Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2006., 22:00   #81
isto se može i sa tikvicama, meni osobno patlidžan finiji ;-)
..mistika.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 22:13   #82
meni to mama zamrzne, kako? ne znam
__________________
***usne vrele visnje***
enigma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 22:45   #83
Evo i ovod, stari recept od fratara:
oguliti, izrezati na malo deblje kriške, posoliti i pustiti da puste vodu,
u teću staviti pola vode pola kvasine, u njoj kuhati kriške oko 5min,
u drugu teću dno pokriti maslinovim uljem, složiti kriške i na njih staviti zdrobljeni bibet u zrnu,
politi maslinovim uljem, pa opet red balancane pa biber pa ulje ....

Jesti drugi dan, a može stat i misec dana.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:06   #84
Konzervansi

Danas 1. put u životu radim pekmez (od malina i od borovnica). Važno je napomenuti da imam 25 godina i da nemam poooojma o pravljenju pekmeza. Našla sam par recepata i planiram ih se držati ali niti u jednom se ne spominje dodavanje konzervanasa (što vjerojatno nije uopće loše) ali ja se jako bojim da neću znati dobro sterilizirati teglice i ostalo i da će mi sve propasti brzo pa bih ipak htjela staviti malo kemije. Može mi netko reći što je najbenignije i što bi išlo u pekmeze od malina i borovnica? Fala.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:16   #85
ja evo baš kuham tu kombinaciju ali uz dodatak ribizla
stavila sam voće, šećer (otprilike ja to), vanilin šećera, sok naranče i limuna, naribanu koricu limuna i likera malo od jagode (nemam ruma doma)... i to je to... kuham dok mi se ne zgusne...
ah da, staklenke, operem ih u vrućoj vodi, obrišem, i stavim u pećnicu na 50°, kad je džem kuhan, ulijem ga u flašice i zatvorim ih... džem držim u špajzi i nikad mi se nije još pokvario
ups, gibam u kuhinju malo promiješati da mi ne zagori!
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:22   #86
Ja ću raditi odvojeno od malina i borovnica. U ovom tvom receptu limun ima funkciju nekakvog konzervansa pretpostavljam.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:43   #87
Quote:
surlica kaže: Pogledaj post
ah da, staklenke, operem ih u vrućoj vodi, obrišem, i stavim u pećnicu na 50°, kad je džem kuhan, ulijem ga u flašice i zatvorim ih... džem držim u špajzi i nikad mi se nije još pokvario
Mislim da je to to. I kad se pekmez ulije u staklenke, a prije nego se staklenke zatvore, malo rakije po vrhu dobro dođe
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:51   #88
Ajoj. Ok, onda neću stavljat konzervans.

Ako mi se pokvare pekmezi...
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:55   #89
ovako, kod pripreme džemova ili pekmeza ima više konzervansa...prvi je šećer, jer većina mikroorganizama ne može rasti pri visokoj koncentraciji šećera...zatim ako stavljaš limun...još jedan konzervans (ali pretpostavljam da ga ima malo pa ne utječe toliko na konzerviranje koliko na okus)...treći dio konzerviranja je termička sterilizacija...to ti je taj dio kad ih staviš u pećnicu i pri tom temperaturom uništiš zaostale mikroorganizme...tako da dodatno ne trebaš konzervirati

nadam se da će biti fino
uživaj
__________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.

Zadnje uređivanje vlale : 21.06.2007. at 14:56. Reason: jedna riječ
vlale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:06   #90
Quote:
vlale kaže: Pogledaj post
ovako, kod pripreme džemova ili pekmeza ima više konzervansa...prvi je šećer, jer većina mikroorganizama ne može rasti pri visokoj koncentraciji šećera...zatim ako stavljaš limun...još jedan konzervans (ali pretpostavljam da ga ima malo pa ne utječe toliko na konzerviranje koliko na okus)...treći dio konzerviranja je termička sterilizacija...to ti je taj dio kad ih staviš u pećnicu i pri tom temperaturom uništiš zaostale mikroorganizme...tako da dodatno ne trebaš konzervirati

nadam se da će biti fino
uživaj
Hvala.

Imam još jedno pitanjce, zbunjena sam od čitanja silnih recepata i sve mi se pomiješalo.

