Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2009., 19:17   #1
Normativi kako se računaju?

Posjedujem u elektronskom obliku Normativi i cijene materijala u Graditeljtsvu od Gorazda Bučara pa me zanima sljedeće:



6. NORMATIVI RADA I MATERIJALA ZA ZIDARSKE RADOVE
Zidanje zidova debljine 19 cm opečnim šupljim blokovima
29 x 19 x 19 cm u žbuci razmjera

NORMATIV RADA sati / m3
Opis radne operacije
1. Zidanje zidova opečnim blokovima 29 x 19 x 19 cm

PKR KVR VKR Ukup
1,10 3,30 4,40
NORMATIV MATERIJALA po m3 zida
1. Opečni blokovi 29 x 19 x 19 cm 82,0 kom
2. Produžne žbuke 1:2:6 ili 1:2:6 0,12 m3
3. Cementne žbuke 1: 3 0,12 m3


Ja sam se potpuno izgubio kako izračunati normu jednog zidara preko ove "tablice"??

Može pomoć!
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 16:18   #2
U jednom mjestu na moru tvoji zemljaci su radili vikendicu za 100€/m2 (temelj+deka - zid - deka) tvoj materijal
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 21:28   #3
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Posjedujem u elektronskom obliku Normativi i cijene materijala u Graditeljtsvu od Gorazda Bučara pa me zanima sljedeće:



6. NORMATIVI RADA I MATERIJALA ZA ZIDARSKE RADOVE
Zidanje zidova debljine 19 cm opečnim šupljim blokovima
29 x 19 x 19 cm u žbuci razmjera

NORMATIV RADA sati / m3
Opis radne operacije
1. Zidanje zidova opečnim blokovima 29 x 19 x 19 cm

PKR KVR VKR Ukup
1,10 3,30 4,40
NORMATIV MATERIJALA po m3 zida
1. Opečni blokovi 29 x 19 x 19 cm 82,0 kom
2. Produžne žbuke 1:2:6 ili 1:2:6 0,12 m3
3. Cementne žbuke 1: 3 0,12 m3


Ja sam se potpuno izgubio kako izračunati normu jednog zidara preko ove "tablice"??

Može pomoć!
Pazi, ako računaš samo normu, znači koliko m3 zida zidar treba zidati u jednom satu, očitavaš vrijednosti za PKR i KVR. Prevedeno: za m3 zida PKR radnik potroši 1,10 sati, dok KVR radi 3,3 sata. PKR je polukvalificirani radnik i on obavlja pomoćne poslove nošenja morta, dodavanja cigle, rezanje cigle na mjeru i sl, dok KVR je kvalificirani zidar koji obavlja samo zidanje. Znači, za m3 zida dva radnika rade 3,3 sata (jer oni defakto rade istovremeno, pa se njihovo utrošeno vrijeme u ovom slučaju ne zbraja, kao što bi se zbrajalo kad se radi o njihovoj plaći).

Ova mjera u m3 dosta nezgodna, ja više volim koristiti m2. Tako da će norma zidara biti: za m3 zida treba 3,3 sata, za m2 zida od 20 cm treba 0,66 sati; odnosno recipročno za 1 sat zidar treba napraviti 0,30 m3 zida ili 1,5 m2 zida.

Važna napomena: u ovu normu NE ULAZI priprema žbuke u mješalici. Iako je jasno vidljivo da nije ni bitno, jer se onih 2,2 sata PKR radnika (koji ima 2,2 sata lufta za KVR-om) može potrošiti na pripremi morta.

I još jedna stvar... Možda se nekomu 1,5 m2 zida čini malo za sat vremena, ali ovdje se radi o NORMI. A norma je: "norma je vrijeme, potrebno određeno obučenom prosječnom čovjeku da po određenom postupku i redoslijedu radnih operacija, određenom vrstom materijala, određenim alatima i strojevima, u NORMALNIM uvjetima okruženja, uz NORMALNO zalaganje i zamor, izvrši točno određeni posao."
Naglašavam prosječno, jer je to srednje vrijeme između iskusnog majstora i manje iskusnog majstora, i nije isto zida li majstor zid u čučećem položaju ili u visini struka, ili na visini na zidarskoj skeli. Naravno, najbrži je kad zida u visini struka, kada mu je materijal na dohvat ruke, kad se ne mora dodatno okretati, a sporiji je kad mora raditi u čučećem položaju i raditi nepotrebne pokrete kako bi došao do cigle koja mu stoji 5 m od njega.

Malo sam se rspisao, ali nadam se da je barem malo jasnije.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 23:43   #4
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
Znači, za m3 zida dva radnika rade 3,3 sata (jer oni defakto rade istovremeno, pa se njihovo utrošeno vrijeme u ovom slučaju ne zbraja, kao što bi se zbrajalo kad se radi o njihovoj plaći).

Ova mjera u m3 dosta nezgodna, ja više volim koristiti m2. Tako da će norma zidara biti: za m3 zida treba 3,3 sata, za m2 zida od 20 cm treba 0,66 sati; odnosno recipročno za 1 sat zidar treba napraviti 0,30 m3 zida ili 1,5 m2 zida.


Malo sam se rspisao, ali nadam se da je barem malo jasnije.

I treba se raspisati da se bolje shvati...

Meni je nekako logičnije da norma bude za jednog zidara? Jer nisam uspio pročitati da je navedeno da se odnosi za 2 zidara...
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 23:53   #5
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
I treba se raspisati da se bolje shvati...

Meni je nekako logičnije da norma bude za jednog zidara? Jer nisam uspio pročitati da je navedeno da se odnosi za 2 zidara...
Pa ne odnosi se na dva zidara nego na jednog zidara i na jednog pomoćnog radnika. Piše ti, sam si napisao: PKR 1,2; KVR 3,30; ukupno 4,4 sata.

