Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 15:00   #81
http://www.recipes4us.co.uk/Cooking%...nformation.htm
Current Day English Cuisine


Before moving to today’s cuisine, it should be noted that food rationing was introduced in January 1940. It lasted through the Second World War and was extended to 1954. Foods rationed included meat, fats, cheese, butter, milk and eggs. Bread, potatoes and vegetables were never rationed. Although this led to an improvement in people's health, it’s also likely to have contributed to English cooking’s bad reputation in the not too distant past, of being uninspiring and tasteless. Maybe it just took a while to re-adjust.


cak i englezi sami priznaju i znaju da im je kuhinja donedavno bila sranje pa su je morali mijenjati. sad imaju jamiea. wow.
nije ni cudo da su francuzi ljudi sa najmanje strokeova a talijani najkvalitetnije dozive starost.
al kad netko nema pojma o nutricionizmu onda svasta uspije bubnut i ostat ziv.
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:14   #82
Vidim da mi se postovi brisu. Doticna murtela je pronasla nesto uvredljivo u orignalnom postu pa sam ga ocistio. Da vidim hoce li ga ostaviti ili se jednostavno radi o dobroj staroj moderatorskojo pristranosti.


Quote:
Keya kaže:
svjetski.. oooops televizijski poznati kuhari, phil nemoj se tako blesavo diskreditirati takvih likova u fr i it verziji na televiziji imamo koliko hoces.

ocigledno je da ne znas o cemu pricas a tvoje neznanje je preveliko kada talijansku i mediteransku kuhinju opcenito svodis na... ribu i srednji vijek.

jesi li ti uopce ikad jeo u italiji ili francuskoj? mislim u pravim restoranima ili kod domacih ljudi? sto ce ti za veceru dati jedan englez a sto jedan talijan ili francuz? jesi li skuzio koliko vrsta pecenja mesa imaju francuzi i koliko elaboriraju svako jelo (neci u detalje, zadrzavam se samo na obicnom rumsteaku)? sto je talijanska pasta i zasto je tako cijenjena? kako se najobicnija pasta al pomodoro moze dovesti do umjetnosti?
jesi li ikad probao srednjevjekovnu francusku i talijansku kuhinju? ne original naravno ali srednjevjekovne feste su ne tako rijetki dogadjaj pa mozes skuziti sto je kuhinja nekad bila i kako se razvila.
Ramsay je top-rated Michelin star man kao I francuski Roubchon koji je takodjer TV persona. A Italija posebno lose prolazi u tom ratingu upravo zbog toga jer su talijanski kuhari slampavi pozeri kojima je TV vazniji od kuhanja. UK ima gotovo jednak broj Michelin rated restorana kao I Italija sto je porazno za jednu zemlju u kojoj se kao tako dobro kuva da su u rangu sa jednom UK. I pasta sa paradajzom – sirotinjsko jelo koje je promovirao Mussolini da prehrani gladne Talijane je kao nekakvo kulinarsko umijece. Probao sam jednom jesti pastu u jednom vrhunskom restoranu u Milanu I nista mi nije bila bolja od paste sa Dolmio umakom koju jedem doma kad mi se ne da kuhati. Pizza – takodjer sirotinjsko jelo bez ikakve gastronomske vrijednosti. Ta jela su popularna upravo zbog svoje jednostavnosti I pljuvati po britanskoj kuhinji zbog jednostavnosti znaci biti inkonzistentan u kriterijima. Britanska kuhinja se takodjer zasniva na jednostavnosti I na temeljnim okusima sastojaka, a nema popularnost taijanske zbog toga sto roast beef nije convenience food kao pizza ili pasta. Ajde Francuska kuhinja je izvrsna, to stoji. Daleko je bolja od talijanske, hrvatske, onog grckog buckurisa da I ne govorimo ili bilo koje druge mediteranske zemlje upravo zato sto francuska kuhinja nije mediteranska. I nemoj mi nastupati sa glupostima tipa gdje si ti jeo. Da ti posaljem kartu svijeta sa pinovima koji pokazuju gdje sam sve putovao pala bi na dupe. Jeo sam u Francuskoj od Provanse do jugozapada, do gastronomskog gravnog grada Lyon do Pariza I jednako mi je draga kompleksnost francuske kuhinje koliko I jednostavnost britanske ili talijanske. Upravo zato mi stereotipiziranje ide na zivac, a pogotovo kad netko uzdize u nebo ‘hrvatske’ specijalitete poput chorizo salame, prosciutto ili niza turskih sepcijaliteta.