Na par mjesta sam pročitala da bi bilo dobro pekmeze poslije punjenja hladiti umotane u jastuke ili deku (valjda da se što sporije hlade). Jel to stvarno potrebno? I trebam li teglice poslije punjenja i zatvaranja još grijati u pećnici (ili je dovoljno samo grijati prazne teglice, ako se ne varam 1h na 100 stupnjeva)?
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:20   #91
Quote:
Fleur Delacour kaže: Pogledaj post
Hvala.

Imam još jedno pitanjce, zbunjena sam od čitanja silnih recepata i sve mi se pomiješalo.

Na par mjesta sam pročitala da bi bilo dobro pekmeze poslije punjenja hladiti umotane u jastuke ili deku (valjda da se što sporije hlade). Jel to stvarno potrebno? I trebam li teglice poslije punjenja i zatvaranja još grijati u pećnici (ili je dovoljno samo grijati prazne teglice, ako se ne varam 1h na 100 stupnjeva)?

ja ih stavim na 50 stupnjeva i toliko dugo dok mi se džem kuha... onda ulijem džem u teglice, i ostavim ih poklopljene na kuhinjskom elementu da se hlade... tak ja radim
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 13:15   #92
Evo da javim da sam uspjela napraviti džemove i da su ispali fini, pogotovo onaj od maline. Hvala svima na savjetima šeprtljavoj wannabe kuharici. Samo se nadam da se neće pokvariti (totalno sam paranoična) ali pola ću razdijeliti, a svoj dio ću za svaki slučaj držati u frizeru.

Sad sam se nabrijala na pravljenje džemova jer nije tako komplicirano kako sam zamišljala i planiram ih uskoro praviti i od drugih vrsta voćki. Jel' tko probao džem/pekmez/marmeladu od kivija?
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 13:26   #93
domaća konžerva (ukuhani paradajz)

Da li netko pravi sam konžervu (koncetrat od rajčice) i možete li s nama neukima podijeliti recept?
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 15:00   #94
ubereš u vlastitom vrtu jako zreli paradajz jabučar kojeg si uzgojila po svim eko standardima od sjemena koji se u tvojoj obitelji prenosi već generacijama
opereš ga, odrežeš ono koje ima neko svoje ime ali sam ga zaboravila (o kako čudno), tam di ga peteljka drži za biljku
razrežeš na četvrtine i ubaciš u veeeeliku rajngletinu tak da imaš gore bar 10 cm fraj
bolje rajngla nego lonac jer će se onda suvišna tekućina brže iskuhati
staviš na ring i kuhaš uz povremeno miješanje
kad se smanji za trećinu, ugasiš ring
kad se prohladi propasiraš i opet staviš u rajnglu
lukavo je onda to ostaviti tako na par sati da se staloži i onda onu gore vodicu iscijediti
opet prokuhati, po želji posoliti
flaširati u dobro oprane, još bolje isplahnute, osušene i zagrijane flaše
zatvoriti i ušuškati u deke i perine u škafu

tak smo bar mi nekad
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 17:13   #95
Hvala Polly!
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 17:23   #96
Polly , jel to rijetko ko oni umaci u tetrapaku? Kolko se dugo kuha ? Zaboravih pitati jel voli zagoriti? A kak se pripremi za škrinju?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 20:47   #97
kao tetrapak ili još rjeđe, ne možeš dobiti koncentrat kak pekmez
duljina kuhanja zavisi od količine uglavnom poprilično dugo, ako je veča količina ode cijeli vikend na vražji paradajz
pa kad se zgusne oće zagorit, treba ga kuhati na laganoj vatri i miješati

mi smo ga u škrinju stavljali za saftove, čušpajze i sataraš/đuveč tak da smo ga ogulili (prvo pofuriti), izvadili koštice i nasjeckali
i tak pakirali u vrećice
za manje količine su dobre one posudice za velike kocke leda za cugu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:02   #98
Ja stavljam u plastične čašice različitih veličina i vrećice pa zamrznem.
Super je, i kao dodatak jelu naravski daje puno bolji okus od onog pelatija iz konzerve.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:03   #99
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ubereš u vlastitom vrtu jako zreli paradajz jabučar kojeg si uzgojila po svim eko standardima od sjemena koji se u tvojoj obitelji prenosi već generacijama
Ovo je već SF
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:08   #100
sve mi je jasno osim naslova


kakva konžerva kad pricamo o domacem ukuhanom paradajzu koji veze nema s konzervama?


ja u jesen kupim, operem i smrznem svjezi paradajz pa ga po potrebi vadim, oplahnem kipucom vodo da skinem kozicu i koristim ga u umacima
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.