Znači, da bi uzidao m3 zida treba zidar raditi 3,3 sata, a uz sebe imati pomoćnog radnika koji radi 1,1 sat. Ako bi zidar sve radio sam, on mora utrošiti 4,4 sata, znači ukupno vrijeme. Ali tu oprezno, jer se na taj način smanjuje norma, pošto zidar radi i pomoćne poslove, pa se norma smanjuje negdje za trećinu, pa ispada:

ako zidar sam obavlja sve poslove, njegova norma defakto ispada 0,2 m3/sat odnosno 1,0 m2/sat za zidanje zida debljine 20 cm blok opekom (opet ponavljam, u rad ne ulazi spremanje morta u mješalici i dovoz do mjesta zidanja).
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 00:19   #6
ovo san davno učia u školi i sad se ne mogu baš točno sitit kako je išlo al čini mi se da se norme odnose na samo jednog radnika
ako se ne varan tribalo bi bit obrnuto za PKR i KV
znači PKR-u su potrebna 3.3h sa zidanje a KV-u 1.1h za zidanje m3 zida
i mora bit u m3 jer nije uvik ista širina zida
isto tako koliko se sićan norme služe za izradu troškovnika
zna se koliko koji radnik napravi za sat vrimena i koliko iznosi njegova satnica
isto tako i za materijal
zna se količina i njegova cijena
i kad se sve to zbroji dobije se konačna cijena radova
Jozo Mafiozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 00:59   #7
Quote:
Jozo Mafiozo kaže: Pogledaj post
ovo san davno učia u školi i sad se ne mogu baš točno sitit kako je išlo al čini mi se da se norme odnose na samo jednog radnika
ako se ne varan tribalo bi bit obrnuto za PKR i KV
znači PKR-u su potrebna 3.3h sa zidanje a KV-u 1.1h za zidanje m3 zida
i mora bit u m3 jer nije uvik ista širina zida
isto tako koliko se sićan norme služe za izradu troškovnika
zna se koliko koji radnik napravi za sat vrimena i koliko iznosi njegova satnica
isto tako i za materijal
zna se količina i njegova cijena
i kad se sve to zbroji dobije se konačna cijena radova
Sve ovisi kako su norme po kojima računaš pisane. Sigurno dobro govorim, jer sam po ovim normama učio na faksu i kasnije radio u poslu, a i autor knjige prof. Bučar mi je bio profesor (sada je već pokojni 2 god )

U srednjoj sam imao neke enciklopedijske norme sa zidarima klase I,II,III itd... ali to je već neka druga priča. Ove norme od Bučara su više prilagođene manjim (danas u većini) firmama, a ne velikim, kao što su npr. Hidroelektra, Strabag i sl. pa su stoga puno lakše za shvatiti, i lakše je za raditi s njima.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 11:12   #8
Koliko ja znam da nove norme kod nas nisu izašle, da li sam u pravu?
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 11:17   #9
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam da nove norme kod nas nisu izašle, da li sam u pravu?
Iskreno, nemam pojma. Nije da navijam za ovu knjigu, ali mi je puno jednsotavnija za korištenje od službenih normi koje su napravljene za velike, da ne kažem, megalomanske firme. Jedino bi bilo bolje da je stavljeno više stavki, malo mi je štura.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 19:33   #10
Bezpotrebno se zamarate normama...kod nas na žalost to ne prolazi!!! Prilikom izrade i okvirne kalkulacije sve pada u vodu.Ja osobno sam se time zamarao, i na koncu zaključio da bi cijena rada,naravno prema gr.normi za keramičarske radove iznosila oko 180-200 kn/m2.Budimo realni!!!Ko bi u Hrvatskoj u sadašnjim uvijetima to platio...zato se radi tako kako se radi,fušeri ruše cijene a oni koji su majstori u svom zanatu su prisiljeni raditi isključivo u minimalnim okvirima struke.... i zna se ko u konačnici tu gubi....
snakehunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 11:38   #11
Thumbs up

Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
Sve ovisi kako su norme po kojima računaš pisane. Sigurno dobro govorim, jer sam po ovim normama učio na faksu i kasnije radio u poslu, a i autor knjige prof. Bučar mi je bio profesor (sada je već pokojni 2 god )

U srednjoj sam imao neke enciklopedijske norme sa zidarima klase I,II,III itd... ali to je već neka druga priča. Ove norme od Bučara su više prilagođene manjim (danas u većini) firmama, a ne velikim, kao što su npr. Hidroelektra, Strabag i sl. pa su stoga puno lakše za shvatiti, i lakše je za raditi s njima.
Guardian je više manje u pravu, osim u pretvaranju m3 u m2 zida. Norma je u m3 zbor raznih formata opeke i mogućnosti okretanje iste kod zidanja.
A Jozo Mafiozo bi trebao malo uzet bilježnice iz škole i ponoviti, jer ovo kaj priča nema baš puno smisla...
Maximusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:48   #12
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam da nove norme kod nas nisu izašle, da li sam u pravu?
hm. imas dio normi obradjenih u knjizi gorazda bucara prof.
obicno se koriste bg izdanje normativa u gradjevinarstvu.
u knjizi gorazda bucara imas jako lijepo i jednostavno objasnjeno kako se racuna jedinicna cijena rada+gradiva koristeci se normativima. znaci normativi se ne racunaju vec se po normativima racuna cijena rada + gradiva =jedinicna cijena pojedinih stavki troskovnika.

p.s.
da ne brisem post, nisam citao da je guardian angel vec pojasnio...jbga
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.