Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2004., 14:45   #41
Quote:
General Veresija kaže:
Ustaje, vadi iz džepa papirić. Prilazi telefonu, podiže slušalicu, okreće brojčanik).


ILIJA: 'Alo ... Molim vas, inspektora Dražića ... Jeste ... Da ... 'Alo ... Druže inspektore, ovde Ilija Čvorović. Ja sam jutros bio kod vas, u vezi onog ... Da ... Pa, znate, on je pre sat vremena imo sastanak u Zmaj Jovinoj. Njih petorica. Menjali su dolare i marke, i neke planove ... Slučajno sam ih vido ... Da ... Pa, znate, nije mi svejedno. Stanuje kod mene ... Da ... Naravno ... Doviđenja.


(Besno spusti slušalicu.)


ILIJA: Zlikovci im vršljaju ispred nosa, menjaju strane pare i planove, u centru grada, a on samo ponavlja: »Bez brige, bez brige.« Jebe se njemu što ovaj stanuje pod mojim krovom ... Trebala si da vidiš kako izgledaju: sve sam zlikovac, razbojnik i ubica. Spustili roletne usred bela dana, okupili se oko stola, povadili svežnjeve novčanica i neke papire, neke planove, zaključali sva vrata, zamandalili kapiju. Je l' se tako sastaju prijatelji, pošteni i čestiti ljudi?


DANICA: Kako si sve to vido?


ILIJA: Lepo: preskočio sam zid iz susednog dvorišta. popeo se na balkon, uz gromobran ...


DANICA: Crni Ilija, pa jes' ti normalan?


ILIJA: Nisam! Nisam, kad o tome moram ja da brinem! Bolelo bi me dupe šta rade, gde se sastaju i šta planiraju, da ovaj razbojnik ne stanuje u mojoj kući! Treba sutra da mi se ime vuče po novinama, kad objave da se ovde krio i odavde pravio planove ... A on sve organizuje. Ostali ga gledaju ko boga. On priča, on objašnjava i naređuje, ostali sede i ćute.


DANICA: Smiri se ... Ilija, čoveče ... 'Oćeš lek ...


ILIJA: Živeo sam pošteno, i umreću ko pošten čovek. Neće mi on na kraju život zasrati. Treba ljudi da se osvrću za mnom, da pokazuju prstom na mene ... On je poslat iz inostranstva da organizuje neprijateljske grupe. Dono je pare da kupuje i podmićuje ljude. To što otvara krojačku radnju, to nek' priča svom pokojnom ocu!


DANICA: Šta ti je s nogom? Da nisi nešto polomio?


ILIJA: Nisam ... Pao sam, kad sam silazio. Gromobran popustio. Sva sreća da je ispod bila aleja s cvećem. Da sam pao na beton ... Zapisao sam im sva kola. A nji' bi' mogo da prepoznam među milion. Bio i jedan crnac. Međunarodna banda ... Kad su izlazili, sve jedan po jedan. Ovaj naš zaključo kapiju. Ovde se skriva, mi smo mu jataci, a iz one kuće organizuje akcije.


DANICA: 'Oćeš da ručaš?


ILIJA: Što pitaš? Možda nisam zaslužio ... Nanu li im jebem, pa ne znaju oni na koga su udarili. Presešće im majčino mleko, kad su se setili da moju kuću izaberu za sklonište ...


(Žena iznosi hleb. Ilija lomi koricu, grize je i ljutito žvaće. Vrti glavom, nastavljajući pretnje u sebi.
Eto, to je to. Izvanredan scenarij ( Dušan Kovačević, ako se ne varam) + fenomenalni Bata Stojković + dobar režiser i dobijete Balkanskog špijuna , jedan od najboljih filmova "sa ovih prostora" uopće. A upravo te sitnice - dobri, karizmatični glumci koji ne šmiraju i preglumljuju ,dobri scenaristi i režiseri , nama nedostaju . Novac nije najveći problem - ako si faca i sa malo novca mođeš napraviti velike stvari.
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 17:19   #42
Sinoc sam pogledao film " Mali Svet"
nasao pristojnu recenziju ovde "http://www.politika.co.yu/2003/0824/k01.htm"
i toplo ga preporucujem svimahttp://www.politika.co.yu/2003/0824/k01.htm
barnikls is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 18:33   #43
meni su srpski filmovi opceniti jako dobri! imaju smisla za to.. ovo bu sad jako cudno zvucalo ali: svaka cast srbima! menni je njihov naj film bil crna mačka, bela mačka, i naravno munje!ta dva filma su mi legendarna! ajmo srbi!
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2004., 15:51   #44
Tko to tamo peva - za mene kult
Maratonci... - uz rame
Stari partizanski filmovi - šund za opuštanje
Mala noćna muzika - jeftin , ali do boli smješan
Rane - solidan
Lepa sela ... - ''Gde ste vi to ratovali , pizda vam materina ? U Diznilendu ? '' - Nenadjebivo !!!