Quote:
Quote:
Keya kaže:
jesi li ikad usporedio stupanj elaboracije jela i naprednost kuhinje sa evolucijskim procesom jednog naroda?
******


Quote:

Quote:
Keya kaže:
jebiga, slucajno mi je kuhanje hobi i zanimacija tako da ti slobodno i sigurno mogu reci da pljujes bez ikakvog pokrica

Kad ti je to bas hobi, mogla si se bolje informirati.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:19   #83
Quote:
Ramsay je top-rated Michelin
kad se vec hvatas michelina
Répartition des Macarons Michelin en Europe

* France : 26 restaurants trois étoiles, 68 restaurants deux étoiles et 435 restaurants une étoile, (chiffres 2008)
* Allemagne : 9 restaurants trois étoiles, 15 restaurants deux étoiles et 168 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Autriche : aucun restaurant trois étoiles, 4 restaurants deux étoiles et 49 restaurants une étoile (chiffres 2006)
* Belgique : 2 restaurants trois étoiles, 10 restaurants deux étoiles et 79 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Espagne : 6 restaurants trois étoiles, 9 restaurants deux étoiles et 109 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Italie : 5 restaurants trois étoiles, 28 restaurants deux étoiles et 204 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Norvège : aucun restaurant trois étoiles, aucun restaurant deux étoiles et 6 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Pays-Bas : 2 restaurants trois étoiles, 10 restaurants deux étoiles et 64 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Royaume-Uni : 3 restaurants trois étoiles, 13 restaurants deux étoiles et 106 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Suède : aucun restaurant trois étoiles, 1 restaurant deux étoiles et 11 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Suisse : 7 restaurants trois étoiles, 8 restaurants deux étoiles et 75 restaurants une étoile (chiffres 2008)

Uk i nizozemska tu su negdje. kao sto rekoh u prvom postu.
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:22   #84
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
cak i englezi sami priznaju i znaju da im je kuhinja donedavno bila sranje pa su je morali mijenjati. sad imaju jamiea. wow.
Nisu priznali da im je kuhinja sranje nego da je imala reputaciju. A reputacija moze biti opravdana ili neopravdana.

Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
nije ni cudo da su francuzi ljudi sa najmanje strokeova a talijani najkvalitetnije dozive starost.
al kad netko nema pojma o nutricionizmu onda svasta uspije bubnut i ostat ziv.
Odluci se pricas li o nutricionizmu ili o gastronomiji jer jedno s drugim nema nikakve veze. Najdulje i najzdravije zive Japanci sa Okinawe kojima se dijeta sastoji od bljutavih morskih algi i nesto ribe. To sa gastronomijom i ukusnom hranom nema veze. Sa stanovista nutricionzima, francuska kuhinja je u principu izuzetno nezdrava. Ima dosta masti a vecina crvenog mesa koje jedu jest sirovo. Cak i well done steak u francuskoj je samo malo smedj izvana i crven iznutra. Foie Gras je highway to heart attack. Nezdraviji je od Big Mac-a. Natprosjecno mnogo Francuza pusi. Dugovjecnost mogu zahvaliti lifestyleu koji je uglavnom manje stresni i nacinu na koji jedu (male kolicine sa crvenim vinom) a ne nutricionistickoj vrijednosti.

