmašine, popravak radiš kod drugoga... to je isto vrlo jednostavno i logično
krunch is offline  
Old 12.05.2013., 11:52   #1012
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Ako se nevaram FXM/Saab je pri predstavljanju zadnje ponude za 8 Gripena (611M€) dao nam do znanja da je to njihova posljednja ponuda, pa po tome onda nove ponude neće ni biti...
Ma naravno da će biti, čim vide da zaista kupujemo svi će se javljati.

Ono što je meni zanimljivo kod te ponude je da je sa 76 milijuna eura po zrakoplovu značajno skuplja od f16 na Poljskoj nabavi i otprilike jednaka cijeni f16 block 60 za UAE.
jedan2345678910 is offline  
Old 12.05.2013., 11:55   #1013
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Za rumunje znamo što su nam napravili 2003, pitanje je ponoviti tu grešku ili posao dati nekom drugome... kad nisi zadovoljen sa serviserom bilo auta bilo vešmašine, popravak radiš kod drugoga... to je isto vrlo jednostavno i logično
Kad u današnje vrijeme servisiraš npr FIAT 125PZ on će se kvariti bez obzira tko ga je servisirao, eventualno mu boju možeš sačuvati ako si ga garažirao ali ako ti stoji ispred kuće onda zaboravi i to... tako je i s ovim fishbedima.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Old 12.05.2013., 11:58   #1014
Ja se bojim da će nam 21-ce nakon remonta, ma gdje se on obavio, zadavati dosta muka. Polazim od male raspoloživosti zrakoplova, učestalih kvarova, ponovnim problemima u snabdijevanju rezervnim djelovima ...
Buck is offline  
Old 12.05.2013., 12:12   #1015
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ja se bojim da će nam 21-ce nakon remonta, ma gdje se on obavio, zadavati dosta muka. Polazim od male raspoloživosti zrakoplova, učestalih kvarova, ponovnim problemima u snabdijevanju rezervnim djelovima ...
Čuj,od babe nikad nećeš napravit mladu damu. Ista stvar je i kod nas sa lokomotivama,a rađene u HR,loše napravljen remont ili modernizacija i problema i kvarova koliko ti srce želi. I sa drugim vozilima ista stvar. Možda ako naš Ivan bude nadgledao šta se i kako radi to bude koliko toliko dobro da izgura još malo.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 12.05.2013., 12:18   #1016
Da bi se smanjile mogučnosti kvarova remot treba biti kvalitetan, da bi se borbeno mogučnosti lovca povečale za 4-5 puta treba nam ta minimalna modernizacija, da bi se ostvario minimum minimuma potrebnog za trenažu u uvijetima korištenja Miga 21 prema iskustvima koje imamo, a koristimo taj tip zrakoplova preko 50 godina potrebno nam je 14 komada, od čega 10 biseva sa minimalnom modernizacijom. za to imamo 28 milijuna USD, i za te novce to sve možemo dobiti. Tehnička apoteka i rez dijelovi su pored brojke 14 i min modernizacije sljedeća najvažnija stvar... to nam je realnost, ajmo prestati uvoditi zapadni tip koji čekamo od 91 i posvetiti se onome što imamo sada, pa ako za 2-5-8 godina uvedemo novi nitko sretniji od mene... no realnost nam je 12 komada sa opremom iz sedamdesetih ili 14 sa malom modernizacijom... to je to... Ako su natječaj pristigle ponude iz Odese i Aerostara, a sa ovim drugim imamo negativna iskustva idemo pokušati sa prvima, no u pregovorima isposlovati za nas najbolje uvijete i dobiti maksimum za 28 milijona koliko imamo... ...možda se to i moglo da naši ne čakaju jer u krajnjoj liniji kako kolega kaže za prijem neispravnih 2003 nisu krivi Rumunji nego naši, kad se vidjelo da od preleska na novi tip ništa dokup od dva komada da se dobije min 14 pošto se normalno letenje sa 12 nije moglo odraditi, nakon slunja ista prića i sad na kraju čekanje dok svima resursi ne isteknu, za to su sve krivi naši....
... da po stoti puta ponovim za 28 milijuna USD smo mogli kupiti remontirati i modernizirati 10 biseva 83/4 i 4 Um 84/5 za koje bi i od proizvođača mogli dobiti certifikate o produženju životnog vjeka za 10 godina... To bi značilo zadovoljiti one minimalne zahtveve struke...
krunch is offline  
Old 12.05.2013., 12:32   #1017
Ma da i Mikojan i Gurevich ustanu iz groba i naprave remont, opet ce nalet biti malen i raspolozivost losa, kad se kadar koji ih odrzava, financira i razmisljanje nece bitno promijeniti. Kako kazu, pisanje u vjetar.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 12.05.2013., 12:41   #1018
Da li je nekome od vas poznato prpisuje li NATO savez minimalan broj sati naleta pilota godišnje, recimo 60 sati godišnje ili sl.?
Znam za njihovu preporuku od 160 (ili 180, ne sjećam se više dobro) sati godišnje koju i tako rijetko koje zrakoplovstvo osim onog SAD, Francuske ili V. Britanije postiže, a i to zbog učestalih vojnih intervencija diljem kugle zemaljske. To pitam stoga što sam mišljenja da je preopasno iamti ratno zrakoplovstvo koje nije u stanju svojim pilotima osigurati neki minimalan broj sati leta, što 30 ili 40 sati godišnje sigurno nisu, pa ni noćne trening letove. Nije li to preopasno i za pilote i na kraju krajeva i za zrakoplove u kojim sjede?
Buck is offline  
Old 12.05.2013., 12:46   #1019
Naravno da je....
Decki moji NATO je digao ruke od nas... onaj tranzicijski period je naprasno
zatvoren... sto su neki kod nas proglasili kao mi sve to savladali "ko odlikasi".
U naravi NATO je zaklucio da nema smislia gubiti vrijeme i novac na budale....
9aplus is offline  
Old 12.05.2013., 12:55   #1020
Nakon remonta Mig-ova odmah naručiti 8 Gripena E/F a nakon što isteknu resursi Mig-ova još 8. E to bi bilo optimalno rješenje za zaštitu zračnog prostora Hrvatske. Onda možemo pokrivati i Crnu Goru i BiH kad uđu u NATO.
gringo55 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.