Oprostite ljudi , ali od pokojnoga Smoje i Malog mista ja nisam vidio hrvatski humor ( izuzetak - Kako je počeo rat... ). Ne možeš zajebavati i nikome se ne zamjeriti .

Ili je to pitanje dobrih ideja i kvalitetnih glumaca.
Pa ne može Ivo Gregurević biti u baš svakom filmu , ili može ?
__________________
Tko radi , taj i griješi.
Tko ne radi , ne može pogriješiti.
Tko ne griješi , taj je savršen.
Savršenstvo se ne može kritizirati !
vatrogasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 15:03   #45
Quote:
vatrogasac kaže:

Ili je to pitanje dobrih ideja i kvalitetnih glumaca.
to sigurno! no ajde da sad ne pretjerujem, u hrv. ima uzasno puno odlicnih i kvalitetnih glumaca
ali su na ideje na nuli..
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 18:25   #46
pa ljudi, srbi znaju napraviti komediju kojoj ce se ljudi smijati
za razliku od hrvata
a kad smo vec kod komedije, preporucujem (opet) srpski horor (zar ovo samo ne govori sve)
TT Sindrom
zakon
vještica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 19:12   #47
Quote:
vještica kaže:
pa ljudi, srbi znaju napraviti komediju kojoj ce se ljudi smijati
za razliku od hrvata
a kad smo vec kod komedije, preporucujem (opet) srpski horor (zar ovo samo ne govori sve)
TT Sindrom
zakon
meni malo mucan taj film, a i mislim snimiti film u 3 sobe, bez neke velike radnje....

jedino mi je smesno sto jure krokodile po Beogradskoj kanalizaciji, sto je najgore cuo sam o tim urbanim legendama
barnikls is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 18:14   #48
ma daj, dijalog tog lovca na krokodile s onom curom je strasan
film sam gledala sa minimalnim...zapravo bez ikakvih ocekivanja, jos nam je tip u videoteci govorio da ga ne uzimamo(to se nije dogodilo nikad vise)
ispao je bolji horor od nekakvog americkog kojeg smo s preporukom uzeli, kako li se zove...koliba u sumi, prijenos preko neta...nije bitno
ali je bio bas zabavan
a i rane su dobre, i munje, mali svet
koji likovi, to je nezaobilazno
vještica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 23:27   #49
evo malo sta se novo desava u Srpskoj kinematografiji


JESEN STIŽE, DUNJO MOJA, u režiji Ljubiše Samardžića i po scenariju Siniše Kovačevića. Film je trebalo da nastane po motivima pesme "Priča o Vasi Ladačkom" Đoleta Balaševića ali došlo je do nekih promena zbog sukoba Balaševića i Samardžića oko sadržaja scenarija. Film je već snimljen, u toku je montaža i trebalo bi da se pojavi na nekom od letnjih filmskih festivala. U glavnim ulogama Branislav Trifunović (Sergejov brat), Marija Karan (debitovala u "Kad porastem biću Kengut"), Voja Brajović, Radmila Živković, Predrag Ejdus, Milena Dravić...

BUĐENJE IZ MRTVIH, u režiji Miše Radivojevića koji se posle duže pauze vraća filmu (zadnji put se javio kao reditelj filma "Ni na nebu ni na zemlji", 1994. i serije "Gore dole", 1996). Film o sukobu oca i sina sa tragičnim ishodom, u doba bombardovanja 1999. Glavne uloge igraju Ljuba Tadić, Svetozar Cvetković, Tihomir Stanić, Jelena Đokić...

DIŠI DUBOKO, film koji će nam vratiti na veliko platno Miru Furlan. Reditelj je Dragan Marinković ("Vizantijsko plavo", "Bumerang") i govori na tragikomičan način o homoseksualnom odnosu dve devojke. Takođe bi trebalo da se pojavi na ovogodišnjim festivalima, snimljen je krajem prošle godine. Pored Mire, tu su i Jelena Đokić, Ana Franić, Bogdan Diklić, Nikola Đuričko, Nela Mihailović...