Rekao bih ti da si neinformirana i da laprdas ali to je izgleda na ovom forumu dopusteno samo i iskljucivo tebi.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:25   #85
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
kad se vec hvatas michelina
Répartition des Macarons Michelin en Europe

* France : 26 restaurants trois étoiles, 68 restaurants deux étoiles et 435 restaurants une étoile, (chiffres 2008)
* Allemagne : 9 restaurants trois étoiles, 15 restaurants deux étoiles et 168 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Autriche : aucun restaurant trois étoiles, 4 restaurants deux étoiles et 49 restaurants une étoile (chiffres 2006)
* Belgique : 2 restaurants trois étoiles, 10 restaurants deux étoiles et 79 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Espagne : 6 restaurants trois étoiles, 9 restaurants deux étoiles et 109 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Italie : 5 restaurants trois étoiles, 28 restaurants deux étoiles et 204 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Norvège : aucun restaurant trois étoiles, aucun restaurant deux étoiles et 6 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Pays-Bas : 2 restaurants trois étoiles, 10 restaurants deux étoiles et 64 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Royaume-Uni : 3 restaurants trois étoiles, 13 restaurants deux étoiles et 106 restaurants une étoile (chiffres 2007)
* Suède : aucun restaurant trois étoiles, 1 restaurant deux étoiles et 11 restaurants une étoile (chiffres 2008)
* Suisse : 7 restaurants trois étoiles, 8 restaurants deux étoiles et 75 restaurants une étoile (chiffres 2008)

Uk i nizozemska tu su negdje. kao sto rekoh u prvom postu.
Sto si s time dokazala? Rekao sam da su UK i Italija tu negdje. Top pet 3 star kuhara dva su britanca Ramsay i White.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:30   #86
Quote:
Odluci se pricas li o nutricionizmu ili o gastronomiji jer jedno s drugim nema nikakve veze. Najdulje i najzdravije zive Japanci sa Okinawe kojima se dijeta sastoji od bljutavih morskih algi i nesto ribe. To sa gastronomijom i ukusnom hranom nema veze. Sa stanovista nutricionzima, francuska kuhinja je u principu izuzetno nezdrava. Ima dosta masti a vecina crvenog mesa koje jedu jest sirovo. Cak i well done steak u francuskoj je samo malo smedj izvana i crven iznutra.Fois Gras je highway to heart attack. Nezdraviji je od Big Mac-a. Natprosjecno mnogo Francuza pusi. Dugovjecnost mogu zahvaliti lifestyleu koji je uglavnom manje stresni i nacinu na koji jedu (male kolicine sa crvenim vinom) a ne nutricionistickoj vrijednosti.
ooooh, jeli ti ikad itko rekao da je sutnja zlato?

ugodno popodne ti zelim
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:31   #87
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Sto si s time dokazala? Rekao sam da su UK i Italija tu negdje. Top pet 3 star kuhara dva su britanca Ramsay i White.
ak se vec ne sjecas sto si rekao, bar se udostoji procitat ono sto si napisao.
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:39   #88
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ak se vec ne sjecas sto si rekao, bar se udostoji procitat ono sto si napisao.
Citaj ti, evo ti citat:

Quote:
UK ima gotovo jednak broj Michelin rated restorana kao I Italija sto je porazno za jednu zemlju u kojoj se kao tako dobro kuva da su u rangu sa jednom UK.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 16:38   #89
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Meni je roast beef ili turkey sa stuffing and gravy i chunky chips daleko bolje od bilo kakvog morskog preseravanja. Tko se moze najest od skampi? Daleko je bolji braised lamb shank sa baby potatoes. Engleska kuhinja je daleko bolja i mastovitija od recimo talijanske i mediteranske uopce. Sto imaju uopce mediteranci? Bijela riba na zaru. Najbolja je kad joj se nista ne doda. To nije kulinarstvo nego srednji vijek. Nema ni u Italiji ni u Francuskoj svjetski poznatih kuhara kao sto je Gordon Ramsey ili Jamie Oliver. A o hrvatskoj kuhinji da ne govorim. Osim dalmatinske koja jos kako-tako ali koja je cista kopija talijanske - mi nemamo nista! Par stvari iskopiranih od Turaka, par od Madjara. Nasi najbolji specijaliteti riba sa gradela i janje sa zara nemaju veze s kulinarstvom nego sa klimatskom i geografskom lutrijom. I sredjovjekovni krezubi majmun moze staviti pasko janje na zar i biti ce ukusno. Al ajde ti uzmi englesku ovcetinu ili govedo, turnip i krupmir pa napravi ukusno jelo.
Potpisujem.
Ljudi misle da engleska kuhinja pocinje i zavrsava sa fish & chips, a to jednostavno nije tocno.
I iako mi nije najbolja kuhinja na svijetu, daleko od toga da je najgora ili da je nemastovita.
A moderno englesko kulinarstvo je daleko bolje i mastovitije nego ista sto trenutno dolazi iz Italije, recimo.
World class restorana koliko hoces, a isto tako i kuhara.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 16:46   #90
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
A moderno englesko kulinarstvo je daleko bolje i mastovitije nego ista sto trenutno dolazi iz Italije, recimo.
ma sve 5 ali moderno talijansko kulinarstvo sigurno nece putovat u englesku isto kao sto ni englesko nikud ne putuje. isto su uopce englezi izveli kao kulinarstvo van engleske? tako da je usporedba malo cudna ili ju ja nisam skuzila.