CRVENI KAMION SIVE BOJE, bi trebalo da bude road-movie, komedija o kamiondžiji-daltonisti koji u jeku rata 1991. krstari drumovima bivše Juge u (za njega) crvenom kamionu (zapravo) sive boje. Film je snimljen krajem prošle godine i verovatno će se i on pojaviti ovoga leta. Režija i scenario Srđan Koljević, glavne uloge Srđan Todorović, Aleksandra Balmazović, Dragan Bjelogrlić, Branko Đurić-Đuro, Mima Karadžić, Bogdan Diklić, Bane Zeremski...

SAN ZIMSKE NOĆI, novi film Gorana Paskaljevića će biti topla lirska priča (verovatno u njegovom prepoznatljivom stilu) o autističnoj devojčici i njenom okruženju. Film je zbog škakljive teme, sniman daleko od očiju javnosti i pošto je završna faza realizacije u toku, do kraja godine ćemo ga sigurno videti a u njemu i Lazu Ristovskog, Jasnu Žalicu, Nenada Jezdića, Dušana Janićijevića, Vlastu Velisavljevića...

TESNA KOŽA 5, naravno svi znate o čemu se radi, dovoljno je reći da snimanje počinje ovih dana, da je reditelj mladi debitant Srđan Vasić, scenario je opet napisao Siniša Pavić a najavljeno je da će u ovom nastavku u centru priče biti Šojićeva kandidatura za narodnog poslanika. U ulogama Pantića i Šojića opet naravno neprevaziđeni komičari Nikola Simić i Milan Gutović...

PUNJENE TIKVICE I LENJINOV MOZAK, je najnoviji, veoma ambiciozni (uključeni su i strani producenti) projekat reditelja Slobodana Šijana. U pitanju je ekranizacija istoimene crne komedije (Šijanov stil) mladog pisca i novinara Sanje Domazet koja je od 1996. do nedavno sa velikim uspehom igrana na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta sa Nikolom Simićem, Bodom Ninkovićem i Dubravkom Jovanovićem (Matić iz "Sivog doma"). Kako je najavljeno u glavnim ulogama će se verovatno pojaviti deo ekipe iz predstave.

POSLEDNJI KRUG U MONCI 2, je nastavak legendarnog filma. Scenario je ponovo napisao Dušan Prelević-Prele, režiju će potpisati opet Aleksandar Bošković, a u glavnim ulogama su opet Dragan Nikolić (njegov Urke je ipak preživeo) i Miodrag Krstović. Priča je to o povratku Urketa u zemlju i o nekim novim klincima, Urketovim i njemu sličnim naslednicima.

MI NISMO ANĐELI 2, opet u režiji Srđana Dragojevića kome je ovo prvi film posle kontraverznih "Rana" (1998). Kako je reditelj sam rekao, "ovo će biti bolji film od prvog nastavka" (!) u što mu baš i ne verujemo, ali ajde, nek mu bude. U centru romantične komedije biće Nikolina ćerka koju tata ljubomorno čuva od udvarača, poput recimo Spensera Trejsija odn. Stiva Marina u "Nevestinom ocu". Iz prvog nastavka tu su opet Nikola Kojo, Milena Pavlović, Branka Katić, Srđan Todorović, Eva Ras, ali i neka nova lica...
barnikls is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 23:54   #50
Quote:
barnikls kaže:
MI NISMO ANĐELI 2, opet u režiji Srđana Dragojevića kome je ovo prvi film posle kontraverznih "Rana" (1998).
A što, zar mu je propalo Bodljikavo prase po Barnesu?
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 01:07   #51
Quote:
kozz kaže:
A što, zar mu je propalo Bodljikavo prase po Barnesu?
ovde negde ces naci odgovor:

KARIJERU zavodnika Nikola je završio pre petnaest godina. Sada je ozbiljan porodični čovek, koji se brine da njegova maloletna ćerka ne naleti na nekog, kao što je on bio, pa je ljubomorno čuva od svih muškaraca...
U tom smeru će ići nastavak filmske priče "Mi nismo anđeli", Srđana Dragojevića, koju će početi da snima početkom jula.

VEDRINA DUHA
- OPIRAO sam se godinama da snimim nastavak "Anđela", mada su me mnogi na to nagovarali - govori za "Večernje novosti" Dragojević. - Jednostavno nisam imao odgovarajuću priču koja bi bila na nivou viđenog filma. Nisam želeo da, s obzirom šta se kod nas sve dešavalo, za ovih 15 godina, svoje junake pretvorim u depresivne sredovečne likove. Hteo sam da zadržim onaj vedri duh. Sada su za to postojali i drugi razlozi. Naime, uspeo sam da nagovorim sponzore da uđu u jedan paket projekat u kome je i "Bodljikavo prase", po romanu DŽulijana Barnsa. Ispostavilo se, međutim, da je njima mnogo interesantniji nastavak "Anđela". U svakom slučaju, ispalo je dobro što su ta dva projekta nekako vezana, samo sam snimanje "Bodljikavog praseta" odložio za četiri-pet meseci.
S obzirom na to da ste planirali da prvo snimite "Bodljikavo prase", da li je završen scenario za nastavak velikog filmskog hita?
- Scenario sam napisao u januaru, za dve-tri nedelje. Kad sednem i počnem da pišem onda to ide brzo. Posle, naravno, dosta toga promenim. Prođem kroz nekoliko verzija. Onog trenutka kad krenem u pisanje to traje kratko, jer znam šta hoću da kažem. Nikad nisam razumeo one koji temeljno pišu po dve-tri godine. Ali ni tu ne treba generalizovati, možda neki ljudi prosto tako funkcionišu.

ISTI LIKOVI
I KAKO će se stvari odvijati u "Anđelima", barem dok scenario ne prođe još koju reviziju?
- Svi likovi iz prvog dela ostaju, samo su naravno 15 godina stariji. Nikola se pretvorio u posesivnog oca, jer se u potencijalnim muškarcima svoje ćerke projektuje sebe, kakav je nekad bio. Kako i LJubinka (Branka Katić) ima sina od petnaest godina, ovih dana idemo po beogradskim školama i tražimo tinejdžere, koji će igrati podmladak u filmu.
Koliko je, ipak, nezahvalno raditi nastavak jednog filma iz koga se i danas deklamuju replike?
- "Mi nismo anđeli" biće još duhovitija nego prethodna priča, jer je stilski čistiji. Zapravo, posle dva turobna filma i za mene, a i za celu ekipu, siguran sam da će biti zabavno. Zato ne osećam opterećenje da li će drugi deo biti dobar kao prvi, jer su se poklopile sve kockice i svi jedva čekamo 1. jul da padne prva klapa. Imamo vrlo džentlmenski dogovor sa Televizijom Pink, koja je veliki kooproducent, vlasnik dela prava. Osim što će, kad završi svoj bioskopski život, film biti prikazan na ovoj televiziji, planirana je i TV serija. Na spisku velikih sponzora su i Kompanija "Novosti" i Telekom. A na moje veliko zadovoljstvo, spisak zainteresovanih se stalno širi. Osim toga, već sada postoji plan distribucije filma po celoj teritoriji bivše Jugoslavije.

ZAJEDNO JAČI
DOK se film bude "vrteo" u balkanskim bioskopima, počeće snimanje i drugog filma iz paketa?
- "Bodljikavo prase" smo odložili za nekoliko meseci, jer konkurišemo na "Euroimažu", čiji, nažalost, još nismo član, pa se projekat vodi kao bugarsko-mađarsko-francuska koprodukcija. "Prase" će biti jedan tmuran film. Politički triler. Film jeste prošao na našem konkursu, ali to nije, naravno, bilo dovoljno, jer porezi, koji su bili nametnuti, bili su veći od isnosa koje smo dobili od Ministarstva kulture. Iz istih razloga nisu počeli snimanje ni Goran Paskaljević, ni Goran Marković. Koliko znam, jedino su Radović i Viček snimili filmove. Ustvari, već nekoliko meseci situacija u srpskom filmu je bila takva, da nije pala nijedna klapa.
Porezi su u međuvremenu ukinuti, ponovo je aktuelan Zakon o kinematografiji, a i filmski autori su se udružili...
- Osnovan je u međuvremenu Filmski centar Srbije i to će zvanično biti objavljeno 5. maja. U toj asocijaciji su producenti, scenaristi, reditelji, distributeri i prikazivači. Pored svih neslaganja, ipak je, na sreću, preovladao razum i sada svi zajednički nastupamo, jer smo našli zajednički interes. Zakon o kinematografiji je sada u Ministarstvu i trebalo bi uskoro da se nađe pred poslanicima u Skupštini. Za razliku od haosa koji je vladao proteklih godina, sada postoji ozbiljna želja da stvari krenu napred i to, pre svega, jer smo prestali da se osvrćemo unazad i okrivljujemo jedni druge. Veliku ulogu u toj priči imao je i predsednik Filmskog centra Đorđe Milićević, koji je radio u Holivudu. Vode se razgovori da konačno dobijemo filmski studio, najlogičnije je negde kod Fakulteta dramskih umetnosti. U tu priču bi, osim Direkcije za građevinsko zemljište, trebalo da uskoči i Skupština grada, koja se do sada samo bavila renoviranjem pozorišta, a u film nije ništa ulagala. Zahvaljujući jednoj austrijskoj kompaniji, za, otprilike, šest meseci trebalo bi da dobijemo i laboratoriju. Ako se sve ovo što sam rekao ostvari, srpski film će konačno izaći iz dugogodišnje agonije.