i sad si me zaintrigirala pa me zanima koja je baza tog modernog engleskog kulinarstva, recimo najpopularnija jela, o cemu se radi?
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:06   #91
Mislim da malo brkamo kruške i jabuke. Jedno je pričati o vrhunskim restoranima, a drugo o ajmo reć tradicionalnoj hrani koju ljudi spremaju doma za svaki dan.
Evo ovdje u danskoj ima zaista vrhunskih restorana i općenito im je ta gastro scena jako razvijena ali im je tradiconalna prehrana za svaki dan puno dosadnija nego ona u hr, da ne govorim o namirnicima jer baš kao što je Phil Lynot rekao- mediteranci su jednostavno dobili na geografskoj lutriji. Apsolutno cijenim i poštujem gastronomiju sjeverne europe ali mislim da se na jugu jede ukusnije kada pričamo o svakodnevnom kuhanju.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:11   #92
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Mislim da malo brkamo kruške i jabuke. Jedno je pričati o vrhunskim restoranima, a drugo o ajmo reć tradicionalnoj hrani koju ljudi spremaju doma za svaki dan.
touchè.
nikad mi ne bi palo na pamet reci da u engleskoj ili gdje god u evropskoj zemlji nema top restorana ili kuhara (negdje vise a negdje manje kako se vidi po michelinovoj listi) ali to nije ogledalo globalne tradicionalne kuhinje a vjerujem da moderna kuhinja ne odudara puno u nijednoj zelji vec da je poprilicno globalna (kao sto rekoh, imamo u francuskoj par verzija olivera a iskreno vjerujem da je svima masta na istoj razini i da imaju zajednicki bakcground od kojeg polaze)
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:13   #93
Vi kako god hocete ali ja volim papat svasta fino zemljopisno mi nije vazno od kud je, ima nekih engleskih jela koja su mi super isto tako talijanskih.
Traditional english sunday roast naravno sa yorkshire puddingom i super homemade gravy je zakon , ali homemade pasta isto A+.

I eto ja sam sad ogladnila samo razmisljajuci o svemu tome
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:15   #94
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ma sve 5 ali moderno talijansko kulinarstvo sigurno nece putovat u englesku isto kao sto ni englesko nikud ne putuje. isto su uopce englezi izveli kao kulinarstvo van engleske? tako da je usporedba malo cudna ili ju ja nisam skuzila.

i sad si me zaintrigirala pa me zanima koja je baza tog modernog engleskog kulinarstva, recimo najpopularnija jela, o cemu se radi?
ja ovdje cesto nadjem inspiraciju... http://www.bbc.co.uk/food/

pa Nigella, ne samo Jamie...Mary Berry,Antony Worrall Thompson...itd...postoji citava vojska poznatih kuhara .... http://www.bbc.co.uk/food/chef_biogs/
a baziraju na tradicionalnoj kuhinji i onome sto su uvezli iz bivshih kolonija, te utjecajima novijih datuma(mediteran)...barem se meni tako cini.