UNIŠTENA "AVALA"
- U SUDSKOM sam procesu sa "Avalom", zbog filma "Mi nismo anđeli". Ni posle 13 godina nisam uspeo da dobijem ni dinar za film koji je emitovan 500-600 puta. Sve zbog toga što je direktor prodavao filmove kao krompire. Za sve je to kriv jedan čovek i nadam se da će dobiti pristojnu zatvorsku kaznu, jer je uništio "Avala film". Revitalizacija tog prostora za filmski studio bila bi jalov posao.

ODUSTAO RTS
- IMALI smo dogovor sa RTS da finansijski podrži "Anđele". Ispostavilo se, međutim, kako kaže novi direktor Aleksandar Tijanić, da nema para. Kad državna televizija postane javni servis, biće joj obaveza i moraće u svom budžetu da planira i snimanje srpskih filmova.
barnikls is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 15:44   #52
najbolji srpski film je "MRTAV LADAN", ako hocete da se bas ismijete pogledajte ga. ja sam ga gledala 3 puta, stvarno je super.
dola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 19:31   #53
''miris poljskog cveća'' s ljubom tadićem.
film je snimljen 70-ih i bio u bunkeru .ja sam ga gledao prije par godina i više nego preporučujem svim filmofilima.
nađite ga kako znate,remek-djelo.

sama činjenica da je bio bunkeriran dovoljno govori,ali film je genijalan.

osim toga i muzika je sjajna,mislim da se može naći na netu.

još jednom,obavezno pogledati.
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 19:36   #54
google kaže:

Miris poljskog cveća

Žanr: Socijalna drama

Režija: Srđan Karanović

Kratak sadržaj: Poznati glumac bezrazložno napušta pozorište, i odlazi da živi na šlepu kod prijatelja lađara. Priča o njegovom postupku se širi i ljudi iz njegove okoline, pokušavajući prvo da ga privole da se vrati poslu i porodici, i sami privučeni "pobunom" ostaju na reci u traganju za "novim životom". Na kraju ostaje otvoreno pitanje šta je ko stvarno našao.

Producent: Centar filmskih radnih zajednica SR Srbije

Scenario: Srđan Karanović, Rajko Grlić

Muzika: Zoran Simjanović

Snimatelj: Živko Zalar

Scenografija: Miomir Denić

Zemlja porekla: Jugoslavija, Srbija

Montaža: Branka Čeperac

Trajanje: 106 minuta

Tehnika: Widescreen, kolor

Prvo prikazivanje: 28.12.1977.
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 13:25   #55
Ja sam ovih dana gledao Natashu (reditelj Ljubisa Samardzic) i Nebesku Udicu.
Oba preporucujem
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 11:44   #56
Srpski filmovi

Jel ste gledali kakve, u zadnje vrijeme, srpske komedije?
Meni su najbolji Mrtav ladan, Munje i Ivkova slava.
andreao is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 11:46   #57
Tri palme za dvije bitange i ribicu
zagrebačka frajla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 11:47   #58
E pa da. To je prava legenda sa Žikom Todorovićem.
andreao is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2006., 02:42   #59
sivi kamioni crvene boje.
ono dosta dobra komedija, glavnog lika glumi onaj vrag iz mi nismo anđeli
goldie loc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2006., 12:18   #60
Jel ima film mrtav ladan po videotekama?
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.