priznajem da sam i ja imala britansku kuhinju na ignore...(mada volim fish and chips ili dobar curry) dolazeci iz francuske..ali sto vishe vremena provodim sa britancima u mom okruzenju, tako i uchm.. i stvarno je ok..IMHO
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:21   #95
Quote:
Het kaže: Pogledaj post
Vi kako god hocete ali ja volim papat svasta fino zemljopisno mi nije vazno od kud je, ima nekih engleskih jela koja su mi super isto tako talijanskih.
Traditional english sunday roast naravno sa yorkshire puddingom i super homemade gravy je zakon , ali homemade pasta isto A+.

I eto ja sam sad ogladnila samo razmisljajuci o svemu tome
i ja volim pecenje bilo kad i bilo gdje...ne mogu si pomoc, volim mesinu ..i volim papat bash i ne pomaze skinuti baby fat
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 17:40   #96
Fish&chips je mrak. Dobro napravljeni beer battered atlantic cod sa chunky chips i pinta Guinnessa jest gastronomski ugodjaj jednako vrijedan bilo cemu sto dolazi iz Francuske. Pa onda seafood chowder ili Dublin bay smoked mussels u Johny Fox's u Wicklow mountains. Ili aengus beef steak preko cijelog tanjura. Ma mislim ima toliko toga za one sto znaju ali uvijek i gotovo u pravilu kuhinja u ovim krajevima se zasniva na okusima bazicnih sastojaka.

A ovo sto se kuha doma - pa otkud vil judi znate sto tko kuha doma u danskoj ili hrvatskoj? Evo recimo moja baka mediteranka a kuhinja blagi boze kuvana rastika, povrce lesho i kuhano meso katastrofa ko u ruskom zatvoru. Moja druga baka kontinentalka vrti pet jela cijeli zivot - filovana paprika sa pireom, natur snicle sa pireom, juha itd. Bez veze. Svugdje je tako da sofisticirani ljudi i ljudi kojima je stalo imaju mastovitu prehranu a oni kojima nije jedu jedno te isto - splacine danske, splacine francuske, splacine talijanske. Nema razlike.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 18:03   #97
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 18:10   #98
Quote:
A ovo sto se kuha doma - pa otkud vil judi znate sto tko kuha doma u danskoj ili hrvatskoj?
tradicionalna kuhinja?
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 18:36   #99
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
I ti si isto informirana. Jamie Oliver je napravio ime na uskrsnucu i evoluciji tradicionalne britanske kuhinje.
Čuj, ne mogu reći da sam ekspert za njegov život i djelo, ali ne možeš mi reći da su maslinovo ulje i sušene rajčice britanska tradicija. Dečko je lijepo znao unovčiti svoje znanje i umijeće, nastoji promijeniti način prehrane malih Britanaca i za to čista petica.

Ubijate se u nastojanju da dokažete čija mama bolje kuha, a to je stereotipno koliko i tvrdnja da se u Americi ne može dobro jesti ili da je hrvatska kuhinja najbolja na svijetu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 18:38   #100
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ma sve 5 ali moderno talijansko kulinarstvo sigurno nece putovat u englesku isto kao sto ni englesko nikud ne putuje. isto su uopce englezi izveli kao kulinarstvo van engleske? tako da je usporedba malo cudna ili ju ja nisam skuzila.

i sad si me zaintrigirala pa me zanima koja je baza tog modernog engleskog kulinarstva, recimo najpopularnija jela, o cemu se radi?

Naravno da englesko kulinarstvo putuje okolo.
Gordon Ramsay uspjesno vodi svoje restorane i u Americi te je i tamo TV chef, puno high class restorana u Dubaiu imaju britanske chefove kao head chefove itd itd...
Tako da Britanija i te kako izvozi svoje uspjesne chefove i moderno kulinarstvo.
Mit da je britansko kulinarstvo lose je zaista samo to, mit.
I da ne bi bilo da branim "svoje", meni britansko kulinarstvo nije najdraze, al definitvno nije lose, ni priblizno.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.